Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Författare Ämne: Solceller allt bättre å billigare...  (läst 16210 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Kall Kyl

  • Amatör med solfångare men knappast en
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1389
  • Karma +0/-1
  • Kön: Man
  • kW != kWh
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #15 skrivet: 19 mars 2007, 11:51:49 »
Jag inbillar mig att de ofta går sönder och börjar brinna. Men så kanske det inte är?

Jag menar inte att det ska gå flera hundra ampere. Större förbrukare får ha egna trafos. Men man har ju lyckats standardisera Power Over Ethernet till 48v 15W (tror jag). Vi har säkert 10 små trafos som vi skulle kunna ersätta med låt säga 12v 50w -> 4A, eller 24v 50w ->2A.

mvh
Pelletskonverterad oljepanna. 2*30 rör från sfinx, vinkel: 70°, riktning: 215°. UVR61-3 solstyrning med flödesgivare och energimätning. 750l tank. Funderar på att skaffa en l/l eller l/v.

Utloggad Carl N

  • Manual-nörd
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 30351
  • Karma +20/-8
  • Kön: Man
  • Alien snowman.
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #16 skrivet: 19 mars 2007, 11:54:09 »
Det har jag tänkt många gånger, alltså att man skulle standardisera ett lågspännings nät. Då kunde det räcka med en stor trafo som satt i elskåpet och slippa alla jäkla adapeters. Dels tror jag att man hade sparat en hel del energi men jag tror oxå man minska brandrisken.
Hur svårt kan det vara ;)
mvh

Koppar är dyrt, du kan ju tänka dig vilka kabelgrovlekar som skulle behövts i huset.. Och det med brandrisken? va? så ofta brinner det väl inte i en transformator eller? Det är väl värre då med brandrisken när man kör nått hundratal ampere i huset i ett lågvoltssystem

Jag tycker idén med ett lågspänningssystem verkar smart, man måste fortfarande ha kvar 230/400V till de stora stömförbrukarna, spis, DM, TM, VP mm men alla andra prylar och lampor behöver väl inte så jättemånga ampere, 24 V och 25 A borde räcka till det mesta om man delar upp det. Då får man ju också möjligheten att lagra strömmen i batterier.
« Senast ändrad: 19 mars 2007, 11:56:11 av Carl N »
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.

Utloggad humlan57

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2701
  • Karma +0/-4
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #17 skrivet: 19 mars 2007, 12:05:53 »
Det har jag tänkt många gånger, alltså att man skulle standardisera ett lågspännings nät. Då kunde det räcka med en stor trafo som satt i elskåpet och slippa alla jäkla adapeters. Dels tror jag att man hade sparat en hel del energi men jag tror oxå man minska brandrisken.
Hur svårt kan det vara ;)
mvh

Koppar är dyrt, du kan ju tänka dig vilka kabelgrovlekar som skulle behövts i huset.. Och det med brandrisken? va? så ofta brinner det väl inte i en transformator eller? Det är väl värre då med brandrisken när man kör nått hundratal ampere i huset i ett lågvoltssystem

Jag tycker idén med ett lågspänningssystem verkar smart, man måste fortfarande ha kvar 230/400V till de stora stömförbrukarna, spis, DM, TM, VP mm men alla andra prylar och lampor behöver väl inte så jättemånga ampere, 24 V och 25 A borde räcka till det mesta. Då får man ju också möjligheten att lagra strömmen i batterier.

Exakt så tänker jag mig åxå mig, att det kommer att se ut i början. Det blir orimligt att ersätta allt med lågspänning, men eftersom det mesta Vi köper idag ändå drivs med det, så finns eg inga problem, som jag ser det. Vilken spänning som är lämpligast, får väl bli nåt för experterna att klura ut, å sen införa en standardisering. Det troliga är antagligen 24 eller 48V, där 48V kanske får se ses som mest lämpligt. Då går det att få ordentlig "kräm" utan att behöva tänka på spänningsfall å annat elände i kablarna... Inbillar mig att de flesta 24V "apparaterna" lätt kan anpassas till 48V vid nytillverkning (eller kanske både 24 å 48V), så det borde inte innebära nån nämnvärd kostnadsökning.

mvh LyxMaken

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35856
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #18 skrivet: 19 mars 2007, 14:57:37 »
OK, då bestämmer vi 48 volt.

Alla med  ;)
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Berglund

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 14
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Målmedvetet springer vi hit och dit
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #19 skrivet: 19 mars 2007, 15:25:35 »
Det har pratats en del om att bilidustrin är på väg mot 48V för att det är lättare att kombinera startmotorer/generatorer/elmotorer. Är det någon som vet vad de moderna "el bilarna" går på för spänning?
Är det samma spänning som bilen kan man ju "tanka" bilen eller "ladda" huset vid behov. :D

Utloggad humlan57

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2701
  • Karma +0/-4
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #20 skrivet: 19 mars 2007, 15:48:31 »
OK, då bestämmer vi 48 volt.

Alla med  ;)

Jag är med  Thumbsup men kommer att hävisa till dig om nån frågar vem som bestämt 48V ;D  ;)

mvh humlan.

Utloggad nsiak

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 548
  • Karma +2/-1
    • Logg och sol
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #21 skrivet: 19 mars 2007, 15:53:04 »
48V är ja me på, det är nog perfekt för belysning m.m. men de behövs ju fortfarande transformatorer/omvanldare till mobilladdare m.m.  vid 48V  >:D
ca 85 kvm uppvärmt. Panasonic CS-PE12CKE i huset samt en Pamexa i tvättstugan. Varmvatten med 60 sfinxrör och eltillskott vid behov. Belagt nåra mil norr om GBG

Utloggad humlan57

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2701
  • Karma +0/-4
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #22 skrivet: 19 mars 2007, 16:03:42 »
48V är ja me på, det är nog perfekt för belysning m.m. men de behövs ju fortfarande transformatorer/omvanldare till mobilladdare m.m.  vid 48V  >:D

Säg inte det, laddare må så vara, men resten ska inte vara några problem med att anpassa till 48V. Min laddbara rakapparat t.ex, har ingen lös laddare eller nån nätadapter. Roade mig förresten med att räkna antal för tillfället anslutna nätadaptrar, å jag fick det till 17st!!!!!

mvh LyxMaken

Utloggad tipo874

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Uppsala
  • Antal inlägg: 4425
  • Karma +6/-0
  • Kön: Man
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #23 skrivet: 19 mars 2007, 17:02:43 »
Läste för några veckor sedan en artikel i Ny teknik, eller om det var CS, om ett svensk företag som sysslar med UPS:er. De experimenterar med att köra 315V likström i datahallar, direkt från UPS-batterierna.

Vitsen är att i stort sett alla datorer med switchande nätaggregat kan köras direkt på detta, och man sparade en hel del förluster i inverterstegen i UPS:er och likriktarstegen i nätaggregaten.

De flesta switchade nätaggregat börjar ju med att helvågslikrikta växelströmmen i vägguttagen, vilket ger ca 325V DC med 230V AC in. Då är det ju rätt korkat att växelrikta likspänningen i batterierna innan man matar datorerna.

Har för mig att de räknade med ca 20-30% energibesparing, och medföljande mindre kylbehov.

Jag har bytt ut i stort sett alla gamla eliminatorer som känts varma mot primärswitchade ditos. I TV racket har jag ett gäng RF-modulatorer och linjeförstärkare som går på 9V DC, och dessa delar på en switchande eliminator.

Varming dock för vissa "switchande" eliminatorer som är väldigt dåliga. Jag köpte ett par 1.5A ställbara på klasolle som jag tänkt använda till mina routrar. De blev glödheta när original järnkärneeliminatorn bara blev handvarm. Reklamerade dessa.

Det är ocksa väldigt stor skillnad på routrar. Jag har en av de gamla Linksys Fon-routrarna, vilket är en Linksys WRT54GL med speciell firmware. Den blir knappt ljummen och drar väldigt lite ström. Jag har sedan en Zyxel 660 HW ADSL2 + router, och den blir nästan obehagligt varm, och den drar runt 1A @12V, så det är ju bara 12W, men eftersom jag har dem staplade så är ju ventilationen lite klen.
Villa utan källare i Uppsala, 175m², 2-våningsdel byggd 1928, 1-plansdel byggd 1978, 75m² garage/förråd.
Stiebel-Eltron WPF-10, 200l arbetstank, 290l vvb, 200m bergkollektor, konverterat från direktel 2004, 14 radiatorer + handdukstork, golvvärme i garage/förråd.
38x2m2 solpaneler, 15,6kW, installerat 2020.

https://spiff.hax.se/log.html

Gammal timrad dalagård, två våningar plus källare (3x42m²), 20 radiatorer. Timrad gäststuga, två våningar (2x35m²) via kulvert, 10 radiatorer.
Nibe F1245-12, 2x350m jordkollektor, 300l arbetstank. Konverterat från direktel 2010. Förbrukning 2010: 40553 kWh, 2011: 10723, rullande år: 8760 kWh.

maha6305

  • Gäst
maha6305
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #24 skrivet: 19 mars 2007, 17:02:56 »
Är det någon som vet vad de moderna "el bilarna" går på för spänning?
Är det samma spänning som bilen kan man ju "tanka" bilen eller "ladda" huset vid behov. :D

Googlade lite... Toyota Prius elmotor minst 200V  :(
http://www.dn.se/DNet/road/Classic/article/0/jsp/faktaRender.jsp?fno=0&major=1&minor=237068

Utloggad humlan57

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2701
  • Karma +0/-4
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #25 skrivet: 19 mars 2007, 17:13:22 »
Fast 315V likspänning verkar inte direkt lockande för hemma bruk..., värsta elsvetsen  ;D Det är nog illa med den spänning Vi redan har, den är nog bland det värsta/sämsta man kan ha valt, med tanke på de fenomen som uppstår på oss stackars människor.

mvh humlan.

maha6305

  • Gäst
maha6305
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #26 skrivet: 19 mars 2007, 17:18:57 »
Fast 315V likspänning verkar inte direkt lockande för hemma bruk..., värsta elsvetsen

Ja, likspänning har en del tråkiga bieffekter. T ex om man börjar komma upp i spänning och ström blir det mer svårsläckt gnistbildning och ljusbågar i vanliga kontaktdon.
Men lite blixtar får man ta  :o

Utloggad humlan57

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2701
  • Karma +0/-4
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #27 skrivet: 19 mars 2007, 17:23:40 »
Fast 315V likspänning verkar inte direkt lockande för hemma bruk..., värsta elsvetsen

Ja, likspänning har en del tråkiga bieffekter. T ex om man börjar komma upp i spänning och ström blir det mer svårsläckt gnistbildning och ljusbågar i vanliga kontaktdon.
Men lite blixtar får man ta  :o

Jag har ju ett antal års erfarenhet av eltruckar, å där finns ordentligt med V å A som orkar smälta, blixtra, å smälla av, både det ena å andra  ;D Thumbsup

mvh humlan.

Utloggad Kall Kyl

  • Amatör med solfångare men knappast en
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1389
  • Karma +0/-1
  • Kön: Man
  • kW != kWh
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #28 skrivet: 19 mars 2007, 18:55:04 »
48V är ja me på, det är nog perfekt för belysning m.m. men de behövs ju fortfarande transformatorer/omvanldare till mobilladdare m.m.  vid 48V  >:D
Jodå, visst funkar det. Det behöver egentligen bara vara lite högre spänning än batteriet som ska laddas. Eller menar du att det blir för hög ström?
mvh
Pelletskonverterad oljepanna. 2*30 rör från sfinx, vinkel: 70°, riktning: 215°. UVR61-3 solstyrning med flödesgivare och energimätning. 750l tank. Funderar på att skaffa en l/l eller l/v.

Utloggad swepri

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 238
  • Karma +0/-0
    • Min syn på saken
SV: Solceller allt bättre å billigare...
« Svar #29 skrivet: 19 mars 2007, 19:23:12 »
Toyota Prius i dess nyaste version har mycket riktigt drygt 200 V i stora batteriet. Elmotorerna matas dock med ännu högre spänning, jag kommer inte ihåg hur mycket.

Säkringen till stora batteriet är på blygsamma 120 A !!!

Det smattrar ordentligt i säkerhetsreläerna när man slår av och på tändningen.

/ Paj
1 1/2-plans putsad träkåk med källare utanför Motala. Byggår 1929. 92 + 40 kvadrat.
------------------------------------------------------------------
Förr i tiden:
CTC 1100 - Olja  1,8 kbm
HH+VV(sommar) 4400 kWh
------------------------------------------------------------------
Nuförtiden:
Nibe 1225-6 och 130m borra. Startat 24/4-08
Förbrukning VP efter 11 mån: 5338 kWh

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!