uecjs och 1 gäst tittar på detta ämne.
Har Ni FTX och 410 just nu?
Vad ska man tänka på här?
Känns som rätt årstid närmar sig för ett kontrollerat utbyte. Passa då även på att spola rent befintligt system ordentligt (radiatorer, etc) och om det inte är standard, montera smutsfilter i samband med installationen av den nya pumpen
Styrgrejena pajar om kondensvattentråget svämmar över.Man måste tyvärr öppna och kolla att avloppet inte kläggar igen nån gång om året.Det rekommenderas en elektriker-dragfjäder eller nått liknande för att rensa och hålla avloppet rent.
Han kastade ut 410 och satte FTX och bergvärme F1255 istället.Det ingen nämnt är att många rörmockare ser inte det som en vänlig tjänst att du köper pumpen själv, utan att det är bättre du köper den genom dom. Inte ens säkert att det blir dyrare.