0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Lite funderingar Låt oss säg att det är en 3kw elpatron som ska värma 200 liter varmvatten.Tar det lika lång tid att värma 20 gradigt vatten till 30 grader som det tar för 50 gradigt vatten till 60 grader?
Jag funderar på att göra som Raffen gjorde, bara sätta på varmvattenberedaren under några timmar per dag..Jag tror faktist att det skulle vara ekonomiskt försvarbart..Som det nu är så kämpar den hela tiden för att behålla 70 grader och således använder jag aldrig vatten som är typ 40 grader..Är jag ute och cyklar?
Det var första frågan jag ställde till säljaren när jag köpte mitt hus, men han sade att vv beredaren måste vara på hela tiden och till viss grad för att det inte ska bildas svamp eller något sådant där