0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.
Nu måste jag erkänna att jag inte vet hur man ställer en gammal IVT i sommarläge... Eller ställer den dit sig själv när det är varmt ute??
Men även med ny växelventil kan jag få väldigt täta värmningar just efter stor urtappning. Det beror på kontruktionen där man värmer upp manteln till viss temp och VV-vattent inte hinner stabiliseras innan värmningen avbryts. Hur ser din VV-värmning ut nattetid?
IVT som loggas lär inte rosa marknaden med positiva resultat.Det är min högst personliga uppfattning - och inget som jag har direkta belägg för, därför ser ser jag gärna att andra "loggare" som kan komma med andra fakta ger mig fel.Då värmepumpsforum är ett oberoende forum har jag absolut ingen vinning av att framställa någon eller några tillverkares värmepumpar i dålig dager, jag har dock svårt att se att hystersreglering skulle vara optimalt.