0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
F91 innebär att det snart troligen blir H16Ligger felkoden F91 i fjären reklamera som H16 Ring och säg att du fått H16 så får du en utbytes enhet om den är under 5 år.Fick själv nyligen H16 körde i 23 dagar innan den blev bytt med ett par omstarter och efter om starterna försvann H16 och det låg bara F91 i fel kod.När dom kom och byte enheten stod den och gick men det men det brydde dom sig inte om utan tyckte den var bra så dom kunde suga in all gas i ute delen.Det går snabbare om du ringen istället för att maila.
Kan varit 4 vägs ventilen som hängt sig men lossnat igen.Händer det igen prova köra kyla-värm några gånger så kanske ventilen lossnar om den hängt sig.
Hur kallt var det?Det kan ju vara så att den faktiskt inte kan kräma ut mer värme av luften.Ligger fel koden F91 kvar i den?
Kan det vara så enkelt att pumpen inte orkade hålla värmen vid -17gr Den ger ju inte mer än knappt 2kw vid dom temperaturerna.Om pumpen inte orkar och temperaturen inne sjunker finns det mindre värme att ta av till avfrostningen och då avfrostar den dåligt och ger ännu mindre värme som räcker ännu sämre till nästa avfrostningen och så fortsätter den onda spiralen tills den inte orkar avfrosta alls med is påbyggnad till följd.Skulle gissa att pumpen funkar som den ska men är för liten när det blir så kallt som -17F91 ligger troligen kvar sen du hade H16Hur stort hus ska pumpen värma och hur kallt var det där pumpen satt?