Jag har en IVT AirX 413 som är 3,5år gammal.
När det vart några minusgrader för ett par veckor sedan så sköt energiförbrukningen i höjden. Från att ha en totalförbrukning på 24-34kWh per dygn (villa, endast jag i hushållet) när det är 2-4 plusgrader, till 80kWh per dygn när det vart -7 grader ute.
När det sen vart 0 gradigt igen så såg jag att det på baksidan av utomhusdelen såg väldigt konstigt ut.
Jag kan inte förstå varför det skulle bli frost endast på vissa rader i förångaren men inte på vissa! Om vissa rader är blockerade så att det inte kan passera någon gas igenom de så antar jag att det kan bli så som på bilden. Och det vart exakt samma även nästa gång det vart frost efter avfrostning.
Jag mailade firman som installerade den och som har servat den så sent som i april i år för 3års garantiservice. De var ut igår och sa att det är normalt, inget fel på något. "Värmepumpen skulle ha larmat om det var något fel" sa han, samt att han sa att det kan bli så ojämnt beroende på väderlek osv.
Jag köper inte den förklaringen men vill höra vad ni på forumet med mer erfarenhet och kunskap än mig har för åsikter.
Tacksam för hjälp.