Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Elbilen en parantes i historien?  (läst 314138 gånger)

0 medlemmar och 16 gäster tittar på detta ämne.

Utloggad Börje__

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1678
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #150 skrivet: 03 augusti 2023, 11:29:45 »
Lite om nya fossil bilar.
På några år gamla bilar till ungefär 2017 kan du köpa en bildiagnostik för en billig penning, kollade upp hur man kan komma åt mjukvaran i ett par vanliga bilar (Merca och Volvo) från 2021 inför ett ev bilbyte, fick svar på från 35.000 kr 😬😱.
Man är i klorna på serviceverkstäderna, vägrar därför byta bil.
 
Hur är det på elbilar? Finns det någon uppdaterad Obd2 standard?

Kan tänka mej att standarder saknas helt här... Eller?
Borås trakten 250 öh.
IVT HT Plus E7, 7kW 2005, med 180m fördjupat borrhål, reserv pump äldre Greenline i samma hål.
Metro plus 70E sling beredare med 2x45mm extra isolering.
Contura braskamin med täljsten.
Bostad 117m2 + 65m2 källare, äldre 40/60-tals hus, tilläggsisolerad. 
22m2 isolerat garage med luft/luft Gree Pular 35
Smart styrningsrelän Deltaco schedule & Shelly schedule/Nordpool. Blockerar varmvatten nattetid samt vpn kan sänkas 1-2°C beroende på spotpris och effekt. Har HA med ett par enkla automatiseringar, men är lite för gammal och senil för att göra det riktigt smarta.
Solpaneler 10kW, från aug-23
Elbil, kör inte så mycket, cyklar mer.

Förbrukning
2024-12-31:  12 månader 6834 KWh, varav luftvärmepump i garage 801 kWh.
Så 6034 kWh för huset!!👌👍
Förbrukning 2023/2024: runt 7600 kWh/12mån + en del eldning i braskaminen. Tillkommer egen förbrukad solel.
Förbrukning 2022/2023: runt 7000 kWh/12mån + mycket eldning i braskaminen.
2015-2022 ca 13.000-13.500kWh/år
1985 - 1997 35.000 kWh olja + 5000 kWh ström

Bonushus 1: Thermia Villa + FTX
Bonushus 2: IVT Greenline 6
Sommarstuga: IVT Aero 605
Spania: 2st LL lågpris xxx

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36003
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #151 skrivet: 03 augusti 2023, 11:33:58 »
Såg en kille som köpt lite donglar och grejer (OBD2-plugg) till sin tesla och kunde läsa ur i alla fall all info om batteriet, troligen mycket mer också, så det ska nog gå.
Kostade typ 3000-5000 kr, men han hade köpt begagnat och fick det billigare.

JAg köpte en sån där OBD2 plugg till min KIA för några år sedan, men det funkade inte, bilen började gå skitdåligt, och alla värden som skulle visas fungerade inte.
Troligen inte helt rätt variant av dongel, trots att den påstods fungera till min bil.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 834
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #152 skrivet: 03 augusti 2023, 11:46:03 »
Hörde med en annan granne.  X är handlaren


Denna har även 2 dieselbilar på gården. En liten och en större.


Från granne 3: MG elbil.


Vill har leasing 3 år, inkl. vinterdäck, försäkring, 6000 mil, pris var 3300 i början och är nu 4100 pga räntehöjningar.

Vi har haft den ungefär 2 år. Hade egentligen inga problem alls förutom med Xxxxxx helt katastrofala service. Aldrig mer Xxxxxx. Det är också grunden varför vi inte kommer behålla bilen efter leasingen. Här under alla mina år med nya och begagnade bilar aldrig blivit så dåligt behandlad tom kränkt av en bilhandlare...
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 12:16:56 av BiggerDigger »
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Utloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19372
  • Karma +15/-15
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #153 skrivet: 03 augusti 2023, 12:49:56 »
Servicen är ju samma förutom just olja och filter, det är det jag menar.
Bromsar och annat finns ju på alla bilar, bara att Tesla skiter i det för att kunna sälja sina bilar.
Bromsarna lär det dessutom vara stora problem med (rost) då de så sällan används, oftast räcker det ju med regenereringsbromsen.
Alla andra tar lika bra betalt för att serva elbilar, och troligen ännu mer för hybrider som har två drivlinor.
Växellådor är ju ett problem förstås, men på de flesta bilarna håller ju ändå växellådan bilens livslängd ut.
Kolla gärna på Munro Live och se att det förstås finns växellådor i elbilar också, det är mängder med drev och lager som kan gå sönder även där.
Även om de bara har en enda växel.
Speciellt med tanke på att de flesta elbilarna har mellan 200 och 550 HK effekt.

Det finns många skrönor om elbilar förträfflighet, på samma sätt som det finns skrönor om fossilbilars farlighet.



Visst, det ÄR mindre rörliga delar, och mindre delar totalt sett i en elbil, men att de inte kommer att gå sönder är ju totalt fel utgångspunkt, och när de går sönder kommer det att bli dyrt, om det ens är möjligt att reparera, köper man t.ex. en Kinesisk elbil idag är det inte säkert att det finns reservdelar alls, varken nu eller senare - det kommer ju en ny Kinesisk tillverkare varje vecka känns det som.
För Tesla, om man bor i en stor stad, visst, det lär väl poppa upp de som gör sig en förmögenhet på att reparera invertrar, batterier, växellådor och kylsystem, men för många människor som bor i glesbygden så blir det mer eller mindre omöjligt att åtgärda större fel utan att köra bilen långa sträckor till verkstad.
Samma gäller ju för uddamärken från Kina, ta MG t.ex. som inte ens säljs i norra delarna av landet.  dontknow

Man kan ju verkligen fundera om Ford och andra "gamla" tillverkare verkligen bara är idioter som är sent på bollen, eller om de har sakliga skäl till att inte utveckla elbilar innan tekniken och marknaden är mogen?
Man skulle väl kunna anta att världens största biltillverkare har rätt bra koll på läget?

Hade de "sagt annat" än halleluja för elbilens framtid så hade de väl dödats av woke och klimat-maffian, oavsett om de har sakliga skäl till sina tveksamheter rörande elektrifieringen.
Nu säljer de istället elbilar dyrt, men går ändå i förlust på dem, bara för att trycket är så stort på den gröna omställningen.
Som enligt mig bara förvärrar miljö och klimat så länge vi inte har en helt CO2-fri energimix.

Oroar man sig för miljö och klimat ska man absolut köra vidare med sin gamla fossilbil så länge det finns kolkraftverk som leverer el till energimixen.

Det bästa för elbilsbranschen vore nog om bosch och någon fler tog fram effektiva och prisvärda drivlinor som var mer eller mindre standard på alla bilar, då skulle det verkligen kunna bli bra, men om det ska finnas hundratals tillverkare med sina egna lösningar kommer det att bli ohållbart att kunna reparera dem.
Nu har jag ingen koll på hur stor MG eller de andra tillverkarna är men även udda märken i Sverige kan vara stora märken och är dom stor så bör det finnas reservdelar. En bekant var in på en traktor firma i Sundsvall och skulle köpa oljefilter till en JCB traktor men firman hade inga filter till såna (udda) maskiner dom hade bara till de stora märkena som tex Huddig på den tiden tillverkade Huddig lite drygt 100 maskiner per år och min bekante hade nyligen varit till JCB i England och kollat på fabriken där dom spottade ur sig massor med maskiner varje dag
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Inloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 834
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #154 skrivet: 03 augusti 2023, 12:59:07 »
Laddsmugglare: man laddar gratis el och åker hem och kopplar upp huset. Behöver V2L och eller V2G det kommer nu på bred front.
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 13:07:04 av BiggerDigger »
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Utloggad rocas

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Örebro
  • Antal inlägg: 4043
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #155 skrivet: 03 augusti 2023, 15:13:14 »
Vad händer normalt om man får punktering på ett hjul...om man har en Tesla?

Lagar man punkteringen(plugg) eller byter man däck eller t o m hela hjulet?

Min vän Bengt ifrån Karlstad ringde nyss.

Hans son fick punka på Teslan i Österikke, men ingen kunde laga däcket och inget nytt däck fanns att köpa, så bilen  har gått med lastbilstrp och kom till Teslacentret i Örebro idag...

Bor i Örebro/Närke.

Åretrunthus byggt 1907, men tillbyggt/renoverat under de 40 år jag har ägt det.
Flera olika luft/luft pumpar, som används som ac sommartid eller värmetillskott vid minusgrader.
Ved-kökspanna.
Rullande årsförbrukning/köpt el: 10000 kwh
39 st  solpaneler monterade hösten 2022.
Thermia luftvatten 10 kW, Itec XT, installerad sept 2024

Utloggad JockeHX

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 228
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #156 skrivet: 03 augusti 2023, 15:28:48 »
De allra flesta som kör elbil idag tror jag "unnat" sig en elbil, av statusskäl, för att de är billiga att tanka, och för att de har hög motoreffekt och är sköna att köra, vissa har t.o.m bra och snabb kupevärme (det skulle jag verkligen uppskatta) det finns väldigt många fördelar, men min bedömning är ändå att ytterst få tjänar på det, och det där med lång livslängd, om de verkligen är bra för miljö ochn klimat, eller kommer att få ett bra andrahandsvärde har man inte ägnat en riktigt seriös tanke.

Jag känner att du måste provköra en Tesla, Rickard. Jag äger en Model 3 Long Range pga:

- Tyst
- Snabb, 0-100 på 4,4s och omedelbart vridmoment gör omkörningar lekande lätt. Slår min gamla BMW 335i som jag skrämde upp i 370 hästar en gång i tiden med hästlängder.
- Låg kostnad - ingen service, otroligt billigt med drivmedel i jämförelse med bensin/diesel
- Skönt att slippa bensin på händerna efter att man tankat då en tidigare kund slabbat ner slanghandtaget...
- Bra ljudsystem
- Bilen kör sig själv på motorvägen och i köer utan problem
- När jag behövde byta luftfilter i kupén då den börjat lukta efter 2 år kom Teslas mobila service och bytte på min garageuppfart

Osv...

Det känns som att du vill hitta fel med elbilar av okänd anledning. Testa en säger jag bara.

Utloggad JockeHX

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 228
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #157 skrivet: 03 augusti 2023, 15:31:00 »
Vad händer normalt om man får punktering på ett hjul...om man har en Tesla?

Lagar man punkteringen(plugg) eller byter man däck eller t o m hela hjulet?

Min vän Bengt ifrån Karlstad ringde nyss.

Hans son fick punka på Teslan i Österikke, men ingen kunde laga däcket och inget nytt däck fanns att köpa, så bilen  har gått med lastbilstrp och kom till Teslacentret i Örebro idag...

Det är vanliga däck på en Tesla... Din vän kanske hade en Bugatti Veyron som behövde specialdäck som klarade över 400km/h........

Utloggad jehu

  • Lekman men kanske en vacker dag
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2056
  • Karma +5/-12
  • Kön: Man
  • CTC håller måttet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #158 skrivet: 03 augusti 2023, 16:42:14 »
Det är vanliga däck på en Tesla... Din vän kanske hade en Bugatti Veyron som behövde specialdäck som klarade över 400km/h........
Betalade du också 150000  för mycket för din Tesla?
Tesla har en del serviceproblem som man inte är van vid från andra märken
t ex utslitna däck pga fel hjulinställning från fabrik
https://www.facebook.com/groups/1054003438020065/user/533067008/

Men funderar på en begagnad S med gratisladdning de börjar bli rimliga i pris 8)
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 21:13:24 av jehu »
Villa  330 m2 + källare byggd 1907. 5 i familjen. CTC Ecoheat 10. Borrat 150 m aktivt hål (2002) + 150 m (2013). Brine innan tilläggsborrning -2/-5 i mars, nu +3/0. Åtta fungerande eldstäder. Årstotalförbrukning cirka 18000 kWh + 4m3 ved. (Tidigare 45000 kWh+ 2m3 ved)
Styr sedan feb -22 med Ngenic Tune och Tibber.
Nu nere på 14000 kWh/år! Ungarna utflugna.

Utloggad JockeHX

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 228
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #159 skrivet: 03 augusti 2023, 17:50:47 »
Betalade du också 150000  för mycket för din Tesla?
Tesla har en del serviceproblem som man inte är van vid från andra märken
t ex https://www.facebook.com/groups/1054003438020065/user/533067008/
Men funderar på en begagnad S med gratisladdning

Jag plockade ut min ny 2021 och fick full elbilsbonus på 75kkr. Det finns många nackdelar med märket förstås. Ett är att Elon Musk har gått och blivit skogstokig, två är att om man får större typer av problem kan man råka ut för dålig hantering av ens ärende då verkstäderna inte är bemannade på ett tillfreställande sätt (alla märken har iofs sina problem...). Tre, och denna kan vara riktigt jobbig, är att Tesla kan få för sig att droppa priset på ens bil med tiotusentals, ibland hundratusentals (performance S och X exvis) kronor dagen efter att man fått ut sin bil.

Utloggad boek

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Västmanland
  • Antal inlägg: 437
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
  • Klimatrealist
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #160 skrivet: 03 augusti 2023, 18:43:26 »
Till Tesla behövs inga donglar och grejer för att t.ex. läsa ut felkoder med mera. Se videon från Grufman Bil:

Enplanshus i mälardalen, byggt -65 100kvm + källare 100kvm. 2007-07-10 kompletterat med elektrisk VVB 80 liter. Sparar därmed mer än 50% av elförbrukningen för tappvarmvatten jämfört med elpatronerna i den gamla pannan från -65. Egentillverkad termostatstyrd luftsolfångare på 5,0 kvm till gillestugan och källaren. Fläkten till denna är varvtalsstyrd med PWM-teknik. 2014-12-23 installerat Mitsu Q Heat SE 665 på bostadsplanet. Ersatte Sanyo som lagt av. 2008-06-25 installerat LLVP i gillestugan Panasonic NE9GKE.

Utloggad Börje__

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1678
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #161 skrivet: 03 augusti 2023, 19:48:40 »
Jag känner att du måste provköra en Tesla, Rickard. Jag äger en Model 3 Long Range pga:

- Tyst
- Snabb, 0-100 på 4,4s och omedelbart vridmoment gör omkörningar lekande lätt. Slår min gamla BMW 335i som jag skrämde upp i 370 hästar en gång i tiden med hästlängder.
- Låg kostnad - ingen service, otroligt billigt med drivmedel i jämförelse med bensin/diesel
- Skönt att slippa bensin på händerna efter att man tankat då en tidigare kund slabbat ner slanghandtaget...
- Bra ljudsystem
- Bilen kör sig själv på motorvägen och i köer utan problem
- När jag behövde byta luftfilter i kupén då den börjat lukta efter 2 år kom Teslas mobila service och bytte på min garageuppfart

Osv...

Det känns som att du vill hitta fel med elbilar av okänd anledning. Testa en säger jag bara.

Underbart säljande inlägg!!
Minns jag körde en 335 från Munchen till Garmich, på kvällen, inte i 90km/h om man säjer så, så dags att sälja mcn ✌️👏😛

Till Tesla behövs inga donglar och grejer för att t.ex. läsa ut felkoder med mera. Se videon från Grufman Bil:



Precis vad jag efterfrågade!!
Så bra! 🤩😛
Borås trakten 250 öh.
IVT HT Plus E7, 7kW 2005, med 180m fördjupat borrhål, reserv pump äldre Greenline i samma hål.
Metro plus 70E sling beredare med 2x45mm extra isolering.
Contura braskamin med täljsten.
Bostad 117m2 + 65m2 källare, äldre 40/60-tals hus, tilläggsisolerad. 
22m2 isolerat garage med luft/luft Gree Pular 35
Smart styrningsrelän Deltaco schedule & Shelly schedule/Nordpool. Blockerar varmvatten nattetid samt vpn kan sänkas 1-2°C beroende på spotpris och effekt. Har HA med ett par enkla automatiseringar, men är lite för gammal och senil för att göra det riktigt smarta.
Solpaneler 10kW, från aug-23
Elbil, kör inte så mycket, cyklar mer.

Förbrukning
2024-12-31:  12 månader 6834 KWh, varav luftvärmepump i garage 801 kWh.
Så 6034 kWh för huset!!👌👍
Förbrukning 2023/2024: runt 7600 kWh/12mån + en del eldning i braskaminen. Tillkommer egen förbrukad solel.
Förbrukning 2022/2023: runt 7000 kWh/12mån + mycket eldning i braskaminen.
2015-2022 ca 13.000-13.500kWh/år
1985 - 1997 35.000 kWh olja + 5000 kWh ström

Bonushus 1: Thermia Villa + FTX
Bonushus 2: IVT Greenline 6
Sommarstuga: IVT Aero 605
Spania: 2st LL lågpris xxx

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36003
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #162 skrivet: 03 augusti 2023, 22:17:49 »
Jag känner att du måste provköra en Tesla, Rickard. Jag äger en Model 3 Long Range pga:

- Tyst
- Snabb, 0-100 på 4,4s och omedelbart vridmoment gör omkörningar lekande lätt. Slår min gamla BMW 335i som jag skrämde upp i 370 hästar en gång i tiden med hästlängder.
- Låg kostnad - ingen service, otroligt billigt med drivmedel i jämförelse med bensin/diesel
- Skönt att slippa bensin på händerna efter att man tankat då en tidigare kund slabbat ner slanghandtaget...
- Bra ljudsystem
- Bilen kör sig själv på motorvägen och i köer utan problem
- När jag behövde byta luftfilter i kupén då den börjat lukta efter 2 år kom Teslas mobila service och bytte på min garageuppfart

Osv...

Det känns som att du vill hitta fel med elbilar av okänd anledning. Testa en säger jag bara.

Så vitt jag vet finns närmaste service center och mobile service i Umeå, det är 23 mil från Piteå.
Tror inte att det blir någon billig felsökning direkt.
Det är ett tungt vägande skäl till att jag är tveksam till en tesla.
Min Can Am spyder (0-100 på 4.3 sekunder) behöver rep och service i Luleå, 7 mil från byn, och det är tillräckligt besvärligt bara det.
Med tanke på att jag förfogar över 3 bilar, husvagn, släpvagn, fyrhjuling, två snöskotrar och motorcykeln så tar det en rätt stor del av min fritid att hålla dem i skick, reparera och besiktiga.
Att dra på sig en bil som nästan kräver att man övernattar i Umeå när det är dags för service eller reparation känns inte direkt lockande.
För många andra ser verkligheten annorlunda ut, och jag har full förståelse för att det kan vara värt pengarna om en bil är den enda större kostnadskrävande maskin man har i sin ägo. För mig skulle det bli sten på börda just för att jag kör så pass få mil/år med min bil.
Min dotter som ska börja pendla 14 mil/dag har jag rekommenderat att köpa en elbil, så jag är absolut inte rabiat på något sätt.

Jag försöker inte hitta fel, jag lyfter bara de fakta som ligger till grund för att jag än så länge inte köpt någon elbil.
Inte någonstans har jag skrivit att jag inte vill ha en elbil, för det vill jag förstås, den skulle funka hur bra som helst för mig på många sätt.
Jag kör aldrig några längre sträckor, skulle uppskatta motorvärmare integrerat, och värmepump som snabbt värmer upp kupen på vintern.
Jag skulle uppskatta och använda mig av effekten, däremot tror jag inte att de är så självkörande på småvägarna mellan Piteå och byn där jag bor, men vad vet man.
På vintern måste det i vart fall vara absolut livsfarligt med självkörande bilar, eller så fungerar det helt enkelt inte (Får man verkligen hoppas).

Det som gör att jag inte köper en är alltså det höga priset (det finns annat jag hellre gör med mina pengar), de dyra försäkringarna, däckslitage och däckkostnaderna.
Inte ens miljö eller klimatnytta kan jag se när jag sätter mig in i frågan ordentligt.

Nu är våra två privata bilar 10 och 12 år gamla, och det börjar ju snart bli dags att byta i vart fall en av dem, just nu lutar det mot en lite nyare bensindriven Sportage, typ 2-3 år gammal, utan hybriddrift eller annat krångel som bara fördyrar.
En sån bil går på halvlitern/mil och kostar alltså typ just under 10 kr/mil att köra, de är väldigt billiga att försäkra, och däcken är rätt standard, så det är överkomligt också.
Försäkringen är också relativt billig.
Köper jag en sådan kontant så kör jag för rätt rimliga pengar/mil, kanske till 1/3-del av kostnaden för en tesla om jag måste låna mellanskillnaden.
OM man räknar lite grovt kanske det skulle kosta 20 kr/mil eller 14 000 kr/år.
Osäkert om det ens skulle bli billigare med Teslan även om jag betalade kontant med tanke på försäkringspremien, service och reparationer, och däckkostnaden.
Jo jag vet, man behöver inte service på Teslan, men jag kan ju strunta i det på en Sportage också, och byta oljan själv efter 3000 mil för under 1000 kr.

Att köpa en elbil är förstås ett signalerande om att man bryr sig om klimatet (rätt eller fel?), att man har råd, det är alldeles säkert kul, och en bra bil dessutom, men som sagt, svindyrt.
Dessutom behöver jag en bil som klarar en del last då vi inte sällan kör rätt stora mängder kartonger "i företaget".
Bra markfrigång är också bra, det händer kanske 2-3 gånger/vinter att vi har typ 30 cm snö på gatorna när man ska iväg på morgonen.

Så än en gång, min kritik vänder sig inte emot bilarna som sådana, de är säkert bra, men de är anligt mig vare sig bra för miljön, klimatet eller plånboken för mig.
Och jag tror att det stämmer för väldigt många andra också.
Sen kan ju masspsykosen och lagkraven göra att alla ändå sitter med en elbil om typ 10 år.
Vi får hoppas att priserna då kommit ned, de har blivit mer praktiska (dragvikt och markfrigång t.ex) och att försäkringskostnaderna inte fortsätter stiga ännu mer.
Nationalekonomiskt tror jag att det är rena vansinnet, då allt mer av Svenskarnas tillgängliga medel kommer att slösas på bilar, och mindre och mindre på annan konsumtion - det kommer att påverka handeln, arbetslösheten, och var företag väljer att förlägga sin tillverkning.

Så jag behöver inte köpa en tesla för att förstå att de är bra, de är bara fel för mig, just i det läge jag befinner mig i livet just nu.
Som ett exempel kan jag nämna att jag just betalat dotterns resa till vårt hus i Spanien, både huset i Spanien och möjligheten att bjuda på resan kanske hade varit en omöjlig dröm om jag köpt en elbil istället?
Det är alltså en fråga om prioriteringar, inte ett försök att döma ut elbilar som dåliga.

Jag har dessutom svårt att se att jag skulle vilja köpa en 4-5 år gammal elbil med 15-20 000 mil på mätaren (För att kunna jämföra med alternativet 2-3 år gammal Sportage) när det till sist är dags att byta bil. Då måste de vara riktigt billiga i så fall, och med få kända allvarliga fel.
Om jag väljer att köpa en helt ny bil för norr om 500 000 kr blir det säkert en ren elbil, alternativen är då sämre.
Jag kan ju spara en av våra KIA, den som har dragkrok.

Kanske är jag också lite avundsjuk.  ;)
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 22:35:31 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Tågråttan

  • Det är skillnad på expert och nyfiken amatör! Jag tillhör det senare.
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 3685
  • Karma +2/-2
  • Kön: Man
  • Jag gillar inte OST.
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #163 skrivet: 03 augusti 2023, 23:16:03 »
Innan sommaren såg vi en annons i en tidning på jobbet och började räkna!

97% av alla elbilar leasas.
Tittar man på leasinghyran vs leasingkostnaden för likvärdig dieselbil så måste dieselpriset kosta mer än 100kr/liter för att det ska bli lönsammare att välja elbilen före dieselbilen. Och jämförelsen handlar om ID 04 och T-Roc

Inte konstigt att det inte säljs några elbilar längre.


Som vanligt, om någon annan betalar hyreskostnaden av elbilen så är det ju en bra affär, den blir ju lysande om man dessutom laddar gratis på jobbet. Vi andra som måste betala själva börjar ju räkna på totalkostnaden och inser att man är rätt osmart om man köper en elbil. Vi vill också ha en elbil men skulle aldrig betala för det, dessutom åker vi bara ca 500 mil om året så det skulle bli ruskigt dyra mil.

Man kan i princip utgå från att alla som skriver något positivt om elbilen har en leasad bil som någon annan betalar!

Tegelfasadsvilla i Mälardalen, byggd-1967, 200kvm boyta + lägenhet 60 kvm. Garage 25 kvm.  Total uppvärmning 285kvm.
Kopplade 2-glas fönster..
Energiförbrukningshistorik:
1967-2011: ca 40 000-29 000 kWh/år. Tidigare ägaren"
2011-2021: snittförbrukning 15136 kWh.

2011:   14 975 kWh.
2012:   17 214 kWh.
2013:   15 451 kWh. 
2014:   10 535 kWh.
2015:   13 254 kWh.
2016:   14 867 kWh.
2017:   15 812 kWh.
2018:   16 391 kWh. 
2019:   15 466 kWh.
2020:   16 099 kWh.
2021-06-06  10451kWh.
2021:   16 434 kWh.
2022:   11 841 kWh.
2023:   10 932 kWh.
2024:   12 228 kWh.


6 juni 2021: Startade Nibe F1145 med 300L VPB och 300L arbetstank och borra 250 meter.
Värmde hela huset tidigare med två luft/luftvärmepumpar, Mitsubishi FD 25 och en FH35 installerad av TS Comfort AB, supernöjd..
Egenbyggd luftsolfångare: 5m2 kollektor, 160mm kanalfläkt 540m3/h installerad April 2013
Spiskassett: Contura,  Maj 2012, 1-2 mysbrasor om året.
Ventilation: FTX Flexit uni 4,   435-657kwh/år. 
Vindandelar: SÅLDE ALLA 150 ANDELAR I SISTA STUND.
Huvudsäkring: 35 Ampere som mest, nu 20 Ampere.
Logger2020 mäter: Temperaturerna Ute, Uterum, förråd/garage, 4 luftkanalers till/från i FTX och temp/fuktsensor.  Den visar även elförbrukningen på bergvärmepumpen, Air-condition "LLVP"   och total elförbrukning.

Bonushus, installerad bergvärme Okt 2014. "Sålt 2019"
2x200m borra. Thermia duo 16kw, 500L UVL-tank och separat vvb 300L.

Utloggad rocas

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Örebro
  • Antal inlägg: 4043
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #164 skrivet: 04 augusti 2023, 07:42:40 »
Min kompis Daniel....förnyade ej leasingkontraktet när 36 mån leasingen av en lyxig el BMW gick ut. Nu kör han sin morsas Pegga 206.

Bengt, pappan till sonen med Teslas som fick punktering i Österrike, förnyar ej elbilsleasingen av sin Kia Soul som går ut i höst.
Han ska hyra bil, när han behöver...
Hans barnbarn vågrade åka i hans fina diesel Quasqai...så han sålde den och leasade....snart har han ingen bil...

Det blir visst dyra mil med elbil om man kör få mil...
Bor i Örebro/Närke.

Åretrunthus byggt 1907, men tillbyggt/renoverat under de 40 år jag har ägt det.
Flera olika luft/luft pumpar, som används som ac sommartid eller värmetillskott vid minusgrader.
Ved-kökspanna.
Rullande årsförbrukning/köpt el: 10000 kwh
39 st  solpaneler monterade hösten 2022.
Thermia luftvatten 10 kW, Itec XT, installerad sept 2024

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!