0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Det kan ingen svara på för det mörkar branschen..Men det man vet är att försäkringsersatta skador på värmepumpar under den senaste 10 årsperioden nu snart är uppe i en miljard..http://www.svd.se/naringsliv/kraftig-okning-av-fel-pa-varmepumpar_6481306.svdOch det måste väl rimligtvis vara alldeles uppåt väggarna?
Efter att ha monterat och driftsatt Zibro värmepumpen(SC 1235) för tre år sedan(det tog under en timme pga eller tack vare Parker Spanner kopplingen) har den levererat värme tryggt och säkert ner till minus 24 grader men då var nog cop-värdet nära 1, 0 förstås..
Ja det lät ju väldigt bra att en Zibro SC 1235-pump skulle kunna ligga på cop 1 vid en utetemp på -24 ºC, men vad som inte framkommer här är väl då det faktum kanske att dylika pumpar ligger i närheten av cop 1 redan vid vid ca 14-15 minusgrader i utetemp. Mvh Raffen.