Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Recycling  (läst 744 gånger)

0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.

Inloggad Micc

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Götaland
  • Antal inlägg: 167
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
Recycling
« skrivet: 11 februari 2026, 20:39:06 »
Hej!
Jag ställde en fråga för några dagar sedan ang knas med en ordentligt gammal luft/luft-vp (https://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=86458.0).

Fick 0 svar, och jag har full förståelse för att det inte var en speciellt intressant fråga - alternativt att ingen helt enkelt har något svar. Det är oviktigt vilket, för nu kom vi nämligen fram till att vi trots att installation är på gång av en luft/vatten-anläggning i huset, ska vi försöka få fatt i någon som kan hjälpa oss att installera en ny luft/luft-vp på samma plats som där Nocrian sitter. Den nya maskinen kan vara mindre i effekt, men den kommer ändå till nytta resten av vintern och därefter kommer det vara trevligt att ha den för kylning väldigt varma sommardagar.

Nu till min nya fråga:
När nuvarande Fujitsu Nocria 14 installerades öppnade jag upp lite av en vägg i en hall och förlade alla rör där, för att få en snyggare installation. När rören var på plats kom vp-installatören, monterade ute- och innedel, samt kopplade el och drog igång anläggningen, därefter lappade jag ihop väggen, målade och tapetserade.

Det vore ju väldigt trevligt om nuvarande cu-rör går att använda till den nya vp:n, och jag har nu läst rätt många trådar här på forumet angående montering av ny vp "på" gamla cu-rör. Ett problem kan vara att konorna är dragna tidigare och kan vara svåra att återanvända utan risk för läckage - att göra nya konor rekommenderas. Fine, det ska ju inte vara något problem tror jag eftersom rören bara behöver kortas väldigt lite.

Men sedan finns det trådar som handlar om att det kan uppstå problem om man haft annan "gas" i rören tidigare. Så blir det ju här - den gamla Nocrian hade väl R410a och alla(?) nya anläggningar har väl R32 idag. Någon hävdar i de trådar jag läst, att detta verkligen är ett problem, andra hävdar att det inte är något stort problem alls, då R32 består till ca 50% av R410.

Finns det någon där ute som vet hur det verkligen ligger till. Jag är inte jättesugen på att öppna upp väggar igen, och jag tycker verkligen inte det är snyggt med plastkanaler löpande på väggen (måste passera en liten hall, 1,5 m för att komma in till det större rum (41 m2) där innedelen sitter riktigt bra).

Mycket tacksam för synpunkter!
/Micc


Utloggad torbjorn_forsman

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Sundsvall
  • Antal inlägg: 2882
  • Karma +6/-2
SV: Recycling
« Svar #1 skrivet: 11 februari 2026, 21:12:53 »
Det bör inte vara några problem bara att det har varit R410 i rören tidigare. Möjligen kan det vara ett bekymmer om rören är förorenade av någon anledning, t ex efter ett kompressorhaveri i den gamla vp som har spritt metallflisor och spån omkring sig.  Och ännu mer möjligen, om gamla resp nya vp använder olika kompressoroljor som inte är blandbara med varandra hur som helst.

Vill du vara på den säkra sidan, så se till att installatören gör en grundlig vakuumpumpning av anläggningen - inte bara 10-15 minuter som tyvärr är alltför vanligt, utan gärna ett par timmar.
Har vårdnad om:
Argo AW22AHL (2 st)
CTC EcoAir 105v3 + EcoEl styrsystem påhängt på gammal Exonom-panna
Foma AW6200
Foma 5600
Thermia Diplomat D6

Inloggad Micc

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Götaland
  • Antal inlägg: 167
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Recycling
« Svar #2 skrivet: 11 februari 2026, 21:47:40 »
Tack för svar!
Ja maskinen har ju aldrig blivit påfylld så då ska det vara R410. Men jag ska naturligtvis dubbelkolla detta ute i snön, så gott jag kan, via skylten, annars vet jag inte! Något kompressorhaveri har nog inte uppstått heller vad jag vet. Finns det något sätt att kolla det förresten - kan man t.ex direktkoppla 230 V på kompressorn (koppla bort kabeln mellan inne- och utedelen först förstås), och på så vis kolla att kompressorn går? Maskinen har bara surrat på fram till nyligen när den började strula, och signalerar att den är i "test run" (men utan att kompressor och fläkt är igång).

Är det en bättre långlunch som gäller då, eller hur får man en installatör att vacuumsuga i ett par timmar...? Sc:,h

Utloggad Thompa71

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Partille
  • Antal inlägg: 653
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Installatör/servicetekniker luft/luft
SV: Recycling
« Svar #3 skrivet: 12 februari 2026, 06:31:22 »
Många av de nyare innerdelena har längre rör monterade på innerdelen så kapning av rör på insidan säkert 10-15 cm är trolig. Dubbelkolla även placeringen av innerdelen då norican är bäldigt smal.

Utedelen är troligen större den också så placeringen av den  anpassas så att det endast behöver nya kopplingar   och kan vara så att kopplingarna är öängre från väggen.

Gamla rör går att använda men trots rengörings vaccumering så lämnar vi inga garantier när det är beg rör. Kan ju trots allt ligga flis/såån/flagor i rören och ifall dessa åker med i systemen så lär de fastna i expantionventilen och utedelen är sopor.

När det gäller kablage som är draget med rören så använder nya maskiner matningen till utedelen och de flesta modeller använder en 4 ledare mellan uteboch innerdel. Dock förekommer det maskiner som använder 5 ledare.


Jag hade beställt ut en tekniker för besök innan för att dubbelkolla ovanstående om han ens vill använde de gamla rören.

Inloggad Micc

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Götaland
  • Antal inlägg: 167
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Recycling
« Svar #4 skrivet: 12 februari 2026, 11:22:15 »
Tack Tompa71!

Yes, jag har koll på att det måste vara en innedel med låg höjd, det finns ju några att välja emellan.

Några frågor från en okunnig:
*Varför blir utedelen skrot om metallflis skulle hamna i expansionsventilen (förstår att systemet inte kan fungera, men vad händer som gör att kompressorn förstörs om det sitter flis i exp.ventilen)?

*Det jag nämnde angående test av kompressorn genom att direktkoppla 230 V på kompressorn för att se om den är ok, är det något som skulle funka? Förstår att även ett el-fel naturligtvis kan innebära att kompressorn inte går igång, men går den igång så har den väl inte skurit iaf, och då är väl risken för metallflis i rören rätt låg föreställer jag mig... eller? Eller kan en skuren kompressor "släppa" och ändå gå "runt"?

*Jag fick ju rådet av Torbjörn_Forsman att vacuumsuga i typ två timmar för att öka chansen till att det funkar med de befintliga begagnade rören. Dock läste jag i någon tråd att någon hävdade att det inte går att suga torrt i rören om det är kallt ute (tror det stod att det bör vara minst +5 grader). Just nu och en tid framåt har vi avsevärt kallare än +5 grader, och vädret är svårt att ändra på - stämmer det att det inte får vara kallt ute för att få till en bra vacuumsugning som kokar bort all fukt?

Utloggad Thompa71

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Partille
  • Antal inlägg: 653
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Installatör/servicetekniker luft/luft
SV: Recycling
« Svar #5 skrivet: 12 februari 2026, 22:37:54 »
Byte av expantionsventil är ett skapligt ingrepp i maskinen med lödning och tömning samt fyllning och dom brukar sitta monterade så att maskinen behöver tas ner och fraktas in till verkstaden för wtt kunna göras på ett bra sätt och kostnaden brukar dra iväg uppåt vad en utedel kostar. Och man har ingen koll på om det finns fler flisor eller andra följd fel av "skadan"

Vaccumering i kyla fungerar men i vintertemperurer tar det extra timmar att koka bort all fukt som eventuellt finns i rören/gamla oljerester.

Att testköra en kompressor fungerar inte med 230v. Man behöver en inverter tester. För att se om kompressorn går som den ska. Men man kan mäta om landningsbana är ok med en multimeter. Ska vara samma ohm mellan alla 3 spolarna. Men den fysiska funktionen behöver testern.  Om det finns metallföremål eller inte i rören är ju beroende på slitaget och ifall någon ventil i kompressorn är skadad eller om den skuret.


Om kompressorn gått varm kan det även finnas olja som "koxat" blivit brännd så det bildas fasta bränna partiklar (grynigt/grus) som sen sätter sig över allt i systemet och ofta orsakar haverier med överhettning eller teckenspråk gasbrist då ventilen inte kan reglera mängden köldmedia den skickar runt. Det blir för varmt eller kallt helt enkelt.



Inloggad Micc

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Götaland
  • Antal inlägg: 167
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Recycling
« Svar #6 skrivet: 12 februari 2026, 22:54:49 »
Tack (igen) Thompa71 för mycket utförligt svar.
Nu fattar jag (sånär som på att uttrycket landningsbana som är helt nytt för mig i VP-sammanhang... Sc:,h. Men ohm-mäta klarar jag.

Utloggad Thompa71

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Partille
  • Antal inlägg: 653
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Installatör/servicetekniker luft/luft
SV: Recycling
« Svar #7 skrivet: 13 februari 2026, 14:52:27 »
Japp stavningskontroll är inte min favorit ska ju naturligtvis vara kompressorn


Inloggad Micc

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Götaland
  • Antal inlägg: 167
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Recycling
« Svar #8 skrivet: Idag kl. 00:31:37 »
Hej igen!
Jag har nu fått en offert på ny luft/luft-VP med full garanti även om befintliga kylrör används, VP-installatören skall komma och titta i veckan.

Det som oroar mig är att när jag frågade hur de utför vacuumsugning ifall det är minusgrader ute, svarade säljaren att det inte är något problem för dem att utföra ordentlig vacuumsugning även om det skulle vara -10 grader eller kallare ute. Han höll inte med om att vacuumsugningen behöver fortgå speciellt länge(!). Det  känns ju sådär utifrån informationen jag fått ovan...

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36304
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Recycling
« Svar #9 skrivet: Idag kl. 07:34:10 »
Vi håller rören varma inne så länge som möjligt innan installation, under vacumsugningen värmer vi rören, slangarna, och nipplarna för anslutningarna med varmluftspistol.
När slangarna ska lossas är det viktigt att värma ventilerna som ska täta när slangen tas loss, annars läcker de nästan alltid gas.
Rätt mycket som kan gå fel om man får en installatör som bara gör "Precis som vanligt" även om det är snorkallt ute.
Köldgräns -20 grader för oss.
Jag har inte noterat några fel på maskiner som vi installerat som indikerar att det har med "kallinstallationer" att göra.
Vi har långt över 1000 installationer och kanske hälften som gjorts vid minusgrader.

Skulle vara omöjligt försörja sig på värmepumpsinstallationer i norr om man inte installerade vid minusgrader.
Då skulle det i så fall bara vara ett sidojobb på något sätt.
« Senast ändrad: Idag kl. 07:39:07 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad Micc

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Götaland
  • Antal inlägg: 167
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Recycling
« Svar #10 skrivet: Idag kl. 12:34:02 »
Tack Richard!
Ja, det ska ju inte vara ngt problem att värma rören med varmluftpistol. Hade själv en tanke att kanske hänga över något över rören mm och ha en värmekälla under, men varmluftpistol är säkert effektivare. Blev lite orolig när det lät som att de inte gör något speciellt bara för att det är kallt ute (betonar att han inte sa ordagrant att inget speciellt görs, det var min tolkning eftersom han bara sa att "det är inga problem att vacuumsuga när det är kallt, det gör vi ofta").

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36304
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Recycling
« Svar #11 skrivet: Idag kl. 13:02:26 »
Tror inte du kan förvänta dig att de kommer värma rören.
Det är mer riskfyllt att köpa installation av någon man inte känner till när det är kallt, så är det.
I värsta fall är rören kalla, de vakuumsuger inte tillräckligt länge, och det läcker gas när de lossar slangen.
Det enda jag menar är att det inte är omöjligt att göra det på ett helt OK sätt, om man tar sig tid.
Vet man inte vad man får kanske det är bättre att vänta tills det blir varmare, men det är ju också en kostnadsfråga, väntar man ett par månader så har det kostat i mindre besparing.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Inloggad Micc

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Götaland
  • Antal inlägg: 167
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Recycling
« Svar #12 skrivet: Idag kl. 15:23:39 »
Ja, det är kanske bättre att vänta till våren, även om det vore skönt att få igång anläggningen snarast. Det är onekligen frustrerande att det alltid skall vara så besvärligt att köpa tjänster. Tog hjälp av en snickare en gång när jag hade diskbråck och hade svårt att själv bygga en altan. Vi ville ha trallen på diagonalen, och vi hade gjort vissa förberedelser för trall på diagonalen innan min rygg kraschade, men blev idiotförklarade av snickaren. Det blir ju längre sträcka i luften när man lägger diagonalt, men vi hade valt 34 x 145 mm trall så bärigheten var inget problem, och löpande räkning så snickaren skulle få in sina vanliga pengar även om det skulle ta några timmar extra. "Man gör inte så, det blir skitfult", sa han. Men vi vill gärna ha det så sa vi. Till sist gjorde han som vi önskade på  dn punkten, men var sur som ättika under hela projektet. Vi ville även att han skulle möta berget snyggt genom att snedskära trallen i änden mot berget. Det vägrade han dock. När han åkte informerade han om att det är ingen idé att vi nånsin ringer honom igen - "kommer aldrig jobba åt dig igen!".
Senare gjorde jag om anslutningen mot berget, och alla som sett har tyckt att det är jättesnyggt...

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Köp din bergvärmepump av oss
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!