Fick min Atlas installerad för ett par månader sen. Mycket nöjd, men tror att det finns en del att justera då installatören inte verkade superinsatt i alla inställningar.
En sak som har stört mig är att cirkulationspumpen internmittent går igång på maxvarv med en del sus i radiatorerna som följd, så jag försökte pilla lite på dessa inställningar. De ursprungliga inställningarna (som säkert är från fabrik var):
Varvtalsreglering: Auto
Kontinuerlig drift: Av
Min varvtal: 35%
Max varvtal: 100%
Började med att slå på kontinuerlig drift då det verkar rimligt, samt att sänka max varvtal till 50%. Det gjorde att suset försvann. Testade sen att experimentera med min varvtal, och då började pumpen bete sig konstigt. Nyfiken på om nån vet hur logiken ser ut?
Sänker jag Min varvtal under 35%, så verkar den föredra att köra på ett lägre varvtal, men då verkar pumpen tycka att nån annan faktor inte är till belåtenhet (returtemp? dt?), och varvar då upp kompressornoch höjer framledningstemperaturen. Känns som det vore mer logiskt att höja varvtalet på cirkulationspumpen?
Nån som kan ge lite klarhet och tips på hur man ska justera cirkulationspumpen?