Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Luft-Luft: 3 förslag!  (läst 23733 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #60 skrivet: 03 maj 2008, 04:03:47 »
Min erfarenhet, utifrån de luft/luft-värmepumpar jag personligen lyssnat på "in real life" säger mig att ca 20-25% av installationerna skulle haft nytta av att sättas på markstativ.
Dels finns märkesspecifika skillnader (huvudsakligen) och dels finns individuella skillnader som gör att vissa pumpar låter mer än andra, men generellt så vill jag hålla med Ts-f i detta fall.
Det är väggens uppbyggnad, och var i huset pumpen monteras som är mest avgörande. (Sätter man den på vägg vid sängens huvudända (utvändigt naturligvis) så är det att be om problem, i vart fall om man är begåvad med normal hörsel.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Raffen

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skaraborg
  • Antal inlägg: 8687
  • Karma +14/-27
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #61 skrivet: 03 maj 2008, 11:52:18 »
Hej du igen Raffen.
Jag syftade på dina frågor på forumet generellt men jag formulerade mig nog lite tokigt. satte även en smiley efter men den vinken förstod du nog inte riktigt.
Jag hittade en tråd där jag skrev om GKVP och det är under min tavla. Du skrev efter mig så den borde du ha läst.
Jag kan bara ge dig mina synpunkter angående GKVP, angående markstativ så har du och David lite olika uppfattningar om att det aldrig behövs markstativ än vad jag har men det får vi leva med.
Att inte du har stomljud på dina maskiner betyder inte att alla har lika bra väggar som du har.
Jag har en relativt nybyggd och välisolerad villa och jag har dessvärre stomljud med GKVP.
Tänker inte ändra på min uppfattning om markstativ när det gäller dåliga väggar vad än din montör David säger, har sett ventilationsutveckling sätta en del maskiner på markstativ men då måste det ha varit för att väggkonsollerna varit slut  ;)
mvh Thomas

Tjenare Thomas!  Det är ingen fara på taket vet du Thumbsup Jag satte ju också en smiley för att skoja lite, så det var inte så allvarligt som du kanske trodde.
Jag vet ju att jag har en hel del frågor och synpunkter och tycker dessutom om att kunna ha en dialog på forumet, och om jag medelar en synpunkt med övertygelse så får jag ju alltid vara beredd på att man som lök på laxen får ett antal intelligenta motfrågor eller synpunkter som jag då alltid får bereda mig på att besvara och komplettera om jag nu skall skall kunna vara trovärdig i min medelade uppfattning.
Jag förväntar mig heller inte att du ska ändra din uppfattning Thomas när det gäller markstativ kontra s.k dåliga väggar, likväl som jag inte har för avsikt att ändra min uppfattning heller, och det är ju bl.a tjusningen med t.ex detta forum, att man ibland kan vara överens om att man inte är överens, och det är ju helt fantastiskt egentligen :) och det här med att Ventilationsutveckling aldrig sätter en ny pump på markstativ i egen regi är såvitt jag förstår helt rätt, men givetsvis är det ju så att om jag själv nu absolut hade velat ha min pump på ett markstativ och hade anskaffat ett sådant, så hade han naturligtvis satt pumpen på detta givetsvis, eftersom kunden har ju alltid rätt eller hur. *vinkar*

Mvh Raffen.
« Senast ändrad: 03 maj 2008, 11:53:49 av Raffen »
Bor med min hustru (barnen utflugna) i en 1-plansvilla med källare 95 m2 + 95 m2 i Skaraborg byggt 75 - 78 och relativt välisolerat. Uppvärmningsyta 95 m2 + ca 65-70 m2 i källaren. Direktverkande el i hela huset, 1 st luftvärmepump samt braskamin finns i gillestugan i källaren (braskaminen har jag haft möjlighet att elda med vid riktigt kall väderlek tidigare men numera med 2 st pumpar så används den endast till myseldning), samt en 300 liters rostfri 3-fas Nibe Compact varmv.beredare från 1975 som jag kör ca 6 tim/dygn på ca 1500 watt med timer och jag mäter elförbrukningen på beredaren med en Siemens Landis/Gyr 3-fasmätare från Rickards webshop. Bytte f.ö till en ny elpatron på beredaren i januari månad 2017 för första gången efter drygt 42 års drift för då var patronen helt slut.
Installerade min första pump Panasonic E9 DKE i sept 2005 i källaren (som jag f.ö bytte ut mot en Toshiba RAS 10 ND i sept 2009) och installerade min 2:a pump en Toshiba RAS 10 GKVP-E i april 2008 uppe i bostadsvåningen, och båda pumparna mäter jag elförbrukningen med varsina resp stickproppsmätare av typen Voltcraft Energy Check 3000 + varsina Enermet 1-fasmätare från Rickards webshop. 
Låg innan pumpinstallation på en total elförbrukning på mellan 16500 - 19000 kwh/år beroende på vinter inkl hushållsel och varmvatten + ca 1,5 - 2 m3 ved. Total elförbrukning dvs helår inkl VP, hh-el och vv med avstämningstid 1 aug - 31 juli för år 1, 2005-2006 = 10340 kwh + 1,5 m3 ved. År 2, 2006 - 2007 = 8177 kwh + 3/4 m3 ved. År 3, 2007 - 2008 = 8976 kwh + 3/4 m3 ved. År 4, 2008 - 2009 = 8275 kwh + 1/2 m3 ved. År 5, 2009 - 2010 = 8375 kwh + 3/4 m3 ved. År 6, 2010 - 2011 = 8407 kwh + 1/2 m3 ved. År 7, 2011-2012 = 7459 kwh - 0 m3 ved. År 8, 2012-2013 = 8281 kwh – 0 m3 ved. År 9, 2013-2014 = 7299 kwh - 0 m3 ved. År 10, 2014-2015 = 7472 kwh - 0 m3 ved. År 11, 2015-2016 = 8247 kwh - 0 m3 ved. År 12, 2016-2017 = 8777 kwh - 0 m3 ved. Vår rullande totala årsförbrukning ligger fn på 8686kwh.

Utloggad TS Comfort AB

  • I branschen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Nykvarn
  • Antal inlägg: 9092
  • Karma +10/-3
  • Kön: Man
  • Säljer och installerar värmepumpar
    • www.tsfs.se
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #62 skrivet: 03 maj 2008, 14:41:30 »
Tror du att du blir mer trovärdig Raffen om du envisas med att säga att det aldrig behövs markstativ  Sc:,h
Företaget har bytt bolagsform 20070101 från tidigare TS Fastighetservice till nuvarande TS Comfort AB
Se www.tsfs.se eller www.comfortab.se för aktuellt utbud av luftvärmepumpar och Poolvärmepumpar.
Våra luftvärmepumpar kommer från dom Svenska Generalagenterna och har därmed 5 års totalgaranti. Vi säljer enbart luft/luft värmepumpar inkl installation och då inom vårat installationsområde Södra Stockholm/Södermanland med lite omnejd.
Kontakta oss för kostnadsfritt hembesök för förslag på märke och modell som är lämplig för just eran fastighet.

Utloggad Raffen

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skaraborg
  • Antal inlägg: 8687
  • Karma +14/-27
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #63 skrivet: 03 maj 2008, 21:19:06 »
Tror du att du blir mer trovärdig Raffen om du envisas med att säga att det aldrig behövs markstativ  Sc:,h

Hej Thomas!  Nej absolut inte, det kan jag lova dig, jag utgår givetsvis ifrån att jag redan är så trovärdig som man kan bli när jag påstår att markstativ inte behövs till en pump som är i gott skick och i sin ordning, inkl ev kringutrustning såsom vibrationsdämpare mm, sen att du har en annan uppfattning i ärendet Thomas, det har du ju all rätt att ha, och fler med dig förmodligen, och detta precis likaväl som jag har all rätt att ha min uppfattning ang denna fråga.
Sen om det nu råkar att finnas människor som promt vill ha sin luftvärmepump uppsatt på ett markstativ så är det ju naturligtvis helt ok för min del, och detta nu oavsett om det egentligen behövs eller inte.
Jag kan väl i sammanhanget också nämna att jag har sett förvånansvärt få pumpar som är monterade på ett markstativ i verkligheten, som t.ex på min gata som består av 19 hus varav 13 st har luftvärmepump och 3 st av dem dessutom har 2 st installerade, alltså 16 st luftvärmepumpar så sitter ingen av dem på markstativ. Tittar jag i en större del av min omgivning så kan jag väl räkna till ca 140-150 st luftvärmepumpar och då hittar jag 1 st exemplar som sitter på en hemmasvetsad ställning som väl då kan betraktas som ett markstativ, f.ö så sitter pumparna upphängda på väggkonsol såväl på stenfot (grunden) som stenväggar, tegelväggar samt träväggar. Nu har jag ju förvisso inte hunnit eller kunnat prata med allihop dessa pumpägare, men väl ett 45-50-tal av dem, och ingen av dem har hört något anmärkningvärt eller störts utav luftvärmepumpen, så rent statistiskt så borde ju detta tala till förmån för min uppfattning i ärendet, inkl min trovärdighet i ämnet ifråga, eller hur Thomas.

Mvh Raffen.
Bor med min hustru (barnen utflugna) i en 1-plansvilla med källare 95 m2 + 95 m2 i Skaraborg byggt 75 - 78 och relativt välisolerat. Uppvärmningsyta 95 m2 + ca 65-70 m2 i källaren. Direktverkande el i hela huset, 1 st luftvärmepump samt braskamin finns i gillestugan i källaren (braskaminen har jag haft möjlighet att elda med vid riktigt kall väderlek tidigare men numera med 2 st pumpar så används den endast till myseldning), samt en 300 liters rostfri 3-fas Nibe Compact varmv.beredare från 1975 som jag kör ca 6 tim/dygn på ca 1500 watt med timer och jag mäter elförbrukningen på beredaren med en Siemens Landis/Gyr 3-fasmätare från Rickards webshop. Bytte f.ö till en ny elpatron på beredaren i januari månad 2017 för första gången efter drygt 42 års drift för då var patronen helt slut.
Installerade min första pump Panasonic E9 DKE i sept 2005 i källaren (som jag f.ö bytte ut mot en Toshiba RAS 10 ND i sept 2009) och installerade min 2:a pump en Toshiba RAS 10 GKVP-E i april 2008 uppe i bostadsvåningen, och båda pumparna mäter jag elförbrukningen med varsina resp stickproppsmätare av typen Voltcraft Energy Check 3000 + varsina Enermet 1-fasmätare från Rickards webshop. 
Låg innan pumpinstallation på en total elförbrukning på mellan 16500 - 19000 kwh/år beroende på vinter inkl hushållsel och varmvatten + ca 1,5 - 2 m3 ved. Total elförbrukning dvs helår inkl VP, hh-el och vv med avstämningstid 1 aug - 31 juli för år 1, 2005-2006 = 10340 kwh + 1,5 m3 ved. År 2, 2006 - 2007 = 8177 kwh + 3/4 m3 ved. År 3, 2007 - 2008 = 8976 kwh + 3/4 m3 ved. År 4, 2008 - 2009 = 8275 kwh + 1/2 m3 ved. År 5, 2009 - 2010 = 8375 kwh + 3/4 m3 ved. År 6, 2010 - 2011 = 8407 kwh + 1/2 m3 ved. År 7, 2011-2012 = 7459 kwh - 0 m3 ved. År 8, 2012-2013 = 8281 kwh – 0 m3 ved. År 9, 2013-2014 = 7299 kwh - 0 m3 ved. År 10, 2014-2015 = 7472 kwh - 0 m3 ved. År 11, 2015-2016 = 8247 kwh - 0 m3 ved. År 12, 2016-2017 = 8777 kwh - 0 m3 ved. Vår rullande totala årsförbrukning ligger fn på 8686kwh.

Utloggad TS Comfort AB

  • I branschen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Nykvarn
  • Antal inlägg: 9092
  • Karma +10/-3
  • Kön: Man
  • Säljer och installerar värmepumpar
    • www.tsfs.se
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #64 skrivet: 03 maj 2008, 22:11:33 »
98% av alla maskiner sitter nog på väggen skulle jag tro, dels är det mycket lättare montage än att tex gjuta ett fundament för att ställa markstativet på + att det oftast är betydligt billigare att hänga dom på väggen om man har köpt en komplett installation från något företag. Bara för att så många sitter på väggen betyder inte att samtliga är nöjda för det, jag har kunder som av ena eller andra anledningar har sin på vägg men dom får så mycket resonans genom väggen att dom vill köpa ett markstativ att flytta pumpen till. Du och dina grannar verkar vara nöjda med era väggmontage och det är bra. En del är säkert inte riktigt nöjda men dom vet att det kanske kostar en del slantar att flytta maskinen så dom inte tycker det är värt det och som med allting så vänjer man sig vid en del ljud.
Vill du och din "polare" David envisas med att det aldrig behövs markstativ så får ni göra det men inte ökade din trovärdighet i mina ögon iallafall men det är en annan sak.
Det är bra att du tror att du är så trovärdig som man kan bli så det kan väl avsluta denna diskusion om markstativ eller inte och låta kunderna/montörerna avgöra själva vad dom tror blir bäst för deras hus.
mvh
Thomas
TS Comfort AB / TS Fastighetservice
Företaget har bytt bolagsform 20070101 från tidigare TS Fastighetservice till nuvarande TS Comfort AB
Se www.tsfs.se eller www.comfortab.se för aktuellt utbud av luftvärmepumpar och Poolvärmepumpar.
Våra luftvärmepumpar kommer från dom Svenska Generalagenterna och har därmed 5 års totalgaranti. Vi säljer enbart luft/luft värmepumpar inkl installation och då inom vårat installationsområde Södra Stockholm/Södermanland med lite omnejd.
Kontakta oss för kostnadsfritt hembesök för förslag på märke och modell som är lämplig för just eran fastighet.

Utloggad kjell62

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Dalarna Falun
  • Antal inlägg: 1214
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #65 skrivet: 03 maj 2008, 22:30:13 »
Tror du att du blir mer trovärdig Raffen om du envisas med att säga att det aldrig behövs markstativ  Sc:,h

Hej Thomas!  Nej absolut inte, det kan jag lova dig, jag utgår givetsvis ifrån att jag redan är så trovärdig som man kan bli när jag påstår att markstativ inte behövs till en pump som är i gott skick och i sin ordning, inkl ev kringutrustning såsom vibrationsdämpare mm, sen att du har en annan uppfattning i ärendet Thomas, det har du ju all rätt att ha, och fler med dig förmodligen, och detta precis likaväl som jag har all rätt att ha min uppfattning ang denna fråga.
Sen om det nu råkar att finnas människor som promt vill ha sin luftvärmepump uppsatt på ett markstativ så är det ju naturligtvis helt ok för min del, och detta nu oavsett om det egentligen behövs eller inte.
Jag kan väl i sammanhanget också nämna att jag har sett förvånansvärt få pumpar som är monterade på ett markstativ i verkligheten, som t.ex på min gata som består av 19 hus varav 13 st har luftvärmepump och 3 st av dem dessutom har 2 st installerade, alltså 16 st luftvärmepumpar så sitter ingen av dem på markstativ. Tittar jag i en större del av min omgivning så kan jag väl räkna till ca 140-150 st luftvärmepumpar och då hittar jag 1 st exemplar som sitter på en hemmasvetsad ställning som väl då kan betraktas som ett markstativ, f.ö så sitter pumparna upphängda på väggkonsol såväl på stenfot (grunden) som stenväggar, tegelväggar samt träväggar. Nu har jag ju förvisso inte hunnit eller kunnat prata med allihop dessa pumpägare, men väl ett 45-50-tal av dem, och ingen av dem har hört något anmärkningvärt eller störts utav luftvärmepumpen, så rent statistiskt så borde ju detta tala till förmån för min uppfattning i ärendet, inkl min trovärdighet i ämnet ifråga, eller hur Thomas.

Mvh Raffen.

 jag håller fullständigt med Thomas
 en del maskiner ska stå på mark stativ
 och att dina 150 grannar inte har väggstativ
 kan nog vara en kostnadsfråga ?
 och förmodligen har dina grannar bara en
 pump = inget att gemföra med
 tex var till min granne i vintras
 som har en fujitsu 9a
 jag tyckte han skulle haft den på mark stativ
 för JAG hörde den. inget extrem men.
 svar. varför det den hörs inte tyckte han
 kan nog vara som med bilar
 svårt att förklara för en nöjd volvo 740 ägare
 att en mercedes 600 går bättre
 svaret brukar vara
 att den drar så mycket bensin
 men fakta är att den inte drar mer bensin
 men går mycket bättre
 kjell
 
Mitsubishi FH35 + Panasonic E 12-DKE + TE 9
 Hus ca 150 m2 + källare 150 m2 
 
 NIBE 2025-6
 Garage 50 m2 en NE-12 LKE
 Sommarstugan E 9 ckp

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #66 skrivet: 03 maj 2008, 22:49:27 »
För egen del skulle jag nog aldrig montera en luft/luft-värmepump på min (älvsbyhus)vägg utan jag skulle välja markstativ, även om det blev dyrare och bökigare.
Jag skulle då med full säkerhet veta att jag inte skulle få några vibrationer i huset, i vart fall inte från utedelen.

Den som har en luftvärmepump monterad på trävägg, och hävdar att den inte hörs, anser jag inte vara representativ.
Men som sagt, det finns både märkesspecifika skillnader, och individuella skillnader, som inte har något alls att göra med om maskinen "är i gott skick och i sin ordning, inkl ev kringutrustning såsom vibrationsdämpare mm".
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Raffen

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skaraborg
  • Antal inlägg: 8687
  • Karma +14/-27
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #67 skrivet: 03 maj 2008, 22:58:17 »
98% av alla maskiner sitter nog på väggen skulle jag tro, dels är det mycket lättare montage än att tex gjuta ett fundament för att ställa markstativet på + att det oftast är betydligt billigare att hänga dom på väggen om man har köpt en komplett installation från något företag. Bara för att så många sitter på väggen betyder inte att samtliga är nöjda för det, jag har kunder som av ena eller andra anledningar har sin på vägg men dom får så mycket resonans genom väggen att dom vill köpa ett markstativ att flytta pumpen till. Du och dina grannar verkar vara nöjda med era väggmontage och det är bra. En del är säkert inte riktigt nöjda men dom vet att det kanske kostar en del slantar att flytta maskinen så dom inte tycker det är värt det och som med allting så vänjer man sig vid en del ljud.
Vill du och din "polare" David envisas med att det aldrig behövs markstativ så får ni göra det men inte ökade din trovärdighet i mina ögon iallafall men det är en annan sak.
Det är bra att du tror att du är så trovärdig som man kan bli så det kan väl avsluta denna diskusion om markstativ eller inte och låta kunderna/montörerna avgöra själva vad dom tror blir bäst för deras hus.
mvh
Thomas
TS Comfort AB / TS Fastighetservice

Hej Thomas!  Helt självklart så är det precis som jag sade i ett tidigare inlägg, att det är helt upp till kunderna/montörerna, och kanske framförallt kunderna att avgöra vad de nu tror är bäst för deras resp hus, och det har jag givetsvis inga som helst synpunkter på naturligtvis, utan det står ju var och en helt fritt att göra som den nu vill, och detta oavsett om det nu skulle visa sig vara nödvändigt eller inte egentligen. F.ö så tycker jag verkligen att det är riktigt intressant att debattera med dig Thomas. :)
Ha nu en fortsatt trevlig helg du. Thumbsup

Mvh Raffen.
« Senast ändrad: 03 maj 2008, 23:00:09 av Raffen »
Bor med min hustru (barnen utflugna) i en 1-plansvilla med källare 95 m2 + 95 m2 i Skaraborg byggt 75 - 78 och relativt välisolerat. Uppvärmningsyta 95 m2 + ca 65-70 m2 i källaren. Direktverkande el i hela huset, 1 st luftvärmepump samt braskamin finns i gillestugan i källaren (braskaminen har jag haft möjlighet att elda med vid riktigt kall väderlek tidigare men numera med 2 st pumpar så används den endast till myseldning), samt en 300 liters rostfri 3-fas Nibe Compact varmv.beredare från 1975 som jag kör ca 6 tim/dygn på ca 1500 watt med timer och jag mäter elförbrukningen på beredaren med en Siemens Landis/Gyr 3-fasmätare från Rickards webshop. Bytte f.ö till en ny elpatron på beredaren i januari månad 2017 för första gången efter drygt 42 års drift för då var patronen helt slut.
Installerade min första pump Panasonic E9 DKE i sept 2005 i källaren (som jag f.ö bytte ut mot en Toshiba RAS 10 ND i sept 2009) och installerade min 2:a pump en Toshiba RAS 10 GKVP-E i april 2008 uppe i bostadsvåningen, och båda pumparna mäter jag elförbrukningen med varsina resp stickproppsmätare av typen Voltcraft Energy Check 3000 + varsina Enermet 1-fasmätare från Rickards webshop. 
Låg innan pumpinstallation på en total elförbrukning på mellan 16500 - 19000 kwh/år beroende på vinter inkl hushållsel och varmvatten + ca 1,5 - 2 m3 ved. Total elförbrukning dvs helår inkl VP, hh-el och vv med avstämningstid 1 aug - 31 juli för år 1, 2005-2006 = 10340 kwh + 1,5 m3 ved. År 2, 2006 - 2007 = 8177 kwh + 3/4 m3 ved. År 3, 2007 - 2008 = 8976 kwh + 3/4 m3 ved. År 4, 2008 - 2009 = 8275 kwh + 1/2 m3 ved. År 5, 2009 - 2010 = 8375 kwh + 3/4 m3 ved. År 6, 2010 - 2011 = 8407 kwh + 1/2 m3 ved. År 7, 2011-2012 = 7459 kwh - 0 m3 ved. År 8, 2012-2013 = 8281 kwh – 0 m3 ved. År 9, 2013-2014 = 7299 kwh - 0 m3 ved. År 10, 2014-2015 = 7472 kwh - 0 m3 ved. År 11, 2015-2016 = 8247 kwh - 0 m3 ved. År 12, 2016-2017 = 8777 kwh - 0 m3 ved. Vår rullande totala årsförbrukning ligger fn på 8686kwh.

Utloggad Pongu

  • Vet hur man manövrerar fjärrkontrollen och är därför
  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Växjö
  • Antal inlägg: 257
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #68 skrivet: 03 maj 2008, 23:01:47 »
Jag har två st utedelar på andra sidan vardagsrumsväggen och de hörs inte alls, fast de är monterade på konsoller fästa med franska träskruvar genom träpanelen. Men så har jag en timmerstomme i väggen innanför brädpanelen och treglas isolerfönster som inte släpper igenom mycket ljud. Stomljud hör jag inget från någondera pumpen. Men 1800-talshus är kanske inte representativa!

/Pontus
Tvåvånings parstuga från 1876 utanför Växjö. Liggande timmer. 180m2 uppvärmd yta. Treglasfönster och tilläggsisolering i väggar, bjälklag och vind.

Uppvärmning enbart genom 2st luftvärmepumpar Mitsubishi Electric FD25-VAH installerade 2008-01-15
Varmvatten genom elberedare. Funderar på att byta till FLVP eller L/V för varmvattnet. Vedköksspis och kakelugnar som värmebackup.
Fast installerad Kamstrup 382 digital elmätare (trefas) som mäter värmepumparnas förbrukning. Visar även momentan förbrukning.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #69 skrivet: 03 maj 2008, 23:05:00 »
Jag har två st utedelar på andra sidan vardagsrumsväggen och de hörs inte alls, fast de är monterade på konsoller fästa med franska träskruvar genom träpanelen. Men så har jag en timmerstomme i väggen innanför brädpanelen och treglas isolerfönster som inte släpper igenom mycket ljud. Stomljud hör jag inget från någondera pumpen. Men 1800-talshus är kanske inte representativa!

/Pontus

Precis, de är inte representativa, i vart fall inte för nån som har ett hus byggt senare än 1968... då de flesta hus har byggts med reglar och "gullfiber", d.v.s. en väldigt lätt stomme som lätt överför och FÖRSTÄRKER vibrationer/missljud i väggens konstruktion.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad kjell62

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Dalarna Falun
  • Antal inlägg: 1214
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #70 skrivet: 03 maj 2008, 23:09:04 »
För egen del skulle jag nog aldrig montera en luft/luft-värmepump på min (älvsbyhus)vägg utan jag skulle välja markstativ, även om det blev dyrare och bökigare.
Jag skulle då med full säkerhet veta att jag inte skulle få några vibrationer i huset, i vart fall inte från utedelen.

Den som har en luftvärmepump monterad på trävägg, och hävdar att den inte hörs, anser jag inte vara representativ.
Men som sagt, det finns både märkesspecifika skillnader, och individuella skillnader, som inte har något alls att göra med om maskinen "är i gott skick och i sin ordning, inkl ev kringutrustning såsom vibrationsdämpare mm".


 jag kan skryta om dina vibrationsdämpare
 när jag bytte till de så hörs den (knappt)
 men den hörs om man är petig
 inga vabrationer
 har mexi-tegel ej trä panel
 så den som har monterat på vägg
 har lite miss ljud prova med de mjuka kuddarna
 billigare än ett nytt markstativ
 kjell
Mitsubishi FH35 + Panasonic E 12-DKE + TE 9
 Hus ca 150 m2 + källare 150 m2 
 
 NIBE 2025-6
 Garage 50 m2 en NE-12 LKE
 Sommarstugan E 9 ckp

Utloggad Raffen

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skaraborg
  • Antal inlägg: 8687
  • Karma +14/-27
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #71 skrivet: 03 maj 2008, 23:10:58 »
Jag har två st utedelar på andra sidan vardagsrumsväggen och de hörs inte alls, fast de är monterade på konsoller fästa med franska träskruvar genom träpanelen. Men så har jag en timmerstomme i väggen innanför brädpanelen och treglas isolerfönster som inte släpper igenom mycket ljud. Stomljud hör jag inget från någondera pumpen. Men 1800-talshus är kanske inte representativa!
/Pontus

Tjenare Pontus!  Timmerstommar är ju riktigt stabila grejor det ju, men som Rickard helt riktigt påpekar så är de nog inte helt representativa i det här sammanhanget med luftvärmepumpar på konsoler på dylika väggar.

Mvh Raffen.
Bor med min hustru (barnen utflugna) i en 1-plansvilla med källare 95 m2 + 95 m2 i Skaraborg byggt 75 - 78 och relativt välisolerat. Uppvärmningsyta 95 m2 + ca 65-70 m2 i källaren. Direktverkande el i hela huset, 1 st luftvärmepump samt braskamin finns i gillestugan i källaren (braskaminen har jag haft möjlighet att elda med vid riktigt kall väderlek tidigare men numera med 2 st pumpar så används den endast till myseldning), samt en 300 liters rostfri 3-fas Nibe Compact varmv.beredare från 1975 som jag kör ca 6 tim/dygn på ca 1500 watt med timer och jag mäter elförbrukningen på beredaren med en Siemens Landis/Gyr 3-fasmätare från Rickards webshop. Bytte f.ö till en ny elpatron på beredaren i januari månad 2017 för första gången efter drygt 42 års drift för då var patronen helt slut.
Installerade min första pump Panasonic E9 DKE i sept 2005 i källaren (som jag f.ö bytte ut mot en Toshiba RAS 10 ND i sept 2009) och installerade min 2:a pump en Toshiba RAS 10 GKVP-E i april 2008 uppe i bostadsvåningen, och båda pumparna mäter jag elförbrukningen med varsina resp stickproppsmätare av typen Voltcraft Energy Check 3000 + varsina Enermet 1-fasmätare från Rickards webshop. 
Låg innan pumpinstallation på en total elförbrukning på mellan 16500 - 19000 kwh/år beroende på vinter inkl hushållsel och varmvatten + ca 1,5 - 2 m3 ved. Total elförbrukning dvs helår inkl VP, hh-el och vv med avstämningstid 1 aug - 31 juli för år 1, 2005-2006 = 10340 kwh + 1,5 m3 ved. År 2, 2006 - 2007 = 8177 kwh + 3/4 m3 ved. År 3, 2007 - 2008 = 8976 kwh + 3/4 m3 ved. År 4, 2008 - 2009 = 8275 kwh + 1/2 m3 ved. År 5, 2009 - 2010 = 8375 kwh + 3/4 m3 ved. År 6, 2010 - 2011 = 8407 kwh + 1/2 m3 ved. År 7, 2011-2012 = 7459 kwh - 0 m3 ved. År 8, 2012-2013 = 8281 kwh – 0 m3 ved. År 9, 2013-2014 = 7299 kwh - 0 m3 ved. År 10, 2014-2015 = 7472 kwh - 0 m3 ved. År 11, 2015-2016 = 8247 kwh - 0 m3 ved. År 12, 2016-2017 = 8777 kwh - 0 m3 ved. Vår rullande totala årsförbrukning ligger fn på 8686kwh.

Utloggad Raffen

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skaraborg
  • Antal inlägg: 8687
  • Karma +14/-27
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #72 skrivet: 03 maj 2008, 23:25:29 »
För egen del skulle jag nog aldrig montera en luft/luft-värmepump på min (älvsbyhus)vägg utan jag skulle välja markstativ, även om det blev dyrare och bökigare.
Jag skulle då med full säkerhet veta att jag inte skulle få några vibrationer i huset, i vart fall inte från utedelen.
Den som har en luftvärmepump monterad på trävägg, och hävdar att den inte hörs, anser jag inte vara representativ.
Men som sagt, det finns både märkesspecifika skillnader, och individuella skillnader, som inte har något alls att göra med om maskinen "är i gott skick och i sin ordning, inkl ev kringutrustning såsom vibrationsdämpare mm".
jag kan skryta om dina vibrationsdämpare
 när jag bytte till de så hörs den (knappt)
 men den hörs om man är petig
 inga vabrationer
 har mexi-tegel ej trä panel
 så den som har monterat på vägg
 har lite miss ljud prova med de mjuka kuddarna
 billigare än ett nytt markstativ
 kjell

Hej Kjell!  Ett bra mkt tips tycker jag, och jag tror också att Rickards vibrationsdämpare är helt kanon alltså. Jag kan väl nämna i sammanhanget att jag fick min Toshiba RAS10 GKVP-E-pump monterad med som det verkar extremt mjuka kuddar också, ivf om jag jämför med de kuddar som jag har på E9:an, och den har jag aldrig hört tillstymmelse till ljud ifrån. De kuddarna som jag fick till RAS10:an är helt otroligt mjuka alltså, och bara man pillar till lite på utedelen så gungar den omkring en liten stund som om den stod på en luftkudde, det enda som jag blev lite fundersam över var att det var bara M6-skruv på dem, men det var inga bekymmer med det sa installatören.

Mvh Raffen.
Bor med min hustru (barnen utflugna) i en 1-plansvilla med källare 95 m2 + 95 m2 i Skaraborg byggt 75 - 78 och relativt välisolerat. Uppvärmningsyta 95 m2 + ca 65-70 m2 i källaren. Direktverkande el i hela huset, 1 st luftvärmepump samt braskamin finns i gillestugan i källaren (braskaminen har jag haft möjlighet att elda med vid riktigt kall väderlek tidigare men numera med 2 st pumpar så används den endast till myseldning), samt en 300 liters rostfri 3-fas Nibe Compact varmv.beredare från 1975 som jag kör ca 6 tim/dygn på ca 1500 watt med timer och jag mäter elförbrukningen på beredaren med en Siemens Landis/Gyr 3-fasmätare från Rickards webshop. Bytte f.ö till en ny elpatron på beredaren i januari månad 2017 för första gången efter drygt 42 års drift för då var patronen helt slut.
Installerade min första pump Panasonic E9 DKE i sept 2005 i källaren (som jag f.ö bytte ut mot en Toshiba RAS 10 ND i sept 2009) och installerade min 2:a pump en Toshiba RAS 10 GKVP-E i april 2008 uppe i bostadsvåningen, och båda pumparna mäter jag elförbrukningen med varsina resp stickproppsmätare av typen Voltcraft Energy Check 3000 + varsina Enermet 1-fasmätare från Rickards webshop. 
Låg innan pumpinstallation på en total elförbrukning på mellan 16500 - 19000 kwh/år beroende på vinter inkl hushållsel och varmvatten + ca 1,5 - 2 m3 ved. Total elförbrukning dvs helår inkl VP, hh-el och vv med avstämningstid 1 aug - 31 juli för år 1, 2005-2006 = 10340 kwh + 1,5 m3 ved. År 2, 2006 - 2007 = 8177 kwh + 3/4 m3 ved. År 3, 2007 - 2008 = 8976 kwh + 3/4 m3 ved. År 4, 2008 - 2009 = 8275 kwh + 1/2 m3 ved. År 5, 2009 - 2010 = 8375 kwh + 3/4 m3 ved. År 6, 2010 - 2011 = 8407 kwh + 1/2 m3 ved. År 7, 2011-2012 = 7459 kwh - 0 m3 ved. År 8, 2012-2013 = 8281 kwh – 0 m3 ved. År 9, 2013-2014 = 7299 kwh - 0 m3 ved. År 10, 2014-2015 = 7472 kwh - 0 m3 ved. År 11, 2015-2016 = 8247 kwh - 0 m3 ved. År 12, 2016-2017 = 8777 kwh - 0 m3 ved. Vår rullande totala årsförbrukning ligger fn på 8686kwh.

Utloggad kjell62

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Dalarna Falun
  • Antal inlägg: 1214
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #73 skrivet: 03 maj 2008, 23:45:21 »
För egen del skulle jag nog aldrig montera en luft/luft-värmepump på min (älvsbyhus)vägg utan jag skulle välja markstativ, även om det blev dyrare och bökigare.
Jag skulle då med full säkerhet veta att jag inte skulle få några vibrationer i huset, i vart fall inte från utedelen.
Den som har en luftvärmepump monterad på trävägg, och hävdar att den inte hörs, anser jag inte vara representativ.
Men som sagt, det finns både märkesspecifika skillnader, och individuella skillnader, som inte har något alls att göra med om maskinen "är i gott skick och i sin ordning, inkl ev kringutrustning såsom vibrationsdämpare mm".
jag kan skryta om dina vibrationsdämpare
 när jag bytte till de så hörs den (knappt)
 men den hörs om man är petig
 inga vabrationer
 har mexi-tegel ej trä panel
 så den som har monterat på vägg
 har lite miss ljud prova med de mjuka kuddarna
 billigare än ett nytt markstativ
 kjell

Hej Kjell!  Ett bra mkt tips tycker jag, och jag tror också att Rickards vibrationsdämpare är helt kanon alltså. Jag kan väl nämna i sammanhanget att jag fick min Toshiba RAS10 GKVP-E-pump monterad med som det verkar extremt mjuka kuddar också, ivf om jag jämför med de kuddar som jag har på E9:an, och den har jag aldrig hört tillstymmelse till ljud ifrån. De kuddarna som jag fick till RAS10:an är helt otroligt mjuka alltså, och bara man pillar till lite på utedelen så gungar den omkring en liten stund som om den stod på en luftkudde, det enda som jag blev lite fundersam över var att det var bara M6-skruv på dem, men det var inga bekymmer med det sa installatören.

Mvh Raffen.

 M6 X4 duger nog bra för att hålla maskinen på platts
 är diametern på kuddarna lika som din E-9a
  vulkningen brukar släppa från metallen om
 det är för liten diameter
 vi har lite pro blem med gummikuddar på jobbet
 de brukar släppa i vulkningen
 men de är större saker M12 & ca 70-80 i diameter
 kjell
Mitsubishi FH35 + Panasonic E 12-DKE + TE 9
 Hus ca 150 m2 + källare 150 m2 
 
 NIBE 2025-6
 Garage 50 m2 en NE-12 LKE
 Sommarstugan E 9 ckp

Utloggad Raffen

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skaraborg
  • Antal inlägg: 8687
  • Karma +14/-27
  • Kön: Man
SV: Luft-Luft: 3 förslag!
« Svar #74 skrivet: 04 maj 2008, 00:05:57 »
M6 X4 duger nog bra för att hålla maskinen på platts
 är diametern på kuddarna lika som din E-9a
  vulkningen brukar släppa från metallen om
 det är för liten diameter
 vi har lite pro blem med gummikuddar på jobbet
 de brukar släppa i vulkningen
 men de är större saker M12 & ca 70-80 i diameter
 kjell

Hej Kjell!  På förekommen anledning så var jag just ute och mätte med ett skjutmått, och på RAS10:an är de ca 25-26 mm i omkrets och raka i formen och riktigt mjuka och lättrörliga, och på E9:an är de ca 27-28 mm i omkrets i livet med en klart bredare krage i över och underkant och klart mkt styvare och stadigare.

Mvh Raffen.
Bor med min hustru (barnen utflugna) i en 1-plansvilla med källare 95 m2 + 95 m2 i Skaraborg byggt 75 - 78 och relativt välisolerat. Uppvärmningsyta 95 m2 + ca 65-70 m2 i källaren. Direktverkande el i hela huset, 1 st luftvärmepump samt braskamin finns i gillestugan i källaren (braskaminen har jag haft möjlighet att elda med vid riktigt kall väderlek tidigare men numera med 2 st pumpar så används den endast till myseldning), samt en 300 liters rostfri 3-fas Nibe Compact varmv.beredare från 1975 som jag kör ca 6 tim/dygn på ca 1500 watt med timer och jag mäter elförbrukningen på beredaren med en Siemens Landis/Gyr 3-fasmätare från Rickards webshop. Bytte f.ö till en ny elpatron på beredaren i januari månad 2017 för första gången efter drygt 42 års drift för då var patronen helt slut.
Installerade min första pump Panasonic E9 DKE i sept 2005 i källaren (som jag f.ö bytte ut mot en Toshiba RAS 10 ND i sept 2009) och installerade min 2:a pump en Toshiba RAS 10 GKVP-E i april 2008 uppe i bostadsvåningen, och båda pumparna mäter jag elförbrukningen med varsina resp stickproppsmätare av typen Voltcraft Energy Check 3000 + varsina Enermet 1-fasmätare från Rickards webshop. 
Låg innan pumpinstallation på en total elförbrukning på mellan 16500 - 19000 kwh/år beroende på vinter inkl hushållsel och varmvatten + ca 1,5 - 2 m3 ved. Total elförbrukning dvs helår inkl VP, hh-el och vv med avstämningstid 1 aug - 31 juli för år 1, 2005-2006 = 10340 kwh + 1,5 m3 ved. År 2, 2006 - 2007 = 8177 kwh + 3/4 m3 ved. År 3, 2007 - 2008 = 8976 kwh + 3/4 m3 ved. År 4, 2008 - 2009 = 8275 kwh + 1/2 m3 ved. År 5, 2009 - 2010 = 8375 kwh + 3/4 m3 ved. År 6, 2010 - 2011 = 8407 kwh + 1/2 m3 ved. År 7, 2011-2012 = 7459 kwh - 0 m3 ved. År 8, 2012-2013 = 8281 kwh – 0 m3 ved. År 9, 2013-2014 = 7299 kwh - 0 m3 ved. År 10, 2014-2015 = 7472 kwh - 0 m3 ved. År 11, 2015-2016 = 8247 kwh - 0 m3 ved. År 12, 2016-2017 = 8777 kwh - 0 m3 ved. Vår rullande totala årsförbrukning ligger fn på 8686kwh.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!