Hej.
Jag har noterat att min värmebärarpump allt som oftast, läs hela tiden, går på 100% förutom vid avfrostning.
Cirkulationspumpen står på hastighet 2, höjer jag till hastighet 3 ligger den fortfarande på 100%.
Läser i service menyn dT börvärde 2,9 grader och dT ärvärde 4,1 grader så det är rätt att värmebärarpumpen ska gå på 100%. Det här gör också att gradminuterna tickar på, men vid rådande utomhustemperatur (+4) spelar det ingen roll då GM inte sjunker så lågt så elspetsen träder in. Kör med rumsgivaren aktiverad och vald temperatur (21) hålles utan problem, men jag kan inte låta bli att undra vad som händer när utomhustemperaturen sjunker till tvåsiffrigt blått, vill ju gärna låta spetsen lysa med sin frånvaro med Ellevios effektavgifter.
VP betjänar ett 144 kvm stort enplanshus med golvvärme. Varje rum har rumsgivare men de 2 badrummen står ventilerna alltid öppna för varmt och skönt golv.
Jag har varit och pillat en del på inställningar; höjt fläkten så den ligger på runt 185, givaren för avfrostning är upphöjd från trågets botten för att få bukt på långa avfrostningar osv.
Eftersom inomhustemperaturen är enligt önskemål borde det inte vara fel vald kurva, eller? Kan det va cirkpumpen som börjar ge upp och inte orkar trycka genom golvvärmesystemet? Andra idéer? 😅