Hej!
Jag har sen en tid tillbaka problem med oljud ifrån min EcoZenith i250. Det är ett vibrerande/skorrande ljud.
i250'n står i källaren men oljudet hörs minst lika bra på mellanvåningen i huset. Antagligen sprider sig vibrationerna via rören som är upphängda i källartaket. Oljudet kommer och går. Jag försöker skapa mig en uppfattning om det finns något mönster men har inte bilden klar ännu. Möjligtvis är uppstår oljudet när shuntventilen bara är lite öppen. Men det är väldigt lite som skiljer mellan ojud och inte ojud i så fall. Jag håller även på att kartlägga driftvärdena för att se om det finns något mönster där.
När oljudet börjar så ökar det gradvis men när det upphör så försvinner det mer eller mindre tvärt.
Radiatorsystemet är avluftat.
Även cirkulationspumpen (Wilo Yonos Para GT25/6-RKC-M) har jag försökt att avlufta (genom att växla mellan olika hastigheter). Men cirkulationspumpen bör inte vara problemet eftersom oljudet inte upphörde när jag testade att kopplade ur den helt (drog ur kabeln).
Jag har även provat att avlufta själva pannan. Men där kom vatten direkt när jag lättade på skruven.
Trycket i värmepannan ligger på ca 1.2 bar. Men sedan jag började felsöka problemet har jag behövt fylla på vatten i pannan ett par gånger för att hålla trycket på den nivån. Från "början" låg trycket på 0.7-0.8 bar.
Någon som har en idé på vad som kan vara orsaken till oljudet?