Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Omröstning

Har du och använder termostat på elementen

Ja
Nej
 

Författare Ämne: Har du och använder termostat på elementen  (läst 211937 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #420 skrivet: 28 maj 2011, 00:22:37 »
Självklart byggs det system som passar bäst i det hus det ska sitta. Är det ett 55-45 system så finns det ju inga problem direkt, men är det ett gammalt 80-60  som det faktiskt sitter i många äldre hus så blir det bättre med en tank.
Annars så får vi ju höja deltat i systemet, vilket det ju inte är byggt för.  Ibland kör man ett DT på vp på kanske 5K och systemet har 15K  och  ibland väljer man R410A maskiner, ibland R134a  för det mesta så funkar R407c.

En del kunder vill ha HC maskiner och då kanske det blir en R290 maskin, eller en CO2 maskin.  ALLT beror på fastigheten och hur kunden vill att deras system ska fungera.
Jag tycker bara att det är fel att det faktiskt framstår som om termostater är en omöjlighet vid VP drift, när så inte är fallet.
Det fungerar utan och det fungerar med. "jacka på" kan fungera men sällan lika bra som med en tank.
Sedan så spelar det heller ingen roll hur mkt vatten det finns i systemet, det beror på hur mkt effekt som försvinner om VP fungerar eller inte. Termiska avspeglingsytor och såna saker.

Detta är en diskussion som kommer att fortgå förevigt, och det känns tveksamt om vi någonsin kommer att se lika på saker och ting.  *vinkar*

Utloggad David Rinnan

  • Svart bälte i frågor...
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Stockholm, Tyresö
  • Antal inlägg: 6954
  • Karma +61/-60
  • Kön: Man
  • Teknikintresserad
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #421 skrivet: 28 maj 2011, 00:33:12 »
Lösningen på alla era problem är smällkaramellen link

Oooh, har du shoppat? Rent ideologiskt sorterar jag in Linken under "prylar med alldeles för hög marginalkostnad för den ev. ökning av värmekomforten de ger". Men som vi tjötat om tidigare så är det ju en no-brainer pimpninig för att höja värdet på huset, med färgskärm och allt. Ska dock inte sälja kåken på minst 15 år, så jag väntar på version x.0 där det inte är termostater på raddarna längre, utan steglösa motorventiler som mäter flödet till radden. Fuzzy logic vill jag ha också, och koppling till väderstation...

Det kommer mer info om link. Exakt vad den kan göra och så. Du kommer gilla det labold.

Tiden får för övrigt utvisa om 65 eller 110 är bäst när det kommer till totaleko. Inget tas ut i förskott
Monovalent markvärme Thermia Diplomat 16kw med 300l UVL-tank. 247m aktivt borrdjup i Stockholm. Villa delvis 1.5 plan om totalt 249m2, ca 165m2 i ett plan, med 12kw effektbehov från 1976. Konverterat från direktel till vattenburet med radiatorer. Thermia Link, Thermiq, Kantherm FTX och ventilerat Nivellgolv i entreplan.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #422 skrivet: 28 maj 2011, 16:39:01 »
Termostaten fungerar så att en sänkning av bälgens temperatur medför kondensering av en del gas i bälgen, vilket ger minskat tryck i bälgen. Den återföringsfjäder som strävar efter att trycka ihop bälgen kan då röra sig en aning varvid käglan öppnar ventilen och släpper in mer värme i radiatorn.
Stigande rumstemperatur resulterar i förångning av vätska, högre tryck i bälgen, mindre öppen ventil och minskad värmetillförsel.
Minskar tillförseln blir deltaT större och vi får en kallare retur. Kallare retur= bättre COP. Nu orkar dessutom värmepumpen mer och kan räkna hem integral värdet för att sedan stanna, och då blir COP grymt.

Termostater kommer att ge en bättre komfort och billigare drift.  Men vi pratar inte om enorma skillnader i driftkostnad, utan om små knappt märkbara skillnader till termostaternas fördel.

Flödesutjämnande tank är i vissa fall(inte alla) en förutsättning för en väl fungerande anläggning. Man kan i dessa fall strunta i den om man vill, men det resultatet kommer inte att bli lika bra och det vore fel att rekommendera det. Vill kunden absolut inte ha en tank så visst,då är det ju så.  *vinkar*
 






Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #423 skrivet: 28 maj 2011, 17:54:36 »
DeltaT kommer att öka, men vbf kommer att öka mer än vad vbr sjunker, om det ens sjunker, COP blir sämre.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad cocacola

  • Rörmockare
  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 3353
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
  • VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #424 skrivet: 28 maj 2011, 18:54:00 »
I dom system som en erfaren vvsare plockar ihop med dom olika
Anpassningar som finns höjs inte framledningen mer än vad integralet beräknar.

VP oraklets beskrivning av en termostats funktion är exakt,
Det finns tillfällen då det som beskrivs som "onödigt och dyrt"
Av en del faktiskt behövs och det betalar sig fortare än man tror

Cocacola
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.

Den enda källan till kunskap är erfarenhet.

Lyssna på kunskap  och inte på tyckande Nyanser !

Utloggad cougar

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Eskilstuna
  • Antal inlägg: 2917
  • Karma +17/-1
  • Kön: Man
  • koppar är fint
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #425 skrivet: 28 maj 2011, 20:18:30 »
DeltaT kommer att öka, men vbf kommer att öka mer än vad vbr sjunker, om det ens sjunker, COP blir sämre.
med utjämningstank som konstanthåller flödet över värmepumpen, hur resonerar du när du menar att framledningen höjs ?
Och hur resonerar du när du menar Man måste höja kurvan för att man monterar termostater som har som uppgift att förhindra övertemp i vissa rum?
Jag får inte ihop det  Sc:,h
Har svårt att acceptera maktutövandet från forumägaren och väljer därför att logga ut. Nås fortsättningsvis endast via mail.
Over and out!

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #426 skrivet: 28 maj 2011, 21:01:07 »
Jag talade lite med min "mentor" nu på kvällen om en anläggning på 120 kw som jag räknar på.  Jag frågade även lite om detta "problem" och han gav mig flera goda idéer.

Om vi utgår från ett hus på 15 kw vid DUT så vill en 8 Kv VP ha spets från 1 plus och sedan köpa 4500 kwh i spets.
En 16 kw VP vill inte köpa spets alls och sparar således in 4500 kwh spets.  Denna maskin blir runt 60K dyrare men betalar sig ju ganska snabbt på cirka 7 år.

Det som är intressant i detta fallet är att 8 kw maskinen får nästan 5000 drift timmar och 16 maskinen 2500 timmar.  Kompressor tillverkarna anger runt 70000h som livslängd på en kompressor så 8:an borde vara slut efter 14 år och 16 maskinen håller det dubbla alltså 28 år. En ny maskin kostar kanske 75K att stoppa in och
och denna maskin var 60K dyrare samt att den sparar in 4500 kwh i spets varje år och säkerställer att ägaren köper ett minimum av el till värme och VV varje år. Den bättre komforten med termostater,knäppkärl osv den får man på köpet i den större anläggningen.  Sedan så kommer ju knappast elen att bli billigare under dem 14 år som den mindre maskin går och då kanske man måste borra mer,vilket ju inte kan kännas bra. Effekttaxor! kommer dem?  Vem vet!!  Jag vet i alla fall att stackars Rinnan som får mkt skit för den stora VP:n han har köpt, är en riktigt klok man.

Vad vill ni ha?   Jag vet vad jag gillar *vinkar*

Utloggad Elmer

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Sandviken (Gävleborg)
  • Antal inlägg: 824
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
    • Min hemsida
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #427 skrivet: 28 maj 2011, 21:13:34 »
Fick jag göra om min VP-installation idag skulle jag definitivt fulleffektsdimensionera.
Iof klarar jag mej med ca 700 kWh/år (undantaget vintern som var) men det skulle kännas skönt att slippa betala för elspets.
Tror som du VP ORAKLET (och många andra) att det är helt fel att behöva köpa extra el på vintern.
Plats: Sandviken (Gästrikland)
Hus: 1 1/2-plan med källare byggd -27 tilläggsisolerad 70 mm samt 3-glasfönster. 300 mm isolering på vind. 186 m2 som värms upp.
Förr: Direktverkande el (ca 25000 kWh/år totalt).
Nu: Nibe 1230 6kW, 142 m aktivt borrhål, 20 st konvektionsradiatorer, 1 st EVECO UNMVP28 med dubbla batterier för värme och kyla. Legionellakörning var 7:e dag.
Total elförbrukning: 2006=12825 kWh 2007=14006 kWh 2008=13591 kWh 2009=14858 kWh 2010=16123 kWh 2011=15073 kWh.
Elmätare på VP sedan apr-09.
Elförbrukning VP: 2010=8912 kWh (varav TS 1612 kWh), 2011=6870 kWh (varav TS 711 kWh).
Loggning: http://e-logger.se/pub?elmerbryd&p=1

Utloggad Elmer

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Sandviken (Gävleborg)
  • Antal inlägg: 824
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
    • Min hemsida
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #428 skrivet: 28 maj 2011, 21:23:52 »
Termostater har jag inte haft monterade denna vinter.
Har strypt in alla radiatorer med handpåläggning och konstaterat att de är svalare i underkant.
Föregående vinter hade jag termostater på alla radiatorer på övervåningen (6 st). Trots detta kunde jag inte märka någon skillnad på tempdiff över VP (har Logger2020) jämfört med denna vinter då jag kört med fast instrypning på alla radiatorer.
Kan inte se att det skiljer på antal starter under de kalla dygnen, men det beror kanske på att min VP börjar få det jobbigt redan vid -10 ºC.
Kan inte heller se att det skiljer på antal starter vid varmare väderlek.
Trots det kommer jag förmodligen inte att sätta tillbaka termostaterna eftersom jag är så nöjd att jag lyckats få till det.
Har en VP med 57% effekttäckningsgrad enligt kalkylen som gjordes.
Är det så att termostater endast är ett problem vid högre effekttäckning?
Plats: Sandviken (Gästrikland)
Hus: 1 1/2-plan med källare byggd -27 tilläggsisolerad 70 mm samt 3-glasfönster. 300 mm isolering på vind. 186 m2 som värms upp.
Förr: Direktverkande el (ca 25000 kWh/år totalt).
Nu: Nibe 1230 6kW, 142 m aktivt borrhål, 20 st konvektionsradiatorer, 1 st EVECO UNMVP28 med dubbla batterier för värme och kyla. Legionellakörning var 7:e dag.
Total elförbrukning: 2006=12825 kWh 2007=14006 kWh 2008=13591 kWh 2009=14858 kWh 2010=16123 kWh 2011=15073 kWh.
Elmätare på VP sedan apr-09.
Elförbrukning VP: 2010=8912 kWh (varav TS 1612 kWh), 2011=6870 kWh (varav TS 711 kWh).
Loggning: http://e-logger.se/pub?elmerbryd&p=1

Utloggad cocacola

  • Rörmockare
  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 3353
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
  • VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #429 skrivet: 28 maj 2011, 21:43:57 »
Nej termostaterna har bara fördelar vid rätt utformat värmesystem
Cocacola
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.

Den enda källan till kunskap är erfarenhet.

Lyssna på kunskap  och inte på tyckande Nyanser !

Utloggad Labold

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 1316
  • Karma +5/-4
  • Kön: Man
  • Tack till solen!
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #430 skrivet: 28 maj 2011, 23:18:16 »
Jag talade lite med min "mentor" nu på kvällen om en anläggning på 120 kw som jag räknar på.  Jag frågade även lite om detta "problem" och han gav mig flera goda idéer.

Om vi utgår från ett hus på 15 kw vid DUT så vill en 8 Kv VP ha spets från 1 plus och sedan köpa 4500 kwh i spets.
En 16 kw VP vill inte köpa spets alls och sparar således in 4500 kwh spets.  Denna maskin blir runt 60K dyrare men betalar sig ju ganska snabbt på cirka 7 år.

Det som är intressant i detta fallet är att 8 kw maskinen får nästan 5000 drift timmar och 16 maskinen 2500 timmar.  Kompressor tillverkarna anger runt 70000h som livslängd på en kompressor så 8:an borde vara slut efter 14 år och 16 maskinen håller det dubbla alltså 28 år. En ny maskin kostar kanske 75K att stoppa in och
och denna maskin var 60K dyrare samt att den sparar in 4500 kwh i spets varje år och säkerställer att ägaren köper ett minimum av el till värme och VV varje år. Den bättre komforten med termostater,knäppkärl osv den får man på köpet i den större anläggningen.  Sedan så kommer ju knappast elen att bli billigare under dem 14 år som den mindre maskin går och då kanske man måste borra mer,vilket ju inte kan kännas bra. Effekttaxor! kommer dem?  Vem vet!!  Jag vet i alla fall att stackars Rinnan som får mkt skit för den stora VP:n han har köpt, är en riktigt klok man.

Vad vill ni ha?   Jag vet vad jag gillar *vinkar*

Att jämföra med en grav underdimensionering i syfte att marknadsföra fulldimensionering är enligt mig inte särskilt relevant. För övrigt vore det ju intressant om kompressortillverkarna även släppte statistik på hur många start/stopp en kompressor grejar, då skulle kanske din totalkalkyl se annorlunda ut?

För övrigt håller jag med om att DR är klok, han har shoppat enligt sin ideologiska inställning att undvika tillskottsel och är villig att betala för detta.
30-tals träkåk i huvudstaden, två plan och källare, sammanlagt 150 m2 uppvärmd yta, tilläggsisolerade väggar, tvåglasfönster. Tidigare elpanna med total elförbrukning ca 28000 kWh/år. April 2010 byte till VP Thermia Duo Optimum 8 kW, VVB MBH 300 liter, 160 m borra varav 150 aktivt. Ungefärlig värmefaktor hittills ca 3,4. Undervåningen 4 gamla sektionsraddar på tvårörssystem, övervåningen 5 panelraddar på enrörsslinga med STAD-ventil, källaren 1 Aermec UL26 fläktkonvektor, volym/knäpptank 100 liter på framledningen kopplad topp-botten. Ca 190 liter total systemvolym. 22° inomhustemp, 16° i källaren. Klarar -13° utetemp utan tillskott (så länge inte frun duschar...) Trivs finfint med IR-termometer och förinställningsnyckel i handen.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #431 skrivet: 28 maj 2011, 23:25:48 »
Termostater har ingen fördel i ett rätt injusterat system.
Termostater kostar bara pengar, både i inköp, och i drift - om systemet i övrigt är väl injusterat.

En värmepump som reglerar utifrån utetemp, med korrigering från rumstemp, fixar värmen bättre än de flesta system som arbetar BARA med termostater.

Så är det.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #432 skrivet: 28 maj 2011, 23:33:01 »
Jag marknadsför ingenting.  Säger bara vad jag tycker. Har så gjort sen jag började hänga här och det kommer att förbli så tills den dag jag slutar att fördriva min tid på denna site.

Detta dimensioneringsexempel är den verklighet jag lever i. Vet massor av exempel där kunder fått denna typ av försklag.
Var det inte den gode Kaptenen på detta forum som blev föreslagen att köpa 30000 kwh i spets huvuddunk
(jag kan ha fel där men jag tror jag läste det)

Vad menar du med start och stopp? Skulle den större maskinen start och stoppa sönder sig menar du?  För då har du fel igen, kompis *vinkar*

Termostater har bara fördelar, och dem funkar fint i ett flytande system som är utekompenserat.  SÅ är det. *vinkar*


Utloggad JimGus

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Östergötland
  • Antal inlägg: 315
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #433 skrivet: 28 maj 2011, 23:42:59 »
För att kunna räkna lite skulle det vara intressant om DR ville delge lite siffror?

Vad får du ge för VP-installation och konvertering med all extrautrustning (Tank, cp, termostater osv).
 Hur mycket skiljer i drivenergi/år mellan den installation du gör & de du ratade med 12kW VP och utan tank osv?

Nu säger jag inte att billigast är bäst men är nyfiken för att kunna jämföra med min egen konvertering.

Föra att återgå till termostater som tråden handlade om har jag själv 3 termostater installerade av 15 element totalt, tvättstuga, gästrum och det rum kaminen står i. Vår inomhustempen pendlar 0,5 grader med innegivare installerad. Har svårt att se hur termostater på samtliga element skulle kunna vara en god investering i vårat fall.
Enplansvilla -73, 242 m2, Östergötland
Contura 450T Kamin & FTX RDAC-3.
Nibe 1235-10 & UKV100, 214m aktiv borra.
Garage  (37m2)  LLVP IVT Nordic inverter
13,4kWp Trina Solar solceller, 37° söderläge.
Rullande årsförbrukning: 10900 kWh (2007 = 36000kWh)
http://e-logger.se/pub?JimGus&p=1

Utloggad cocacola

  • Rörmockare
  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 3353
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
  • VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
SV: Har du och använder termostat på elementen
« Svar #434 skrivet: 28 maj 2011, 23:46:38 »
Start och stopp frågan beräknas vid en dimensionering,

Under dimensionerat? Tillgängligt flöde i ett 80/60 system  då ser det ut som oraklet beskrivit det
Cocacola

Det finns dom som ser helt annerlunda på det du tror är facit Rickard ,
Så att skriva så är det är helt fel , skriv gärna såna erfarenheter,
För det finns dom med långt bredare erfarenheter inom VVS som säger annelunda,

En termostat spar in sin egen kostnad och mellan skillnaden mot en handratt är ju inte så stor
Cocacola
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.

Den enda källan till kunskap är erfarenhet.

Lyssna på kunskap  och inte på tyckande Nyanser !

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!