Kanske finns nån på forumet som tex har en HERO eller SUMO monterade i ett större utrymme så inte insugstemperaturen höjs så fort som är relativt nyligen installerad så inne och utedel är rena och fräscha som gillar att testa grejer.
Förhoppningsvis är det ganska konstant utetemperatur vid -7, -10, -15 eller - 20 i ca 60-180 minuter och en jämn insugstemperatur på 20 grader vilket kan bli kruxet att hålla och möjligen kan ett fönster på glänt hjälpa till.
Effekterna i produktblad är vid 20 grader , har uppgifter vid tex 10,15, 20 och 25 grader om någon av dessa går att hålla vid insuget.
Se till att filtren på innerdelen är riktigt rena.
Ställ den på värmeläge och 31 grader med 4 staplar på fläktläge
Ställ vingarna rakt fram så kanske insugstemperaturen blir någorlunda konstant om man då blåser bort mer av den varma luften om den sitter högt upp nära taket.
Ha en digital termometer placerad ovanför innerdelen för att kunna se insugstemperaturen.
Montera fast en digital termometer några cm framför utblåset, kan skilja någon grad mellan höger, vänster eller i mitten dessvärre.
Invänta en avfrostning och notera sedan när den åter börja blåsa varm luft på högsta fläktläge var tionde minut vilken temp det är ovanför och framför tills nästa avfrostning .
Notera hur lång tid det tar från att den stannar för avfrostning tills den återigen startar och ger värme igen.
Ger då ett hum om effekten men inte direkt vetenskapligt då termometrarna kan visa lite fel och hög luftfuktighet eller snö gör att utedelen bygger på frost snabbare mellan avfrostningar så förhoppningsvis är det ganska låg luftfuktighet.
Får vi se om någon har tid och gillar att glo på termometrar

Har bara uppgifter vid olika inne och utetemperaturer på LN25 och LN35 2.0 , RW25 och RW35