0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Citat från: Danskeren skrivet 16 december 2008, 14:39:53Är inte kylmedlet på Nibe R407C? Som kräver delta 5 åtminstone för rätt kondensering?Temperaturskillanden mellan det köldmediet börjar kondensera och när det är slutkondenserat påverkas inte av deltaT på värmebäraren. Det enda som händer är att det blir andra lokala temperaturdifferenser köldmediet och värmebäraren vilket påverkar verkningsgraden. Köldmediet kommer att kondensera fullständigt i vilket fall som helst om det är rätt mängd i pumpen.
Är inte kylmedlet på Nibe R407C? Som kräver delta 5 åtminstone för rätt kondensering?
Citat från: Roland skrivet 16 december 2008, 14:56:21Citat från: Danskeren skrivet 16 december 2008, 14:39:53Är inte kylmedlet på Nibe R407C? Som kräver delta 5 åtminstone för rätt kondensering?Temperaturskillanden mellan det köldmediet börjar kondensera och när det är slutkondenserat påverkas inte av deltaT på värmebäraren. Det enda som händer är att det blir andra lokala temperaturdifferenser köldmediet och värmebäraren vilket påverkar verkningsgraden. Köldmediet kommer att kondensera fullständigt i vilket fall som helst om det är rätt mängd i pumpen. Varför rekommenderar IVT åtminstone deltaT 5 och för en säkerhets skuld 8?
Nibes schema du sänt länken till är inte tillämpbart på ett system med vanliga raddar. Det står uttryckligen att det ska tillämpas enbart med golvvärme. Ritningen avser inte enbart en volymförstorare utan avser utjämningskärl, för att öka volymen men samtidigt hålla nere temperaturen på vattnet.
Hej igen alla vänliga och hjälpsamma VVp:areJag vill meddela att Jag nu rådigt bot på mina problem. Det var någonting så simpelt som att smutsfiltret var igen satt på huvudslingan. Flera av er var ju inne på den linjen, så det hjälpte verkligen till. TACK!!! Thumbsup Nu är det bara det angenäma jobbet att trimma in gång tider mm:// Mvh JarlenPS Det finns mycket matnyttigt att läsa i Nibes och Thermias officiella trådar. Vår moderator Bertil är en vis man.
Fast iofs, man kan undra varför vi övriga inte frågat om du rensat sådant innan vi kommit med diverse "expertlösningar"... Cheesy
Du använder nu volymforstoraren på varma sidan vilket jag menar är fel eftersom du då höjer VP drifttemp med sämre COP som följd.Det är inte tanken som skall vara varmast. Det är radiatorerna.Kör mot börvärdet och sätt volymtanken på returledningen istället.
....Blir vattnet i tanken över huvud taget varm då? Och om intet vad har man för nytta av den då? Blir det färre starter och längre gångtider även med en sådan montering?//Jarlen
Huset beskrivs som "Välisolerad 1 1/2 plans villa med 1-rörs system." Vid -2,4 grader ute är VBfram 52 grader. Låter högt, tyder på klena radiatorer. Det faktum att värmekurvan höjts från 9 utan volymtank till 10 för samma inomhustemperatur är lite märkligt. FTX:en borde ha gjort att kurvan kunde sänkas.
......Det är därför jag är inne på att installera en fläkt konvektor under trappan till vänster på bilderna du kan se i webalbumenet som jag skickar en länk till här nedan. Där kan du få en uppfattning av vilken enorm volym det är frågan om att värma upp. Då skulle jag kunna få upp värmen och ner temperaturen på framledningsvattnet. Vad tycker du?http://picasaweb.google.se/jarlen30/PicasaExporter#5285908335905610978Mvh Jarlen
Är alternativet att byta radiatorer till större uteslutet? Det är väl bara i den äldre delen av huset ettrörssystemet finns? Skrivet av Roland
om den är kopplad i serie får den inte strypa flödet...då äts förtjänsten upp.ör lågt flöde ger högre kondensering + att radiatorernas avgivningseffekt sjunker med ett högre DeltaT(skillnad mellan temp in/ut) =vattnet befinner sig längre tid i radiatorn pga lägre cirkulation, och hinner avge mer av sin energi = vattnet/radiatorn blir svalare i botten.för att radiatorernas avgivande effekt ska bibehållas måste utg temp höjas = ännu högre kondensering, och den onda cirkeln är igång WinkDet är av denna anledning tempen har sjunkit i huset....och alla ev vinster med volymtanken uteblev.Byt tank, ...eller cirk-pump till en som håller DeltaT radiatorerna på max 5K.mvh.ACE
Jag har suttit och lusläst samtliga inlägg i frågan. Plötsligt gick det upp en "taljdank" när jag läste ACE:s inlägg. Dom var mycket givande. Jag har nu speedat upp VB-pumpen på högsta läget, och plötsligt så känns värmen mycket behagligare.
Vad satte du i för tank och vad använde du för dimension på rör och kopplingar för att koppla in den? Har du provat att öka Vb-pumpen...
Installationen gjord med 22 mm prisol kopparrör med klämringskopplingar. Kopplade direkt ifrån pumpen in i botten på tanken och därefter ut till radiatorkretsen. VB pumpen står på trean. Tanken är en 150 liters kopparmantlad varmvattrenberedare från en skrotad CTC total panna.
Jag har suttit och lusläst samtliga inlägg i frågan. Plötsligt gick det upp en "taljdank" när jag läste ACE:s inlägg. Dom var mycket givande. Jag har nu speedat upp VB-pumpen på högsta läget, och plötsligt så känns värmen mycket behagligare. Jag gjorde felet, precis som han beskrev och kom in i en ond spiral där alla radiatorer blev varma utan att egentligen avge någon värme. Vem vet, en gång i framtiden så kan kanske även jag kalla mig dignitär, när jag gjort tillräckligt med tabbar och hunnit tillgodogöra mig alla goda råd.Tack ännu en gång för alla goda råd,och ett riktigt gott Nytt År till er allaJarlen studs studs studs studs studs