Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Energicentrapumpen Officiell tråd!  (läst 1163563 gånger)

0 medlemmar och 28 gäster tittar på detta ämne.

Utloggad greven1

  • Vd
  • I branschen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: örnsköldsvik
  • Antal inlägg: 1017
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Fri energi
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1290 skrivet: 05 februari 2009, 22:19:56 »
hej.

vill även här förtydliga detta.
vad gäller mina & artdecos förehavanden så är det inga ekonomiska förehavanden. han är inte ens kund o ägare av en ec pump.
vi har inte ens träffats. men de skall vi göra hoppas jag!!
det är av intresse o snällhet han lägger ner ofantligt mycket tid på denna & andra trådar på forumet.
samma gäller ace o många fler.  jag är enormt tacksam till dessa eld själar som lägger ner tid på mina o andras problem med pumpar mm. jag känner ingen på forumet som e sån jä... på o rota fram fakta mm som art deco.

så vad gäller detta alli så kan du vara rätt säker på att han har rätt om många maskiners härkomst.

å du art   ta inte åt dig !! gissar att det inte är illa menat av alli Thumbsup

ha de gött
följ strömmen  stäng av den !!
12 kw solceller. nulite 35 kw bergvärmepump. 700 m borrhål /4 hål

Utloggad Josefin

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 74
  • Karma +0/-0
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1291 skrivet: 06 februari 2009, 00:57:44 »
AHHH, äntligen tillbaka hemma efter en vecka i Noreg.. det heter faktiskt så borta på Vestlandet!!
Pump 1 tänker jag att jag inte har nå ny information om mer än att den skall luftas på gas något. Har snackat med kylspecialisten så han kanske kommer imorgon eftermiddag, om han får tid. Pump 2 har jag vart ut och kört ett varv och lyssnat på och det verkar som att tickandet och surrandet kommer ifrån insidan av utedelen direkt bakom, mitt bakom fläkten, finns det nåt där tro??.  Pump 2 är tömd på gas och laddad med 1 kg på nytt så kanske det duger i förhållande till 2 m gasrör fast den inte funkar ändå men bara kör på kylning vad vi än gör!!. Skall i vart fall bli spännande å se om pump 1 kan bli som folk om den blir tappad och fylld till rätt nivå. Nåja, förslag på hur vi går vidare med pump 2 mottages tacksamt. Resultat från pump 1 kommer så snart vi har åtgärdat gasmängden, som absolut ikke släppes ut i rymden!! En grön värld är en skön värld!! *vinkar*
J

Utloggad bippsan

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Ljungby
  • Antal inlägg: 160
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1292 skrivet: 06 februari 2009, 07:16:50 »
Hej. Jag sitter här och funderar lite på det här med min Fomapump. Nu har jag ju faktiskt börjat få lite bra snurr på den, och min lilla fundering att den typ skulle kräva ca 45 ºC vid inloppet på pumpen för att stegra snabbt gick i stöpet idag efter ytterligare lite tömning på gas. En fundering jag har är att tydligen är målet att få amp att landa på ca 7.10-7-20. Men har det någon betydelse vilken temp det är ute? Efter att jag har lagt ner några timmar idag igen på att iaktta pumpen efter tömningen, ca 1 ºC ute väldigt fuktigt,32 ºC i inloppet så stegrar den upp till lite över 6amp på någon minut,sen så bara ökar den relativt snabbt till mellan 7.10-7.45. Och där ligger den och pendlar, sen så har jag en sådan där digital stektermometer som jag har satt fast med straps på det grova gasröret på innedelen och försökt få så bra kontakt som möjligt(ingen kylpasta) och den visade ca 78-80 ºC hela tiden. Nu kommer min Stora fråga, när ska man vara nöjd med pumpen?, vi som labbar själva utan utrustning och släpper ut lite gas på känn.Jag känner ingen annan med sån här pump så jag har ingen att gemföra med. Så det hade varit väldigt intressant om lite folk kunde skriva in här och berätta lite om era erfarenheter och hur era pumpar fungerar. *vinkar*
« Senast ändrad: 06 februari 2009, 07:36:25 av bippsan »
1 plans tegelvilla 1967: Boarea 120m2:
Källare 120m2 i Kronoberg/Småland.
CTC vemaxx med 2st acc 500l. En 6kw elpatron
 i ena tanken.+ en NIBE 200l vvb som spetsberedare.
2st llvp, 1 DAIKIN solo XR35 i vardagsrummet, installerad oktober-17
och en Zibro SC 3032 i sovrummet som stöd vid köldknäppar+svalka på sommaren.

Utloggad Art Deco

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 2102
  • Karma +9/-4
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1293 skrivet: 06 februari 2009, 09:01:46 »
Hej. Jag sitter här och funderar lite på det här med min Fomapump. Nu har jag ju faktiskt börjat få lite bra snurr på den, och min lilla fundering att den typ skulle kräva ca 45 ºC vid inloppet på pumpen för att stegra snabbt gick i stöpet idag efter ytterligare lite tömning på gas. En fundering jag har är att tydligen är målet att få amp att landa på ca 7.10-7-20. Men har det någon betydelse vilken temp det är ute? Efter att jag har lagt ner några timmar idag igen på att iaktta pumpen efter tömningen, ca 1 ºC ute väldigt fuktigt,32 ºC i inloppet så stegrar den upp till lite över 6amp på någon minut,sen så bara ökar den relativt snabbt till mellan 7.10-7.45. Och där ligger den och pendlar, sen så har jag en sådan där digital stektermometer som jag har satt fast med straps på det grova gasröret på innedelen och försökt få så bra kontakt som möjligt(ingen kylpasta) och den visade ca 78-80 ºC hela tiden.

Kan du kolla en sak för säkerhets skull. Öppna skåpet inomhus där värmeväxlaren sitter, på det vänstra röret ska det finas ett litet dykrör där termostatet sitter, kan du kolla att denna termostat-kropp verkligen är helt nere så att den inte under transport har skakats om så att den bara är halvägs in i dykröret vilket då medför dålig värmekänslighet. Det är en rund kopparcylinder med 2 sladdar med en diameter på c:a 4-5mm och den hålls fast av ett litet kopparbleck som ska kila fast denna mot dykröret.
 
Friskt kopplat - hälften brunnet ....

Utloggad torbjorn_forsman

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Sundsvall
  • Antal inlägg: 2663
  • Karma +5/-1
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1294 skrivet: 06 februari 2009, 10:01:06 »
Tänk på att strömförbrukningen för ett givet effektuttag varierar vid nätspänningen. Och nätspänningen får i Sverige variera mellan –10 % och +6 % i leveranspunkten, sedan tillkommer eventuellt spänningsfall i abonnentens egen installation. Om vi antar att en värmepump drar t ex 7,1 A vid nominell nätspänning (230 V) så ger ju detta 1633 VA. Om samma värmepump körs lika hårt vid 10 % underspänning (207 V) så blir strömmen 7,9 A, vid 6 % överspänning (243,8 V) blir strömmen 6,7 A. Invertern ser ju till att leverera samma effekt till motorn även om nätspänningen varierar inom rimliga gränser.
Ska man tala om några noggranna strömangivelser, så ange också vid vilken nätspänning detta gäller, och räkna om värdena om nätspänningen avviker när en värmepump ska justeras in med ledning av mätvärdena. Se till att använda mätinstrument för både ström och spänning som mäter sant effektivvärde (True RMS på utrikiska), för att inte bli lurad av eventuella övertoner/konstig kurvform.
Har vårdnad om:
Argo AW22AHL (2 st)
CTC EcoAir 105v3 + EcoEl styrsystem påhängt på gammal Exonom-panna
Foma AW6200
Foma 5600
Thermia Diplomat D6

Utloggad Teltur

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 834
  • Karma +0/-0
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1295 skrivet: 06 februari 2009, 11:29:25 »
Hej
Måste bara ta upp det igen.
Det är väl ändå inte möjligt att bara genom titta på pumpens upptagna effekt  konstatera om kompressorn går
på max effekt/varvtal.Här är många parametrar inblandade så som utetemp , gasmängd , vattentemp osv.

Om vi vänder på det lite annorlunda:
Tänk att jag höjer min vattentemp från 30 ºC till 35 ºC och det tar 1h och pumpen tar 1300W
då har det gått åt 1.3KWh för att höja vattentemperaturen 5 ºC.Om jag nu höjer från 40 ºC till 45 ºC
så tar pumpen 1500W och det tar 1h då har det gått åt 1.5KWh för att höja vattentemperaturen 5 ºC.
Alltså har pumpen sämre verkningsgrad vid högre vattentemperaturer , det går åt mer energi för samma arbete.

Jag tror att genom justera gasmängden mha "Ace metoden" så har vi den bästa kompromissen på grund av att vi
har en fast expansionventil.Jag är glad att min pump bara tar 1400W vid 40 ºC vattentemp för då slipper
jag få effektbegränsningar , strömbegränsningar ,högtryckpressostat begränsningar eller nån annan begränsning när
jag kör fast kondensering 52 ºC på vår,sommar,höst.

MVH Teltur


Energi kan varken skapas (produceras) eller förstöras. Den kan bara omvandlas.

Utloggad bippsan

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Ljungby
  • Antal inlägg: 160
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1296 skrivet: 06 februari 2009, 16:02:53 »

Kan du kolla en sak för säkerhets skull. Öppna skåpet inomhus där värmeväxlaren sitter, på det vänstra röret ska det finas ett litet dykrör där termostatet sitter, kan du kolla att denna termostat-kropp verkligen är helt nere så att den inte under transport har skakats om så att den bara är halvägs in i dykröret vilket då medför dålig värmekänslighet. Det är en rund kopparcylinder med 2 sladdar med en diameter på c:a 4-5mm och den hålls fast av ett litet kopparbleck som ska kila fast denna mot dykröret.

Termostaten sitter så fint där så Sc:,h inte för att jag blev klokare för det.Är typ 80 ºC bra eller dåligt? Är det någorlunda bra värden eller är det fortfarande bara sådär? Som sagt var så är jag varken kylnisse eller elektriker utan bara allmänt tekniskt kunnig (inte tummen mitt i näven) och läser forum och sådär och nu har fått för mej att försöka få ut så bra effekt jag kan ur pumpen, utan att ta hit en kylnisse. För det skulle ju vara såå enkelt enligt jula att montera knUp. Nu var ju detta intressant att få reda på med spänningsfall, vid vilken volt är det ca 7.1 amp som gäller? är det vid 230v? Det har vi nog aldrig här,så nu är det en till sak att tänka på vid justering med gas :( Det här med utetemp då? Spelar det någon roll? Nu så är det ju julas elmätare jag använder så jag förstår ju att det är väl inga exakta mättfakta jag får :) men man kan väl någorlunda gå efter dom hoppas jag.
1 plans tegelvilla 1967: Boarea 120m2:
Källare 120m2 i Kronoberg/Småland.
CTC vemaxx med 2st acc 500l. En 6kw elpatron
 i ena tanken.+ en NIBE 200l vvb som spetsberedare.
2st llvp, 1 DAIKIN solo XR35 i vardagsrummet, installerad oktober-17
och en Zibro SC 3032 i sovrummet som stöd vid köldknäppar+svalka på sommaren.

Utloggad Art Deco

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 2102
  • Karma +9/-4
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1297 skrivet: 06 februari 2009, 17:31:12 »
Eftersom sensorn satt ok i innerdelen, kan vi då glömma denna detalj och återgå till A-mätningarna.
Kolla vilka A-värden maskinen ger direkt efter en avisning där den börjar sin serie med uppstegningar, notera gärna utetemp samt vattentemp på in o ut i vvx:en också så att du har en referens att gå på.
Friskt kopplat - hälften brunnet ....

Utloggad Josefin

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 74
  • Karma +0/-0
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1298 skrivet: 06 februari 2009, 19:20:35 »
Hej! Nu har kylis varit här och jobbat och slitit i 5 timmar på eftermiddan!! Pump 2, grannens slet han sitt hår med innan han fann felet!! En av de 2 blå kablarna till magneten som slår till fyrvägarn hade ett osynligt brott!!! Precis vid infästningen till magneten var kabeln helt av men plasten hel så det blev mycket pillande och fixande innan han fick kontakt. Det hela blev tillfälligt reparerat så en ny hade vart på sin plats! Nu går 2:an!
1:an dvs, min pump slet han sitt hår med ännu mer!! Ingenting kan få den pumpen att avfrosta!!  huvuddunk Givaren nere vid kompressorn är mätt och den fungerar. Kylis har vart mycket noggrann uppfattar jag det som men han fick ge upp då han efter allt jobb nu helt saknar fler idee'r om hur han skall gå vidare! Efter flera timmars jobb och mätning av diverse och skruvande så fick han ge upp och det gillade han inte!! Ett förslag kvar dock- kretskortet!! Alla 4 dioderna lyser med fast sken hela tiden då pumpen är igång- Vi hittade ingen sån kombination i felsökningsschemat. En röd lite till vänster på kortet blinkar ibland. Tröttsamt Sc:,h
J

Utloggad zx12r

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 262
  • Karma +0/-0
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1299 skrivet: 06 februari 2009, 20:03:05 »
Blir den frostig över exakt hela?

Mvh Thomas

Utloggad Josefin

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 74
  • Karma +0/-0
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1300 skrivet: 06 februari 2009, 21:18:24 »
jadå.
J

Utloggad greven1

  • Vd
  • I branschen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: örnsköldsvik
  • Antal inlägg: 1017
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Fri energi
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1301 skrivet: 06 februari 2009, 23:03:57 »
jadå.
J

som jag sa tidigare jag labbade med en liknande här hemma.
dränerade ur en hel del gas ur den o nu går den som tåget !!avfrostar som den skall.
har du någon koll på A ??
följ strömmen  stäng av den !!
12 kw solceller. nulite 35 kw bergvärmepump. 700 m borrhål /4 hål

Utloggad Josefin

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 74
  • Karma +0/-0
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1302 skrivet: 06 februari 2009, 23:23:25 »
jadå.
J

som jag sa tidigare jag labbade med en liknande här hemma.
dränerade ur en hel del gas ur den o nu går den som tåget !!avfrostar som den skall.
har du någon koll på A ??

7,2-7,3A vid maxfart inkl, cirkpumpen.
J

Utloggad ace

  • frostaknöl med 3.2-cert i kombination med livets hårda skola,samt en omättlig nyfikenhet på teknik. tråd-reträtt pga utmattning förekommer.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 2703
  • Karma +2/-1
  • ju fler strängar på lyran, ju bättre låter det !
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1303 skrivet: 07 februari 2009, 09:47:12 »
Går det inte att få ner vatten-flödet processen tätar ut, utan att radiatorflödet blir lidande ?

Vad hade du för hetgastemperaturer ? ?

mvh. ACE
drygt 800 kvm yta uppvärmd till skiftande temperaturer
husqvarna tekniktank, några solfångarsystem och en Daikin bergvärmepump med 280m borrhål.
Diverse l/l pumpar samt en modifierad nibe 1215 med 140m borra till bostadshuset.

Utloggad johnny2d

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 309
  • Karma +3/-0
SV: Energicentrapumpen Officiell tråd!
« Svar #1304 skrivet: 07 februari 2009, 20:18:08 »
statusrapport..
-17 grader o kallt som f-n.
Har pillat med Alla sensorerna på pumpen nu och skulle faktiskt kunna säga att den går väldigt bra sedan ett par dagar. Har bättre effekt trots låg vattentemp sedan justering av sensorn på vatten ut på innedelen (tröck ner den i botten helt enkelt).

Men, vad händer nu då när allt verkar va rätt OK. Jo nu börjar det tjorva med fyrvägsentilen när den ska till- och när den avslutat avfrostning. Det bara småpyser i den och det kan ta många minuter innan det pyst klart och den börjar arbeta. *suck*
Är det för att det är kallt som den beter sig så?

Ha de gött!
-Johnny

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!