Menu ≡
×
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
►
Medlemmar
◄
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Installationsforum
(Moderator:
Bertil
) »
Ämne:
Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor: [
1
]
Gå ned
Författare
Ämne: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan (läst 1672 gånger)
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Blir tokig
Gäst
Blir tokig
Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
skrivet:
18 april 2020, 06:10:02 »
Citera
Håller på att installera en ny Mitsubishi Ecodan. Har ett problem jag inte haft förut. Har letat fel tills jag blev tokig och tog helg istället. Nån som har nån idé om vad jag kan kolla härnäst?
Har kompletterat med en ny central. Allt material är nytt.
Men jordfelsbrytaren löser på utedelen.
Har kollat att jag verkligen hämtat matningen till den nya centralen innan jordfelsbrytaren på den gamla flera gånger om.
Har kollat att allt är rätt kopplat i den nya centralen, också flera gånger.
Även bett en kollega kolla och han hittar heller inget fel i själva centralerna.
Har lagt ur matningen från utedelen helt och hållet, då löser inte jordfelsbrytaren, så nåt fel på kabeln borde det väl inte vara? Eller skulle jag behöva megga kabeln?
Har lagt tillbaka matningen i utedelen och lagt ur kabeln mellan ute och innedel, jfb löser ut.
Värmekabeln har jag inte kopplat in än, så den kan det inte vara.
Vad kan jag kolla mer?
Kan det vara nåt fel på själva utedelen?
Vad kan jag kolla mer för att hitta felet?
Loggat
Zyberdude
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Korsnäs / Finland
Antal inlägg: 3121
Karma +0/-1
Kön:
62.77405 21.18189
Zyberdude
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #1 skrivet:
18 april 2020, 07:13:01 »
Citera
Mät först, koppla in sedan!!!
Var löser jfb ur, på gamla eller nya centralen?
Loggat
Danfoss DHP-H Opti Pro+ (Thermia G3) 8kw med thermIQ-link+Raspberry pi 32gb, 190m borrhål
Roth 20mm golvvärme 480m till 130m2 hus + 299m till 86m2 garage. Inflyttad i hus 1.9.2013 och garaget färdigställt 2014
Technibel cwx-3 frikyla. Enervent pingvin eco ede ventilation.
Platta på mark, 200mm grundisolering, 250mm ekovilla i vägg och 500mm ekovilla blåsull på vind. I garaget 150mm grund, 175mm paroc i vägg och 350mm ekovilla på vind.
Totalelförbrukning ca 7000 kWh årligen, varav ca 30% egen producerad. Solceller 9 st JA-solar 335w väst samt 11st JA-solar 415w g/g söder med SMA 4kW inverter.
Daniel Sjöblom
Kyltekniker med (L) skylt.
Expert på värmepump
Antal inlägg: 215
Karma +0/-0
Kan inget, tycker mycket, tar gärna mothugg :D
Daniel Sjöblom
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #2 skrivet:
18 april 2020, 09:41:39 »
Citera
Kolla kompressor och elpatron mot jord? Prova koppla bort en fas i taget och se vilken som är kortslutet?
(är inte elektriker)
Loggat
Vattenmantlad köksspis, IVT GRN-12 Luft / Vatten
Jobbar med värmepumpar men är låååååååångt ifrån duktig på det. Har tur nog folk runtomkring som är ruggigt bra istället så jag kommer på målsträckan!
B
Gäst
B
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #3 skrivet:
18 april 2020, 09:56:56 »
Citera
Prova ta bort värmekabeln.
Jag har varit på någon Mitsubishi
Med liknande problem . Efter lite mätande
Så visade det sig att värmekabeln och JFB
Va ovänner.
Värt ett prov
Mvh
B
Loggat
944_Driver
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Kumla
Antal inlägg: 1663
Karma +0/-0
Kön:
944_Driver
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #4 skrivet:
18 april 2020, 10:37:40 »
Citera
Har något kopplat ihop jord och nollan i något uttag etc i anläggningen? Jag råkade ut för det en gång och då löser jfb varje gång en större last kopplas in, typ dammsugare, kompressor etc.
// Magnus
Loggat
Nuvarande huset:
Nibe F1155-12 och VPBS 300, Platta solpaneler 6m2, 210m hål, 'aktivt' ~190m. FTX Heru 130 S EC 2. Hus byggt 1941 med dålig isolering, 110m2 boyta, 70 m2 källare.
Förra huset:
Bosch (IVT) 7kW 2008, VVB 300l, 172m hål, 'aktivt' ~155m, Hus byggt 1915 med dålig isolering, 82m2 + källare mm samt lite värme i garage.
Krtek
Expert på värmepump
Stad/land: Pargas, Åboland / SV Finland
Antal inlägg: 324
Karma +0/-0
Kön:
Hobbyinstallatör m f-gas cert o elcert
Krtek
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #5 skrivet:
18 april 2020, 10:39:57 »
Citera
Det ”vanligaste” misstaget man brukar se i centraler där det finns både grupper med skydd mot jordfel och utan är att nån av nollorna i misstag kopplats till fel plint. Men ifall ”Blir tokig” är behörig elektriker så är det väl knappast fallet här.
I allmänhet hjälper inte mycket annat än att ta bort grupperna tillfälligt ur installationen och sen lägga tillbaka dem en efter en och se vilken som löser ut. Då man ringat in orsaken brukar det vara lättare att hitta felet.
Om jag nu förstod rätt så är det frågan om två centraler med eget JFB men där man tagit ut matningen till den senare före första JFB. Förstår det också som att det är undercentralens JFB som löser och värmemotståndet i pumpen är fortfarande inte inkopplat överhuvudtaget. Är det så?
Är nog knepigt att diagnosticera på distans men på plats borde det gå ganska enkelt en grupp i taget. Och jo, givetvis måste nollan och jord vara separerade hela vägen genom i installationen, annars blir det knas.
Loggat
EG hus 275m2 byggår -79 Åbolands skärgård, Finland
Nibe F2120-16 SMO40
Austria Email PZR800 energiberedare
LLVP C&H Panel CH-S09FVX (övre våningen)+ AirPatrol WiFi
LLVP Nordcel NC16-35G10L (Gree U-Crown, mellanvåningen)
Jäspi Eco Lux 30 oljepanna och Multiheater Eco 18 FVLP för golv och vattenförvärmning
Jäspi VLK 100 3kW varmvattenberedare
Uunisepät magasinerande spis
Vexve AM 40 Shuntstyrning (Pack A&B m trådlös innegivare) för radiatorerna.
Logger 3030 Pro
Tidigare ägare använde 3000L olja samt 9000kW el per år
aktuella värden på:
http://e-logger.se/pub?Kurckasstigen&p=1
Blir tokig
Gäst
Blir tokig
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #6 skrivet:
19 april 2020, 11:21:24 »
Citera
Jfb löser i den nya centralen. För tillfället finns ingenting annat inlagt i den centralen än HB, JFB och 2 st 3-poliga 16A dvärgbrytare, varav den ena till utedelen och den andra till innedelen, så det finns ju liksom inget annat som kan störa eller läcka för mycket.
Ja, jag är elektriker och har gjort flera likadana tidigare och då har det inte varit några problem.
Matningen till den nya centralen är hämtad från centralen vid elmätaren, där jag tagit faserna efter hyvudbrytaren, men före JFB, och nollan och jorden direkt från mätaren. Så där ska det ju inte vara något fel.
Den värmekabeln som inte är inkopplad är den till tråget under.
Då det inte finns mer inlagt i den centralen så kan det heller inte bero på något fel nån annanstans.
Kan det hjälpa att lossa alla snabbkontakter på kretskortet och lägga tillbaka en efter en?
Loggat
svenske kocken
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Stad/land: Utanför ÖSTERSUND
Antal inlägg: 7762
Karma +12/-7
Kön:
Jag älskar värme!
svenske kocken
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #7 skrivet:
19 april 2020, 12:30:51 »
Citera
Är du elektriker är det väl bara att ta fram "Meggern" och megga. Då kommer du att hitta ev jordfel omgående.
Loggat
Thermia TWS 6 148 m aktivt och boende i villa 1-plan med källare 122m²/plan Ca:220m² uppvärmt till 21° och ettrörssystem i 4 slingor med 4 radiatorer på varje slinga, mekanisk vent med vvx bygd 1980 mitt i Jämtland, vp inkopplad juli -05, separat mätare på värme och varmvatten.
25fOCUS
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Antal inlägg: 5247
Karma +2/-2
Värmepump eller värmepumpar?
25fOCUS
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #8 skrivet:
19 april 2020, 12:34:48 »
Citera
Är nog kanske en felkoppling JFB/ink PENplint/Nollplint, kolla upp det.
Loggat
Är inte tokig längre
Gäst
Är inte tokig längre
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #9 skrivet:
20 april 2020, 21:28:41 »
Citera
Det första man blir blind på är ögonen sägs det...
Å ibland är tydligen det enklaste det svåraste...
Blir så trött när man missar det mest uppenbara! Så mycket som jag kollade om jag hittade nåt synligt fel och inte hittade något! Hmmm...dvs jag kollade allt JAG SJÄLV hade gjort, men missade helt att det satt en förmonterad bygel mellan jord och nollplinten i den helt nya centralen!
Jaja, sån är ju tyvärr hjärnan. Man ser det man förväntar sig se och tvärtom. Antagligen så förväntade jag mig inte att det fanns en bygling där och då såg jag den helt enkelt inte. Nåja, även om jag känner mig korkad som inte såg det på en gång, så var ju problemet iaf lätt löst den här gången. ...å så kan man ju allltid skylla på att det är så hjärnan funkar
Loggat
B
Gäst
B
SV: Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
«
Svar #10 skrivet:
20 april 2020, 21:46:06 »
Citera
Det viktigaste är att du hitta det
Tiden du lagt ner är till erfarenhets kontot
Så det är ok
Mvh
B
Loggat
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor: [
1
]
Gå upp
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Installationsforum
(Moderator:
Bertil
) »
Ämne:
Jordfel på nyistallerad Mitsubishi Ecodan
Annonser
Right Block
Online just nu!
gäster: 870
dolda: 0
användare: 4
Användare online
:
KVS
spirit49
tipo874
jishi
Cookies hjälper oss att ge dig en bättre upplevelse av vår webbsida. Genom att använda vår webbplats godkänner du även användningen av cookies.
OK
Mer info