Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Elbilen en parantes i historien?  (läst 309263 gånger)

0 medlemmar och 8 gäster tittar på detta ämne.

Inloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19372
  • Karma +15/-15
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #135 skrivet: 02 augusti 2023, 22:56:33 »
Brukar vara så att det är dem som inte äger en elbil som har störst problem med elbilar…
Kan ju vara så att den som inte äger en elbil inte har den typ av körning som elbil är lämplig till. Hade elbilar haft de egenskaper jag efterfrågar skulle jag köpt en i dag men som det ser ut nu får man vänta några år så kanske det mognar och kommer bättre bilar och mera laddstolpar. Kommer byta bil om ca 2 år och då lär det bli en bensin eller diesel bil men troligtvis med nån typ av hybrid drift.
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Inloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 831
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #136 skrivet: 03 augusti 2023, 07:12:11 »
Vi har 20 A ingående i vårat hus och vedpanna.

Granne 1 med Polestar har 16A och bergvärmepump på 10kw.

Det funkar bra nu när ett år har gått.  Hen hinner i allafall ladda så det dagliga transporterna funkar.

I oktober 2022 låg hens förbrukning på ca 1100kw. Det betyder snitt ca 1,5 kw per timme.

Försöker ha en nyanserad bild av verkligheten, inte bara hänga mig på de ytterligheter som enligt vissa är vardag.

Det finns 5% ”förbannelsen”. Dvs man kan lösa 95% själv och de sista 5% är undantaget som får lösas på annat sätt.

I vårar hushåll ska vi klara att ladda hemma till 95% av alla tillfällen.


Angående använda bilen som levereras av el så kan nya Ford 150 med 131 kWh batteriet leverera 7,5 kw ut.

« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 07:43:02 av BiggerDigger »
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #137 skrivet: 03 augusti 2023, 07:50:39 »
Ja. Riktigt märkligt hur många konspirationsteorier som länkas i tråden. Tesla har ingen service alls. Allt som behöver göras är att byta ett luftfilter för ventilationen/ac varannat år och se till att bromsarna motioneras då och då.

Så vitt jag vet har det inte länkats till några konspirationsteorier, min länk till Munro Live t.ex. är till en kanal som är extremt mycket för elbilar, och avgudar Elon Musk och Tesla.
Jag tittar på kanalen för att jag är intresserad, men kan inte låta bli att tänka på all teknik som kommer att börja krångla, och vad det kommer att kosta jämfört med "normalt underhåll" på en fossil bil/motor där det mesta går fixa utan allt för stora kostnader.
Åldrande elektronik, samt El + Vatten är väl det mest uppenbara problemet förstås, och jag känner till väldigt få, om några konstruktioner som är helt problemfri när det gäller tätningar som börjar läcka.

En sak som elbilen/tesla/utvecklingshoppet som skett är att man lär förenkla kaross och monteringsarbetet även på fossila bilar framöver, vilket borde kunna få ned vikten och kostnaden även på dessa.

Det finns en uppsjö kanaler på Youtube som med kalla fakta sågar elbilen som sådan på goda grunder, men jag länkar inte dit för att det i vissa fall är konspirationsteorier.
På samma sätt finns många kanaler som höjer elbilarna till skyarna, av vilka många är precis lika konspirationsteoretiska, bara åt ett annat håll.

Jag startade denna tråd för att vi skulle kunna ha en saklig debatt, och så vitt jag bedömer det är det också vad som skett.
Ingen har motsatt sig mina "teorier" om att dagens elbilar (i vart fall inom EU) i praktiken laddas med kolkraft, och det logiska i så fall är ju att CO2-utsläppen blir större än om man kört på bensin eller diesel.
Enda reella nyttan är väl utsläppen lokalt i städerna, som blir aningen bättre.
Inte mycket bättre, för tyngre bilar med snabbare acceleration sliter mer däck, och många av de skadliga luftföroreningarna i städerna kommer just från däck och asfaltslitage.
Såg för övrigt ett program från London där man mätta PM 2.5 och PM 10 med en handhållen mätare på olika platser, även på de mest tratikerade gatorna i London vara utsläppen på en nivå som gav "grönt ljus" på mätaren.
I tunnelbanan däremot var det skyhöga värden på utsläppen, både PM2.5 och PM10.
Och vad vill regeringarna, jo - att vi ska åka mer kollektivt.  dontknow
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #138 skrivet: 03 augusti 2023, 08:04:44 »
Kan rapportera följande.

Granne 1: Polestar rwd. Ägt ett år. Problem=0 än så länge.

Laddar hemma. Kör 5 mil om dagen normalt. Äger en dieselbil också.

Vid två resor på ett år, dvs från den var ny har hen laddat efter vägen. Ena redan var på 80 mil och den andra på 60.

I övrigt nöjd. Bra vinterbil. Snabb värme. Hen kör rörligt pris då det finns bergvärme i huset. Inga planer på byta.

Inga planer på att byta.


Min fru: Bilen passade 100mil. Inga konstigheter än så länge. Det låter nått störande ljud från förardörren som försvinner när den dras in.  Hon pendlar 5 mil om dagen. Blandad körning. 70% är det 100km/h som är gällande hastighets begränsning.

Noterade att 93% gick till motorn, 4 till värme och 3 till elektronik/lampor  sist jag var med.

Betalar 163 öre/kw för juli. Har än så länge rörlighet elpris men kommer fixa timdebitering. 

Räknar med 5000 kWh för bilen per år. Batteriet rymmer 77 kWh.

Förbrukning kan man räkna på 2 kWh/mil men tror den nu låg på 1,7 i snitt sen ny.

Nånstan 3 kr milen i förbrukning i dagsläget.

Bilen är beställd innan bonus togs bort, så den borde ha rätt till 50000kr tillbaka.




Granne 2: Renault Zoe.

 Timdebitering på el. Eldar pellets för värme.

Förbrukning ca 1,3-1,4 kWh/mil. Den har bara 22kw laddare ac.

Har en bensinbil också.

Jag är helt övertygad om att jag skulle vara extremt nöjd med en elbil också, om jag hade en.
Det är bara en så otroligt dålig affär för just mig, och det jag motsätter mig är att man lagstiftar om åtgärder som kommer tvinga folk att fatta otroligt dåliga affärsbeslut redan om några få år.
Det dom nog egentligen vill är att det ska bli så dyrt att äga bil att bara gräddan av människor ska ha råd, då minskar den totala trafiken, och utsläppen.
Beslutsfattarna verkar tro att alla bor där det finns lokaltrafik, trots att inget kunde vara mer fel.
De visar heller ingen förståelse för att bilen, och den mobilitet som det innebär, troligen är det största "frihetsreform" som inträffat de senaste 100 åren, att motarbeta billig mobilitet för massorna är att motarbeta den fria individen på ett grundläggande plan.

Det jag eventuellt tycker att  man kunde gjort var att lagstifta om att människor som bor inom ett visst område kring storstäder på säg 250 000 personer eller mer inte ska få köpa eller äga en fossil bil, för att det försämrar luftmiljön lokalt.
Det ska inte vara förbjudet för andra att köra in på området, men de som bor där ska bara kunna äga bilar som inte släpper ut nåt ur avgasröret.
Det hade varit en kompromiss som de flesta hade kunnat acceptera tror jag.

Rent generellt kan man också säga att historien visar att politiker inte ska blanda sig i och styra marknadskrafterna, det brukar allt som oftast sluta med det precis motsatta mot vad man hade hoppats på.
I detta fall kan det t.ex. sluta med att de som är "emot" fortsätter köra sina gamla bilar (som på Kuba) i 50-70 år bara för att det finns lagar och regler som hindrar dem att köpa nya bilar som de vill ha eller har råd med.
Eller som i öststaterna som tyckte att de gjorde världens bästa bilar, VAZ och Drabant till exempel. Politikernas gåva till mänskligheten.
Att subventionera intermittent kraft som vindkraft har gett, och kommer att ge stora negativa konsekvenser också, politiska beslut som saboterar för marknadskrafterna vars uppgift borde vara att ordna fram planerbar CO2-fri energiproduktion, vindkraften (utbyggd tack vare politiska beslut och subventioner) orsakar det motsatta, det cementerar behovet av kol, olja och gas som backup när det inte blåser.
Totalt kontraproduktivt som jag ser det, och dessutom förödande för Europeisk industri och vår framtida välfärd.

Det man ska komma ihåg är också att det vi nu ser hända runt om i världen, med icke demokratiskt valda organisationer som WEF (World Economic Forum), FN, WHO och många fler fattar dessa beslut - det är en form av marxism/fascism som inte har stöd i folket utan är uppifrån fattade beslut som vi inte demokratiskt kan påverka.

Att många av ledamöterna inom EU är starkt påverkade av dessa odemokratiskt utsedda organisationer är också oroande, det gör att inte ens våra representanter i demokratiska församlingar är att lita på, att de har vårt bästa för ögonen.

Visst, man kan kalla det konspirationsteorier, men kolla på verkligheten, så ser ni att det är precis detta som händer.
Sök och sätt er in i "Agenda 2030" t.ex.
Eller fundera över varför Kristersson med en kristen Präst som fru flaggar med prideflaggan på Sahlgrenska palatset trots att vi är mitt inne i en konflikt med hela den muslimska världen.
Tror ni att han fått order från högre ort eller ej?
Jag vet vad jag tror i alla fall.
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 08:19:29 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Roland

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 9873
  • Karma +19/-4
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #139 skrivet: 03 augusti 2023, 08:24:16 »
Ja. Riktigt märkligt hur många konspirationsteorier som länkas i tråden. Tesla har ingen service alls. Allt som behöver göras är att byta ett luftfilter för ventilationen/ac varannat år och se till att bromsarna motioneras då och då.

Läste för några år sedan om en norsk studie där man hade kommit fram till att elbilar hade 30% lägre servicekostnader. Kommer dock inte ihåg hur man definierade service, om det inkluderade reparationer. Trots allt krockar elbilar, eller som i ett fall jag känner till, man mejar ner grannens häck för att man råkar trampa för hårt på gaspedalen.
5 kW IVT C5 med 118 m aktivt hål (Cirka 0 grader på KBin på senvintern) i Danderyd som värmer 118 dåligt isolerade m2 i ett plan. Genomsnitt/år maj 2002 till maj 2013: 4095 driftimmar/år, 790 kWh/år tillsatsel. Pumpen klarar ca -3 utan tillsatsel.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #140 skrivet: 03 augusti 2023, 08:38:38 »
Jo och det är Tesla som varit ledande i billig service för att de inte haft något servicenätverk, utan att slopa kravet på service hade de inte kunnat sälja några bilar.
Köper du någon annan bil än Tesla är det mer eller mindre samma krav på serviceintervaller, och kostnader som på en fossil bil.
I vart fall på de jag kollat på.
I Norge finns extremt många Tesla, så det bör ha påverkat undersökningen.

De flesta bilar behöver ju inga direkta krav på service, det enda är väl i så fall byte av olja och filter med jämna mellanrum, allt övrigt är ju bara mumbojumo för att de ska kunna ta bra betalt, och med "garantin" som utpressningsmedel.
De gamla tillverkarna med utbyggt servicenätverk kommer inte skrota kravet på service till höga kostnader så länge dem har sina anläggningar kvar, det är "eftermarknaden" som är lönsam, inte bilförsäljningen.

Det är också det som gör att den enda vettiga bilen att äga är en Tesla, alla andra kan i princip bara Leasas om det ska bli ekonomiskt vettigt, och då vet man ju inte säkert vad det kommer att kosta. Enligt vissa artiklar jag läst så blir det ofta en kalldusch för de som lämnar in sina leasade bilar, inte sällan men räkningar på tiotusentals kronor för extra mil eller slitage/skador.
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 09:04:29 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19372
  • Karma +15/-15
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #141 skrivet: 03 augusti 2023, 09:38:51 »
Att tro att det enbart byts olja och filter vid en service visar lite grann hur bra koll du har på bilar det byts i alla fall tändstift om det är bensinare kupefilter bromsvätska och på vissa modeller byts det olja i växellåda samt bakaxel och ev kamrem sen brukar dom smörja gångjärn och kolla över bromsarna. Hänger inte med på att det är så grymt mycket mera elektronik på en elbil det sitter ju en hel del elektronik på en vanlig bil i Teslas prisklass i dag men naturligtvis måste det bli mera men man slipper ju en del andra saker som kan krångla också som motor växellåda.
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #142 skrivet: 03 augusti 2023, 10:10:34 »
Servicen är ju samma förutom just olja och filter, det är det jag menar.
Bromsar och annat finns ju på alla bilar, bara att Tesla skiter i det för att kunna sälja sina bilar.
Bromsarna lär det dessutom vara stora problem med (rost) då de så sällan används, oftast räcker det ju med regenereringsbromsen.
Alla andra tar lika bra betalt för att serva elbilar, och troligen ännu mer för hybrider som har två drivlinor.
Växellådor är ju ett problem förstås, men på de flesta bilarna håller ju ändå växellådan bilens livslängd ut.
Kolla gärna på Munro Live och se att det förstås finns växellådor i elbilar också, det är mängder med drev och lager som kan gå sönder även där.
Även om de bara har en enda växel.
Speciellt med tanke på att de flesta elbilarna har mellan 200 och 550 HK effekt.

Det finns många skrönor om elbilar förträfflighet, på samma sätt som det finns skrönor om fossilbilars farlighet.



Visst, det ÄR mindre rörliga delar, och mindre delar totalt sett i en elbil, men att de inte kommer att gå sönder är ju totalt fel utgångspunkt, och när de går sönder kommer det att bli dyrt, om det ens är möjligt att reparera, köper man t.ex. en Kinesisk elbil idag är det inte säkert att det finns reservdelar alls, varken nu eller senare - det kommer ju en ny Kinesisk tillverkare varje vecka känns det som.
För Tesla, om man bor i en stor stad, visst, det lär väl poppa upp de som gör sig en förmögenhet på att reparera invertrar, batterier, växellådor och kylsystem, men för många människor som bor i glesbygden så blir det mer eller mindre omöjligt att åtgärda större fel utan att köra bilen långa sträckor till verkstad.
Samma gäller ju för uddamärken från Kina, ta MG t.ex. som inte ens säljs i norra delarna av landet.  dontknow

Man kan ju verkligen fundera om Ford och andra "gamla" tillverkare verkligen bara är idioter som är sent på bollen, eller om de har sakliga skäl till att inte utveckla elbilar innan tekniken och marknaden är mogen?
Man skulle väl kunna anta att världens största biltillverkare har rätt bra koll på läget?

Hade de "sagt annat" än halleluja för elbilens framtid så hade de väl dödats av woke och klimat-maffian, oavsett om de har sakliga skäl till sina tveksamheter rörande elektrifieringen.
Nu säljer de istället elbilar dyrt, men går ändå i förlust på dem, bara för att trycket är så stort på den gröna omställningen.
Som enligt mig bara förvärrar miljö och klimat så länge vi inte har en helt CO2-fri energimix.

Oroar man sig för miljö och klimat ska man absolut köra vidare med sin gamla fossilbil så länge det finns kolkraftverk som leverer el till energimixen.

Det bästa för elbilsbranschen vore nog om bosch och någon fler tog fram effektiva och prisvärda drivlinor som var mer eller mindre standard på alla bilar, då skulle det verkligen kunna bli bra, men om det ska finnas hundratals tillverkare med sina egna lösningar kommer det att bli ohållbart att kunna reparera dem.
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 10:42:25 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad JockeHX

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 228
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #143 skrivet: 03 augusti 2023, 10:42:14 »
Tesla har startat från scratch med en platta som enbart fungerar med elbilar.

Gamla biltillverkare använder deras gamla plattformar till att konvertera till elbil. Istället för som Tesla bara har en växel så ploppar de in växellådor osv.

Det är huvudanledningen till att traditionella bilmärken skapar onödigt komplicerade elbilar och lurar konsumenter på service.

Det enda du behöver göra med en Tesla är att byta förslitningsdelar såsom vindrutetorkare, bromsar, luftfilter. Bromsar slits knappt eftersom man sällan använder dem och istället bromsar bilen själv in när man släpper på gasen och laddar batteriet. Men man måste se till att göra hårda inbromsningar med jämna mellanrum så de inte blir dåliga.

Ovanstående betyder ju inte att det kan uppstå problem med en elbil, men den ÄR mindre komplicerad och behöver inte nödvändigtvis ngn regelbunden service för att fungera.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #144 skrivet: 03 augusti 2023, 10:45:22 »
Som sagt, om du läser mitt inlägg, så ser du att det i princip bara är byte av motorolja och filter som skiljer, och kamrem på de bilar som har detta.
Vattenpumpar, som också är ett vanligt underhållsobjekt finns det flera stycken av i elbilar.
Och hur många tror du kommer att bromsa hårt för att hålla liv i bromsarna på sina elbilar, 1 av 10 kanske?
Finns väl flera gamla tillverkare med unika elbilsplattformar nu, men visst, de ligger lite efter.
Är väl nästan bara BMW av de stora som envisas med en plattform för alla drivlinor inkl el.
I dagsläget ser jag drivlinan i en elbil mer eller mindre som en engångsprodukt, och då inkluderar jag motor, inverter, växellåda och batterier.
Och det kommer att göra att andrahandsvärdena blir låga.

Såg dessutom att t.ex. Hyndai har en värmeväxlare som växlar värme från batteriet till värmepumpen, smart och säkert riktigt effektivt, men vad händer när växlaren pringer läck mellan gaskrets och kylvattenkrets för batteriet?
Det finns nya saker som kan krångla på en elbil helt enkelt det får man inte bortse ifrån.
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 10:52:33 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 831
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #145 skrivet: 03 augusti 2023, 10:52:35 »
Min frus bil har inprogrammerat att motionera bromsar regelbundet. Hyundai.

Är själv rädd för ras på dieselpumpen och automatlådan på vanliga bilar.
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #146 skrivet: 03 augusti 2023, 10:58:37 »
OK, det var ju bra. Blir som på bläckstråleskrivare då, att bromsarna är slut utan att man använt dem ens?  ;)
Sånt borde ju införas även på fossilbilar, i alla fall bak.
Jo, visst finns det mycket som kan gå sönder på en fossilbil, men det mesta är ändå överkomligt att reparera.
Växellådor och dieselpumpar är dock sånt som kan skicka en bil till skroten om den börjar ha 12-15 år eller mer på nacken.
Hur gammal tror du en elbil behöver vara innan fel på inverter, elmotor, växellåda eller batterier skickar dem till skroten? (Eller återvinning som det heter för en elbil)
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 11:06:33 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #147 skrivet: 03 augusti 2023, 11:03:53 »
De allra flesta som kör elbil idag tror jag "unnat" sig en elbil, av statusskäl, för att de är billiga att tanka, och för att de har hög motoreffekt och är sköna att köra, vissa har t.o.m bra och snabb kupevärme (det skulle jag verkligen uppskatta) det finns väldigt många fördelar, men min bedömning är ändå att ytterst få tjänar på det, och det där med lång livslängd, om de verkligen är bra för miljö ochn klimat, eller kommer att få ett bra andrahandsvärde har man inte ägnat en riktigt seriös tanke.
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 11:08:59 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 831
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #148 skrivet: 03 augusti 2023, 11:14:10 »
Om vi utgår från en tesla modell y.

Gör en beräkning på vilka diesel/ bensin bilar som är i samma storlek och effekt och utrustning.

Vill gärna veta vad ni jämför mot elbil.

Eller ioniq5 med 4 wd och 325 hk.





Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35993
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Elbilen en parantes i historien?
« Svar #149 skrivet: 03 augusti 2023, 11:19:26 »
Som sagt, vill man ha mycket effekt så är de ett alternativ, historiskt har de flesta struntat i hög motoreffekt, så jag tror inte att det är det man är ute efter.
Det är någon annan typ av masspsykos som gör att elbilarna slår igenom trots att de har så hög effekt (livsfarliga i fel händer).
Finns hur många yuoutubeklipp som helst med Teslabilar som krockar för att förarna inte kan hantera effekten.
Det finns förstås de som kör långt och tjänar på elbilarna, och de ska självklart köpa dem, men de stora massorna skulle köra billigare och mer miljövänligt med en fossil bil, helst den de redan har.

För mig var motoreffekten ett plus i kanten när jag tittade på ny bil förra sommaren, inte nåt jag hade som krav på en alternativ fossil bil.
Vi har 115 vilda hästar i våra diesel-KIA Sportage, och det räcker för mig.
De allra flesta elbilarna kan ju dessutom inte dra något efter sig av tyngd, så effekten behövs ju inte av den anledningen heller.
Men det lär väl bli bättre med tiden, att de kan dra husvagn t.ex.
När tekniken är mogen.

Jag jämförde KIA Sportage Pluginhybrid och Polestar 2 med en ny KIA Sportage bensinturbo på 177 HK.
Alla var för dyra tyckte jag.
Den nya KIA-turbon gör inte mycket annorlunda än de 10 och 12 år gamla Sportage som vi har.
SPortage Plugin var modernare och bättre att köra med på många sätt, en modernare konstruktion.
Polestar 2 , ren elbil, blev billigare än Sportage plugin, så där föll pluginbilen bort.
Det stod alltså mellan en Polestar 2 och att ha kvar min gamla, och eftersom subventionen slopats blev det allt för dålig affär med Polestar. För just mig.
Kikade aldrig på tesla då det inte finns någon service inom 23 mils radie.
« Senast ändrad: 03 augusti 2023, 11:30:27 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!