0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Kamrem är just en sån sak som gör att jag väljer bort en bil.Ofta skall det bytas vattenpump och en del annat i samma veva, det kan fort kosta 10 000 kr, i mina ögon helt i onödan.Och dessutom, så snart en mekaniker skruvar i en bil så ökar risken exponentiellt att det skall bli några följdfel som de inte tar på sig.Kamrem borde vara förbjudet.
?? Är det nåt konstigt med det, dom är väl hyfsat jämnstora.
Tja, även gamla Volvo B18 hade problem med kamdrivning trots att de hade varken rem eller kedja.Gamla jänke V8:or, med kort kamkedja, slet ut kedjorna också, så jag vet inte om det finns nån variant som är helt säker. Skulle vara nån med med metalldrev rakt igenom, men de brukar väsnas en hel del.
0,5.-0,55l/mil i moderna bilar- Har utvecklingen stått fullkomligt still i 25 år? Min gamla MB190D drar 0,55l diesel/mil och det har den gjort sedan 1992.