Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Sfinx Solar pump  (läst 494225 gånger)

0 medlemmar och 14 gäster tittar på detta ämne.

Utloggad rsvenman

  • Glad amatör som knappast
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1005 skrivet: 26 januari 2014, 17:02:23 »
Du har lite varmare nere hos dig tror jag. Här uppe med veckor i streck med ordentliga minusgrader börjar det bygga på uppåt efter ett tag. Två nedersta slingvarven blir täckta om jag väntar för länge med att rensa.

Har för övrigt plockat bort bakre täck-gallret från min också - vid ymnigt snöfall byggs det upp som en isruta som blockerar ventilationsflödet.

/R
Sfinx LVVP 11kW 3-fas horisontalblåsande med R407 mot 15m solslinga i 500l tank (VP11-baspaketet)+6kW elpatron.

Utloggad Pluto

  • Ingen aning om jag
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Finspång
  • Antal inlägg: 63
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Pluto
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1006 skrivet: 26 januari 2014, 18:16:49 »
Provade att sätta d1 till 60  gör att pumpen avfrostar regelbundet var 60:e min..  Ett ganska bra genomsnitt av vad jag kan se på din kurva gossen..  Ibland har du ju betydligt längre mellan avfrostningarna..

Verkar funka bra - ingen is-påbyggnad vid -5 grader ute. Får väl leka med den automatiska avfrostningen vid ett senare tillfälle.. Pumpen levererar mer effekt än elementen kräver och strax efter 17:00 shuntade motorshunten om till kallare vatten..

Innebär att tanken laddas inför natten.. och kanske till o med når börvärde 50 grader och stänger av ett tag..

Får väl leka mer med automatisk start avvisning via givare vid ett senare tillfälle.

Verkar vara ett klart samband...  färre avfrostningar.. längre gångtid.. högre temp ut från pumpen ..  bättre COOP ..

Bättre alltså att köra på givare så att gångtiden blir så lång som möjligt..

Bifogar senaste övningar..
Phanasonic CS-E9DKE Luft/luft
SFINX 11 Luft/vatten. 
Kör SFINX + 12 m2 Solfångare via
15m 22mm Solslinga i 800l tank..
Tillskott Vedeldad smalspis Aqua30   10kW ..
ca:140m2 hus på landet

Utloggad rsvenman

  • Glad amatör som knappast
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1007 skrivet: 26 januari 2014, 19:05:43 »
Pluto:

Längre gångtid ger absolut mer, men var försiktig i början om du ska laborera med tempstyrd avfrostning. Jag kör så på prov, och jag har rejäla problem vid snabba temperaturomslag.
Vid sjunkande utetemp hänger inte d4-givaren med lika snabbt som d3-givaren, vilket gör att det ibland blir mycket långa körningar utan avfrostning. Enligt Stig är detta obra då avfrostning enligt honom också sker för att garantera oljeretur till kompressorn.
Vid stigande temp har jag omvända problemet och får mycket täta avfrostningar.

Kan hända det går att lösa med god avvägning av afrostningsparameter D1. Just nu har jag den ställd till 5, vilket ger gångtider på ca 60 minuter med nuvarande väderlek. Så lågt värde har också fördelen att hysteresproblemet blir mindre - om den stoppar på hysteres-buggen och sedan startar en liten stund senare så går den in i avfrostning nästan direkt.

/Rikard

Edit: Jag har givare inne i pumpen och mäter bl a temp efter TXV och efter förångare, så jag ser direkt när värdena börjar sticka iväg. Utan den kollen skulle jag vara mycket försiktig med att laborera för mycket - det blir _kallt_ i kylkretsen om den inte får frosta av som den ska.
« Senast ändrad: 26 januari 2014, 19:08:05 av rsvenman »
Sfinx LVVP 11kW 3-fas horisontalblåsande med R407 mot 15m solslinga i 500l tank (VP11-baspaketet)+6kW elpatron.

Utloggad gossen

  • Har ingen aning, gissar bara.Jag har lärt mig en del av dom som är
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1054
  • Karma +0/-0
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1008 skrivet: 26 januari 2014, 19:35:26 »
Sant, värt att notera är ju även att på den bilden jag har visat så är luftfuktigheten ute i snitt 73% vilket gör att ispåbyggnaden är väldigt blygsam. Man kan även se att direkt luftfuktigheten stiger så måste avfrostningarna ske betydligt oftare och det är ett problem vid väderleksomslag om givarna inte hinner med, det är även ett problem då det är varmare än nollan och några grader upp då det är ett nytt "normalläge" där skillanden mellan utetemp och förångare blir större.

1.5 Plans villa med källare mitt i Skåne. 21-22*C 120kvm, 18*C i källare 70kvm

Sfinx VP10 som körs med flytande kondensering mot kombipanna samt en Contura 556

Enligt förra ägarna och energideklaratinen 3kbm olja/år.
2011: 1,5kbm olja + 12000KWh (elpatron) (Isolering av vinden i Juni)
2012: 14650kwh Två vintermånader med elpatronsdrift sedan vp11
2013:Mål <12000 Mer optimistiskt mål är <10000, men det nås nog inte 2013.. Blev 11533kwh
2014:Mål 11000. Blev 11284kwh

Utloggad Abuquir

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 757
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Offshore windfarms, theworst greenwashing there is
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1009 skrivet: 26 januari 2014, 20:24:12 »
Är det någon som har koll på vad era maskiner drar per dygn nu i snitt?

Kollade totala elförbrukningen under 2 veckor i sommarstugan och det har snittat på ungeför 57 KW per dag.... och då har jag ändå dragit ner temperaturen till 16-17 grader. Anledningen till detta är att den lägsta temperaturen på L/L pumpen som alltid också är på är minimum temp just 16 grader. och därmed satt golvvärmen på samma temperatur så att styrningen inte ställer sig helt på noll, som skulle eventuellt göra så att golvvärmen fryser.
Nybyggt hus sedan 2004. 30 cm isolering i golv, 28.5 i väggarna och 50 cm i tak. Uppvärmning med Comfortzone CE50 och vattenburen Kakel ugn. Årsförbrukning ca: 18000 KWh el. Bor mellan Göteborg och Borås. Vi är 4 personer i hushållet.
Solfångare 8 KW, Solar edge växelriktare (2018-10-15)

Utloggad Pluto

  • Ingen aning om jag
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Finspång
  • Antal inlägg: 63
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Pluto
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1010 skrivet: 26 januari 2014, 21:38:26 »
Är hedrad .. Någon har ändrat den lilla texten ovanför min personliga bild .. från "Lär mig om värmepumpar" - till - "Kan värmepumpar" ...   Vet inte om det är riktigt sant.. men tack i alla fall.. Admin ?   a:gl 

gossen : "Man kan även se att direkt luftfuktigheten stiger så måste avfrostningarna ske betydligt oftare och det är ett problem vid väderleksomslag om givarna inte hinner med, det är även ett problem då det är varmare än nollan och några grader upp då det är ett nytt "normalläge" där skillanden mellan utetemp och förångare blir större."

Vid -5  ute  - har jag ingen rimfrost överhuvudtaget på pumpen.. Vid - 2  samt blåst och snöbyar - rimfrost på pumpen.. 
Känns som att tempen är fel sätt att att styra avfrostningen. Varför inte använda någon form av visuell styrning ?   

En lysdiod som givare på insidan av förångaren.. kanske nedtill .. och en ljussensor på utsidan som aktiveras när ljuset försvinner ??   Liknande de som finns på garageportar och hissar som klämmskydd. 

Finns varianter med givare och mottagare i samma enhet och en reflektor som skickar tillbaka ljuset.   
Vore det inte ett smartare sätt att starta avfrostning ??

Mitt bidrag till mänskligheten..  nu när jag tydligen "kan" värmepumpar..  :)

Spinner vidare...
kanske någon av dessa varianter kan funka ??

Fotoceller - beskrivning:
Sändaren och mottagaren är i samma enhet, och strålen som skickas av sändaren reflekteras mot objekt (reflektor) och vänder till mottagaren.
Principen kallas tvåvägsavkänning

Finns några varianter :
-retroreflex - ljusstrålen reflekteras mot en reflektor. Detekteringen sker när ljustrålen bryts. Metoden är ej lämplig för detektering av blanka och transparenta föremål.

-retroreflex polariserat ljus - ljusstrålen som är polariserad reflekteras mot en speciell reflektor. Detekteringen sker när ljustrålen bryts. Metoden kan användas för detektering av blanka och transparenta föremål.

-direktavkänning - ljusstrålen reflekteras mot ett föremål. Avkännings avståndet är beroende av reflektionsförmågan som föremålet har. Ex vita föremål Sn=1, Svarta föremål Sn=0,5

Varför inte denna här ? 

http://www.extronic.se/larm/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=254&category_id=74&option=com_virtuemart&Itemid=370
« Senast ändrad: 27 januari 2014, 08:04:37 av Pluto »
Phanasonic CS-E9DKE Luft/luft
SFINX 11 Luft/vatten. 
Kör SFINX + 12 m2 Solfångare via
15m 22mm Solslinga i 800l tank..
Tillskott Vedeldad smalspis Aqua30   10kW ..
ca:140m2 hus på landet

Utloggad purjo__

  • Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Gävleborg
  • Antal inlägg: 13352
  • Karma +23/-12
  • Kön: Man
  • Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1011 skrivet: 27 januari 2014, 11:36:38 »
Är hedrad .. Någon har ändrat den lilla texten ovanför min personliga bild .. från "Lär mig om värmepumpar" - till - "Kan värmepumpar" ...   Vet inte om det är riktigt sant.. men tack i alla fall.. Admin ?   a:gl 

Texten ändras automatiskt baserat på hur många inlägg man har postat (Allmänt forum och Off-topic räknas inte om jag inte minns fel).
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5  plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.


Ju mer man vet desto mindre förstår man.

Utloggad sege

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 663
  • Karma +3/-1
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1012 skrivet: 27 januari 2014, 19:48:13 »
Jag körde behövsstyrt på min förra pump och det fungerade vad jag minns rätt bra men när den väl isat ihop sig löste den aldrig det. Mest på grund av att D4 blev lurad när den satt i isen att det var varmare än det egentligen var på något konstigt vis.

Att den började isa igen fullständigt berodde dock på hysteres-buggen vilken jag nu byggt bort fullständigt med egen styrning.

Kanske ska prova behovsstyrt igen. Som det är nu behöver jag nog inte frosta av öht, bygger ingen is alls för stunden.

Helst vill jag iofs prova spränga skiten i bitar, slänga ut allt och köpa något annat.. men annars är jag positiv! :)
Daikin Monoblock 7kW+acktank+60 vakuumrör från Sfinx. Heru 90 FTX-anläggning. Golvvärme i hela huset.

2019: ~22.000 kWh, Sfinx VP11 trasig våren, byts till Daikin Monoblock 7kW i slutet december
2018: 20893 kWh, värme+VV: ~7000 kWh, två elbilar, ~5000 kWh dit,
2017: 20354 kWh, värme+VV: 6991 kWh, två elbilar, ~5000 kWh dit
2016: 17241 kWh, värme+VV: 7537 kWh, dubbla elbilar införskaffas
2015: 13924 kWh, värme+VV: 6228 kWh
2014: 12429 kWh, värme+VV: 7042 kWh
2013: 13185 kWh
2012: 13993 kWh
2011: 12236 kWh, 115 kvm. LVVP+sol sen april.
2010: 16707 kWh, 115 kvm
2007-2009: ~12500 kWh, 73 kvm

Utloggad Pluto

  • Ingen aning om jag
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Finspång
  • Antal inlägg: 63
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Pluto
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1013 skrivet: 28 januari 2014, 20:21:28 »
Efter avfrostning och innan pumpen startar igen - ska det vara "tyst" inne i pumpen då eller är det normalt att det bubblar och har sig?

Har märkt att det bubblar lite även när pumpen har stått ett tag. Har kompressorvärmare och nu sen några dagar även improviserad vätskefälle-värmare.
Som sagt, normalt, eller tecken på oljebundet kylmedium som kokar bort långsamt långsamt?
/R

Rikard..  Hur hittar man vätskefällan och hur monterar man  vätskefälle-värmare ? 

Verkar som min ide om någon form av visuell start av avfrostningen inte var någon större succe ??

Start o Stopp av avfrostning måste andå vara den viktigaste funktionen för denna häringa apparaten skall klara sig från utbrott typ " Spräng skiten i luften " eller..  hehe..  :)
 
Phanasonic CS-E9DKE Luft/luft
SFINX 11 Luft/vatten. 
Kör SFINX + 12 m2 Solfångare via
15m 22mm Solslinga i 800l tank..
Tillskott Vedeldad smalspis Aqua30   10kW ..
ca:140m2 hus på landet

Utloggad gossen

  • Har ingen aning, gissar bara.Jag har lärt mig en del av dom som är
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1054
  • Karma +0/-0
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1014 skrivet: 28 januari 2014, 20:40:39 »
PLuto, din idé om visuell avfrostning är visst bra och dessutom fullt görbar (och gjord av någon som jag läst). Problemet med den är som jag ser det att man vill ha en oljeretur även om det inte finns is på förångaren. Jag kan dock aldrig för mitt liv tro att den bahöver ske med 40-50min mellanrum.. Så om man skulle bygga visuell avfrostning får man nog bygga en egen styrning för det med.
1.5 Plans villa med källare mitt i Skåne. 21-22*C 120kvm, 18*C i källare 70kvm

Sfinx VP10 som körs med flytande kondensering mot kombipanna samt en Contura 556

Enligt förra ägarna och energideklaratinen 3kbm olja/år.
2011: 1,5kbm olja + 12000KWh (elpatron) (Isolering av vinden i Juni)
2012: 14650kwh Två vintermånader med elpatronsdrift sedan vp11
2013:Mål <12000 Mer optimistiskt mål är <10000, men det nås nog inte 2013.. Blev 11533kwh
2014:Mål 11000. Blev 11284kwh

Utloggad rsvenman

  • Glad amatör som knappast
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1015 skrivet: 28 januari 2014, 21:29:01 »
Pluto, kolla mitt svar #776 skrivet: 31 december 2012, 13:45:56.

Svarta klumpen på bilden med blått längst ner är oljefällan. Min improviserade värmare var helt enkelt en blå värmekabel som jag lindade något varv runt fällan (följ kopparröret från sugporten bakåt annars så landar du i oljefällan).

I dagsläget kör jag helt utan extra värmare och märker ärligt talat ingen skillnad på effekt. Jag propsade på att få en kompressorvärmare från Sfinx eftersom 1. andra på forumet märkt bättre effekt, och 2. för att det stod på hemsidan vid beställning att det skulle ingå. Stig skickade en blixtsnabbt men ansåg att det egentligen inte skulle behövas annat än för vedeldare med långa stopp-perioder vid stark kyla.
Jag har varit ute och känt på pumpsumpen några gånger både under drift och vid avfrostning, och den verkar hålla sig varm och fin. Min pump stoppar vid temp under nollan i max 30-40 min. Under -5 går den i princip kontinuerligt. 

Gällande optisk identifiering av avfrost: Idén är intressant, men det är också (tycker jag) intressant att ingen tillverkare vad jag känner till använder det. Man måste också hantera nedsmutsning av reflektor/optik/slingor, vilket kan ställa till det kanske.
Med mina loggar är jag mer intresserad av varför D4-givaren inte sitter ca 10-15 cm efter expansionsventilen, strax före fördelaren. Där ser jag alltid alltid ALLTID när det börjar frosta på och när det är mycket frost. Tempen vid stopp innan den går in i avfrostning stiger heller vare sig lika snabbt eller lika högt där som den gör på samlingsröret efter förångaren.
Tempen stiger också där vid avfrostning, men något långsammare än vid nuvarande placering av D4 - men inte långsammare än att en inställning på stopp avfrostning vid säg 15 grader skulle funka.

/Rikard

Edit: Det borde vara självklart, men: Flytta för allt i världen inga givare baserat på vad vi skriver om här! Garantier ryker all världens väg, och det är inte troligt att systemkonstruktören valt en dålig placering av givaren!
« Senast ändrad: 28 januari 2014, 21:34:28 av rsvenman »
Sfinx LVVP 11kW 3-fas horisontalblåsande med R407 mot 15m solslinga i 500l tank (VP11-baspaketet)+6kW elpatron.

Utloggad memgard

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 22
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1016 skrivet: 29 januari 2014, 10:31:18 »
Hej,
Tänkte kolla hur det är med ljudnivån för er med nya 3-fas pumpen (den med två fläktar)?
Har gjort en egen högst ovetenskaplig analys med en db-mätar app till iphon 5 och konstaterar att pumpen ger en ökad ljudnivå på i snitt strax över 25dB i förhållande till när den står still, mätt ca. 1m från pumpen.
Utan pump igång: snitt 50dB
Med pump: snitt 75dB
Antar att själva siffrorna inte är så mycket att hänga i julgranen men skillnaden borde vara hyfsat noggrann.



(Mätningen gjordes med appen Decibel 10th ver 3.8.1 och mätte över ca. En minut i båda fallen och plockade ut snittet via excel)
Hus i Stockholm, byggt 1972, tillbyggt 2013. Ca 240kvm
Nibe VVM 320 & F2120-16
Radiatorer (nya) i gamla delen av huset.
Golvvärme i nya delen

Utloggad maos66

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 437
  • Karma +0/-0
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1017 skrivet: 29 januari 2014, 10:47:49 »
Låter den mycket eller lite...? - Helt subjektivt
* 2 st Borö 500 l "acktankar" med solslinga
* 10,5 m2 Aquasol Big AR - solfångare
* LVVP Nibe F2120-12 - SMO40
* 9 Kw Relek elpatron (4-steg)
* Vedpanna (ej använd sedan 2016)

Utloggad memgard

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 22
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1018 skrivet: 29 januari 2014, 11:03:04 »
Ja, framför allt in i rummet den står utanför. (Står på dämpare på en platta 50cm från väggen)
Försöker få ett grepp om det är pumpen eller vägg & fönster som är svagaste punkten.
Alternativet för oss om det inte är något fel med pumpens ljudnivå är att flytta den och lägga en värmekulvert men det är inget jag helst gör.
Hus i Stockholm, byggt 1972, tillbyggt 2013. Ca 240kvm
Nibe VVM 320 & F2120-16
Radiatorer (nya) i gamla delen av huset.
Golvvärme i nya delen

Utloggad Pluto

  • Ingen aning om jag
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Finspång
  • Antal inlägg: 63
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Pluto
SV: Sfinx Solar pump
« Svar #1019 skrivet: 29 januari 2014, 14:17:46 »
Ja, framför allt in i rummet den står utanför. (Står på dämpare på en platta 50cm från väggen)
Försöker få ett grepp om det är pumpen eller vägg & fönster som är svagaste punkten.
Alternativet för oss om det inte är något fel med pumpens ljudnivå är att flytta den och lägga en värmekulvert men det är inget jag helst gör.

Har inte samma pump, men samma placering..  har du 22 mm Cu-rör som går genom väggen och ligger direkt mot trävirket någonstans..
fungerar hela väggen som en resonansbotten i en gitarr och förstärker vibrationerna som kompressorn avger..   
Cu-rören måste var isolerade mot väggen också..     lärde jag mig den hårda vägen..
 
Phanasonic CS-E9DKE Luft/luft
SFINX 11 Luft/vatten. 
Kör SFINX + 12 m2 Solfångare via
15m 22mm Solslinga i 800l tank..
Tillskott Vedeldad smalspis Aqua30   10kW ..
ca:140m2 hus på landet

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!