Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Författare Ämne: Hjälp Beslutsångest....  (läst 22807 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad dykarn

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Stad/land: Höör
  • Antal inlägg: 20
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Jag älskar värmepumpar... tror jag
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #30 skrivet: 17 juni 2005, 13:31:47 »
Snacka om att ha beslutsångest   :-\ :-\
Fick precis ett samtal från en av mina "offerskrivare".

(offertskrivaren) - Nej du, det där med L/V det är inget bra. Det har visat sig att meddellivslängden är 6 år. Säger de andra något annat så... Ja, då ser de in i framtiden. Det är det jag kan utläsa från alla försäkringsbolag.

(jag) - Jo men bergvärme är ju rätt dyrt. Det är ju de facto en prisskillnad (i de offerter jag fått) på över 50'

(offertskrivaren) - Men du ser ju själv vad du sparar in.

Nog är jag övertygad om att berg/markvärme är bäst, rent COP och belastningsmässigt vid kallt väder men någonstans finns det ju en break-even. Så ni som kör L/V. Varför välja detta?
Finns det någon som kört längre än 6 år? Jag menar: Om de som offererar säger så, då måste det väl vara så  ::) :P

/Dykarn
It is a free market:
Whoever caters to the bulk of it, wins. (Microsoft discovered this years ago.)

Utloggad Marcus T Cicero

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Gävle
  • Antal inlägg: 231
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Värmepump eller åkarbrasor...
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #31 skrivet: 17 juni 2005, 15:41:58 »
Dykarn.

Alla talar ju i sin sak och det är ju klart att han som du har fått offert från vill sälja sina maskiner.

En sak jag tror de flesta är överens är att en luft/vattenvärmepump inte håller lika länge som en mark/berg men att kategoriskt säga att de bara håller 6år utifrån försäkringsbolagens statistik vet jag inte om jag köper rakt av.

I så fall skulle man också kunna säga att en IVT (oavsett om den är mark/luft) inte håller mer än x år eftersom de haft problem med vissa modeller bakåt i tiden. NIBE har jag förstått har haft problem med någon av sina frånluftpumpar och så vidare.

Själv känner jag en gammal vän som haft en luft/vatten tuffande sedan sent 80-tal, Stiebel Eltron tror jag, utan att behöva byta kompressor men den borde rasa när som nu...

Själv hoppas jag att min beställda NIBE Fighter 2010 6 kommer att hålla mer än sex år men den som lever får se ;)

Det jag gjort för att åtminstone göra livet så behagligt som möjligt för min kommande maskin är att se till att den har tillräckligt stor vattenvolym att köra mot. I mitt fall kommer det att ske genom montering av en 100 liters tank som första radiator.

Fast jag påtalade det faktum att jag har liten vattenvolym i mitt system var det ingen jag upprepar ingen av de rörmokare jag talade med som trodde att det skulle bli ett problem vilket tyvärr visar hur dåligt insatta de egentligen är  fiR:

Hade jag inte engagerat mig här på forumet hade jag aldrig fått veta hur viktig vattenvolymen är. Dra nytta av all den kunskap som finns här, det gjorde jag.

Trevlig helg önskar Cicero
Fakta!
* 100 kvm trähus i ett plan byggt 1982 utanför Gävle.
* FTX ventilation.
* Enkelpanelradiatorer i två enkelrörslingor.
* NIBE Fighter 2030 - 7,
* VVM 240 modifierad med varvtalsstyrd laddpump
* UKV 100 som volymförstorare och första radiator.
* Framledningsgivare flyttad till efter UKV 100.

Anläggningen i drift sedan augusti 2005 (Fighter 2010-6) och januari 2016 (Fighter 2030-7).

Utloggad FredrikO

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 293
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #32 skrivet: 17 juni 2005, 16:40:52 »
Har en bekant som hade en luft/vatten värmepump som höll i 16 år. Sedan gick kompressorn sönder och det fanns inga reservdelar eller om det var problem med påfyllnad av freonet (men det är nog inte specifikt för just luft/vatten)

De andra jag känner med sådana pumpar har bara haft dom i 1-2 år.

Försäkringen på en luft/vatten värmepump kan tecknas på 6+4 år precis som för vilken bergvärmepump som helst. Dessutom kan tilläggas att försäkringsbolagen har samma avskrivnings regler för en luft/vatten som en bergvärmeanläggning. I alla fall mitt försäkringsbolag.

Med andra ord tror jag det var mest säljsnack.
CTC EcoAir 5,9 + EcoEl. Ilto FTX. Hus på 180 m2 i Blekinge.

Utloggad Janne El-Energi

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skåne
  • Antal inlägg: 2173
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • sxa
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #33 skrivet: 17 juni 2005, 16:53:06 »
Jag kan ej se själv varför berg Vp skall hålla längre än L/V VP. kompressor som kompressor. Max antal timmar och starter oberoende om har luft eller mark/berg värme som energikälla. Tror jag hörde 60 000 starter och timmar som en kompressor håller vid normal drift.


L/L VP är annolunda  men deras pris är därefter. Frånluft VP har jag som riktlinje 8-10 år. Sen kompressorbyte om man kan då hitta ny i reserv.
Luft-Vatten VP  i Skåne NIBE 2010-6 med SMO10 VXV och Ack  tank för VV förvärmning BORÖ TI500L/B15L/BF15L/K12x28 och sep 100l El-ber.
Bostad 1,5 plan 175 m2 boyta . Vattenburen värme ---(konverterad från dirktv. EL)fläktkonvektor+ radiator system+Golvvärme --(Vinterträdgård  med  pool ).

"Behovs anpassad körning".  Ej Standard lösning enl NIBE.  VP i sep byggnad med kulvert till bostaden.

El -förbr  tidigare 39000. Förbr 2005 28000 kwh "  ca 11000 kWh besparing" HH el ca 12000kWh. 2006 förbr sjönk till 24500kWh. Sparade då 15000kWh Nu konv. värmesystemet. Nya mål förbr skall sjunka ytterligare till 20000kWh. VA minskade från 380-200m3    4 ÅRS drift den 13/10-07 Gångtid 3700/13900h med start 3500/9700 ggr steg A/B

Utloggad AlfM

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 584
  • Karma +0/-0
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #34 skrivet: 17 juni 2005, 16:54:19 »
(offertskrivaren) - Nej du, det där med L/V det är inget bra. Det har visat sig att meddellivslängden är 6 år. Säger de andra något annat så... Ja, då ser de in i framtiden. Det är det jag kan utläsa från alla försäkringsbolag.
/Dykarn


Om du köper en Nibe (jag vet inte om andra fabrikat har), så får du en 6 års försäkring med på köpet. För 3000:- kan du komplettera till 10 år.
Även om haveriet skulle ske när det är som kallast och pumpen är mest belastad, så har du ju elvärme så du klarar dig.
Jag håller med cicero och FredrikO: snack!!
1-planshus från 1958. Takresning 1987 till 160 m2.
Några mil norr om Helsingborg.
2025-6 dockad till olje/el panna. El VVB 35 liter i serie.
Flytande kond på vinter och fast kond på sommar.
2-rörssystem. FTX från 1987.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #35 skrivet: 17 juni 2005, 16:56:37 »
Vad som rimligtvis borde påverka livslängden är det faktum att apparaten står ute, utsatt för väder och vind, en Stiebel Eltron med hela värmepumpen inomhus, bara rör för tilluft och frånluft genom väggen, borde därför kunna vara ett bra alternativ.

Priset på denna maskin vet jag ej, blir skillnaden för lite gentemot bergvärme är det kanske ändå att föredra.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad dykarn

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Stad/land: Höör
  • Antal inlägg: 20
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Jag älskar värmepumpar... tror jag
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #36 skrivet: 17 juni 2005, 20:40:47 »
Håller med. En L/V-pump får ju dessutom ofta jobba mot ett kallare medium (10-15 minusgradig luft mot 0-gradigt Brine). Men att helt dissa alla L/V-pumpar är ju hårt (Dessutom säljer "offertskrivaren" alla typer av pumpar)...Försäkringen har man ju på båda.
De offerter jag fått in ligger på strax under 90' för en L/V inklusive allt och borttagning av tank/panna medan de ligger på 130' plus för bergvärme.
Vad jag läst är ju att en bergvärmepump har ett medel COP över året på ofta 3,5 och mer (vissa upp mot 4,5) medan L/V kanske ligger på 2-3 i medel. Har man en stor förbrukning betalar sig således en berg-/markpump relativt snabbt men för oss andra?!?!? Skillnaden i pris kanske blir 40-50' och sparar man då 3-4' per år i drift tar det ju ett tag att tjäna in $  :(

Så ni som har lite större förbrukning och ändå valt en L/V: Ngn speciell anledning?

Just nu sitter jag med info och offerter på L/V, berg, mark, pellets, ved och solceller  :D Man kanske ska fortsätta med olja ändå  ;D ;D  (sticka ut på natten och slanga diesel från hederligt folk  >:D )
It is a free market:
Whoever caters to the bulk of it, wins. (Microsoft discovered this years ago.)

Utloggad Marcus T Cicero

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Gävle
  • Antal inlägg: 231
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Värmepump eller åkarbrasor...
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #37 skrivet: 17 juni 2005, 21:05:02 »
Dykarn!

Slanga diesel är ju inte så dumt ;D ;D ;D så länge man inte blir tagen med byxorna nere. Jag brukar annars rekommendera åkarbrasor som det enda framtida bränslet man inte behöver vara rädd ska gå upp i pris.

Skämt åsido så är det vettigt med luft/vatten för oss som inte har en väldigt hög förbrukning. Jag siktade på ett pris på runt 85' och lyckades till sist träffa rätt så om du har fått in offerter däromkring så är du i alla fall inte helt fel ute.

Cicero
« Senast ändrad: 17 juni 2005, 21:09:22 av cicero »
Fakta!
* 100 kvm trähus i ett plan byggt 1982 utanför Gävle.
* FTX ventilation.
* Enkelpanelradiatorer i två enkelrörslingor.
* NIBE Fighter 2030 - 7,
* VVM 240 modifierad med varvtalsstyrd laddpump
* UKV 100 som volymförstorare och första radiator.
* Framledningsgivare flyttad till efter UKV 100.

Anläggningen i drift sedan augusti 2005 (Fighter 2010-6) och januari 2016 (Fighter 2030-7).

Utloggad AlfM

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 584
  • Karma +0/-0
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #38 skrivet: 17 juni 2005, 21:32:27 »
Dykarn:
Jag bor själv i Skåne, och hade samma beslutsångest för ett halvår sedan som du har nu.
Dessutom har jag enrörssystem till radiatorerna, men det ändrar jag till tvårörs och nya radiatorer när jag är färdig med min tilläggsisolering/ny fasad.

Jag har tänkt behålla min oljepanna och docka VP mot den. En Nibe 2005-8.
Koppling enligt:
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php/topic,2540.0.html
Då kan jag köra VP flytande på vintern och fast på sommaren.
Jag har VVB i pannan, men när jag kör flytande blir VV inte varmare än 35-45 grader. Det är för lite. Därför kopplar jag en 35-50 liters elektrisk VVB i serie med pannVVB och får ut VV på 55-60 grader. På sommaren kör jag fast, och kan då koppla bort den separata VVB.

Om du tycker att strax under 90 000:- är för mycket, kunde kanske detta vara ett alternativ.
1-planshus från 1958. Takresning 1987 till 160 m2.
Några mil norr om Helsingborg.
2025-6 dockad till olje/el panna. El VVB 35 liter i serie.
Flytande kond på vinter och fast kond på sommar.
2-rörssystem. FTX från 1987.

Utloggad AlfM

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 584
  • Karma +0/-0
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #39 skrivet: 25 juni 2005, 21:20:17 »
Ni som är på gång/alleredan har en VVM 240.
Kan ni förklara fördelarna med VVM 240 mot en vanlig acktank. Sc:,h
1-planshus från 1958. Takresning 1987 till 160 m2.
Några mil norr om Helsingborg.
2025-6 dockad till olje/el panna. El VVB 35 liter i serie.
Flytande kond på vinter och fast kond på sommar.
2-rörssystem. FTX från 1987.

Utloggad Martin X

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Finland
  • Antal inlägg: 424
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Lyssnar på andra, gör sedan helt egna fel.
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #40 skrivet: 27 juni 2005, 14:15:45 »
                                   Besparing kwh per år        Pris                Källa för pris   
CTC Eco Air 105             18100 (40%)                   33 300 kr         Rinkaby rör
CTC Eco Air 111             23600 (52%)                   45 100 kr         Rinkaby rör       
Stiebel Eltron WPL 10      19300 (46%)                   44 300 kr         Stiebel Eltron prislista 2004
Stiebel Eltron WPL 23      27100 (60%)                   65 400 kr         Stiebel Eltron prislista 2004         
NIBE Fighter 2005 14       23400 (52%)                   47 500kr          NIBEs hemsida
 
Priserna är för enbart värmepump. Till det kommer diverse tillbehör och givetvis montering.

Hoppas att du kan ha nytta av beräkningen och lycka till med projektet.

Cicero               

Hmm,   Rinkabyrör inklusive moms,  Stiebel exclusive....   

Utloggad Marcus T Cicero

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Gävle
  • Antal inlägg: 231
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Värmepump eller åkarbrasor...
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #41 skrivet: 28 juni 2005, 17:00:20 »
Till Martin X

Tack för att du upptäckte min groda  *vinkar*.

Jag har redigerat de inlägg som hade Stiebels priser ex moms så att de nu inkluderar moms.

Cicero.
Fakta!
* 100 kvm trähus i ett plan byggt 1982 utanför Gävle.
* FTX ventilation.
* Enkelpanelradiatorer i två enkelrörslingor.
* NIBE Fighter 2030 - 7,
* VVM 240 modifierad med varvtalsstyrd laddpump
* UKV 100 som volymförstorare och första radiator.
* Framledningsgivare flyttad till efter UKV 100.

Anläggningen i drift sedan augusti 2005 (Fighter 2010-6) och januari 2016 (Fighter 2030-7).

Utloggad vphenrik

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 13
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #42 skrivet: 30 juni 2005, 21:52:02 »
Så ni som har lite större förbrukning och ändå valt en L/V: Ngn speciell anledning?
Jag vet inte vad du menar med "lite större förbrukning" men i vårt hus gör vi av med omkring 30000kWh/år. Efter mycket funderande så kom jag fram till samma slutsats som du, att den större kostnaden för att borra inte gick att räkna hem. Vi installerade en Nibe 2010-8 i December och har fram till i dag en värmefaktor på 3,01. Den skånska vintern är definitivt gynnsam för L/V pumpar.
Nibe 2010-8 + SMO-10 kopplad till VPA 200/70. Tegelhus på 150 kvm + källare från 57 i Skåne.

Utloggad Marcus T Cicero

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Gävle
  • Antal inlägg: 231
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Värmepump eller åkarbrasor...
SV: Hjälp Beslutsångest....
« Svar #43 skrivet: 01 juli 2005, 18:10:48 »
Citera
Den skånska vintern är definitivt gynnsam för L/V pumpar.
Citera

Helt rätt slutsats!

I södra Sverige kommer verkligen luft/vatten till sin rätt. Även för mig som bor i Gävle-trakten med låg förbrukning är luft/vatten det rätta valet. Jag tror att det gått lite mode i bergvärme vilket gör att många installerar det fast de egentligen inte kan räkna hem det.

Fast det är klart, har man pengarna och inte vet vad man ska göra med dem så är ju en investering i en kostandssänkande åtgärd aldrig fel.

Cicero
Fakta!
* 100 kvm trähus i ett plan byggt 1982 utanför Gävle.
* FTX ventilation.
* Enkelpanelradiatorer i två enkelrörslingor.
* NIBE Fighter 2030 - 7,
* VVM 240 modifierad med varvtalsstyrd laddpump
* UKV 100 som volymförstorare och första radiator.
* Framledningsgivare flyttad till efter UKV 100.

Anläggningen i drift sedan augusti 2005 (Fighter 2010-6) och januari 2016 (Fighter 2030-7).

Utloggad BåstadMats

  • Nybörjare
  • *
  • Antal inlägg: 2
  • Karma +0/-0
  • Jag älskar värmepumpar!
Rekommendation
« Svar #44 skrivet: 25 oktober 2005, 06:25:04 »
Hej,

Jag har precis köpt en liten hyresfastighet innehållande en lokal på 170kvm+90 i källare (hyrs av tandläkare) samt två lägenheter på 67kvm samt 100 kvm. Totalt ca 400-450 kvm uppvärmd yta. I dagsläget gör jag av med 7-8 kubik olja per år. Jag har upptäckt att oljepannan skickar ut hetvatten in till tandläkarnas ventilationsanläggning, det planerar jag att ta bort i samband med att ny uppvärmningskälla installeras. De får sätta en elpatron för att driva den istället. Varken tandläkare eller tidigare ägare till fastigheten hade någon aning om att hetvatten skickas in i tandläkarnas ventilationsanläggning (=de betalar inget för det). Till på köpet så har de installerat en luft/luft kylanläggning som går dygnet om. Jag värmer upp via elementen och i dagsläget även ventilation och de kyler ner. Helt galet!

Vad väljer jag för nytt uppvärmningssystem? Jag har tittat lite på kondenserande gaspannor, IVT värmepumpar samt Stiebel WPL 18 alternativt Stiebel WPL 23. Fördelen med gas är ju att "man vet vad man får". Det som lockar med Luft/vatten-värmepumparna är ju självklart den utlovade ekonomin. Kan man lita på att man kommer ner runt 20.000kWh plus 5000 kWh spetstillskott när det är som kallast? Det är den senaste uträkningen jag fått från en ÅF av Stiebel.

Genom att ta bort deras hetvatten så borde ju min förbrukning minska lite, därmed kanske en Stiebel WPL 23 är lite överdimensionerad?!

Det verkar som att IVT har högre COP än Stiebel. Ger det bättre driftsekonomi? Egentligen borde ju Stiebel ha högre COP eftersom deras grejor är dyrare än de från IVT. Betala mer för sämre verkningsgrad?!

Jag skulle föredra en Stiebel eftersom man kan placera den inomhus (jag kan få ca 2 meter mellan frånluft och tilluft genom väggen). Spontant känns det som att en värmepump som står inomhus får bättre livslängd än en som står utomhus. Jag har även undersökt bergvärme lite närmare och fått rekommendationen att avstå från att borra i Båstad. Det har varit för mycket strul med borrningarna här eftersom berget inte är hårt nog.

Tacksam för lite råd!

MVH
Mats

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!