0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Citat från: leifa.k skrivet 18 november 2010, 21:55:25Citat från: TS Comfort AB skrivet 18 november 2010, 21:31:04Då det handlar om en fast installation i fastigheten som säljaren av AVT maskinen har obesörjt så bör garantin följa fastigheten den sitter i !!Om någon köper och får en kamin eller bergvärmeanläggning installerad så måste väl garantin gälla då den sitter i fastighetenVarför? Iomed ägarbyte så har ju det urspungliga kontraktet förlorat sin betydelse. Sitter grejjor på fastigheten vid försäljning/visning så skall det medfölja köpet om inget annat anges, Typ vitvaror, parabol osv. Garanti numera är inget lagtvingande. Det finns säljargaranti, produktgaranti. Säkert någemera också. Sen finns det ju detta med ursprungsfel vilket är upp till konsumenten att bevisa... Garanti följer inte produkten, den följer köparen som grund. Allt annat utöver är frivilligt. Det är en himla röra detta med garantier. Jag står bergfast vid mitt första påstående.Hej Leifa.k! Jaså det menar du att garantin följer inte produkten alltså, utan köparen istället! Det innebär alltså att om det skulle bli något fel på köparen så kan man ev få produkten åtgärdad på garantin?? Mvh Raffen.
Citat från: TS Comfort AB skrivet 18 november 2010, 21:31:04Då det handlar om en fast installation i fastigheten som säljaren av AVT maskinen har obesörjt så bör garantin följa fastigheten den sitter i !!Om någon köper och får en kamin eller bergvärmeanläggning installerad så måste väl garantin gälla då den sitter i fastighetenVarför? Iomed ägarbyte så har ju det urspungliga kontraktet förlorat sin betydelse. Sitter grejjor på fastigheten vid försäljning/visning så skall det medfölja köpet om inget annat anges, Typ vitvaror, parabol osv. Garanti numera är inget lagtvingande. Det finns säljargaranti, produktgaranti. Säkert någemera också. Sen finns det ju detta med ursprungsfel vilket är upp till konsumenten att bevisa... Garanti följer inte produkten, den följer köparen som grund. Allt annat utöver är frivilligt. Det är en himla röra detta med garantier. Jag står bergfast vid mitt första påstående.
Då det handlar om en fast installation i fastigheten som säljaren av AVT maskinen har obesörjt så bör garantin följa fastigheten den sitter i !!Om någon köper och får en kamin eller bergvärmeanläggning installerad så måste väl garantin gälla då den sitter i fastigheten
Man kan tycka mycket om hur det skall vara, det gör jag med...det innebär inte alltid att jag har rätt, men i detta fall så är jag ganska övertygad. Hoppas att någon forummedlem som verkligen kan detta ger ett utlåtande.Är ni inte ens överrens med mig om ordet bestrida?Någonting som förvånar mig är att de som huserar här på forat och säljer grejjor inte heller verkar veta vad som gäller enligt lag och vad som är frivilligt, annars så hade de väl med bestämdhet sagt vad som gäller. Nu är det dags att slagga, ny 12-timmars imorrn och torkeldning av avfallspannan.