Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Octopus Ispinne  (läst 192648 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35933
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Octopus Ispinne
« Svar #270 skrivet: 01 oktober 2011, 00:02:17 »
Vad är det som inte är seriöst???  Är det jag eller mitt påstående att ATEC inte är en helt ny typ av värmepump?

Atec består som alla andra maskiner av en förångare( lite bättre dimensionerad här än normalt)
Kondensor(överdimensionerar man denna så blir det bättre), kompressor och expansionsventil. Här har Thermia valt en elektronisk så det blir lite effektivare än normalt. Fläkten är också lite effektivare och vips så har man en testvinnare.

Det vore enkelt att vinna dessa tester bara att ha en enorm förångare och saken vore klar. Men det vore ytterst få som skulle vilja köpa en sådan skapelse, därför dominerar inte Qvantum marknaden trots att deras grejer med största säkerhet skulle vinna dessa tester.

ATEC har R407c och blir lite effektivare än R404a och i och med DX typ så blir den bättre än Atria som fortfarande är den typ av LVVP som jag själv föredrar på grund av den enkla anledning att strömavbrott är en ganska vanlig företeelse där jag bor.

Jag menar bara att själva konstruktionen inte är något nytt direkt, Thermia har ju redan gjort en sådan lösning i Atella och där borde de eventuella barnsjukdomar som kunnat uppstå ha rensats bort. Thermia har ju såklart gjort mängder av tester i sitt imponerande test center där uppe i skogarna kring Arvika. Jag har tyvärr inte gått runt i det centret, men jag har sett det och det är stooort. 

Jag har fortfarande ingenting med Thermia att göra, men jag anser definitivt att dem gör bra produkter och är mina ögon bäst vad gäller pris/prestanda.  Qvantums LVVP är den jag tycker är bäst följd av Viessmann,  men dessa är dyrare och betydligt större vilket gör dem mindre attraktiva för konsumenterna.

Jag tror absolut att ATEC är en kanon maskin och den kommer bli mitt val i de applikationer där kunden inte vill ha en ATRIA, ATRIA har samma typ av expansionsventil som de flesta andra Thermia produkter, Danfoss Tube. Denna expansionsventil är den i mitt tycke överlägset bästa termiska expansionsventilen som används i värmepumpsvärlden. Och dessa är anledningen till att jag gillar Thermia ihop med väl dimensionerade förångare och kondensorer.

Jag gillade Thermia innan jag fördjupade mig i kylteknik, men efter att ha gjort det och mätt upp runt 100 olika maskiner( jag har mätt på mängder av gamla maskiner ;D) så har jag kommit till den slutsatsen att jag hade rätt i att tycka att Thermia gör bra produkter.

De värden jag mäter upp överträffar vida alla de andra maskiner av andra fabrikat som jag laborerat med, förutom Viessmann , Qvantum( jag har dock bara mätt på 1 av varje av dessa fabrikat) och Ecozon. Ecozon har en helt enkelt fördömligt dimensionerad förångare på sin DX maskin( jag ska montera 2 Ecozoner i VV applikationer inom en snar framtid om allt går vägen)
Då blir det att mäta upp deras BV produkter vilket jag ännu inte har haft nöjet att göra.

Hur uppfattar du mina inlägg som oseriösa?   Jag berättar precis allt så som jag uppfattar det.
det är bara mina egna erfarenheter från mina personliga fälttester som jag delar med mig av och skall tolkas som sådana. Jag lägger inte in några dolda budskap i dessa meningar så som du uppfattar det Rickard( även Subtilis gjorde det tidigare) och om ni fortfarande gör det så kan jag bara be er att tänka om, för så är det absolut inte menat.
Vad vinner jag på att skriva om Thermias förträfflighet??  Inget, för jag har ingenting med det företaget att göra mer än att jag brukar köpa eras produkter i de applikationer där de passar.

COP som du nämner Rickard, är i mina ögon inte en bra mätstock. Det intressanta är ju inte hur stort COP jag får vid +7  utan hur mkt effekt vi kan får ur maskinen vid 10- och hur stor den upphämtade kyleffekten blir vid det tillfället. Ju större förångare desto mer upphämtad kyleffekt( om kondensorn kan lämna ifrån sig effekten)
CTC:s sätt att mäta enligt EN255 är ju barockt, då kan man i teorin stoppa in en enorm KB CP och höja förångningen flera snäpp vilket gör COP väldigt bra.  När man sedan stoppar in den CP som ska sitta där så blir det inte lika fina siffror( säger inte att CTC gör detta, bara spånar)
 *vinkar*   

Se där, ett seriöst inlägg.  Thumbsup
Tråkigt att man skall behöva anklaga dig för att vara oseriös innan du förklarar varför du anser att en maskin skulle vara bättre än en annan.
I övrigt kvarstår min uppfattning om att det kan finnas barnsjukdomar som kräver lite mer effekt på avfrostningen, tidigare triggning av avfrostning, eller nåt liknande - när maskinerna fått gå en vinter i reella förhållanden.
En liten förändring av avfrostning, elförbrukning eller liknande skulle snart göra att ATEC skulle ligga i nivå med flera andra i testet.
Att energimyndigheten inte korrellerar besparingarna mot värmepumparnas olika uteffekter gör även att det är högst troligt att värmepumpen med högsta maximala uteffekten kommer att "vinna testet".

När det gäller huruvida ATEC bygger på beprövad teknik eller ej behöver vi inte diskutera det vidare, ALLA värmepumpar bygger på beprövad teknik, och INGEN borde behöva krångla - trots detta är det mycket vanligt att nya värmepumpar med bra prestanda (på pappret) visar sig vara behäftade med diverse problem under verkliga driftssituationer.
Om dessa problem måste åtgärdas med energikrävande modifikationer kan det fort ta maskinen från toppen av listan till mitten.

Även jag är övertygad om att Thermia gör bra prylar, men att på några rader i ett ämne som kommer att läsas av tusentals presumtiva köpare utropa ATEC till "utmärkt" anser jag vara oseriöst.

Svar nog?
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #271 skrivet: 04 oktober 2011, 05:22:53 »
Min sömnlösa fundering just nu: ska jag satsa på ATEC, Atria, eller Ispinnen, eller rentav Nibe split, Daikin Altherma eller någon Mitsubishi? Eländiga marknad! Kan inte teknikvetenskapen ta fram en enda suverän produkt som är så totalt överlägsen alla andra och maximalt pålitlitlig så att man slipper denna vedervärdiga valfrihet? Jag hatar att vara en "konsument" som ska ta ställning till diverse skräpprylar som göder teknisk inkompetens.

En värmepump ska väl inte vara en slit och släng-pryl? (I vart fall inte till det pris som tillverkarna vill ha - ett pris som för övrigt troligen enbart är motiverat av att ägarna så desperat vill ha en strandnära villa, mosaikbelagd pool, minkpäls och BMWs toppmodell. (Så utomordentligt patetiskt!!! Skaffa er ett liv, vet ja!))
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #272 skrivet: 04 oktober 2011, 05:34:20 »
Tror även en väldimensionerad Toshiba Estia placerad på en mild ort skulle kunna vara med rätt bra sett över året tack vare invertern och de små värmeförlusterna från varmvattenberedaren, klent med tappvarmvatten verkar vara dess största brist.

Är inte detta också en relativt oprövad produkt? Toshiba är dessutom helt gröna i detta branschsegment. Man har väl mest sysslat med luftkonditionering och luft-luft.
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35933
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Octopus Ispinne
« Svar #273 skrivet: 04 oktober 2011, 07:15:19 »
Ja, faktum är väl tyvärr att du nog måste titta på en relativt ny/oprövad produkt om du vill ha högsta prestanda.
Den teknik som Toshiba använder är inte heller "ny" på något sätt, utan har funnits och använts i ett antal år, men det räcker ju med en liten givare eller parameter i styrsystemet som inte funkar bra för att det skall kunna bli problem, så alla nya produkter innebär en viss risk för barnsjukdomar.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #274 skrivet: 13 oktober 2011, 23:39:52 »
ATEC har nackdelen att den drar ut radiatorvattnet ut i kylan - en korkad idé. Vad tänker Thermia på? Hade det inte varit bättre att förbättra Atria?

Mitt val just nu står mellan Atria och Ispinnen. Vad som talar till den förstnämndas fördel - förutom en föredömlig konstruktion bland andra konventionella VP - är att det är ett etablerat märke på marknaden. Till den senares fördel talar att det inte finns någon trasslande utedel med rörliga delar. En kul idé, som man undrar varför inte fler nappat på. Handlar det om bristande marknadsföring enbart?

Just nu bombarderar Thermia  och Nibe media med reklam. Vem påverkas?

COP etc. är inte enkelt att översätta till verkligheten. Och jag vill ha valuta för pengarna, och - efter en massa strul med firmor som gör slarviga renoveringar (badrum etc) - så lite krångel som möjligt.

Ett svårt val, som jag ser det.
« Senast ändrad: 13 oktober 2011, 23:45:12 av Subtilis »
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #275 skrivet: 16 oktober 2011, 10:46:16 »
Jag hade en ÅF från Thermia hos mig idag. Han menade att Ispinnen var "skräp" som inte fungerar, och vägrade installera Atria. Det enda som gällde nu var ATEC, pga. resultat i bl. a. Energimyndighetens test.

Min frukan för ordinära VP bottnar bland annat i avfrostningen: var ska vattnet ta vägen? Man har sett enorma isberg under flera VP.
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #276 skrivet: 16 oktober 2011, 11:11:53 »
Ja det blir MKT is, inget snack om det.  Därför är Atria bra, den kan du ställa vart du vill. 30m enkelväg med befintlig CP, men vill du ha 100m bort så byt bara CP.

Annars så leder man med fördel in vattnet i huset, med hjälp av dropplåt och elkabel *vinkar*

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #277 skrivet: 16 oktober 2011, 20:56:07 »
Ja det blir MKT is, inget snack om det.  Därför är Atria bra, den kan du ställa vart du vill. 30m enkelväg med befintlig CP, men vill du ha 100m bort så byt bara CP.

Annars så leder man med fördel in vattnet i huset, med hjälp av dropplåt och elkabel *vinkar*

In med smältvattnet i huset!? Hur då? Och avfrostningen - den drar ju el, hur mycket?

Atria: behöver den inte avfrostas?
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #278 skrivet: 16 oktober 2011, 21:17:21 »
Jo  alla utom ispinnen avfrostar sig.  Det finns färdiga kitte med helt behovsstyrda plåtar och sånt som smältvattnet samlas i. Sedan leder du detta in i huset eller ner i en stupränna med hjälp av elkabel som håller vattnet i vattenfas.

Avfrostningen på Atria görs via varmvattnet, så denna pump gör mer VV än normalt för att säkerställa avfrostningen, man kan ej heller deaktivera VV eftersom det avfrostar.

ATEC gör som de andra, vänder på cykeln och avfrostar på det sättet.Den har samma typ av lösning på isproblemet som Atria.
 Visst kostar avfrostningen en del, men vill du inte betala för den  Qvantum Thumbsup
 

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #279 skrivet: 16 oktober 2011, 21:40:15 »
Jo  alla utom ispinnen avfrostar sig.  Det finns färdiga kitte med helt behovsstyrda plåtar och sånt som smältvattnet samlas i. Sedan leder du detta in i huset eller ner i en stupränna med hjälp av elkabel som håller vattnet i vattenfas.

Avfrostningen på Atria görs via varmvattnet, så denna pump gör mer VV än normalt för att säkerställa avfrostningen, man kan ej heller deaktivera VV eftersom det avfrostar.

ATEC gör som de andra, vänder på cykeln och avfrostar på det sättet.Den har samma typ av lösning på isproblemet som Atria.
 Visst kostar avfrostningen en del, men vill du inte betala för den  Qvantum Thumbsup

Vad menar du med att ATEC gör som de andra men har samma lösning som Atria?

Qvantum: löjligt dyrt. Måste de ha minkpälsar till frugan hemma, eller? Dessutom: jag kontaktade dem, men de hörde aldrig av sig. Vad beror det på? Har de samma servicekänsla även när man står där med deras maskin?
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #280 skrivet: 16 oktober 2011, 21:54:52 »
Samma typ av plåt/skål för smälvattnet.  Det som gör den "bättre" är elektronisk exp ventil som kan reglera suggasöverhettningen till en lägre nivå än den termiska expansionsventil som Atria har och där med lite bättre cop.  sedan så är Atec en DX maskin medans Atria har en växling extra.

Qvantum är väl en tillverkare, du ska ha tag i en som säljer deras saker.  Men visst, dem är dyra.

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #281 skrivet: 16 oktober 2011, 22:04:51 »
Samma typ av plåt/skål för smälvattnet.  Det som gör den "bättre" är elektronisk exp ventil som kan reglera suggasöverhettningen till en lägre nivå än den termiska expansionsventil som Atria har och där med lite bättre cop.  sedan så är Atec en DX maskin medans Atria har en växling extra.

Qvantum är väl en tillverkare, du ska ha tag i en som säljer deras saker.  Men visst, dem är dyra.

Jag kan inte säga att jag tycker att det är enkelt att bestämma sig. Smältvattenproblemet är inte enkelt att komma runt. Leder man ner det i dagvattenledning lär det väl frysa till där och spränga rören. Och leda in det i huset är inte en enkel lösning.

Att slippa problemet med smältvatten talar för Ispinnen.
Men är det en bra investering? Jag är inte övertygad. Och jag vet inte hur jag ska bli det heller.

Vem säljer Qvantum?

För övrigt: hur bra är deras apparater (LVVP)? Ingen vet. För få som provat.
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #282 skrivet: 16 oktober 2011, 22:19:31 »
Nu känner du ju inte mig, men Qvantum gör riktigt  bra saker. Jag brukar mest syssla med thermias grejer men Qvantum gör kompromisslösa grymma grejer. Därför blir dem dyra, och ganska fula eftersom utedelen är stor.

Samma kompressorer används i båda maskinerna, samma typ av plattväxlare.

Utloggad purjo__

  • Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Gävleborg
  • Antal inlägg: 13352
  • Karma +23/-12
  • Kön: Man
  • Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
SV: Octopus Ispinne
« Svar #283 skrivet: 18 oktober 2011, 13:53:38 »
Leder man ner det i dagvattenledning lär det väl frysa till där och spränga rören.

Varför skulle det bli så? Dagvattenledningarna ligger väl på frostfritt djup?
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5  plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.


Ju mer man vet desto mindre förstår man.

Utloggad Subtilis

  • Fil. Dr.
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 173
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Octopus Ispinne
« Svar #284 skrivet: 18 oktober 2011, 22:12:07 »
Varför skulle det bli så? Dagvattenledningarna ligger väl på frostfritt djup?

Ja, men kanske inte just där som smältvattnet ska levereras - dvs. relativt ytligt. Och där kan det frysa till.

För övrigt, se denna länk för krångel med vanliga VP: http://www.radron.se/Artiklar/Rekordmanga-konsumenter-gar-pa-pumpen/
Detta frestar en att fundera allvarligt på Ispinnen. Inget externt asienskräp som kan gå sönder så lätt!
Hus byggt 1967 i isolerade betongelement ("sandwichkonstruktion"), ca. 160 kvm (planerad expansion på vind till ca. 190 kvm).
Värmekälla: Mitsubishi RP 100 YKA, 4,5-14 kW.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!