AI-översikt
För att komma åt installatörsmenyn på en Mitsubishi Ecodan HW112 behöver du oftast ett administratörslösenord, som fabriksmässigt är "0000" och som man anger via fjärrkontrollen. Om du har glömt lösenordet kan det återställas genom att hålla ner knapparna [F1] och [F2] samtidigt i fem sekunder på inmatningsskärmen för lösenordet.
Steg-för-steg för att komma åt och återställa lösenordet (om du glömt det):
Gå till inmatningsskärmen för administratörslösenordet: Navigera till skärmen där du normalt anger lösenordet för att komma åt installatörsinställningarna.
Tryck och håll ner knapparna [F1] och [F2]: Håll dessa två knappar intryckta samtidigt.
Håll i fem sekunder: Fortsätt att hålla knapparna intryckta i ungefär fem sekunder tills lösenordet återställs.
Ange standardlösenordet: Nu bör du kunna ange det fabriksinställda lösenordet, som är "0000", för att komma åt installatörsmenyn.
Viktigt att tänka på:
Var försiktig när du ändrar inställningar i installatörsmenyn, eftersom felaktiga ändringar kan påverka systemets prestanda och funktion.
Om du inte är säker på vad du gör, är det bäst att kontakta en kvalificerad tekniker för att få hjälp med inställningarna, som kan göras av installatören när värmepumpen är installerad.