Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Författare Ämne: Vad ska vi välja för vår förening? Kör nu med fjärrvärme "Uppsala"  (läst 16025 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Joelk

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 224
  • Karma +0/-0
    • E-logger
Fjärrvärmen är där den finns det självklara valet om allt skall vägas in. Jag skulle se till att få er fjärrvärmeanläggning att fungera så bra osm möjligt. Gör en injustering av värmesystemet. Med tanke på hur elpriser sett ut den senaste tiden så är det frågan om värmepump är en långsiktigt bra affär fär någan annan än den som säljer dem.
CTC EcoEl1550 + EcoAir107.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
FJV priserna brukar ju ligga still ::)  70% ökning på ett par år i Uppsala trakten har jag för mig.

VP är en dyr investering, men det enda som ger dig mer än det förbrukar.  Jag säljer VP, men jag kan lika gärna svetsa FJV, det är enklare och smidigare.  Men det är inte lika bra, så enkelt är det, tyvärr eftersom det borde vara det självklara valet i städerna.

Utloggad Apan

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 4193
  • Karma +0/-2
Jo men man ska hitta rätt installatör med, och ha lite tur med, för att få rätt djup på hålet, och att grejerna funkar, så att det ej börjar strula och dyra haverier.

Skulle hellre köra på FJV och hellre kanske tilläggsisolera och justera in Värmesystemet, och införa separat mätning/lgh, att de som slösar får betala, annars känner ingen att det är ens lönt att spara, vet ju själv när vi bodde i lägenhet..

/A.
Nyproducerat hus med brytet sadeltak, 148kvm, golvvärme med rad på övre plan, välisolerat med 400mm i plattan och 600mm i tak, Nibe 750 Frånluftvärmepump.
----------------------------------------------------------------------------------
Förbrukning i vårt gamla hus från -71 på 141 kvm med luftvärmepump..
Totalförb 2010: 20kwh/dygn, 52kw/kvm. 65kbm H2O.
Totalförb 2011: 23kwh/dygn, 61kw/kvm. 51kbm H2O.

Utloggad cocacola

  • Rörmockare
  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 3353
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
  • VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
Om man har ekonomiska förutsättningar till en sån här investering är bergvärmen ett kanon allternativ . Full effektsdimensionerat så att all energi görs med v-p
Rätt installtören går att få tag på, det som gäller är att välja rätt produkt märke och att installtören kan skapa dom drift förutsättningar som krävs för en långlivad installation .
Fjv vet jag många större fastighetsägare är less på .
Ni gör rätt i att satsa på en vp anläggning .
Cocacola
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.

Den enda källan till kunskap är erfarenhet.

Lyssna på kunskap  och inte på tyckande Nyanser !

Utloggad leifa.k

  • Amatör, absolut ingen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Östergotland
  • Antal inlägg: 1999
  • Karma +4/-1
  • Kön: Man
 Har ni effekt taxa så kan det stämma med dina uppgifter, då gäller det att se över hur ni förbrukar energin, beteende osv. Kanske det inte är intrimmat? Kanske någon varit och pillat med styrningen? Plötsliga stora effektuttag medför väldigt dyr energikostnad. Då kan det löna sig med en acktank tex.

Där jag jobbar så införde de effekttaxa som är > 12kW, dvs större än en villa. Vilket j...a liv det blev när räkningarna kom...Oftast så räcker det med att återställa vvxlaren till leveransläge så blir det mycket bättre, för som vanligt så är det ju iingen som varit där och pillat på styrningen.... Har man effekt taxa och kan trimma in anläggningen så kan det bli mycket billigare kW/h än en fastighet med grundtaxan, dvs upp till 12 kW. Kolla vad ni har för taxa,villkor, beräknings/villkorsunderlag  exakt och lägg ut detta här. Kan visa det för en kille.... Har ni tur så kan taxan ni har med rätt intrimmning/komplettering bli billigare än bergvärmen i det längre loppet.... Allt beroende på priser, livslängder osv. OBS Att inte vara REKO-ansluten energiproducent behöver inte vara något negativt.

Edit. tog bort en inledande fråga.
« Senast ändrad: 19 maj 2011, 10:56:56 av leifa.k »
Vedex 2000 -95, Dragbegränsare Z150, Thermomatic cbj, 800l acktank, braskamin, Citcops panasonic ll/vp E12CKP, FTX Heru 100s EC A, 90 st. 58-30 X rör från Sfinx. Begagnad Nibe 1210-7 3000kr Bosch Compressor 6000 LWM 8KW, 200m borra. Hus 1930 tillbyggt 30m2 -02 1,5 plan 115m2  21-22gr.+ hel källare 18gr, Kulvert ca 10m.  garage 50m2. Östergötland

Utloggad kukilon

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 12
  • Karma +0/-0
Hittade inloggningen till vattenfall på en gammal faktura. Verkade ju inte alls stämma med uppgifterna vi fick per telefon. Stämmer dock bättre med standardpriset på fjärrvärme.

Avtalet
Tariff   Värme - Företag
Priset gäller   2011-01-01 - 2011-12-31
    
Energipris, oktober - april   303 kr/MWh exkl moms
Energipris, maj - september   682 kr/MWh exkl moms
    

Verk Beräknad års senast avläst senaste avläsningen
1   222 MWh   2011-04-30   0161,232
2   5443 M3   2011-04-30   03851,32

Elavtalet
Avtalet gäller fr o m   2010-01-01 och tillsvidare
    
Rörligt elpris    Inköpspris + påslag + elcertifikatsavgift
Varav påslag   1,4 öre/kWh exkl moms
Totalt elpris    Rörligt elpris + 28,30 öre/kWh i energiskatt + moms
Fast årsavgift   288 kr/år exkl moms
Ditt rörliga elpris april   53,73 öre/kWh exkl energiskatt och moms
Ditt totala elpris i april   102,54 öre/kWh inkl energiskatt och moms

10938 kWh är beräknad årsförbrukning.

Vi har säkring för 20A

« Senast ändrad: 19 maj 2011, 05:53:19 av kukilon »

Utloggad Carl N

  • Manual-nörd
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 30324
  • Karma +20/-8
  • Kön: Man
  • Alien snowman.
CarlN  vad brukar ett borrhål kosta per m?  vad blir det ggr 1000 som vi ska ha till en 40-50 kw maskin? Lägg på en kopplingsbrunn och andra godsaker.  Sedan ska en VP installeras ;)

Jo, jag tog nog till för lite, det blir nog några 100 kkr till, kanske 600-800 kkr för denna installation.  :-[
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35832
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
Det spelar i princip ingen roll vad det kostar, det lönar sig.
Och om pengarna finns fonderade i föreningen blir det ju rena rama sparbössan att investera i bergvärme.

Om ni inför individuell mätning kommer folk att sätta in luftvärmepumpar, vill ni verkligen ha det?
Inte så snyggt med en förening där det sitter luftvärmepumpar på var och varannan lägenhet.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad kukilon

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 12
  • Karma +0/-0
Föreningen kommer att behöva låna pengar till denna investering alternativt göra ett kapitaltillskott. Egentligen kvittar det eftersom föreningens ekonomi för övrigt ej är ansträngd. Vad som är viktigast är att vi spar pengar totalt sett per medlem i längden. Jag håller för övrigt med Rickard helt i hans åsikter. Vill även tacka alla er andra samt Lars för sina förslag och synpunkter.

Rickard: Jag har aldrig ens sett ett normalt flerfamiljshus med enskilda luftvärmepumpar.
« Senast ändrad: 19 maj 2011, 13:16:05 av kukilon »

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35832
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
Jag skulle konvertera om jag kunde räkna fram en hyressänkning om man la lånet på 10 år.
Om inte skulle jag nog kanske hellre satsa på isolering/optimering och prisförhandlingar.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad leifa.k

  • Amatör, absolut ingen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Östergotland
  • Antal inlägg: 1999
  • Karma +4/-1
  • Kön: Man
Betalar ni över 1 kr/kWh för fjärrvärme?
195 000 kr för 180 000 kwh. Stämmer det verkligen?

Kan mycket väl stämma, energipriset är en sak, effektpriset en annan. Har man stort effektbehov, lågt energibehov så blir det mycket dyrare.
Vedex 2000 -95, Dragbegränsare Z150, Thermomatic cbj, 800l acktank, braskamin, Citcops panasonic ll/vp E12CKP, FTX Heru 100s EC A, 90 st. 58-30 X rör från Sfinx. Begagnad Nibe 1210-7 3000kr Bosch Compressor 6000 LWM 8KW, 200m borra. Hus 1930 tillbyggt 30m2 -02 1,5 plan 115m2  21-22gr.+ hel källare 18gr, Kulvert ca 10m.  garage 50m2. Östergötland

Utloggad leifa.k

  • Amatör, absolut ingen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Östergotland
  • Antal inlägg: 1999
  • Karma +4/-1
  • Kön: Man
Vad kostar uppsäkring för er för bvp, elpatron? Nu har ni 20 Ampere. Kolla först upp att fjv-centralen hos er funkar som den skall, sen kan ni börja räkna på bergvärmeinstallation med allt vad det innebär med kapitalkostnader, större huvudsäkring.
Vedex 2000 -95, Dragbegränsare Z150, Thermomatic cbj, 800l acktank, braskamin, Citcops panasonic ll/vp E12CKP, FTX Heru 100s EC A, 90 st. 58-30 X rör från Sfinx. Begagnad Nibe 1210-7 3000kr Bosch Compressor 6000 LWM 8KW, 200m borra. Hus 1930 tillbyggt 30m2 -02 1,5 plan 115m2  21-22gr.+ hel källare 18gr, Kulvert ca 10m.  garage 50m2. Östergötland

Utloggad kukilon

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 12
  • Karma +0/-0
Vad kostar uppsäkring för er för bvp, elpatron? Nu har ni 20 Ampere. Kolla först upp att fjv-centralen hos er funkar som den skall, sen kan ni börja räkna på bergvärmeinstallation med allt vad det innebär med kapitalkostnader, större huvudsäkring.

Så som jag förstod det så klarade kabeln till huset av totalt 125A. En viss del av detta var avsatt för hushållsbehovet. Det var normala priser enligt deras prislista upp till 63A och sedan blev det effekttaxa. Skulle vi över 125A som behövde vi dra in en ny kabel och då kostade det 55 000kr in till vår fastighet.

Hade det varit mitt personliga beslut så hade jag struntat i om det blev dyrare än fjärrvärmen. Den avsky jag känner för Fjärrvärmesektionen på Vattenfall i Uppsala just nu är inte nådig. För det första har de ljugit mig rakt upp i ansiktet angående en rad olika saker och sedan anser jag att de beter sig förjävligt mot sina kunder som för det första förser dem med gratis "råvaror" som vi betalar dem att ta emot för att sedan betala dem igen för att få värme tillbaka. Enligt dem så hävdar de att alla går efter samma prislista när jag vet att t.ex. HSB, Uppsalahem, Akademiska hus har förmånliga avtal hos dem genom. HSB kanske för att de inte ska gnälla för mycket och Uppsalahem, kommunen samt Akademiska hus för att de skrämt upp dem med sina egna fjärrvärmenät. Kommunen sitter i sin tur i knät på Vattenfall och försöker tvinga alla att använda deras tjänster. På frågan om vår förening själva kan få bättre priser genom att gå ihop med andra föreningar och ta hand om fakturering etc så var det bara ett tvärt nej trots att det är exakt vad HSB gör. De drygade sig med att vi måste kunna spara pengar åt Vattenfall om de ska förhandla om priserna med någon lam ursäkt om sin monopolställning "tydligen funkade det åt HSB". Men de vill väll klappa sig själva om ryggen i sin klubb om innebördesbeundran "Fjärrvärmenämnden" som komiskt nog inte ens HSB tyckte dög. Sen inflika de dessutom att om vi skulle försöka använda fjärrvärmen som spets så skulle de nog sätta käppar i hjulet för det.  huvuddunk  

Ursäkta för min lilla rant men jag är förbannad.
« Senast ändrad: 27 maj 2011, 03:11:14 av kukilon »

Utloggad Kapten

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Stora Kopinge
  • Antal inlägg: 280
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Lycklig GV-VP-ägare
En VP-anlaggning for er skulle behova 50A huvudsakring antagligen, med mjukstart och effektvakter kanske 35 A.
Det ar bara att sla till pa en helt energitackande VP.
Visst, ni kommer i handerna pa el-leverantoren men ni har i alla fall ordentlig rabatt pa elen med VP.
Ta in offerter fran flera saljare och lagg upp siffrorna pa forumet for hjalp med tolkning till det basta alternativet.
400 + 200 m2 i Skåne som fått Thermia Solid 26 med grundvatten som brine i present från hustomten.

Utloggad kukilon

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 12
  • Karma +0/-0
Jag luskade lite i HSBs avtal med Vattenfall i Uppsala och kom fram till att de har 5% i rabatt på förbrukningen.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!