På en värmepump behöver man inte skapa problem dom uppstår ändå,så mitt råd är att använd värmekabel i tråget o har ni inte råd med detta så skaffa ingen pump för då har ni inte råd med varmvattnet som behövs till att tina upp den om den fryser ihop heller 
Bra!
Jag hade en kompis som skulle sälja en bil för 10000kr och kunden förklarade att han skulle bara snacka med banken om ett lån!
kompisen kunde inte hålla sig och sa att har du inte 10000spänn så har du inte råd med bensinet heller!

Bilen blev inte såld, inte till honom i alla fall!
Jag håller med fullt ut!
Det spelar ingen roll om man bor i Övertorneå eller Malmö, är förutsättningarna rätt så skiter det sig även om man bor i Malmö.
Orkaner drabbar oss med sisådär 10års mellanrum.
Nu i vinter så kanske förutsättningarna blir att 1000tals maskiner pajar på en gång!
Varför chansa! bättre att vara utan den Pizzan som man skulle proppat i sig extra då halvåret varit till ända än att offra all julsprit, nyårssprit, midsommarsprit, helgsprit och vardagsbärsen för att inte nämna allt snus