Hej alla!
Jag har 200mm isolering tak, 200mm isolering golv med gjuten platta med vatten värme i. Dock så är plattan gjuten in i väggen nästan överallt = köldbrygga. Det är endast massiv enstens Tegelvägg. Men är nya fönster och dörrar runt om. Endast 70kvm hus yta.
Pumpen har 10m enkel väg till pannan i kallutrymme men rören är isolerade. Pannan värmer upp ett litet utrymme på 8kvm. Senkulvert till huvudhus på ca 3m välisolerade.
Nu är det 0 grader ute och vindstilla och jag kommer inte upp till 21 grader som jag ställt in det på. (har ställt av elhjälpen för att testa mig fram)
Framledning till VP 35 grader
Retur 41 grader
Laddpump 25%.
Båda tankarna siktar mot 51 grader men ligger just nu på 39 grader.
Vad sker, kan det stämma att att jag inte kan värma upp ett så litet hus fast attjag har skit dåligt isolerade väggar och Att plattan är homogen med väggen?
Tacksam för all hjälp.
Vänligen Timmy
