Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Vi som kör elbil  (läst 358043 gånger)

Heat? och 52 gäster tittar på detta ämne.

Utloggad Rdx

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 3713
  • Karma +5/-13
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1455 skrivet: 10 januari 2026, 16:28:51 »
Ta kontakt med ChargeAmps direkt och be dem felsöka
Nibe 1210-7 (installerad 2007), 78+98m aktiva hål, 210 l VV-beredare som volymtank, ASW5000 takkassett för frikyla och värme via platt-vvx.  Södra Bohuslän.

Utloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 877
  • Karma +2/-2
  • vedeldare
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1456 skrivet: 10 januari 2026, 19:22:40 »
I Boråstrakten med den temperaturen så funkar elbil bra. Inte upplevt några problem med kylan. Kallare än -20 förekommer endast några dagar per år. Tror att -23 är de kallaste jag sett på termometern.
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Utloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 877
  • Karma +2/-2
  • vedeldare
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1457 skrivet: 12 januari 2026, 06:23:25 »
60km. -22 vid start,  -14 vid ankomst.
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Utloggad Börje__

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1897
  • Karma +3/-3
  • Kön: Man
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1458 skrivet: 12 januari 2026, 06:49:25 »
Vad säger bilden?
Hur många kWh😳

Tog min garage varma diesel igår, elbilen var helt igenfrusen😱
Borås trakten 250 öh.
IVT HT Plus E7, 7kW 2005, med 180m fördjupat borrhål, reserv pump äldre Greenline i samma hål.
Metro plus 70E sling beredare med 2x45mm extra isolering.
Contura braskamin med täljsten (1-3 m3/år).
Bostad 117m2 + 65m2 källare, äldre 40/60-tals hus, tilläggsisolerad. 
22m2 isolerat garage med luft/luft Gree Pular 35
Home Assistant
Solpaneler 10 kWp
Acktank Nibe 300 med 1 kW elpatron.

Förbrukningar:
2025 tot: 6530 kWh inkl elbil 1200 kWh, inkl luftvp 841 kWh (7,4°C)
2024 tot: 6834 KWh, inkl luftvp 801 kWh. (7,0°C)
Förbrukning 2023/2024: runt 7600 kWh (6,6°C)
Förbrukning 2022/2023: runt 7000 kWh (7°C)
2015-2022 ca 13.000-13.500kWh/år
1985 - 1997 35.000 kWh olja + 5000 kWh ström

Bonushus 1: Thermia Villa + FTX
Bonushus 2: IVT Greenline 6
Sommarstuga: IVT Aero 605
Spania: 2st LL lågpris xxx

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36259
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1459 skrivet: 12 januari 2026, 07:29:06 »
Tvärt om här, dieselbilen har fått stå när det varit kallt, och elbilen har använts, funkar hur bra som helst utifrån vad man kan se och känna i alla fall.
Verkar inte vara överdrivet mycket värmeöverskott när det går ned mot -30 men det får man väl acceptera, någonstans går väl gränsen för vad man kan begära.
Nu är bilen på verkstan i alla fall, lämnade den igår eftermiddag.
På "Felsökningslistan".

Laddar inte som den ska när det är kallt.
Har lämnat kabel och en instruktion om att de ska testa ladda utan att värma upp bilen och kabeln innan för att se om det är bilen eller kabeln som strular, vi får väl se om de tar sig den tiden.

Isbildning på insidan av glaset framför backkameran.

Det knarrar och gnisslar rejält i några bussningar när det blir under -15 grader ute, primärt över fartgupp och skrovliga vägbana, som det är överallt nu med tjockt islager på alla vägar som är gropigt och spårigt.

Det primära felet kom efter en biltvätt på annandagen, + 6 grader ute och efter tvätten så larmar 6 olika larm i bilen, troligen är det väl en givare som läckt in vatten och kraschar alla säkerhetssystem av någon anledning.

Vill även att de ska föra uppåt i hierarkin att bilen är livsfarlig att köra om man glömmer stänga av filhållningsassistenten, rena dårskapen att bilen ska svänga ut mot mötande trafik när man försöker hålla av vid möte.
Speciellt farligt blir det som väglaget är nu med djupa hjulspår i klarisen vi har på vägarna, det sista man vill är ju att försöka svänga ur 5 cm djupa spår i isen just innan möte, med risk för sladd och frontalkrock i landsvägsfart.
Helt sinnessjuka lagar från EU, MÅSTE FÅ ETT SLUT, hjälp till att stoppa detta vansinne, klaga ni också hos era tillverkare och generalagenter.
Och din lokala EU-representant.

Gissar att de kommer tillbaks med:
Ny kamera ska monteras, den får jag vänta på.
Bilen laddar som den ska, möjligen för att de inte testat den kall ute innan de värmt upp den.
Det går inte göra något åt de gnisslande bussningarna. (De lär inte kunna detektera vilka bussningar som gnisslar om de tar in bilen i värmen)
En av givarna för säkerhetssystemen larmar för fel, den ska bytas, den får jag vänta på.
Det där med filhållningsassistenen skiter de fullständigt i, men de kommer säga att de fört frågan uppåt i organisationen.

Sitter ju och funderar på vad jag ska ersätta min gamla SPortage 2014 med, men det känns svårt, alla bilar efter 2019 har väl samma typ av säkerhetssystem och filhållningsassistens, larm i sinne för allt möjligt.
Moderna dieslar har adblue som gör dem omöjliga att äga i Piteå med den kyla vi har.
Kvar finns då alltså gamla elbilar från innan 2019, bensindrivna pluginhybrider, eller rena bensinbilar.
Eller förstås att man kör vidare med Sportagen.

Det som känns mest intressant just nu är väl en bättre begagnad XC60 pluginhybrid med 8 mils räckvidd på el.
Men samtidigt så är ju XC60 en av bilarna med flest fel enligt stora internationella kvalitetsinstitut, känns inte riktigt som en bra kombo mot mig som är rätt kinkig med mina bilar, och vill att allt ska fungera.

25 år med japanska, mest toyota, problemfria bilar har nog skämt bort mig, men Toyota har ju ingen bil som jag vill ha, tyvärr.
Möjligen en RAV4 plugin, men de är lika dyra begagnade som nya... Och fula som stryk.

Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad Mike

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 2600
  • Karma +4/-2
  • Panasonic LZ25
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1460 skrivet: 12 januari 2026, 16:01:00 »
En snyggare RAV4 kanske vore ngt, Lexus NX?

Utloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19422
  • Karma +15/-15
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1461 skrivet: 12 januari 2026, 22:15:02 »
Tycker Rav4 ser helt ok ut men onödigt stor och dyr för mig Corolla Cross vore mera lämplig åt mig men den får dra 750 kg så går bort av den anledningen.
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36259
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1462 skrivet: Idag kl. 09:39:31 »
En snyggare RAV4 kanske vore ngt, Lexus NX?
Tror brorsan köpte en sådan, han har i alla fall pratat om att det är en förklädd RAV4, men han har inte plugin, vilket känns som ett krav från min sida.
Tycker också den känns betydligt mindre invändigt än RAV4 på något sätt.
Vår nästa bil behöver dessutom vara större än Sportagen som vi har, som det ser ut kommer vi att skjutsa två barn i barnstolar några år framåt i tiden, OCH lasta kartonger och sopor från verksamheten mer eller mindre varje dag stora delar av året, så vi kan inte gå ned i Storlek, det har ju visat sig att det blev problem med EV3 om vi ska klara de uppgifter vi ställs inför.
Därför vi även kollat på ID Buzz och Kia PV5.
Med en sån bil skulle vi verkligen klara våra behov, men de är så otroligt knöliga att ta sig upp i tycker jag, och inte minst för min sambo verkade det krångligt.
Känns inte direkt säkert att behöva hoppa ur bilen när det är helt ute, för att fötterna inte når marken när man sitter på stolen där fram.
Det jag får upp mest när jag söker är Mazda CX60 men den är så ful, och har fått så dåliga recensioner, så en sån varken vill jag ha, eller vågar köpa.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36259
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1463 skrivet: Idag kl. 09:42:55 »
Tycker Rav4 ser helt ok ut men onödigt stor och dyr för mig Corolla Cross vore mera lämplig åt mig men den får dra 750 kg så går bort av den anledningen.

Vi var ut och testade en sådan innan vi köpte EV3, men den kändes inte premium om man säger så, säkert en otroligt bra bil men lite gammeldags, och som om de sparat in på en del för att få till ett skapligt pris på bilen.
Lite för liten den också.

Det är helt enkelt mycket som talar för en EX60 pluginhybrid, förutom att min sambo inte är så kåt på en Volvo av någon anledning.
Fattar inte varför, de är snygga, stora, och populära, så andrahandsvärdet är bra även om de är dyra att köpa.

Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36259
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Vi som kör elbil
« Svar #1464 skrivet: Idag kl. 10:01:43 »
Rapport från gårdagens hämtning av bilen, det blev väl inte direkt som jag tänkt mig, men här kommer rapporten i alla fall.

Att det knarrade i fjädringen säger de berodde på is och grus i fjäderbenskopparna, visade med bilder.
De sa att det var mycket is under min bil och tyckte att jag borde tina av den.
Jag är skeptisk, har bott i samma hus, med samma klimat, i 30 år och alltid parkerat ute, har aldrig upplevt något liknande.
Nu blev det faktiskt tyst efter att de haft den inne på verkstan, så jag kan väl inte påstå med säkerhet att de försöker dölja något, men som sagt, jag är skeptisk.
Knarret lät i alla fall precis som ett knarr från någon form av gummibussning, inte från en stålfjäder i is, men jag kan förstås ha fel.
Problemet är väck i alla fall, och det var -23 igår, så det borde ha kommit tillbaks om det var något annat.
Nu misstänker jag att de smörjt bussningarna med något, men var osäkra på om det skulle fungera, så de ville inte ta på sig skulden rakt av.
Men det är ju i min sjuka hjärna, de kanske satte fingret på problemet, och i så fall kan jag ju verifiera det om det börjar knarra igen nästa gång vi får slask och blask och sedan kallt.

Felet som gör att 6 av säkerhetssystemen larmade kunde de inte hitta trots en grundlig felsökning, så det problemet har de skickat till KIA hotline support och avvaktar svar.
Samma sak med laddningen.
Kameran fick jag inget klart besked om, som jag fattade honom hade de bara verifierat att det var is på insidan, men inget om någon åtgärd, det måste jag ringa om för att gå besked, jag accepterar inte begränsad sikt bakåt som beror på utetemp och fuktnivå i kameran.

Det som nu framkommit är dock att KIA EV3 verkar ha detta problem med hemladdningen, i Danmark har det uppmärksammats i en artikel: https://mobilsiden.dk/nyheder/opkoblede-biler/kia/populaer-elbil-har-store-ladeproblemer-i-frostvejr/

På KIA i Piteå kände de inte till problemet, det är alltså bara jag av alla kunder (De har sålt mängder enligt säljaren) som klagat.
Som vanligt får man bilden av att 80% av befolkningen är idioter som inte uppmärksammar och/eller klagar på detta.
Nu kanske många har bilen i varmgarage, men jag kan absolut inte vara ensam om att stå ute med bilen, och inte alla vägar väl ladda inomhus efter alla larm om bränder vid laddning.  dontknow

Enligt artikeln ska det kunna komma en lösning i slutet av kvartal tre, när vintern är slut.
Tur att inte effekt-tariffen införts i Piteå än i alla fall, nu är det inte extremt dyrt att ladda på högtarifftid så länge det håller sig till 2.1 kW i alla fall.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Köp din bergvärmepump av oss
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!