God fortsättning!
Jag behöver hjälp att förstå och helst också avhjälpa följande.
Sent på julafton såg jag att min Nibe S735 hade en uppdatering och behov av filterbyte. Efter att ha bytt filter så gick jag vidare och uppdaterade mjukvaran. Nej, det var inte det bästa tillfället att uppdatera men nu gjorde jag det. Förutom att det tog lite längre tid än vanligt så var det inget ovanligt utan S735 startade normalt igen.
Senare på kvällen, cirka tre timmar efter att jag uppdaterat, hörde jag ovanligt knäppande från elementen på övervåningent. När jag kände på dem så var de väldigt varma. Kontrollerade vad S735 sysslade med och såg att den blåste på med max elpatron och trodde den låg nästan 2000 gradminuter back. Jag stängde av S735 i panik och försökte förstå vad som hände. Det var -1 ute och S735 klarar kallare än så innan den behöver sätta igång med elpatron.
Startade upp den igen, S735 rapporterade inga fel. Såg att den inte tycke sig ligga efter med så många gradminuter, varmvattentemperaturen var hög och returtemperaturen var normal. Men jag såg också att jag fått en, vad jag tror, ny temperatur; ”Extern framledningstemperatur BT25”. Den var låg, omkring 15 grader. Samtidigt såg jag hur gradminuterna minskade hela tiden. Är det så att S735 använder BT25 för att räkna fram gradminuterna så förstår jag varför den hade panik och varför gradminuterna minskade så snabbt. Jag gick runt i huset för att lufta alla element samt S735 för att säkerställa att det inte spökade för att det var luft i systemet. Alla element och S735 utan anmärkning. När gradminuterna minskat förbi -1000 så stängde jag av S735 igen. Någonting var ju fel eftersom den konstant minskade gradminuterna och tillslut kopplade in elpatronen. Även när elpatronen gick in så fortsatte alltså gradminuterna att minska och temperaturen ”Extern framledningstemperatur BT25” ökade bara marginellt.
Jag lät S735 vara avstängd under natten för att den inte skulle löpa amok. På juldagen slog jag på den igen och den reagerade likadant, byggde upp ett underskott av gradminuter snabbt och kopplade till slut in elpatronen. Stängde av den igen och försökte felsöka ytterligare men hittade inget. Förstår inte vad som kan ha gått fel. Det känns som om uppdateringen gjorde något med S735s grundinställningar; jag kan inte minnas att jag har en ”Extern framledningstemperatur BT25” inkopplad (men kan inte svära på det). Jag har hittat bilder från tiden då vi fick S735 installerad och där finns ingen ”Extern framledningstemperatur BT25” men jag är osäker, jag ska erkänna att jag inte ägnat S735 mycket uppmärksamhet eftersom allt har funkat hittills.
På annandagen så insåg jag att jag kan välja ett driftläge som exkluderar elpatron. Aktiverade det så inte S735 löper amok med elräkningen i alla fall. Det resulterade i att S735 går ganska offensivt med kompressorn MEN gradminuterna stannar också på -759 vilket är konstigt. De borde ju fortsätta minska som förut trots att S735 inte har tillgång till elpatron?!
Jag tror mina frågor blir;
#Använder S735 ”Extern framledningstemperatur BT25” istället för den interna framledningstemepraturen BT2 om den har tillgång till det? Det skulle ju förklara varför S735 får panik och tror sig behöva värma huset med allt den har.
#Om jag har en ”Extern framledningstemperatur BT25” installerad, borde jag inte se det under menyn 7.4 då?
#Kan jag deaktivera eller koppla bort ”Extern framledningstemperatur BT25” någon annanstans i menyerna?
#Är det några fler som märkt att uppdatering till version 4.7.5 gör konstiga saker med S735?
Just nu så fungerar det att köra i driftsläge utan elpatron men vill ju kunna återgå till automatik så S735 styr detta själv så snart som möjligt.
Tacksam för input!
Vänligen,
//Calle