CE märkningen försvinner om man klipper av stickkontakten (moddar) och ansluter den på en eldosa. Är ingen elektriker men det borde gå att få fram en "GTI" som alla nätleverantörer "måste" godkänna. Bolagen är ju inte så pepp på att man gör egen ström om man inte köper allt av dom för ockerpris
Nej. Till att börja med så brukar de här invertrarna inte ha någon fast monterad nätsladd utan ett apparatintag av typ datornätdel (C14 enligt IEC 60320). Om man använder ett sladdställ med stickpropp i andra änden eller en apparatkabel som är fast monterad i kopplingsdosan spelar ingen roll eftersom det ändå inte blir någon ändring av invertern.
Om nu en inverter skulle ha fast monterad nätkabel så är det, precis som i många andra fall, tillåtet att klippa av eventuell fabriksmonterad stickpropp och ansluta den fast. Jämför t ex med elspisar med perilexkontakt som man klipper av för att ansluta fast i spisdosan i ett äldre hus, eller luftvärmepumpar och tvättmaskiner som man föredrar att ansluta fast. Ett stort argument för att göra en fast anslutning är att man då har koll på vilken ledare som är fas respektive nolla, det har man ju inte i våra vanliga Schuko-vägguttag.
Det enda fall då jag kan tänka mig att ett ingrepp i nätkabeln påverkar CE-märkningen är om originalkabeln har några speciella egenskaper ur EMC-synpunkt. T ex om den är försedd med påträdda ferritkärnor för avstörning, om den är skärmad eller om det finns avstörningsspolar inbyggda i stickproppen.