Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?  (läst 50368 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36076
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #45 skrivet: 05 juni 2011, 23:59:20 »
Jag har aldrig påstått att några skyltar skall monteras ned, det skall finnas fartgränser, och de skall kontrolleras då och då.

Skälet till att vi har så löjligt låga hastighetsgränser är ju att "vi alla backar" - jag anser personligen att det nu gått så långt att det börjar bli löjligt - och anser mig ha rätten, och skyldigheten att framföra mina åsikter.

När jag gör det bland folk i allmänhet så får jag 99% medhåll.

Att jag inte får det i detta forum får väl anses helt normalt, om vi alla vore eniga skulle ju ingen debatt komma till stånd.

Jag anser mig inte ha någon särdeles anmärkningsvärt bra körskicklighet (bara lite  ;) )

Att köra motorfordon är inte säkert, rent definitionsmässigt, på samma sätt som kärnkraft aldrig kan bli säker.

Avvägningen mellan säkert och löjligt säkert är ju det som vi nu diskuterar.
« Senast ändrad: 06 juni 2011, 00:01:20 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad utopiazz

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 2778
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #46 skrivet: 06 juni 2011, 00:01:40 »
Sittande regering har lovat, och sett till att det blivit fler poliser, och jag misstänker starkt att budgeten inte har utökats i motsvarande omfattning, resultatet av detta blir att poliserna nu måste dra in mer böter för att verksamheten skall gå runt.
Att plocka fortkörare är med tanke på ovanstående lika lätt som att stjäla godis från småbarn, och det är just vad polisen just nu sysslar med. Stackars satar.

Hur tänkte du här? Tror du att dina böter hamnar i polisens budget? Alla böter som utfärdas hamnar i stadskassan oavsett om det är Polisen, Tullverket eller Kustbevakningen som utfärdat boten.
Ta alltid ut lycka i förskott, det värsta som kan hända är att du var glad i onödan.

VP Driftsatt 2005-02-10
Nibe 1115-8.5 med elpatron kopplad för 6kw (avstängd)
Nibe VPA 300/200, Acktank 500l, borra 203m (199 aktiva meter).
Villa 200m2 i Stockholm med 180m2 golvvärme (vatten) samt fyra vattenradiatorer.
Värmer även 2st gästsugor på totalt 30m2 med fem vattenradiatorer. Matning via 20m kulvert.

Utloggad leifa.k

  • Amatör, absolut ingen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Östergotland
  • Antal inlägg: 1999
  • Karma +4/-1
  • Kön: Man
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #47 skrivet: 06 juni 2011, 00:02:49 »
Joo Rickard, du har ju redigerat nu, men vet man med sig att man har gjort fel och åker dit, då skall man ta straffet som en man, annars är man ynklig om man inte kan stå för det man gjort. Det är bara att bita i gräset. Jag visste med mig när jag körde med den ostrypta R6:an att det kunde bli cykel till jobbet om jag hade otur, faan man får ju inte köra EU moppe ens om oturen är framme. Hur jag väljer att göra säger jag inte, men jag skulle ta böterna utan gnäll och tacka makten för att de gör ett bra jobb, det har jag lovat mig själv och många andra.
Vedex 2000 -95, Dragbegränsare Z150, Thermomatic cbj, 800l acktank, braskamin, Citcops panasonic ll/vp E12CKP, FTX Heru 100s EC A, 90 st. 58-30 X rör från Sfinx. Begagnad Nibe 1210-7 3000kr Bosch Compressor 6000 LWM 8KW, 200m borra. Hus 1930 tillbyggt 30m2 -02 1,5 plan 115m2  21-22gr.+ hel källare 18gr, Kulvert ca 10m.  garage 50m2. Östergötland

Utloggad 2000

  • Skulle inte kalla mig
  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 408
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #48 skrivet: 06 juni 2011, 00:04:38 »
Undrar om inte 99% av alla män anser sig besitta samma körskicklighet som du tillskriver dig själv. Så även Jag.

Ja problemet är ju att polisen inte i förväg kan avgöra om det är en farlig, icke normalt funtad individ eller en trafiksäker värmepumpsentusiast som kommer susande.

Påminner även om att det är inte polisen som sätter hastighetsgränser.
http://www.trafikverket.se/Privat/Resan-och-trafiken/Din-resa/Hastighetsgranser-pa-vag/Nya-hastighetsgranser/Vad-ar-ratt-hastighet/

Men visst ska detta diskuteras!
« Senast ändrad: 06 juni 2011, 00:06:42 av 2000 »
Mälardalen Villa 1 1/2 plan Byggår 1901 Golvvärme i större delen av huset + Villa 1 1/2 plan Byggår 1936 Radiatorer. Nibe 1145 8 Kw + vpb200 borrdjup 160m Vp matar båda fastigheterna via 25m kulvert Panasonic luft/luft för ac på sommaren i båda husen.

Utloggad Fattiglapp

  • Felaktigt utnämnd till
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1657
  • Karma +19/-13
  • Kön: Man
  • Go ahead punk.... make my day.
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #49 skrivet: 06 juni 2011, 00:04:43 »
Rickard

Om man ställer frågan såhär då, och du skall inte se till din egen körduglighet:

Tycker du det är upp till var och en att avgöra vilken fart som är säker i trafiken, eller kommer det ALLTID finnas folk som anser sig framföra sitt fordon säkert trots att det inte alltid är det?


Utloggad utopiazz

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 2778
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #50 skrivet: 06 juni 2011, 00:08:58 »

Jag svär på att jag körde 100% säkert, trots att jag körde 20 km/h "för fort" - men åkte ändå på böter.
Skall det vara så?

Vem avgör om du körde 100% säkert och vem avgör om det är 100% säkert att köra 20 km/h för fort? Trafikverket sätter upp skyltarna och dom avgör vad som anses vara säkert (ibland avgör även kommunen det). Problemet är att den hastighet som anses vara säker vid strålande solsken och medvind kanske inte är det vid ishalka och dimma. Den dan vi har ett system för att dynamiskt skylta om våra vägar så kan vi börja klaga på skyltningen men så länge som samma skylt ska gälla oavsett väglag och tid på året så är det bara att gilla läget.
Ta alltid ut lycka i förskott, det värsta som kan hända är att du var glad i onödan.

VP Driftsatt 2005-02-10
Nibe 1115-8.5 med elpatron kopplad för 6kw (avstängd)
Nibe VPA 300/200, Acktank 500l, borra 203m (199 aktiva meter).
Villa 200m2 i Stockholm med 180m2 golvvärme (vatten) samt fyra vattenradiatorer.
Värmer även 2st gästsugor på totalt 30m2 med fem vattenradiatorer. Matning via 20m kulvert.

Utloggad Gäst407

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 3104
  • Karma +3/-6
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #51 skrivet: 06 juni 2011, 00:15:48 »
hej ..
ett fel ni har neråt landet är... små skit vägar...med mycket trafik ... >:D

här uppe så kan man ofta köra på en stoor väg i flera mil utan att möta just nån trafik....+ att 10 mil här uppe är
avståndet till korvmojen...
ska vi tex fara nånstans så är 8-10 mil ett medelvärde på hur långt det är en väg...

ta bara från oss ...skellefteå  7-8 mil enkel väg  lycksele 7-8 mil  umeå 18mil vindeln 5-6mil
piteå  tror jag det är 13 mil till

det är ochså det som har viss roll...känns liksom inte friskt då frugan börjar gnälla då man håller 85-90 på 90 väg
å järmar sig över att det kommer å ta 2 timmar till svärfar...
körde faktiskt helt enligt fartbegränsningarna en hel dag sen bara för å testa å fyy fan vilken tid det tog..satt säkert 2 timmar extra i bilen,perssonligen är jag en betydligt större trafik fara i 70-80  än i 120
då man kör 70 sitter man ju å tittar på ekorrar å träd i stället för å va intresserad av vägen  a:gl

regler å lagar ska va till för ett syfte...annars e dom helt verknings lösa å ingen följer dom ändå
skapar man en llag eller regel måste folk se vitsen med att den finns finns det ingen rim å reson i det beslutet så är det verkningslöst
å irriterar bara folk...


« Senast ändrad: 06 juni 2011, 00:22:39 av Dr Chun-Lan »

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36076
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #52 skrivet: 06 juni 2011, 00:24:34 »
Joo Rickard, du har ju redigerat nu, men vet man med sig att man har gjort fel och åker dit, då skall man ta straffet som en man, annars är man ynklig om man inte kan stå för det man gjort. Det är bara att bita i gräset. Jag visste med mig när jag körde med den ostrypta R6:an att det kunde bli cykel till jobbet om jag hade otur, faan man får ju inte köra EU moppe ens om oturen är framme. Hur jag väljer att göra säger jag inte, men jag skulle ta böterna utan gnäll och tacka makten för att de gör ett bra jobb, det har jag lovat mig själv och många andra.

Jag har tagit böterna som en man, men jag anser, och står för, att hastighetsgränserna är löjligt låga på många sträckor.
På sträckan där jag "åkte fast" har det tidigare varit 70 km/h som gräns.
Det är en raksträcka som är ca 1 Km lång med fri sikt på båda sidor av vägen hela sträckan.
Anledningarna till att fartgränsen sänkts är 2.

1. Nollvisionen
2. En rättshaverist har köpt huset mitt på nämnda raksträcka, klagat, ringt polisen, länsstyrelsen, trafikverket o.s.v. och fått fartgränsen att sänkas från 70 km/h till 50 km/h.

Jag kan väl tycka att det är OK, det jag inte tycker är OK är att polisen, som vet att i princip alla förnuftiga människor har otrooooligt svårt att hålla denna löjligt låga hastighet på nämnda vägsträcka, passar på att pungslå folk på pengar bara för att det är enkelt.
Det finns alltså enligt mig och många andra inga reella skäl att ha så låg hastighet på nämnda vägsträcka, och om de trots allt vill kontrollera hastigheten skulle de väl kunna göra det på ett sätt som gör att de trafikanter som är uppmärksamma inte åker dit, t.ex. genom att ställa sig mitt på raksträckan, och de förare som inte uppmärksammar att det är "folk i farten" och saktar ned, de skall bötfällas.


Jag svär på att jag körde 100% säkert, trots att jag körde 20 km/h "för fort" - men åkte ändå på böter.
Skall det vara så?

Vem avgör om du körde 100% säkert och vem avgör om det är 100% säkert att köra 20 km/h för fort? Trafikverket sätter upp skyltarna och dom avgör vad som anses vara säkert (ibland avgör även kommunen det). Problemet är att den hastighet som anses vara säker vid strålande solsken och medvind kanske inte är det vid ishalka och dimma. Den dan vi har ett system för att dynamiskt skylta om våra vägar så kan vi börja klaga på skyltningen men så länge som samma skylt ska gälla oavsett väglag och tid på året så är det bara att gilla läget.

Håller med, och som ett resultat av detta anser jag att polisen primärt skall kontrollera hastigheten på denna typ av sträckor när det är mörkt, halt eller av andra anledningar farligt att köra för fort, först då kan de ta fast folk som kör vårdslöst.

När det är sommar, sol och vinstilla så tar de fast alla som inte blivit varnade, eller om man vill - tar in extra skatt.
Det har inget alls , eller väldigt lite med, trafiksäkerhet att göra.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad 2000

  • Skulle inte kalla mig
  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 408
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #53 skrivet: 06 juni 2011, 00:49:08 »
Är benägen att hålla med Rickard om att hastighetsbegränsningarna i vissa fall är satta så att det blir löjligt säkert. Precis som säkerhetsföreskrifterna runt kärnkraften är löjligt säker. Eller kring flygindustrin. Eller elsäkerhetsreglerna i Sverige. Eller reglerna kring vem som får koppla ihop en värmepump. Eller vilka tillsatser vi tillåter i maten. Eller prisregleringen på alkohol. Eller svensk bilprovning. Allt är löjligt säkert.
Dock mer eller mindre beroende på vem man frågar. Invånarna i Fukushima har en uppfattning om kärnkraften. Och den som just begravt sitt barn efter en påkörningsolycka på 70-väg har också en.

Jag tycker nog att "löjligt säkert" är rätt bra för det mesta även om priset är att det blir fel ibland. Har också förståelse för att andra tycker annorlunda.



Rickard, Om det nu är ok att sänka hastigheten utanför rättshaveristen är det väl också ok att kontrollera den. Annars blir det ju meningslöst. Ni tycks ju ha svårt att hålla hastighetsgränsen på den här platsen, då ska den ju punktmarkeras tills ni lärt er. ::)
Att bara sänka farten när en polisbil står på sträckan löser ju inget. Bättre att klämma dit en kamera. Eller att alla helt enkelt accepterar att det är 50 där.
« Senast ändrad: 06 juni 2011, 01:13:41 av 2000 »
Mälardalen Villa 1 1/2 plan Byggår 1901 Golvvärme i större delen av huset + Villa 1 1/2 plan Byggår 1936 Radiatorer. Nibe 1145 8 Kw + vpb200 borrdjup 160m Vp matar båda fastigheterna via 25m kulvert Panasonic luft/luft för ac på sommaren i båda husen.

Utloggad rabalder

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Sydsverge
  • Antal inlägg: 224
  • Karma +1/-2
  • Kön: Man
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #54 skrivet: 06 juni 2011, 02:18:05 »
Är inte grundproblemet med hastighetsbegränsningar som saknar verklighetsförankring att vi alla totalt tappar respekten för dessa och därmed blir det nästan ok att bränna fram i 60 utanför en skola.

Hastighetsbegränsningar skall kännas motiverade för att vi ska ta dessa på allvar på varje väg och vid varje tidpunkt.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36076
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #55 skrivet: 06 juni 2011, 06:40:36 »
Rickard, Om det nu är ok att sänka hastigheten utanför rättshaveristen är det väl också ok att kontrollera den. Annars blir det ju meningslöst. Ni tycks ju ha svårt att hålla hastighetsgränsen på den här platsen, då ska den ju punktmarkeras tills ni lärt er. ::)
Att bara sänka farten när en polisbil står på sträckan löser ju inget. Bättre att klämma dit en kamera. Eller att alla helt enkelt accepterar att det är 50 där.

Vi har lärt oss att det är 50 där.
Problemet är att det är 50 km/h 500 meter före och 500 meter efter rättshaveristen också, och att polisen byter ställen att stå på, nu då vi lärt oss hålla 50 förbi rättshaveristen.

Jag vidhåller att polisen agerar på ett sätt som inte inger respekt.

Trafikverket/kommunen sänker hastigheten snart sagt så fort en barnfamilj som köper ett hus vid en genomfartsled klagar på att "folk kör för fort", de sänker inte bara just där gnällspiken bor, utan de sänker ofta flera hundra meter framför och efteråt också, där det inte finns några som helst skäl att sänka hastigheten.
När folk lärt sig att hålla 50 km/h vid gnällspiken måste alltså polisen börja gömma sig, eller byta platser för att kunna "upprätthålla lagen" eller ta in skattepengarna i tillräcklig omfattning.

Just det fall som jag nu diskuterar är dessutom rena parodin på lag och ordning.

"Rättshaveristen" har upprepade gånger kastat snö, is och småsten på passerande bilar - han har med livet som insats kastat sig ut mitt framför bilar, han har kört ikapp och stoppat de som han anser kör för fort... och anklagat dem för detta.
Dessutom har han via enträget ringande till länsstyrelse, trafikverk, och polis fått farthinder typ "plastbräda som läggs ut på vägen vid vägarbeten" att monteras, alltså fast monterade i asfalten med långa bultar.

Denna typ av farthinder är så konstruerade att just i 50 km/h smäller det till något infernaliskt i bilen.
Det går bra att passera dem i 20 km/h, eller i 100 km/h (vid den högre hastigheten hinner fjädringen aldrig reagera, bildäckens stomme tar då i princip upp hela "smällen")

Parodin har accelererat så till den milda grad att dessa "plastbrädefarthinder" upprepade gånger har brutits bort av frustrerade passerande, varav minst 2 personer dömts till stränga böter (typ 6000 kr) för att så gjort.
Mmm, Rättshaveristen har enligt egen utsago i rätts-salen vakat på nätterna för att se till att ingen plockar bort farthindren...

Rättshaveristens hus ligger ca 8-10 meter från vägbanan, men för att accentuera hur farligt det är att passera där så parkerar han sina bilar 0.5-1 meter från vägbanan, och som sagt, flera personer har fått tvärnita för att han gömt sig bakom bilarna och kastat sig ut framför passerande bilar.

Mannen är uppenbarligen inte "frisk", men myndigheterna väljer att lyssna på idioten.

Det finns ett lokalt ordspråk som här som går som följer: "Idiotn djär som göuden seg" Fritt översatt - Idioten gör som den vansinnige vill. (idioten i detta fall länsstyrelse/kommun/trafikverk/polis och den vansinnige = rättshaveristen)

I just detta fall gör alltså myndigheterna som rättshaveristen vill, och en hel bygd tvingas böja sig för detta, och när vi efter upprepade poliskontroller lärt oss var de står, och var rättshaveristen bor, och saktar/tvingas sakta ned p.g.a. farthindret, då byter polisen plats och metoder för att sätta dit oss ändå.  huvuddunk huvuddunk huvuddunk

Det hela är en parodi på lag och ordning och på polisens arbete, och det skulle gå göra en djävligt rolig kortfilm som beskriver det hela.

Visst, man på ett sätta tycka att det är kul, men det hela har nu gått så långt att en hel bygd snart inte talar om annat, folk är i upprorstillståd, tappar helt förtroendet för polisen, och som sagt, polisen börjar bli samhällets fiende nr 1, på samma sätt som rättshaveristen är ett gemensamt hatobjekt.

Jag personligen tycker inte att det skall vara på detta sätt.

Joo Rickard, du har ju redigerat nu, men vet man med sig att man har gjort fel och åker dit, då skall man ta straffet som en man, annars är man ynklig om man inte kan stå för det man gjort. Det är bara att bita i gräset. Jag visste med mig när jag körde med den ostrypta R6:an att det kunde bli cykel till jobbet om jag hade otur, faan man får ju inte köra EU moppe ens om oturen är framme. Hur jag väljer att göra säger jag inte, men jag skulle ta böterna utan gnäll och tacka makten för att de gör ett bra jobb, det har jag lovat mig själv och många andra.

En obehaglig, rättsosäker, grej med det hela är dessutom som följer:

Även om jag är beredd att stå för mitt "brott" när jag kör för fort p.g.a. denna paraodi, och betala böterna "som en man", så riskerar jag de fakto att bli av med körkortet om jag åker fast för fortkörning (oavsett hastighet) 3 gånger inom loppet av 2 år.
En individuell bedömning görs av länsstyrelsen/åklagaren (inte säker på vem) och som jag tolkar det hela så sker detta mer eller mindre godtyckligt.

Vi befinner oss nu alltså i ett läge där notoriska rattfyllerister inte är intressanta för polisen, för att de inte har något körkort att ta, inga pengar att betala böterna med, och tillgången på skrotbilar att köra i fyllan med är obegränsad, polisen skiter alltså i dem.
Rättshaverister får i allt större utsträckning sin vilja igenom, och polisen jagar med bilar, motorcykel och helikopter, vanligt hederligt folk som om vi vore värsta gangsters.

Hela historien är obehaglig och olustig, det känns inte rättssäkert, och jag upplever att myndigheterna gör ett stort misstag.

Vanligt hederligt folk skall inte behöva drivas till att bli kriminella för att "göra sin röst hörd".

Rättshaveristens grannar drabbas dessutom i allt större omfattning av "tutande bilar" då folk på olika sätt försöker driva rättshaveristen på flykten.

Det är en parodi, den drabbar många på olika sätt, men rättshaveristen kommer trots detta aldrig att bli nöjd.

Kan dessutom tillägga att ryktet säger att en av de mer nitiska poliserna i detta ärende, enligt ryktet, tidigare bott och verkat i Arvidsjaur, men efter att hans hus "oförklarligt" börjat brinna så har personen ifråga bytt bostadsort.
Tyvärr har han flyttat till Piteåtrakten där han fortsätter att agera på samma sätt som tidigare.

Hela historien är obehaglig, och det börjar sprida sig en "Jägarna-filmen"-stämning mellan hela samhället och polisen.

Lagen skall gälla, och polis skall upprätthålla lagen, men då skall också lagarna vara skäliga, och polisen skall sköta sitt jobb på ett snyggt sätt.

Kan väl tillägga att jag anser 50 km/h i ett vanligt villakvarter är för hög hastighet.
Tycker även att de som köper ett hus vid en genomfartsled får lov att acceptera att fartgränserna är lite högre än i ett villakvarter.
Köper man ett hus vid en genomfartsled, och är rädd för olyckor, då får man helt enkelt bygga staket som gör att barnen inte kan springa ut på vägen hur som helst, och se efter dem bättre än om man bor i ett hyreshusområde utan biltrafik alls, eller mitt ute i skogen, vid vägs ände.

Sunt förnuft, och en rimlig avvägning mellan säkerhet och samhällsnyttan av rimliga fartgränser på genomfartsleder tycker jag bör råda.
Om polisen skall kontrollera hastigheten på "farliga" sträckor, så tycker jag att de skall mäta hastigheten just där farorna finns, inte där de har störst chans att sätta dit så många som möjligt bara för att det är riskfritt att köra "för fort".
« Senast ändrad: 06 juni 2011, 08:27:14 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad robbansson

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 137
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Allt nytt måste provas!
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #56 skrivet: 06 juni 2011, 07:12:09 »
håller med rickard! här omkring har åxå hastighetsgränserna sänkte till löjligt låga nivåer på många ställen, folk skiter helt enkelt i dem, kör som förr
kan inte komma ihåg en enda gång då jag vet att jag inte varit över hastighetsgränsen, ligger konstant över, men ALDRIG förbi skolor och andra känsliga ställen i samhällen, men ute på landsvägen, Ja!
finns inte rim å reson i att ha 80 på en fin väg, med viltstängsel röjda vägkanter och typ 1bil / 10km ...
samtidigt har vi samma fartbegränsning på en slingrig grusväg, smal som bara den och det är en bedrift om man klarar att hålla 80 där utan att hamna i diket.....
rimligheten i detta ???

blev själv stoppad för första gången på 15år förra veckan, och ja, insåg redan när det blinkade bak mig av blåljus att då är det dax för moppe igen......
gick ca 135-140 på 90 väg,  hadde kört om en civil bil.. (en vit taureg, trodde inte kling å klang här hadde nån sån...) men det var ett par yngre poliser, som var på gott humör, så efter blåsning och lite förmanande om att ta det lite lugnare så tackade de för sig! ibland blir man förvånad...
men inte fasiken åker man saktare nu.....

rätt fart på rätt plats!!   spar humör å tid!

Utloggad Mike

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 2596
  • Karma +4/-2
  • Panasonic LZ25
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #57 skrivet: 06 juni 2011, 09:18:12 »
Det finns en miljöaspekt också, över 80km/h ökar förbrukningen kvadratiskt med hastigheten.

Utloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19393
  • Karma +15/-15
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #58 skrivet: 06 juni 2011, 09:44:00 »
Det finns en miljöaspekt också, över 80km/h ökar förbrukningen kvadratiskt med hastigheten.

Precis min tanke tänk på miljön även om jag är dålig på det.
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Utloggad Gäst407

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 3104
  • Karma +3/-6
SV: Hur tusan ser polisens prioriteringar ut?
« Svar #59 skrivet: 06 juni 2011, 10:19:10 »
haha som ni resonerar så kunde alla köra om kring med mopedbilar... en sån som min granne har ostrypt gör den väl 60 max
å drar 0.2 dl mil....tror bestämt att mina bilar går billigare i en jämn fart tex 110  än å ligga å jucka upp å ner i 70-90
på en stor väg ..har man väl fått upp fart så e det ingen större match å hålla den uppe,det drar inte så mycket bränsle
det som kostar är fartökningar och inbromsningar och omkörningar....

nää visst jag kommer att betala räkningen å se glad ut vidhåller ochså att polisen behövs,men lägg om kurs
jaga ratt fyllisar,folk som tokkör inne i samhällen å utanför skolor å dagis
där det behövs och gör nytta
ska ni ha trafik övervakning ute i obyggden så smäll upp kameror...billigt å bra å funkar året om...

å till det med hastighets gränser ...dom e satta för sämsta väglaget dvs med säkerhet  det ska gå köra i 90 på en 90 väg även om det är dåligt väglag  å även om man är en kass driver..så ska man kunna hålla 90 utan att dräpa sig
rimm å reson ...njaa då det mig veterligen är 70 på alla grusvägar här hemma ...det verkar inte logiskt å ha 70 på en kostig som e 3,5m bred  mötande bilar få hålla i diket på vissa ställen....å 90 på en stoor europa väg  med 15 meters vägbredd

nää lägg energin på sånt som behövs inbrott rån å misshandel å nån gång per år så gör ni riktiga trafik kontroller där det behövs

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

  • Dot gäster: 696
  • Dot dolda: 0
  • Dot användare: 0

There aren't any users online.
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!