Har nu haft min RZ50 i några månader. Jättenöjd! Men inatt fick vi en köldknäpp, -20°C. Pumpen orkade inte riktigt. +21.5 imorse i rummet där innedelen sitter. Knappa +20 i resten av bottenvåningen. Börvärde satt på +23 eller +31 gör ingen skillnad.
2.45kW drog pumpen kontinuerligt. Precis efter avfrostning är den uppe och nosar på 3.2kW men dyker ganska snabbt för att utblåset blir för varmt. Givetvis har jag maxfläkt.
Insugstemperaturen låg på 24°C och utblås 44.5°C. Den verkar aldrig tillåta en högre utblåstemp än såhär. Då börjar den varva ner kompressorn. Några tankar? Helt normalt kanske att en R290 maskin inte klarar lika höga utblåstemperaturer? Skulle den nå uppåt 50°C skulle det göra stor skillnad i avgiven värmeeffekt!
