0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Hej Hokanp! Självklart så läcker de naturligtvis, förr eller senare. Har mkt svårt att tro att det används snabbkopplingar inom flygindustrin för några vitala och viktiga funktioner på maskinerna ivf. Har själv tillbringat en viss tid inom flygvapnet och det enda man hade snabbkopplingar till där var väl inom tryckluft och påfyllning av syrgas då möjligtvis. Mvh Raffen.
Citat från: Raffen skrivet 18 februari 2010, 16:09:54Hej Hokanp! Självklart så läcker de naturligtvis, förr eller senare. Har mkt svårt att tro att det används snabbkopplingar inom flygindustrin för några vitala och viktiga funktioner på maskinerna ivf. Har själv tillbringat en viss tid inom flygvapnet och det enda man hade snabbkopplingar till där var väl inom tryckluft och påfyllning av syrgas då möjligtvis. Mvh Raffen.Oavsett hur bra kopplingarna är så är det fortfarande inte tillåtet att installera pumpen utan certifiering.
Citat från: ztrindberg skrivet 18 februari 2010, 16:16:44Citat från: Raffen skrivet 18 februari 2010, 16:09:54Hej Hokanp! Självklart så läcker de naturligtvis, förr eller senare. Har mkt svårt att tro att det används snabbkopplingar inom flygindustrin för några vitala och viktiga funktioner på maskinerna ivf. Har själv tillbringat en viss tid inom flygvapnet och det enda man hade snabbkopplingar till där var väl inom tryckluft och påfyllning av syrgas då möjligtvis. Mvh Raffen.http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=13474.msg133656#msg133656Klockrent, stackars Raffen.
Citat från: Raffen skrivet 18 februari 2010, 16:09:54Hej Hokanp! Självklart så läcker de naturligtvis, förr eller senare. Har mkt svårt att tro att det används snabbkopplingar inom flygindustrin för några vitala och viktiga funktioner på maskinerna ivf. Har själv tillbringat en viss tid inom flygvapnet och det enda man hade snabbkopplingar till där var väl inom tryckluft och påfyllning av syrgas då möjligtvis. Mvh Raffen.http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=13474.msg133656#msg133656
Citat från: purjo__ skrivet 18 februari 2010, 16:14:37Citat från: Raffen skrivet 18 februari 2010, 16:09:54Hej Hokanp! Självklart så läcker de naturligtvis, förr eller senare. Har mkt svårt att tro att det används snabbkopplingar inom flygindustrin för några vitala och viktiga funktioner på maskinerna ivf. Har själv tillbringat en viss tid inom flygvapnet och det enda man hade snabbkopplingar till där var väl inom tryckluft och påfyllning av syrgas då möjligtvis. Mvh Raffen.Oavsett hur bra kopplingarna är så är det fortfarande inte tillåtet att installera pumpen utan certifiering.Har fortfarande inte sett ett klart bevis för detta. EU gäller över de svenska reglerna. Ska bli intressant att se hur det går för Telia i deras prövning gällande Ipred. Vinner Telia så kan Naturvårdsverket slänga sitt regelverk och skriva nytt. I Sverige har man lagt till , typ, i samband med kylmedium. Är kopplingen klassade för gasen i EU så är det det som gäller oavsett tillämpningsområde.
Citat från: hokanp skrivet 18 februari 2010, 16:26:36Citat från: purjo__ skrivet 18 februari 2010, 16:14:37Citat från: Raffen skrivet 18 februari 2010, 16:09:54Hej Hokanp! Självklart så läcker de naturligtvis, förr eller senare. Har mkt svårt att tro att det används snabbkopplingar inom flygindustrin för några vitala och viktiga funktioner på maskinerna ivf. Har själv tillbringat en viss tid inom flygvapnet och det enda man hade snabbkopplingar till där var väl inom tryckluft och påfyllning av syrgas då möjligtvis. Mvh Raffen.Oavsett hur bra kopplingarna är så är det fortfarande inte tillåtet att installera pumpen utan certifiering.Har fortfarande inte sett ett klart bevis för detta. EU gäller över de svenska reglerna. Ska bli intressant att se hur det går för Telia i deras prövning gällande Ipred. Vinner Telia så kan Naturvårdsverket slänga sitt regelverk och skriva nytt. I Sverige har man lagt till , typ, i samband med kylmedium. Är kopplingen klassade för gasen i EU så är det det som gäller oavsett tillämpningsområde.Grattis då alla som röstade för EU! Men tills dess är det det som står i förordningen som gäller. Lagar kan skrivas om nästan dagligen.... nya regiemn har tom utfört ändringa som gäller retroatikvt. Så se upp!
Citat från: hokanp skrivet 18 februari 2010, 16:21:45Citat från: ztrindberg skrivet 18 februari 2010, 16:16:44Citat från: Raffen skrivet 18 februari 2010, 16:09:54Hej Hokanp! Självklart så läcker de naturligtvis, förr eller senare. Har mkt svårt att tro att det används snabbkopplingar inom flygindustrin för några vitala och viktiga funktioner på maskinerna ivf. Har själv tillbringat en viss tid inom flygvapnet och det enda man hade snabbkopplingar till där var väl inom tryckluft och påfyllning av syrgas då möjligtvis. Mvh Raffen.http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=13474.msg133656#msg133656Klockrent, stackars Raffen.Varför hänga upp sig på QC eller inte QC ... när man inte får sammanföra vare sig det en eller deta andra.
Framtiden:Jag tror att hokanp har rätt, det kanske blir så att det bara blir tillåtet med från fabrik kvalitetssäkrade QC om ett tag, då man på Naturvårdsverket inser hur mycket och hur ofta det läcker från "på plats" monterade pumpar. Gasläckage från sådana monteringar verkar ju vara ett mycket ofta förekommande fel om man läser på forumet och som förutom utsläppt växthusgas i vår milö orsakar köparna och försäkringsbolagen stora kostnader. En ordentlig undersökning skulle troligen ganska snart kunna fastställa detta...
Citat från: zibrosc1235 skrivet 18 februari 2010, 16:43:47Framtiden:Jag tror att hokanp har rätt, det kanske blir så att det bara blir tillåtet med från fabrik kvalitetssäkrade QC om ett tag, då man på Naturvårdsverket inser hur mycket och hur ofta det läcker från "på plats" monterade pumpar. Gasläckage från sådana monteringar verkar ju vara ett mycket ofta förekommande fel om man läser på forumet och som förutom utsläppt växthusgas i vår milö orsakar köparna och försäkringsbolagen stora kostnader. En ordentlig undersökning skulle troligen ganska snart kunna fastställa detta... Iden förordning som du skall läsa står det för den paragraf du vill att jag skall läsa:11 § Det är förbjudet att yrkesmässigt överlåta eller saluhålla1. kemiska produkter eller varor som anges i bilaga 1 till denna förordning om produkten ingår i eller varan innehåller skumplast som har tillverkats med CFC eller HCFC,2. varor som innehåller CFC som köld- eller värmeöverföringsmedium, om varorna har tillverkats i Sverige eller importerats till landet efter den 31 december 1994, och3. aerosolförpackningar som innehåller CFC eller HCFC.
"Ja varför skall man hänga upp sig på QC kopplingar eller inte QK..?"Ja det är ju på just den punkten du har fel och kommer till fel slutsats. Det är ju just QC kopplingen av föreskriven kvalite som gör att luftvärmepumpar med denna koppling i förordningen jämställs med kylskåp och kan inhandlas och driftsättas av var och en som vill, har behov och råd. För andra som har andra önskemål, behov och preferenser finns valfriheten att köpa och få installerat av de som erbjuder detta.ur förordningen igen, läs och begrunda!:11) hermetiskt slutet system: ett system i vilket alla enheter sominnehåller köldmedium tätats genom svetsning, hårdlödningeller liknande fast hopfogning, vilket kan inbegripaförslutna ventiler och förslutna serviceportar som på etttillfredsställande sätt möjliggör reparationer eller bortskaffande,och som har ett fastställt läckage som är mindreän tre gram per år under ett tryck som uppgår till minst enfjärdedel av det tillåtna maximitrycket.
Artikel 2Tillämpningsområde1. Denna förordning omfattar personal som utför följandearbetsuppgifter:a) Läckagekontroll av applikationer som innehåller 3 kg fluoreradeväxthusgaser eller mer, och applikationer som innehåller6 kg fluorerade växthusgaser eller mer, med hermetisktslutna system som är märkta som sådana.b) Återvinning.c) Installation.d) Underhåll eller service.
Innehavare av kategori II-certifikat får utföra de arbetsuppgiftersom anges i artikel 2.1 a, under förutsättning att detinte innebär att kylkretsar som innehåller fluorerade växthusgaseröppnas. Innehavare av kategori II-certifikat får utförade arbetsuppgifter som anges i artikel 2.1 b, c och d närdet gäller kyl-, luftkonditionerings- och värmepumpsutrustningsom innehåller mindre än 3 kg fluorerade växthusgasereller hermetiskt slutna system, som är märkta som sådanaoch som innehåller under 6 kg fluorerade växthusgaser.
Det verkligt intressanta är att EU försöker stoppa HFC helt och hållet.http://www.reuters.com/article/idUS144965+08-Oct-2009+PRN20091008Och redan till sommaren skall nuvarande regler utvärderas.http://www.fluorocarbons.org/en/debate/the_f_gas_regulation_review.htmlVilket liv det blir på branschen om också alla HFCs förbjuds.Ackreditering, personcertifiering för vad?Som det är nu är QC kopplingarna säkrare än att kona på plats och det bör ju vara med i kommande utvärdering.