Menu ≡
×
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
►
Medlemmar
◄
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Frånluftsvärmepumpar
»
ComfortZone
(Moderator:
Rickard
) »
Ämne:
ComfortZone CE50, Officiell tråd
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor:
Prev
1
...
28
[
29
]
30
...
82
Next
Gå ned
Författare
Ämne: ComfortZone CE50, Officiell tråd (läst 666914 gånger)
0 medlemmar och 9 gäster tittar på detta ämne.
tuxer
Lär mig om värmepumpar
Stad/land: Alingsås
Antal inlägg: 12
Karma +0/-0
tuxer
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #420 skrivet:
27 november 2007, 23:38:59 »
Citera
Nu har jag haft min CE50 (hade en ES280 innan) i två veckor den verkar hålla vad den lovar när det gäller elförbrukning. Har heller inga problem med varmvattenproduktionen, vi är fyra i familjen. Men jag har STORA problem med stomljud även ljudet när den går utan kompressor är högt. De riktigt stora problemen börjar när den börjar att gå strax över 60 hz. När den toppar på 75 hz så är det nästan olidligt och sprider sig i princip i hela huset. Vi klarar oss just nu genom att sänka frekvensen över natten för att dra upp den på morgonen.
Vi bor i en 2 plans souterräng villa på 160 kvm. Bärande innerväggar och ytterväggar i nedre plan är av lättbetong. CE50 står i tvättstugan på betonggolv och vibrationsdämpare. Pannan står i ett hörn där båda väggarna är av lätt betong (yttervägg och innervägg). När jag står nära CE50 så låter den bara högt men när jag förflyttar mig ca 3 meter från den båda i sidled och rakt framifrån så kommer det ett dovt ”mullrande” lågfrekvent ljud detta upprepas igen efter ca 3 meter. Tyvärr har vi sovrummet ovanför och detta ljud fortplantar sig upp i sovrummet och sängen.
Ett alternativ jag har är att flytta pannan till ett annat utrymme i direkt anslutning till tvättstugan. Även här är det betonggolv. Vi skulle då få pannan under badrummet på övervåningen dessutom så skulle jag ganska lätt kunna förbättra ljudisoleringen. Genom att dels klä lättbetongväggarna med ex.vis två lager gips och köra upp ett lager gips i taket.
Jag har möjligheten att antingen ställa CE50 i ett hörn där båda väggarna är av lättbetong den ena en yttervägg och den andra en bärande innervägg. Eller i ett hörn där bägge väggarna är innerväggar en bärande av lättbetong och en vanlig innervägg av gips gränsande till ett badrum. Är oddsen större att få stomljud vid någon av dessa placeringen eller är det hugget som stucket vilket hörn jag väljer. Varför jag funderar på vilket hörn som är bäst är pga att det verkar som dessa bärande lättbetongväggar transporterar ljudet eller så är det så att ljudet transporteras i bjälklaget och sedan ner i väggen. Oavsett vilket, i fallet där ena väggen är gipsvägg så har den inte direkt anslutning till bjälklaget och det kanske kunde vara en fördel från hur ljudet transporteras?
Några idéer och tankar kring detta?
Min andra fråga är om det är gips som gäller för att få till bättre ljudisolering eller finns det något som är ännu mer effektivt till en rimlig penning?
Loggat
2 plans suterrängvilla byggd 1987, boyta 160kvm + 35kvm biyta. ComfortZone CE50 sedan 071112, vattenburet radiatorer
gunnar_holm
Expert på värmepump
Stad/land: Stockholm
Antal inlägg: 238
Karma +0/-0
Kön:
Försöker förstå fysiken !
gunnar_holm
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #421 skrivet:
27 november 2007, 23:49:04 »
Citera
Det låter som du har drabbats av ett problem med akustisk stående våg i ditt pannrum. Det blir ofta ännu värre om ljudkällan står i ett hörn (det är därför som HiFi-nördar ställer subwoofern i hörn = mera bas från billigare högtalare) . Du borde isåfall få värre problem vid vissa varvtal och nästan inga problem vid vissa. Dimensionerna på rummet styr resonansfrekvensen. Eftersom frekvenserna är så låga är det tyvärr inte lätt att åtgärda, man kan prova med ljuddämpande material på en eller flera väggar, eventuellt ordna med någon mellanvägg eller inbyggnad kring vp. Har själv installerat CE50 i ett avlångt "pannrum" utan några ljudproblem.
«
Senast ändrad: 28 november 2007, 08:31:52 av gunnar_holm
»
Loggat
Villa i Stockholm byggd 1939 66m2 + 66 biyta, tilläggsisolerad och tillbyggd 1992 till totalt 182m2, varav 138m2 uppvärmt. Elektrostandard ES470 installerad 1990 och utbytt maj 2009 till en Comfortzone CE50L frånluftsvärmepump. Elförbrukning:
2009 14800 kWh varav vp 4300 kWh tillskott 4300 kWh
2008 15000 kWh varav vp 4500 kWh tillskott 4800 kWh
Loggar VP med separat elmätare samt Actaris Cf Echo II värmemätare.
Elektronikingenjör, jobbat med mätteknik,elektroniktest,hård- och mjukvarutveckling och numera med värmekameror.
Mr.Frost
Expert på värmepump
Antal inlägg: 236
Karma +0/-0
Jag älskar värmepumpar!
Mr.Frost
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #422 skrivet:
28 november 2007, 05:06:44 »
Citera
Akustisk stående våg.... det har nog jag också på min ce50 då. Pumpen står på urberget i min torpagrund i ena hörnet där är det 2,5 meter högt. Diagonalt rakt till andra hörnet (alltså längst bort) är det bara 1m högt och där ligger sovrummet ovanför och där hörs det mest men bara på frekvenser på drygt50 Hz. Det är inte jättestörande men det hörs. Jag trodde först att ljudet fortplantade sig från spirorören till bjälklaget i husetpå ngt sätt.
Loggat
gunnar_holm
Expert på värmepump
Stad/land: Stockholm
Antal inlägg: 238
Karma +0/-0
Kön:
Försöker förstå fysiken !
gunnar_holm
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #423 skrivet:
28 november 2007, 09:09:59 »
Citera
Luftburet ljud:
Om en vägg ska vara bra ljudisolering skall den bestå av någonting tungt. Gips + mineralull är ganska bra om man undviker genomgående reglar. Om man dessutom kan slippa kontakt med bjälklag är det naturligtvis en fördel. Det finns elasktiska isolermaterial som kan användas mellan väggar och bjälklag. Men ska det bli riktigt bra får man inte ens skruva / spika väggen mot bjälklaget, utan den skall fixeras med någonting som kan flexa lite. Att ha något mjukt (stoppade möbler eller tjocka gardiner, kontorsskärmväggar eller vad som nu kan passa) i värmepumpsrummet hjälper också till att få ned efterklangstiden (mindre problem med resonanser = tystare i resten av huset).
Stomljud:
Det bästa är naturligtvis om man kan ställa pumpen på mjuka fötter på ett eget betongfundament, fundamentet ska helst inte hänga ihop med resten av huset (hur man nu löser det praktiskt?). Andra vägar för stomljud kan isoleras med flexibla spiro och flexibla rör för vatten. Jag har varit med om att tysta ned luftkonditioneringsaggregat i en kontorsbyggnad genom att slitsa upp betonggolvet som aggregatet stod på så att vibrationerna inte kunde föras över till stommen i huset.
Mäta:
Oavsett om problemet är stomljud eller luftljud så blir det svårt att genomföra förbättringar utan att mäta före och efter varje åtgärd. Det blir mycket tyckande, och det är väldigt svårt att vara objektiv när man inte kan växla mellan "före" och "efter" genom att bara trycka på en knapp. En enkel ljudnivåmätare t.e.x. Elfa 76-594-93 >50 dB(A) eller 76-807-70 >32 dB(A) för den som har krav på lägre nivåer borde göra jobbet utmärkt.
«
Senast ändrad: 28 november 2007, 09:26:23 av gunnar_holm
»
Loggat
Villa i Stockholm byggd 1939 66m2 + 66 biyta, tilläggsisolerad och tillbyggd 1992 till totalt 182m2, varav 138m2 uppvärmt. Elektrostandard ES470 installerad 1990 och utbytt maj 2009 till en Comfortzone CE50L frånluftsvärmepump. Elförbrukning:
2009 14800 kWh varav vp 4300 kWh tillskott 4300 kWh
2008 15000 kWh varav vp 4500 kWh tillskott 4800 kWh
Loggar VP med separat elmätare samt Actaris Cf Echo II värmemätare.
Elektronikingenjör, jobbat med mätteknik,elektroniktest,hård- och mjukvarutveckling och numera med värmekameror.
BJohan
Expert på värmepump
Antal inlägg: 598
Karma +0/-0
BJohan
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #424 skrivet:
28 november 2007, 21:37:32 »
Citera
tuxer, jag känner mig manad att svara eftersom jag dels är akustiker och dels nöjd ägare till en CE50. Jag tror inte att det är stomljud du hör. Vibrationsisoleringen är mycket effektiv på att ta bort stomljudet. Om bara betongplattan är tillräckligt tjock så att vibrationsisoleringen får tillräckligt mothåll ska den dämpa 15-20 dB. Jag tror att du dels får in ljud i lättbetongväggarna och dels genom bjälklaget. Testa följande:
1. Dra ut värmepumpen från väggarna och placera en mineralullskiva (tung markskiva) mellan värmepumpen och väggen.
2. Se till att alla kopplingar är gjorda med spunnen flexislang.
Om det inte blir bättre bör en akustiker göra en mätning och dimensionera åtgärder. Detta är tyvärr väldigt dyrt, minst 10 000 kr. Risken är annars att du testar en massa saker som kanske inte gör det bättre, eller till och med kan förvärra situationen. Vid så låga frekvenser som 50-75Hz ligger man i frekvensområdet där många bjälklag och väggar har resonanser. Därför måste man dimensionera åtgärderna så att dessa resonanser placeras utanför störområdet.
Loggat
Hus från Fiskarhedenvillan på Resarö. 185 m2 värms med Comfortzone CE65 sedan 2010. Vattenburen golvvärme i bottenplan, vattenradiatorer på övre plan. Pool 4x8 m värms med CE65 och värmeväxlare.
tuxer
Lär mig om värmepumpar
Stad/land: Alingsås
Antal inlägg: 12
Karma +0/-0
tuxer
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #425 skrivet:
29 november 2007, 20:28:28 »
Citera
Tack för inputen, måste säga att det är fantastisk forum detta. Tror om jag "kombinerar" svaren från er gunnar_holm och BJohan så kommer man nog ganska nära förklaring på vad som hänt mig. Flexislang är redan på plats likaså vib.dämparna som finns att köpa i webbshoppen här. Skall testa med mineralullskiva. Kommer nog ändå ge mig på att flytta pumpen så att den inte står i direkt under sovrummet.
Loggat
2 plans suterrängvilla byggd 1987, boyta 160kvm + 35kvm biyta. ComfortZone CE50 sedan 071112, vattenburet radiatorer
GLX
Kan värmepumpar
Stad/land: Kåge, Västerbotten
Antal inlägg: 150
Karma +0/-0
Kön:
GLX
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #426 skrivet:
02 december 2007, 20:34:34 »
Citera
Finns det någon som har köpt en för "stor" pump? Dvs en CE 65 när en CE 50 ser bäst ut rent luftflödesmässigt,Men en CE 65 passar bättre rent effektmässigt.
Loggat
Norra Västerbottens kustland, From 080729 en Comfortzone CE 50, och en Nordic air Luft/Luft, Kakelugn, Kamin, delvis konverterat 160m2 hus, 65 m2 garage och gästrum bara direktel
Kaffe75
Kan värmepumpar
Stad/land: Borås
Antal inlägg: 102
Karma +0/-0
Kön:
Kaffe75
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #427 skrivet:
06 december 2007, 12:07:08 »
Citera
Beträffande störande ljud, jag får ner mitt ljud ganska mycket när jag flyttar avluftskanalen några cm från taket där jag har min CZ. Tyvärr har jag inte än lyckats lösa problemet permanent då jag pga platsbrist måste ha avluftskanalen trykt mot taket. Tänkte försöka mig på att fixa detta till sommaren.
Loggat
Villa 2x126 mm2 Enplan med källare i Borås. Uppvärmning Comfortzone CE65L + 500l acctank + nyinstallerad luft-luft värmepump Toshiba RAS 13 Tidigare förbrukning olja 3,5 kubik. Elförbrukning efter ett år med CE65 ca 16 000 kWh.
Har inte haft något eltillskott sen installationen av LLVP:n. Kallast temperatur -15 grader.
tuxer
Lär mig om värmepumpar
Stad/land: Alingsås
Antal inlägg: 12
Karma +0/-0
tuxer
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #428 skrivet:
06 december 2007, 23:05:16 »
Citera
Dels för att få bort CE50 så den inte står direkt under sovrummet och förhoppningsvis komma tillrätta med den akustisk stående ljudvågen som gunnar_holm pratade om (vilket låter som det mest troliga jag råkat utför) så växer tanken att flytta min CE50 allt starkare. Anslutningar mm är lätt att flytta så det är inte den värsta huvudvärken. Utan mer hur jag skall optimera ljudisoleringen och ljudabsorberingen.
Bifogat finns ritning på min nedervåning och vilka alternativ jag har för placering av min CE50.
Alternativ som jag har funderar på men är osäker på om vad som är optimalt:
1. Var är det smartast att placera den, placering 1 eller 2
2. Vad skall jag klä väggarna med
a. Först 10 cm markskiva sedan två lager gips
b. Ingen markskiva alls och istället 3 lagergips
c. Tvålager gips sedan markskiva på sidorna om CE50 mot väggarna
d.
3. Den nya väggen som jag skall resa:
a. Två lager gips på var sida med markskiva emellan
b.
I taket tänkte jag sätta ytterligare ett lager gips.
Tacksam för tankar och idéer om hur jag bäst optimerar detta. Är några av de alternativ jag skissat på att föredra eller finns det andra alternativ?
«
Senast ändrad: 09 december 2007, 00:35:56 av tuxer
»
Loggat
2 plans suterrängvilla byggd 1987, boyta 160kvm + 35kvm biyta. ComfortZone CE50 sedan 071112, vattenburet radiatorer
Toppe
Lär mig om värmepumpar
Stad/land: Huskvarna
Antal inlägg: 16
Karma +0/-0
Toppe
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #429 skrivet:
11 december 2007, 12:57:52 »
Citera
Vi har kört vår CE50 sedan hösten -06 och det enda jag har att klaga på är ljudnivån. I början hade vi ett missljud som kom från fläktstyrningen men vi har fått detta åtgärdat. Numera är värmepumpen "inbyggd" i tvättstugan och visst har ljudnivån sjunkit en del. Det stora problemet är just de vibrationer som fortplantar sig i huskonstruktionen. Att avskärma dessa vibrationer måste man ju ändå se som en sista utväg. Borde inte felkällan angripas istället. Varför inte utveckla en bättre dämpning för konstruktion som bär kompressorn? Har någon titta på detta?
Loggat
Toppe
1½ plan Modulenthus -78 på 163m². CE50 sedan aug. 06. Tidigare förbrukning med luft/luft vp. ca 20.000kWh. Första året total 12.000kWh utan luft/luft vp. varav 4.300kWh hushållsel.
tuxer
Lär mig om värmepumpar
Stad/land: Alingsås
Antal inlägg: 12
Karma +0/-0
tuxer
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #430 skrivet:
11 december 2007, 22:52:35 »
Citera
Håller helt med Toppe!
Men i för stunden brist på annat så blir man väl tvungen att försöka åtgärda symptomen.
Följde gunnar_holms råd och skaffade en dB mätare och visst låter pannan. Med hjälp av mätvärderna så har jag en liten teori som jag tänkte testa på er. Som ni ser i den bifogade bilden/tabellen så tycks ljudet uppstå i "springan" mellan CE50 och ytterväggen där jag får en avläsning på 82dB 1,20 över golvet och vid taket 87dB vid 75hz. När jag mäter mitt för pannan så får jag 72dB endast 30 cm till vänster från mätpunkten där jag fick 82dB. Sedan längst upp i rummet vid dörren så får jag 80 respektive 85dB vid taket. Kan det vara så att ljudet "pressas" upp via ytterväggen mot taket för att sedan "slå" ned borta vid dörren?
Klicka på bilden för en större version.
Loggat
2 plans suterrängvilla byggd 1987, boyta 160kvm + 35kvm biyta. ComfortZone CE50 sedan 071112, vattenburet radiatorer
gieselman
Tror man kan allt
Lär mig om värmepumpar
Antal inlägg: 20
Karma +0/-0
Kön:
När kommer våren?
gieselman
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #431 skrivet:
13 december 2007, 19:56:46 »
Citera
Hej Har precis installerat en Comfortzone CE-50, allt har gått jättebra ända tills jag nu ikväll skulle fylla upp den med vatten, öppnar alla ventiler under men absolut inget händer. Exakt var sitter den sk påfyllningsventilen? (29) enl manualen. Har vatten ut ur varma delen (dock kallt). Har både avtappningsventilen och avluftningsvetilen tank öppna men ingen luft eller vatten kommer? Vad har jag gjort för fel?
Har pumpen avstängd, måste den vara på kanske??
/Marcus
Loggat
Nybliven ägare till en Comfortzone Ce 50 Installerar själv.... Kjedjehus Älvsjö 133kvm 2 våningar ca 150liter radiatorer Mycket glas, två glas kassetter. konverterat från TA 3200 ETS till CZ .
GLX
Kan värmepumpar
Stad/land: Kåge, Västerbotten
Antal inlägg: 150
Karma +0/-0
Kön:
GLX
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #432 skrivet:
13 december 2007, 21:26:49 »
Citera
Finns det någon manual på nätet kanske, skulle vara intressant att titta lite närmare på en Comfortzone.
Loggat
Norra Västerbottens kustland, From 080729 en Comfortzone CE 50, och en Nordic air Luft/Luft, Kakelugn, Kamin, delvis konverterat 160m2 hus, 65 m2 garage och gästrum bara direktel
Dumle
Lär mig om värmepumpar
Antal inlägg: 12
Karma +0/-0
Kön:
Skeptisk till Comfortzone
Dumle
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #433 skrivet:
13 december 2007, 22:46:27 »
Citera
Bakom skylten "Varmvatten" sitter en liten ratt från fel håll. Det är ventilen du frågar efter.
Sen sitter det en annan ventil bakom säkerhetsventilen också.
Jag tror att du skall hitta totalt 5st ventiler och reglage om jag minns rätt.
Loggat
Äger en CE50 i en 127m2 villa byggd 1927. Värmepumpen förbrukar ca 9200kWh/år
gieselman
Tror man kan allt
Lär mig om värmepumpar
Antal inlägg: 20
Karma +0/-0
Kön:
När kommer våren?
gieselman
SV: Officiell tråd, ComfortZone CE50
«
Svar #434 skrivet:
13 december 2007, 22:55:13 »
Citera
Hittar bara 4 st reglage, en rund svart avstängningsventil som sitter på kallvatten in ihop med säkerhetsventilen, en svart som sitter bakom varmvatten ut, en lå undertill beredaren och sen en Chromad typ ballofix precis bakom den blåa.
Loggat
Nybliven ägare till en Comfortzone Ce 50 Installerar själv.... Kjedjehus Älvsjö 133kvm 2 våningar ca 150liter radiatorer Mycket glas, två glas kassetter. konverterat från TA 3200 ETS till CZ .
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor:
Prev
1
...
28
[
29
]
30
...
82
Next
Gå upp
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Frånluftsvärmepumpar
»
ComfortZone
(Moderator:
Rickard
) »
Ämne:
ComfortZone CE50, Officiell tråd
Annonser
Right Block
Online just nu!
gäster: 580
dolda: 0
användare: 0
There aren't any users online.
Cookies hjälper oss att ge dig en bättre upplevelse av vår webbsida. Genom att använda vår webbplats godkänner du även användningen av cookies.
OK
Mer info