0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
här ser ni entropin för olika köldmedia, det viktiga är hur många procent entropi du har ovanför en viss temperatur så att du kan bli av med så mycket som möjligt av entropin innan du komprimerar igen
Vatten har ju som bekant v-t hög entropi i förhållande till luft så kondenseringen rubbar du ändå mycket inte med frekvensen.
Framöver hoppas vi kunna få mer feedback från personer som installerat Nordenberedaren/Nordic Heater här på forumet.
Jag som teknikintresserad kund fick absolut inget grepp om kostnaderna.
Dessutom TROR jag nog att det stämmer som han säger, att en fläktkonvektor är mer anpassad för denna värmepump, uteffekten räcker antagligen inte riktigt till för att hålla både tappvarmvatten och golvvärmesystem utan att det blir en hel del eltillskott, och då denna värmepump bara är en enfasmaskin så går det inte i originalkonfiguration brassa på med så mycket eltillskott.
HejHur skulle en fläktkonverter kunna spara energi ?Om energin finns i beredaren så finns den ju redan och kan förbrukas men det uppstår ju ingen extra energi varesig om man kör golvvärme eller fläktkovektor väl?MVHMesser