0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.
Nu har jag nog provat allt jag kan med att få automatik att fungera. Det visar sig nu att om cp står på 50% och i auto så spelar det ingen roll hur mycket värme man begär, den ligger fast i hastighet, ställer jag in manuella värden under flödesmenyn där jag ställer ner delta till tex 1,5 grader så drar cp upp till 100% och ställer jag upp deltat till 20 så ligger den kvar på 100%. Sen kan man knuffa ner hastigheten i steg med maxbegränsning och den ställer sig fast på det man ställer in.Så automatik fungerar felfritt vid varmvatten, och köldbärare reglerar i båda fallen.Har läst flera trådar här där man har samma problem där det fungerat tidigare men nyare programvara gör att reglering sätts ur spel.Min vet jag har fungerat men gjorde misstaget att uppdatera 2ggr så orginalen försvann och det inte gick att backa.Är detta något som går på garanti eller hur skall man agera? Byte av grundkort, löser det problemet?
Jag har en 1245-12 med tank och bt25. Automatisk pumphastighet funkar såvitt jag vet.Just nu står den still eftersom kompressorn inte går.
Intern värmebärarpump (GP1)Värmebärarpumpen är aktiv när något av följande villkorär uppföljt:■ Värmeproduktion är tillåten■ Kylproduktion är tillåten■ Frysskydd är aktivt■ Reservläge är aktivt■ Pumpmotion är aktivtInställningarI meny 5.1.10 ställs värmebärarpumpens driftläge in.■ Auto (fabriksinställning): Går enligt aktuellt driftläge.Pumpen går ner i vänteläge när inget värmebehovfinns. Avstängd när värme/kyla ej är tillåten.■ Kontinuerlig: Pumpen går hela tiden. Avstängd närvärme/kyla ej är tillåtet. OBS! Denna meny visas ej eftermjukvaruversion .■ Intermittent: Pumpen startar 20 sek. före och stannarsamtidigt som kompressorn.Värmedrift i AutoPumpen hastighet styrs för att uppnå önskvärt mål ΔTenligt diagram nedan.Varmvatten och PooldriftPumpens hastighet styrs för att uppnå "ΔT-bör" mellanBT3 och BT12■ ΔT-bör är skillnaden mellan max framledning och maxretur i aktuellt driftlägePassiv/aktiv kyldriftPumpen (GP1) går med fast inställd hastighet (HPAC).Gemensam■ I vänteläge går cirkulationspumpen (GP1) med fastinställd hastighet när kompressor eller elpatron är idrift.■ Efter växling mellan behoven i meny 5.1.11 samt efterkompressorstart går cirkulationspumpen, i 2 minuter,med det högsta av värdet enl. nedanstående graf ochden hastighet den nya behovet hade den senastegången den kördes.
Just nu går den ju väldigt sällan så det är inte så enkelt att kolla.Om du vill kan du få en USB-logg från en dag i februari. Gissar att den inte visar pumphastighet men den visar tempgivarna.
Kollade just nu när pumpen går och pumphastigheten ligger på 10%, vilket är minvärdet, max är 90%.Delta ligger på ca 11°. Det kanske är i högsta laget, fast jag tycker det funkar bra så jag rör inget.