Tack för svar.
Carl N - jag kanske var lite otydlig. Motorskyddet var i manuellt läge. Jag återställde på den gula lilla knappen, satte igång pumpen, kompressorn gick någon minut och sedan löste ms igen. Jag läste då på forumet om olika tips och trix och kom fram till att eftersom kompressorn gick ett tag så var det troligen HP-larm.
Min första åtgärd var att lufta systemet och rengöra smutsfilter. Detta "löste" problemet i ca en vecka, sedan återkom det. Jag förstod också på bl. a. Dina inlägg att det kunde vara diverse andra fel t. ex. mjukstarten. Jag hittade en mjukstart för 1850kr på nätet men var osäker på om det var den det var fel på. Såg lite inlägg om att koppla förbi den för att testa var felet låg.
När jag sedan hittade ett inlägg om en felaktig kontaktor stämde det ganska väl överens med hur min pump betedde sig. Att det sedan bara kostade en tusenlapp att åtgärda på en 14 år gammal pump gör ju inget heller

Nu har pumpen gått felfritt en månad med ny kontaktor och nytt motorskyddet. Men eftersom jag vet att saker sällan är enkla eller billiga för den delen så undrade jag därför om ni tror att jag löst problemet eller om det kommer att återkomma om ytterligare en månad eller två? Självklart är frågan lite som hur långt ett snöre är men eftersom det finns få inlägg om fel på kontaktor är jag lite nyfiken.