0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Stor risk att gummiblåsan i expansionskärlet är trasigt, men det kollar du ju när du försöker pumpa upp trycket, om det bara blåser ur säkerhetsventilen så är det trasigt.Eller, du kan även prova trycka in piggen på "bilventilen" som du fyller på luft i, kommer det vatten är det trasigt och måste bytas.
Testa att pumpa det ordentligt först, lite smådroppar kan hända, det följer fukt i luften en kompressor använder och blåsan har sannolikt ett visst läckage över åren också. Pumpa i luft med öppen säkerhetsventil. Låter det som en kaffebryggare vid pumpning om anläggningen så är blåsan kass.
Är det 1 bar kvar efter en timme så verkar det tätt.Men töm till 0,5 bar luft sen, öppna säkerhetsventilen tills det slutar strömma aktivt. Kontrollera att det är 0,5 bar ännu i luft. Sen fyll vatten till 1 bar efter.Vad som är tillräckligt tömt med säkerhetsventilen är när trycket i blåsan är önskat och vattentryckmätaren visar noll.När lufttryck = vattentryck så betyder det att blåsan har inte väcklat ut sig fullt i expansionskärlet pga systemvatten kvar i kärlets vattensida.
Du kan sätta ett kärl var som helst på returröret, behöver inte vara ett platt. Skulle tro att det räcker med ett 15 liters och det kan nog få plats någonstans. Se till att sätta en ventil innan, så går det att byta utan att tömma systemet. Ventielns arm tas bort och hänges på sidan i ett snöre. Finns kanske en avtappningskran som det går att koppla på med en slang, 15 mm duger.
Det är fortfarande 1 bar i expansionskärlet (på luftsidan) och inget mer vatten har trängt ut ur ventilen.Det har dock sjunkit från 0,8 till 0,5 bar på vattenkretsen och det har spottat ut runt tre-fyra deciliter vatten genom säkerhetsventilen... Är det säkerhetsventilen då som är paj månne?
När du har 1 bar förtryck och vattentryck på under 1 bar är det som att du inte har något förtryck alls när systemet kallnar.Fundera inte så mycket på obetydliga grejer, gör som den ska vara och provkör på riktigt istället, så sinnesro kommer snabbare. Veta om kärl eller annat ska bytas så snart som möjligt.Vill du ha externt så behöver du inte göra något med det gamla, det kan sitta kvar.