0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Hade jag tillverkar värmepumpar eller loggrar då hade jag varit väldigt intresserad av att reda ut orsaken för att se om det fans ett konstruktionsfel som kan orsaka samma fel igen.
Nej, kan inte vara säker. Men vi har en granne med samma hustyp och samma VP. För ett eller kanske två år sedan drabbades han av ungefär samma sak, dock blev det inte till någon brand. Han ringde en Nibe-reparatör och beordrades att omedelbart bryta strömmen.Dagen efter var reparatören på plats och felet visade sig vara kortslutning i eltillsatsen.Så förmodligen var det samma sak här.
Det finns självklart en brandrisk i alla elektriska apparater, att begära att tillverkarna skall ta ansvar i all evinnerlig tid faller ju på sin egen orimlighet.Jag tillverkar och säljer ju själv Logger 2020, och visst vet jag att det finns en liten risk att någon av de ingående komponenterna kan orsaka en brand, vilket skulle vara tråkigt, men att jag på något sätt skulle ta ett ekonomiskt ansvar för sånt, flera år efter att garantin gått ut, är ju helt orimligt.
Frågan är var man drar gränsen! Skall samtliga elektriska produkter ha evighetsgaranti. När skall garantin och ansvaret sluta gälla? Vad är rimlig ålder? Har inte varit med om kortslutningar i elpatroner däremot fel som resulterar i att jordfelsbrytaren löser ut. Det var en splitägare som fick varmgång i kopplingsplinten till elpatronen. Jag ser över kopplingspunkterna ett par gånger under vintern. Har även utbildat frugan på att koppla in/ur elpatronen både hårdvaru och mjukvarumässigt om det skulle behövas. Så hon kan sköta allt när jag inte är hemma. Var förvånandsvärt ointresserad konstigt nog.
Några synonym till evinnerlig är evig, oändlig, ändlös. Kan tycka att 6 år är långt ifrån.
Den här tråden verkar ha kantrat ordentligt. Efter det att jag som trådskapare informerat om en händelse där vår vp fattade eld som medförde tämligen stor förödelse och där jag i kontakt med leverantören i stort sett utlovads stöd, till att numera istället inrikta sig på export, USA-juridik och minskade garantier resp leverantörsåtagande.Jag föreslår att det skapas en ny tråd som kan behandla dessa saker.Jag har beskyllts för att kräva evinnerlig garanti på den brunna värmepumpen. Så är det inte alls. Pumpen var som tidigare sagts 6 år gammal och hade det varit så att något inne i pannan havererat hade jag naturligtvis insett att det bara hade varit till att ta upp börsen och få felet åtgärdat.Men när felet, som i detta fall, orsakar en förödande brand då anser jag att leverantören borde både visa och ta ett större ansvar.Jag vet inte vad som hänt om det hela hade skett under natten då vi har vårt sovrum intill grovköket där pannan var placerad. Vågar inte ens tänka på konsekvenserna.Med detta avslutar jag mina inlägg i denna tråd.