Menu ≡
×
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
►
Medlemmar
◄
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Värmepumpar - Mark/Berg och Sjövärmepumpar.
(Moderator:
Bertil
) »
Ämne:
Dags att ersätta vår IVT C5
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor: [
1
]
2
...
7
Next
Alla
Gå ned
Författare
Ämne: Dags att ersätta vår IVT C5 (läst 17687 gånger)
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
bunkeflostrand
Nybörjare
Antal inlägg: 9
Karma +0/-0
Värmepump eller värmepumpar?
bunkeflostrand
Dags att ersätta vår IVT C5
«
skrivet:
02 januari 2017, 01:47:38 »
Citera
Hej,
Vad bra att det finns ett forum för värmepumpar!! Hoppas jag att det finns folk på forumet som är villiga att ge lite tips och råd nu när det är dags att byta markvärmepump.
När vi byggde vårat hus 1999 så bestämde vi oss för att värma huset med jordvärme och det har vi inte ångrat sedan dess. Vårat val den gången föll på IVT:s Compaktfemma. Den har gett god värme sedan dess och vi har säkert sparat mycket energi, relativt, på den investeringen. Enda smolket i glädjebägaren har varit ljudvolymen. Maskinen har stått i tvättstugan, mellan två sovrum, så den har hörts. Men visst, man vänjer sig ju så det har egentligen inte varit något obehag. Men ljudvolymen kommer att vara en faktor vi väger in då vi nu ska ersätta med ny pump.
När jag för någon vecka sedan öppnade plåtskåpet såg jag att det ligger olja på botten och jag misstänker att kompressorn snart har gjort sitt. Kanske någon annan som har upplevt samma sak? Man kan ju fundera på hur lång tid man har på sig innan man ser ett haveri.
Vårt hus är i ett plan på 165 kvm och värmen ges genom vattenburen golvvärme. Vi har gjort av med ungefär 13000 KWH per år, inklusive övrig strömförbrukning som lampor och köksmaskiner.
Vi har en kollektorslang nedgrävd på tomten som enligt uppgift ska vara ca 300 meter lång.
Jag förutsätter att det har hänt lite utvecklingsmässigt på dessa 17 år med pumparna så jag ser fram emot att få en bättre maskin nu när vi ska byta.
Jag har läst lite här på forumet och även kollat lite på tillverkarnas hemsidor. Jag minns att vi 1999 valde mellan Nibe och IVT och det är initialt även dessa jag är mest intresserad av. Men självklart är jag öppen för förslag och tips på andra maskiner också.
Till att börja med så skulle jag vara tacksam för lite input angående några saker jag funderat på.
Nibe har två modeller som skulle kunna vara bra alternativ. 1245 och 1255. Är varvtalsstyrning att rekommendera, alltså 1255 framför 1245? Hur står sig Nibe mot IVT? Har de ungefär samma kvalitet och livslängd? En annan sak jag funderat på är om man i framtiden skulle vilja montera solceller på taket. Är pumparna i dag förberedda för en alternativ strömförsörjning?
Jag kommer säkert att återkomma med fler frågor framöver. Men tills dess så tackar jag på förhand för de svar som jag hoppas få från er andra!
Loggat
IVT C5 från 1999 som värmer 165 m2 i ett plan. 300 m kollektorslang på tomten. Förbrukar ca 13-14000 kWh per år, all inclusive. Gillar inte att titta på TV med koftan på... Bor i Malmö
Sedan Maj 2023 en NIBE 1255-6
DonPablo
License to chill
Dignitär inom värmepump
Antal inlägg: 2693
Karma +2/-1
Kön:
Kyltekniker
DonPablo
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #1 skrivet:
02 januari 2017, 06:51:32 »
Citera
Om oljan kommit ut, borde det nästan vara gasbrist, och du saknar kompressordrift. hur mycket olja har läckt ut?
Loggat
Rickard
Rickard
Administratör
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Piteå
Antal inlägg: 35536
Karma +57/-47
Kön:
Ägare av forumet
Rickard
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #2 skrivet:
02 januari 2017, 07:03:15 »
Citera
Solcellerna kommer att mata huset i stort med ström, inte bara värmepumpen, så de behöver inte vara speciellt anpassade för det.
För värmepumpen kommer det inte att ha någon betydelse varifrån strömmen kommer.
Eventuell styrning av vart strömmen skall ta vägen kommer istället att ske via solcellernas styrning, eller kanske primärt den eventuella batteri-acken då sätter in, som då kan lagra, exportera eller förbruka den el som genereras.
När det gäller värmepumpar så är nog kvalitén rätt lik på alla de stora, Nibe, CTC, Thermia och IVT, det finns även andra som ligger bra till, Viessmann är ett fabrikat som fått bra resultat i tester också.
Som när det gäller allt annat så är det svårt att säga nåt om livsländen på olika fabrikat, sånt är svårt att testa, det är sånt som vi kan svara på om 15-20 år...
I ett hus med så pass lågt effektbehov som ni verkar ha så finns det ett litet dilemma när man diskuterar inverters.
1. De flesta inverters som finns har rätt hög uteffekt, mer än ni behöver (max uteffekt ligger i spannet 12-17 kW på i princip allihop) Detta innebär i sin tur att deras lägsta uteffekt också är rätt hög, eller ca 2.5 till 5 kW som lägst.
2. Nibe har en mindre inverter, deras 1255-6, men då har den bara en enfas kompressorn, vilket gör att du belastar en fas rätt mycket när kompressorn går.
Om du kan/bör välja den beror på hur stora huvudsäkringar du har, minst 20A måste du ha..
De Invertrar som har lägsta min uteffekten är Nibe 1255-6 (2 kW), Daikin Inverter (2.5 till 11 kW) och CTC Gsi (2.5 till 12 kW) och det är väl dessa jag skulle rekommendera av de invertrar som finns idag.
Läs även min guide om bypass, arbetstank och volymtank.
Sätter du in en inverter så anser jag att du bör ha en bypassledning och en extern cirkpump för att garantera korrekta flöden både över värmepump och golvvärmesystem.
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=61528.msg645345#msg645345
Går du på on/off-värmepump och vill ersätta din nuvarande, så kan du kolla på en 6 kW maskin, du har ju inte jordvärmeslang för mer än så, på ett ungefär.
Bland Nibes värmepumpar skall du inte köpa 1245-5 då den har enfas kompressor.
Titta hellre på 1245-6 kW.
Eller IVT C6
Eller Viessman Vitocal 333G 6 kW.
Eller Thermia Diplomat Optimum 6 kW
«
Senast ändrad: 02 januari 2017, 07:05:03 av Rickard
»
Loggat
Webbshop för energisparare:
www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst
:
https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning:
https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum:
www.poolforum.se
och:
www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig:
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236
Roland
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Antal inlägg: 9842
Karma +19/-4
Roland
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #3 skrivet:
02 januari 2017, 09:13:47 »
Citera
1999 brukade man dimensionera för lägre effekttäckning än idag så det talar för att välja en något kraftigare pump än den nuvarande. Mot det talar att 300 meter slang inte klarar så mycket mer och att elförbrukningen inte tyder på något större behov av elpatrondrift. Dagens pumpar är också effektivare så för samma värmeproduktion kommer markvärmeslingan att belastas något mer.
Jag tycker inte det finns anledning att gå vid sidan av Rickards rekommendation. Inverterpump känns inte rätt för ett så lågt värmebehov. Varför betala för en hög maximal effekt som aldrig kommer att utnyttjas?
Loggat
5 kW IVT C5 med 118 m aktivt hål (Cirka 0 grader på KBin på senvintern) i Danderyd som värmer 118 dåligt isolerade m2 i ett plan. Genomsnitt/år maj 2002 till maj 2013: 4095 driftimmar/år, 790 kWh/år tillsatsel. Pumpen klarar ca -3 utan tillsatsel.
tipo874
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Uppsala
Antal inlägg: 4394
Karma +5/-0
Kön:
tipo874
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #4 skrivet:
02 januari 2017, 20:33:48 »
Citera
Det som talar för en liten inverter är att ljudvolymen antagligen är lägre när den går med låg effekt. Den kan väl även hantera en klen kollektor bättre.
Nu är nog ljudnivån lägre även för en modern on-off.
Loggat
Villa utan källare i Uppsala, 175m², 2-våningsdel byggd 1928, 1-plansdel byggd 1978, 75m² garage/förråd.
Stiebel-Eltron WPF-10, 200l arbetstank, 290l vvb, 200m bergkollektor, konverterat från direktel 2004, 14 radiatorer + handdukstork, golvvärme i garage/förråd.
38x2m
2
solpaneler, 15,6kW, installerat 2020.
https://spiff.hax.se/log.html
Gammal timrad dalagård, två våningar plus källare (3x42m²), 20 radiatorer. Timrad gäststuga, två våningar (2x35m²) via kulvert, 10 radiatorer.
Nibe F1245-12, 2x350m jordkollektor, 300l arbetstank. Konverterat från direktel 2010. Förbrukning 2010: 40553 kWh, 2011: 10723, rullande år: 8760 kWh.
cocacola
Rörmockare
VVS-Tekniker
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Stockholm
Antal inlägg: 3352
Karma +8/-3
Kön:
VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
cocacola
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #5 skrivet:
02 januari 2017, 20:48:19 »
Citera
Alla nya av dem större har bra nivåer tycker jag
När det gäller ljud
Välj en on off av det märket som du tycker har lättaste styret
Det är mitt råd
Mvh
Cc
Loggat
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.
Den enda källan till kunskap är erfarenhet.
Lyssna på kunskap och inte på tyckande Nyanser !
purjo__
Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Gävleborg
Antal inlägg: 13222
Karma +21/-11
Kön:
Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
purjo__
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #6 skrivet:
02 januari 2017, 21:35:54 »
Citera
Hur vet man vilken som har lättaste styret?
Loggat
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5 plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.
Ju mer man vet desto mindre förstår man.
cocacola
Rörmockare
VVS-Tekniker
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Stockholm
Antal inlägg: 3352
Karma +8/-3
Kön:
VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
cocacola
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #7 skrivet:
02 januari 2017, 22:28:12 »
Citera
Jag tipsar alltid om det till villa kunder
Man frågar säljaren om dem har någon anläggning
Man får titta på
Jag erbjuder dem jag är ute det
En del fastnar för ivt Nibe tex
På villa sidan upplever jag personligen Thermias styr som enklast
Farbroder på 80 + sköter sina anläggningar själva 👍
Och är bekväma med det
Det ska va enkelt att förstå . Som en del gillar android en del gillar
iPhone
Välj VP med ett styr som för utövaren är logiskt
Cocacola
Loggat
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.
Den enda källan till kunskap är erfarenhet.
Lyssna på kunskap och inte på tyckande Nyanser !
svenske kocken
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Utanför ÖSTERSUND
Antal inlägg: 7728
Karma +12/-7
Kön:
Jag älskar värme!
svenske kocken
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #8 skrivet:
02 januari 2017, 22:37:09 »
Citera
Håller helt med CC när det gäller vem som har den mest lättförstådda styren. I alla fall på dom fabrikat jag varit inne i och knappat (Nibe, IVT, CTC, Thermia)
Loggat
Thermia TWS 6 148 m aktivt och boende i villa 1-plan med källare 122m²/plan Ca:220m² uppvärmt till 21° och ettrörssystem i 4 slingor med 4 radiatorer på varje slinga, mekanisk vent med vvx bygd 1980 mitt i Jämtland, vp inkopplad juli -05, separat mätare på värme och varmvatten.
Smurfen.
Har på nått sätt blivit
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Antal inlägg: 19233
Karma +15/-14
Smurfen.
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #9 skrivet:
02 januari 2017, 22:44:16 »
Citera
Vet inte hur gammal TS är men nog tror jag han klarar av både Nibes och ivt styr utan problem
Loggat
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.
Rickard
Rickard
Administratör
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Piteå
Antal inlägg: 35536
Karma +57/-47
Kön:
Ägare av forumet
Rickard
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #10 skrivet:
02 januari 2017, 23:11:35 »
Citera
Är benägen att hålla med, Thermias styr känns ju direkt föråldrad jämför med Nibe och IVT, t.ex. har ju Nibe och framförallt IVT bra möjligheter att finjustera kurvan i flera steg (IVT i 5 graders intervaller och Nibe med 10 graders intervaller).
Men visst är Thermia enkel.
Jag är ju van med olika styrdatorer sedan mitt gamla jobb, men tycker att det är rätt logiskt i allihop, knappt man behöver använda manualen även om man inte knappat mycket i de olika fabrikaten.
Kanske är manualen viktigare?
Det som är till Thermias fördel är väl kanske just det, att de har rätt mycket mindre "möjligheter" i styren, så det blir enklare att hitta i manualen om man inte förstår sig på logiken när man knappar sig fram?
Loggat
Webbshop för energisparare:
www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst
:
https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning:
https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum:
www.poolforum.se
och:
www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig:
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236
svenske kocken
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Utanför ÖSTERSUND
Antal inlägg: 7728
Karma +12/-7
Kön:
Jag älskar värme!
svenske kocken
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #11 skrivet:
02 januari 2017, 23:26:42 »
Citera
Helt rätt Rickard, det är just avsaknaden av det som nördarna tycker är toppen men dom flesta "vanliga" inte förstår som gör Thermias styr så mycket lättare för dom flesta. Jag har genom åren startat upp några anläggningar och gett brukarna en första inblick i VPvärlden och det är tveklöst enklare för nybörjare att "komma i gång" med Thermias "system"för en nybörjare.
Loggat
Thermia TWS 6 148 m aktivt och boende i villa 1-plan med källare 122m²/plan Ca:220m² uppvärmt till 21° och ettrörssystem i 4 slingor med 4 radiatorer på varje slinga, mekanisk vent med vvx bygd 1980 mitt i Jämtland, vp inkopplad juli -05, separat mätare på värme och varmvatten.
Smurfen.
Har på nått sätt blivit
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Antal inlägg: 19233
Karma +15/-14
Smurfen.
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #12 skrivet:
02 januari 2017, 23:36:48 »
Citera
Sen väl anläggningen är uppstartad är det ju normalt inte så mycket som behöver ändras och Thermias och Nibes styr tycker jag är rätt lika fast det finns lite fler inställningar i Nibe. När det tex gäller manualer är ju Thermias usel verkar fortfarande oklart hur man tex kör med arbetstank mot en Thermia vp men det är inget som köparen normalt ska drabbas av om installatören gjort sitt jobb.
Loggat
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.
svenske kocken
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Utanför ÖSTERSUND
Antal inlägg: 7728
Karma +12/-7
Kön:
Jag älskar värme!
svenske kocken
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #13 skrivet:
02 januari 2017, 23:40:34 »
Citera
Jag hoppas att ni förstår att jag inte säger att den ena eller andra styren är bättre eller sämre utan bara att det är lite enklare för en ovan med Thermias styr
Loggat
Thermia TWS 6 148 m aktivt och boende i villa 1-plan med källare 122m²/plan Ca:220m² uppvärmt till 21° och ettrörssystem i 4 slingor med 4 radiatorer på varje slinga, mekanisk vent med vvx bygd 1980 mitt i Jämtland, vp inkopplad juli -05, separat mätare på värme och varmvatten.
purjo__
Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Gävleborg
Antal inlägg: 13222
Karma +21/-11
Kön:
Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
purjo__
SV: Dags att ersätta vår IVT C5
«
Svar #14 skrivet:
03 januari 2017, 05:49:30 »
Citera
Nackdelen med thermias styr är väl att det verkar vara helt omöjligt att få tag på manualer med någon mer avancerad information. Ska man göra något annat än ändra kurvan eller vv-tempen måste man tydligen betala för en servicetekniker?
Men den absoluta majoriteten av vp-ägare gör väl kanske inte mer än så?
Loggat
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5 plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.
Ju mer man vet desto mindre förstår man.
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor: [
1
]
2
...
7
Next
Alla
Gå upp
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Värmepumpar - Mark/Berg och Sjövärmepumpar.
(Moderator:
Bertil
) »
Ämne:
Dags att ersätta vår IVT C5
Annonser
Right Block
Online just nu!
gäster: 938
dolda: 0
användare: 14
Användare online
:
600396584
UmeRoland
gotis
bevakare
Myuda
NybyggtS735
Bullen35
vandieren
Eddie1234
Goaat
naile
TS Comfort AB
Josth
Hasberg
Cookies hjälper oss att ge dig en bättre upplevelse av vår webbsida. Genom att använda vår webbplats godkänner du även användningen av cookies.
OK
Mer info