Jag var i kontakt med Nibes support idag angående detta.
De bad mig logga anläggningen med ett USB-minne i några dagar och skicka in filen till dem.
Enligt han i supporten så ska inte pumpen stänga ned.
Igår så var det 1 plusgrad ute och vi alla 4 skulle till att duscha mitt upp i nedstängningen. Det tog en timma innan den värmt upp vattnet igen iom att pumpen ansåg att det var för varmt ute för att köra elspets under nedstängning.
Kände att temperaturen föll inomhus och elementen kallnade till 20 grader.
På morgonen så är det också kallare på elementen då vi stiger upp och ska iväg på skola och jobb, bara för att den väljer att stänga ned just då.
OM det nu ska vara nödvändigt att stänga ned två gånger per dygn så tycker jag att man måste kunna välja under vilka tider så det inte infaller fel.
Det vore ju bra om fler driver på detta med att kontakta Nibe ang era pumpar så kanske vi kan få till en förändring/inställningsmöjlighet.
Han i supporten hade inte hört talas om detta fenomen. Antar att det finns många villaägare som inte heller är så insatta som många här på forumet är.