Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Tips, Titta på Trumps invigningstal  (läst 126071 gånger)

0 medlemmar och 8 gäster tittar på detta ämne.

Utloggad vvik

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Vasa/Finland
  • Antal inlägg: 94
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #420 skrivet: 27 april 2025, 10:32:09 »
Bara för att ställa det hela i en mer känslomässig situation!

Ponera att Putin istället valt o vandra in i Finland o norra Sverige våren -22 istället för Ukraina. Finnarna hade nog gjort som finnar brukat göra. Dvs gjort motstånd tummenupp Tvivlar inte på att Vi Svenskar även gjort motstånd.

Om vi nu tänker oss att Ryssen gjort samma kaos som de bevisligen gjort i Ukraina med terror mord våldtäckter bortförande av barn osv…. Skulle vi då sitta still o acceptera att Ryssen skulle ta tex hela Finland o en bra bit av Sverige ned mot Gävle bara för att en golfspelande jubelidiot på andra sidan Atlanten får feeling för dagen o ger tummen upp :o

I min värld så bör o skall man kämpa för det som är rätt. Detta är så osunt som det kan bli! 2 idioter på var sin sida om Atlanten!


Det finns  enbart ett fåtal sätt att invadera Finland. Att göra det i norr är inte ett alternativ. Det finns helt enkelt inte tillräckligt med vägar eller farbar terräng. Jo man kan bomba sönder hela norra Finland, Norge och Sverige och hoppas man får tillstånd en seger via förhandling. Risken är dock överhängande att Ryssland mister kommunikationen till Murmansk. Den är såpass överhängande att den risken är man knappast villig att ta. Till det här behövs knappast ens stöd från USA om det inte pågår under en längre tid.

Det här har lite att göra med hur många soldater som kan mobiliseras eller den enskildes försvarsvilja. Det har en avskräckande effekt men i slutändan så gillar ingen att vara kanonmat.

Jag ogillar skarpt de här hype videorna om hur stark den finska armen och finländarnas försvarsvilja är. Det är enbart krigsromantik som ger en felaktig bild av Finland. Jo finländare har blivit utsatta för en del genom åren men så har man även i många andra delar av världen i mera modern tid. Att springa med bössan i skogen och skjuta på plåtfigurer är långt ifrån den krigserfarenhet som man får i Ukraina för tillfället på båda sidorna.
« Senast ändrad: 27 april 2025, 15:38:02 av vvik »
Trähus 208 m2 1 1/2 plan + fristående garage 42 m2, byggår 2004. Bosch Compress 7800i 2-8, borrhål 178 m + Mitsubishi GURU AY 25 i garaget. Båda pumpparna utbytta 2023-2024. Ackumulerande spis 1200 kg + Högfors 5A vedspis. Sporadisk eldning vid högt elpris. Bastuaggregat Helo Laine 9 kW. Ventilation Vallox 130 e.

Utloggad tyke

  • tyke
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1317
  • Karma +2/-0
  • Kön: Man
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #421 skrivet: 27 april 2025, 19:47:17 »
Min intention var att visa på ett ev annat skeende våren 22 om det inte framgick??

Våren 22 var varken Sverige eller Finland medlemmar med i Nato. Nu mig veterligen så hårdsatsar framförallt Finland än mer mot gränsen mot Ryssland med litet bistånd av Sverige…Så någonstans tycks iaf den Finländska militären tycka att det finns ett hot… Karelen är väl ännu under Ryskt mandat….

Så sent som 70-80 tal fanns iaf inom Svensk militär tankar att Ryssen skulle ta sig igenom Finskt territorium o angripa Sverige bla norrifrån. Kniptången skulle ske norrifrån o även med anfall via Östersjön mot Gävlebukten! Urho Kekkonen spelade korten väl o besparade finländarna mycket! tummenupp Men att bristen på vägar o ödemark skulle hindra ryssen alltför mkt är nog att tro på den lappländska tomten ;)

Däremot är jag lugn pga den finska sisun! tummenupp Likt Ukrainare så känns den norra gränsen trygg!!
Hälsingegård 330 meter över havet. Byggår mitten slutet av 1800 talet. Gården består förutom av många byggnader i varierande skick allt ifrån fallfärdigt till helt ok av 2 boningshus varav den ena är en gammal byskola på 140 kvm. Den andra byggnaden är den jag o sambon bor i på heltid sedan juli i år 290 kvm totalt. Byggnaden består av 2 våningsplan men IOM sambon ville bo i ett enplanshus så satte jag in en ytterdörr till övervåningen… 2 st Mitsubishi Sumo 35 plus en Wamsler köksspis står för uppvärmningen. Det finns även ett 10 tal gamla elradiatorer som dock inte används… Vvb på 290 liter årsmodell sent 70 tal.

2 glasfönster o dragigt lite varstans. Timmerväggar men tilläggsisolerat på 80 talet med 50 mm gullfiber o panel. Vinden består av ett tjockt lager med kutterspån.

Elförbrukning okänd än så länge IOM ”nytt” boende men troligtvis kan det skapa en hjärnblödning framöver Har precis skaffat Tibber o försöker allteftersom laga läckorna…

Utloggad vvik

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Vasa/Finland
  • Antal inlägg: 94
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #422 skrivet: 27 april 2025, 22:34:33 »
Inget fel i det men övertron på någon finsk sisu som någon räddare får åtminstone mig att fundera. Jag hade tre farbröder och morfar som var i kriget på 40-talet. En farbror jag aldrig fick träffa trampade på en mina efter freden hans bror som såg detta flydde till Malmö. De som kom hem har inget gott att säga om krig om de överhuvudtaget pratade. Så är det nog i många stugor i Finland.

Morfar var körkarl och tog de döda från fronten eller kroppsdelar som det mest var frågan om. Han var en riktig hästkarl och hans häst klarade sig inte heller. Han blev helt enkelt förstörd av kriget resten av sitt liv.

Ingen av mina farbröder ville prata om kriget förutom nära sin dödsbädd och då var det mest i tårar och visdomsord. De orden är ganska långt från videorna om den finska armen som man ser på de sociala medierna 2025 och sitter något djupare i mig och troligtvis i nuvarande militärföra generation.

Här finns med andra ord inga Rambo när det kommer till kritan och knappast någon annanstans. Därav också min avoghet mot de som ser något positivt i så kallade ”starka ledare”, fascister och främlings hatare och ser ner på folk som är annorlunda.

Det finns inget gott i den politik som Trump för.
Trähus 208 m2 1 1/2 plan + fristående garage 42 m2, byggår 2004. Bosch Compress 7800i 2-8, borrhål 178 m + Mitsubishi GURU AY 25 i garaget. Båda pumpparna utbytta 2023-2024. Ackumulerande spis 1200 kg + Högfors 5A vedspis. Sporadisk eldning vid högt elpris. Bastuaggregat Helo Laine 9 kW. Ventilation Vallox 130 e.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35832
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #423 skrivet: 28 april 2025, 06:52:19 »
Alla extremer är av ondo, nu har tyvärr USA gått från en extremt till en annan, den nuvarande på många (men inte alla) sätt värre än den tidigare.
Vi får hoppas att det kommer fram en gubben mittemellan i USA när det är dags för avlösning nästa gång.
Men det kommer ta tid innan förtroendet för USA är återupprättat globalt, om det ens är möjligt.
Senare idag säljer jag alla värdepapper som har med USA och Dollar att göra.
Jag tror dollarn ska ned till 8 - 8.5 kr innan hösten.
Kan gå fortare än så också, för det som nu sker går inte reparera, och det är förstås omöjligt att förhandla fram handelsavtal på 90 dagar.

Det man kan drömma om är ju att kriget i Gaza tar slut, Irans mullor avsätts av folket, och att USA och EU med fler går all-in i Ukraina med både vapen och pengar.
Håller med Börje, det kan få kosta en slant, det har vi råd med.
« Senast ändrad: 28 april 2025, 06:56:07 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Carl N

  • Manual-nörd
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 30323
  • Karma +20/-8
  • Kön: Man
  • Alien snowman.
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #424 skrivet: 28 april 2025, 10:26:33 »
Inget fel i det men övertron på någon finsk sisu som någon räddare får åtminstone mig att fundera. Jag hade tre farbröder och morfar som var i kriget på 40-talet. En farbror jag aldrig fick träffa trampade på en mina efter freden hans bror som såg detta flydde till Malmö. De som kom hem har inget gott att säga om krig om de överhuvudtaget pratade. Så är det nog i många stugor i Finland.

Hört samma sak från min frus finska släktingar, de överlevde allihopa men pratade aldrig om det, de minnen de hade var för fasansfulla för att kunna prata om.
Men den statisktiken som finns från kriget nämner ungefär 6/1 i förluster Ryssland/Finland och då hade Ryssarna mycket modernare krigsmakt med stridsvagnar och överlägset flyg.
Skulle gissa att skillnaden är ännu större idag, men det beror mest på ryssarnas usla soldatutbildning, pennalism och korruptionen i ryska krigsmakten.
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.

Utloggad Ville Vessla

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1124
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #425 skrivet: 28 april 2025, 11:37:54 »
Har inte lusläst allt men det verkar ju som centralbanker är så korkade att dom jobbar på inflationssiffror beräknade på samma period förra året. Jag menar , har vi en våldsam inflation i 6 månader, men sen står priserna still så kommer det ju nästföljande månader att ha avsevärt högre priser än samma period förra året trots att dom kanske faktiskt sjunker. Roade mig att räkna på det nån månad i höstas efter det lugnat sig och tydligen var det lägre inflation än väntat hos experterna men ett enkelt excelark drog ju samma slutsats när man la in värden
för båda åren, det är ju i princip ett år gamla data dom jobbar på.
https://www.riksbank.se/sv/penningpolitik/inflationsmalet/inflationen-just-nu/
Nibe 1115-5, Borö 500/250FR, 1 1/2 plan timmerhus 170kvm från ca 1900 beläget i Jämtland. Pannrum urgrävt i berget.

Utloggad jehu

  • Lekman men kanske en vacker dag
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2047
  • Karma +5/-12
  • Kön: Man
  • CTC håller måttet
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #426 skrivet: 28 april 2025, 13:54:07 »
USA börjar påminna om Argentina efter att populisten Peron tog över, lovade guld och gröna skogar.
Zeihan är inte nådig
lr

tRump lovade 90 trade deals på 90 dagar
skojigt och läskigt på samma gång, som en bergochdalbana
« Senast ändrad: 28 april 2025, 13:55:49 av jehu »
Villa  330 m2 + källare byggd 1907. 5 i familjen. CTC Ecoheat 10. Borrat 150 m aktivt hål (2002) + 150 m (2013). Brine innan tilläggsborrning -2/-5 i mars, nu +3/0. Åtta fungerande eldstäder. Årstotalförbrukning cirka 18000 kWh + 4m3 ved. (Tidigare 45000 kWh+ 2m3 ved)
Styr sedan feb -22 med Ngenic Tune och Tibber.
Nu nere på 14000 kWh/år! Ungarna utflugna.

Inloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35832
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #427 skrivet: 29 april 2025, 09:06:07 »
Brukar också titta på den där killen, det låter verkligen som att han har alla svar, och en alldeles egen kristallkula, troligen är så inte fallet, han killgissar som alla  andra.
Det enda som är säkert är att det är osäkert, och att Trump gör allt för att förstöra den tilltro som omvärlden haft gentemot USA, det ska bli intressant att se vad som kommer ut av allt detta, det finns fortfarande högt ansedda ekonomer i USA som tror på en explosion på börsen i USA när handelsavtalen kommer igång, och det möjligen blir någon form av lösning på konflikterna i arabvärlden och Ukraina.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad nisse175

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 271
  • Karma +0/-0
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #428 skrivet: 29 april 2025, 12:47:05 »
Tog han i för mycket Trumpeten? Nu ska han ses som den snälle farbrorn.

Får man tro detta så ska han ha tull ett bra tag till...

Administrationen planerar även att justera tullarna på utländska bildelar – som skulle ha varit 25 procent och börjat gälla den 3 maj – så att tillverkare kan få ersättning motsvarande upp till 3,75 procent av värdet på en USA-tillverkad bil under det första året. Under det andra året sänks ersättningen till 2,5 procent, för att därefter fasas ut helt.

https://www.placera.se/telegram/tullar-trump-dampar-biltullarnas-effekt-20250429

Utloggad tyke

  • tyke
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1317
  • Karma +2/-0
  • Kön: Man
SV: Tips, Titta på Trumps invigningstal
« Svar #429 skrivet: 29 april 2025, 18:00:42 »
Funderar på vad turism industrin i USA tycker…. Det enda som ev väger över är väl att $ blir mindre o mindre värd! Har inte vart i staterna sedan 2 årsåldern… så vet inte vad jag skall tycka! Men hört att det mesta skall vara dyrt för en Svensk iaf… Säkerligen ett fantastiskt stort land att besöka! Men jag lägger nog detta land i min samling av shitholes countries dvs länder jag aldrig komma besöka. O däri finns bla länder såsom Ryssland Nordkorea Turkiet Egypten o andra Nordafrikanska stater samt alla Menaländer… 8)

Tacka vet jag Åmål  tummenupp ;)
Hälsingegård 330 meter över havet. Byggår mitten slutet av 1800 talet. Gården består förutom av många byggnader i varierande skick allt ifrån fallfärdigt till helt ok av 2 boningshus varav den ena är en gammal byskola på 140 kvm. Den andra byggnaden är den jag o sambon bor i på heltid sedan juli i år 290 kvm totalt. Byggnaden består av 2 våningsplan men IOM sambon ville bo i ett enplanshus så satte jag in en ytterdörr till övervåningen… 2 st Mitsubishi Sumo 35 plus en Wamsler köksspis står för uppvärmningen. Det finns även ett 10 tal gamla elradiatorer som dock inte används… Vvb på 290 liter årsmodell sent 70 tal.

2 glasfönster o dragigt lite varstans. Timmerväggar men tilläggsisolerat på 80 talet med 50 mm gullfiber o panel. Vinden består av ett tjockt lager med kutterspån.

Elförbrukning okänd än så länge IOM ”nytt” boende men troligtvis kan det skapa en hjärnblödning framöver Har precis skaffat Tibber o försöker allteftersom laga läckorna…

Utloggad rocas

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Örebro
  • Antal inlägg: 4016
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
Bor i Örebro/Närke.

Åretrunthus byggt 1907, men tillbyggt/renoverat under de 40 år jag har ägt det.
Flera olika luft/luft pumpar, som används som ac sommartid eller värmetillskott vid minusgrader.
Ved-kökspanna.
Rullande årsförbrukning/köpt el: 10000 kwh
39 st  solpaneler monterade hösten 2022.
Thermia luftvatten 10 kW, Itec XT, installerad sept 2024

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!