0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Enklast är kanske att gräva upp till brunnslocket och hälla i vatten och se hur stort aktivt hål man har.
Hmm... Hur gör man själva böjen längst ner?................Antag att det är så att slangen är för kort.Vad är riskerna i framtiden? Och varför ligger KBin konstant på -3 grader sedan i början av november, trots att VP gått 24h/ dygn hela december? Det borde väl sjunka ännu mer...?
Enklast är kanske att gräva upp till brunnslocket och hälla i vatten och se hur stort aktivt hål man har.Man kan ju också ringa till elverket eller de som har nätet och fråga vad den tidigare ägaren hade för förbrukning innan.
Det är ju fruset Då är det inget vattenflöde i berget längre.Är det ingen som läste länken om frusna borrhål? http://epubl.luth.se/1402-1617/2005/070/LTU-EX-05070-SE.pdfDär VARNAS för att fylla vatten i frusna borrhål eftersom de antagligen är täta och saknar sprickor. Fryser det då kan de skada kollektorslangen.Sid 26 kap 3.5.2
Det är inga problem i alla fall med en ny slangnedläggning att lyfta på dem med handskraft, däremot 1 gammal kan ju ha satt sig i botten
Hur länge du behöver köra för att kolla borrhålet? Storleksordning 12-24 timmar om du inte fryst hela hålet. Men då finns fortfarande frost i omgivande berg men temperaturen blir ungefär vad du har i genomsnitt i borran. Är allt fryst vilket låter otroligt tar det upp emot ett halvår om du inte värmer samtidigt
Det är ju fruset Då är det inget vattenflöde i berget längre.
De här "brunnslocken", de är inte förseglade på något sätt? Är det bara att gräva fram dem och lyfta av locket? Måste inte slangarna kopplas ur för att kunna öppna locket? Nån som har en bild på toppen av en energibrunn? Och kanske en bild på ett sånt där "slang-sänke"?
För att verkligen nyttja värme från jorden behöver hålet vara flera hundra meter (eller så skall man bo på Island). I annat fall så är det mer tur/otur hur man lyckas...................Kolla upp dina givare då de kan visa helt åt pepparn.