Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik  (läst 82920 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #150 skrivet: 01 december 2010, 18:16:54 »
Jag tror du har haft för höga förväntningar, en luftvärmepump ger inte så bra effekt och COP när det blir kallt ute, så är det bara.
Varje kW du sparar är dock en sparad kW, så du kommer nog att tjäna in din värmepump även du, trots att du betalt dubbelt så mycket för den som "alla andra".

Har ungefär +19 grader i huset med stödvärme från elellementen.
 -15 ute och har pendlat mellan det och -10.
Jämförbart med februari 2010 och då gjorde jag av med 91 Kw/h per dag i snitt + 20 kr briketter.
Med värmepump + el-element 71 Kw/h i snitt senaste 4 dagarna.
Besparing 20 Kw/h per dag  eller 22% vilket blir en besparing på ca 600 kr/månad. Lägger jag till bara halva brikett-priset på grund av lägre värme i huset (20 kr-10 kr) blir det 900 kr/månad. 30% besparing när det är mycket kallt.
(När jag eldade + el-element pendlade det mellan 16 och 23 grader beroende på när man eldade så lite jämnare värme nu)

Men mitt huvudmål var att slippa elda och om den betalar sig själv är detta bonus.  Fast kan hålla med om att jag kunde kommit billigare undan. Fanns det inte några här som klarade sig på enbart vämepumpen i ett gammalt timmerisolerat tvåvåningshus med trång trappa till övervåningen? Är mitt resultat med värmen dåligt eller medel, vad tror ni?
« Senast ändrad: 01 december 2010, 18:22:57 av stormense »

Utloggad mcrave

  • Har värmepump
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Nordmaling, Västerbotten
  • Antal inlägg: 193
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #151 skrivet: 01 december 2010, 22:23:24 »
Är det i nedervåning du har 19 grader samt stöd eldar?
Isåfall tycker jag det är på gränsen till lite klent av pumpen.
Speciellt vid grader som minus 10-15, det borde pumpen klarat av själv helst när du bara vill ha 19 grader också.

Nu kan det ju vara att du har stort energibehov i huset. Men som sagt gränsen till klent.

Kan ju vara så att du har för kallt inne också, värmepump kommer ju i en ond cirkel om det är kallt inne och om det blir riktigt kallt ute också, problem med avfrostningar och sämre värmeeffekt. Finns tråder i forumet om detta fenomen som du kan läsa.

Pumpen tar värmen innefrån vid avfrostningen, så är det då för kallt kan det bli problem.
Nu vet jag inte exakt vars den gränsen går och om det ens är i närheten av 19 grader.

Men ev kan du ju testa när det är varmare ute och när pumpen klarar av att värme huset helt själv, att öka till ca 21 - 22 grader inne. Och då vänta tills nästa köldknäpp (-15 eller mer) och se om du klarar av att hålla värmen bättre utan att behöva stödelda.
Älvsbyhus från -75 i vackra Nordmaling, 105 kvm, bi area 33 kvm. 2glas fönster, Direkt el, gamla element sen huset byggdes. El förbrukning totalt 23396kwh varav uppvärming för 2008-2009 ca 15400 kwh. Ny Nibe compact CU 300 varmvattenberedare 25/8-09
Fujitsu AWYS 14 LBC Nocria installerad 17/9-09
Bor med fru och våran son.

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #152 skrivet: 03 december 2010, 19:54:26 »
Nej, pumpen var satt på 23 grader och gav väll någon grad under i samma rum (20-23 beroende på vart i rummet). Har ställt luftflödet rakt fram mot hallen där toalett och trappan till övervåningen är och snett mot dörren till köket som är placerad motsatt värmepumpen andra sidan rummet. Dörrarna är rätt smala: b82 h 178. I köket blir det utan stödvärme 18 grader och på övervåningen 16 vid -15 (fläkten gick på för fullt). Men som sagt provade jag utan stödvärme endast en dag.


Värmepumpen sitter på väggen motsatt till dörren till höger på bilden (ungefär därifrån jag tog
biden). Köket är till vänster. Inte mycket utrymme för luften att cirkulera på. Mitt mellan dörrarna,
mitt i rummet, är det kallt.

Vi kan väll konstatera att Kinnans ombyggnad av pumpar inte är ett underverk som inte andra pumpar hade klarat av i mitt hus. Ångra dock inte ännu att jag skaffade värmepump. Och att jag skulle få stödvärma blev jag upplyst om innan köpet. Fast köket skulle den klara av trodde försäljaren. Men det kan jag tala om nu, att den klarar -7 men inte lägre.
« Senast ändrad: 05 december 2010, 17:00:40 av stormense »

Utloggad Paxmax

  • En riktig filur samt
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1450
  • Karma +5/-2
  • Kön: Man
  • Går det att överklocka sin pump?
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #153 skrivet: 05 december 2010, 08:11:08 »
« Senast ändrad: 05 december 2010, 17:26:56 av Paxmax »
Det hemska med att bli klokare är att man snart inser hur lite man egentligen vet...
Mentalt förberedd ägare av äkta "H16"-DKE maskiner

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #154 skrivet: 05 december 2010, 17:08:23 »
Paxmax - tog bort bilden  ::)
Nu när det bara är -3 är det bastu där inne ändå sitter jag bara och surfar.

Jag har uppdaterat första inlägget i tråden med min förbrukning nu vs utan värmepump i 6 månader. Man kan säga att pumpen sparar nästan noll när det är runt -10 om man räknar bort briketteldningen på 20-30 kr/dygn kalla dagar .
« Senast ändrad: 05 december 2010, 17:09:54 av stormense »

Utloggad Oskar P.

  • i branchen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1022
  • Karma +1/-2
  • Kön: Man
  • the good old days
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #155 skrivet: 05 december 2010, 23:58:17 »
ja. det tar med andra ord lång tid för pumpen att betala sig själv, om den ens gör det!
och alla installatörer är bara människor, det är väldigt svårt att lova hur mycket och hur långt ner i grader en pump kommer klara av uppvärmningen, speciellt om huset har bristfällig/okänd isolering. samt att jag har fått erfarenheten av att vissa hus har jättesvårt med värmespridningen, t.ex. föräldrarnas timmerhus från 1850, det är låga dörröppningar och kakelugnar i varje rum, just för att dom på den tiden ville behålla värmen i rummet.
där sitter nu 2 pumpar (en polar2 RAS-16 och en MHI SRK25ZIX) och dom funderar på att skaffa en tredje (toshiba golvmodell)
mitt lilla enplans 70kvm hus värmer jag med 2 pumpar, en från varsitt håll, med lätthet ner till stadigvarande -25 ºC samt att det klarar köldknäppar på -30 utan stödeldning om man accepterar innetemp på 19-20 grader.

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #156 skrivet: 06 december 2010, 07:15:44 »
Stämmer nog rätt bra Oskar P.

Jo vårat hus är ett sådant dina föräldrar har men eftersom vi inte tycker om att ha över 20 grader inne funkar det så länge tempen ute är högre än i alla fall -10 fast över -7 är bäst ljudmässigt.

Fast denna vinter verkar ju bli rena vargvintern. Får nog elda ibland ändå.

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #157 skrivet: 04 januari 2011, 08:29:32 »
Uppdaterat statistiken för December

Om det kan ni läsa i första inlägget i denna tråd.

Jag tror inte jag är ensam om att elförbrukningen varit värre än förra årets December. +268 Kw mer denna månad än utan värmepump. 90 kr briketter har gått åt vilket jag tror förra året var 400 kr men det är en grav uppskattning (Ca en pall under hela vintern och det mesta gick åt januari/februari).

Utloggad Blaser

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Ystad
  • Antal inlägg: 434
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #158 skrivet: 04 januari 2011, 12:51:18 »
Avfrostningen på en luft/luftvärmepump sker med köldmedia i gasform med betydligt lägre energiinnehåll.
Luft/vattenvärmepumpar avfrostar väl ofatst med vatten, som har ett betydligt högre energiinnehåll?
(Bara en tanke, har inte kollat upp det)

Precis börjat att läsa denna tråden.

Altherman avfrostar med gas och det tar strax över 2 min när den är full med is och det blir riktigt varmt.
1 1/2 plans lerhus i södra Skåne byggt 1700 ngt, tvåglas fönster ca 150 m2 bo yta +15 m2 bi yta som värms till 10. Uppvärmning Altherma ERHQ007AD/EKHBH008 och EKHWS 300 A3Z2 VV. Innegivare Frico TFD 12. Panasonic XE9-EKE numera för kylning och när jag känner mig lite halvfrusen efter att ha varit ute och jagat en hel dag.

Utloggad Paxmax

  • En riktig filur samt
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1450
  • Karma +5/-2
  • Kön: Man
  • Går det att överklocka sin pump?
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #159 skrivet: 05 januari 2011, 00:45:11 »
Jag jämförde med en månad med samma medeltemp som förra vintern... jag ligger ca 750kWh LÄGRE... hehe eldar väldigt flitigt med björkved...  ;D
Det hemska med att bli klokare är att man snart inser hur lite man egentligen vet...
Mentalt förberedd ägare av äkta "H16"-DKE maskiner

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #160 skrivet: 06 januari 2011, 19:16:48 »
Tycker rent allmänt att värmen sprids bättre när man eldar och har värmepumpen på. Men nu räcker det med värmepumpen när utetemeperaturen stigit till nära noll. Fast på övervåningen och köket står elementen, på halva för säkerhets skull.

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #161 skrivet: 13 februari 2011, 20:10:20 »
Har nu uppdaterat Januari månad och min sammanställning vad jag sparar i månaden. Lite vanskligt då December/Januari bytt plats om man tänker på förra säsongen. Och min merkostnad för briketter (Säg 2500 kr/år). Har eldat för exakt 99 kr vintern 2010/2011.
« Senast ändrad: 13 februari 2011, 20:12:17 av stormense »

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #162 skrivet: 05 mars 2011, 21:05:09 »
Då var februari också inlagd i första inlägget. Jag har även rättat till att jag kastade om siffrorna för januari.

Citera
Första siffrorna är med värmepump och andra utan värmepump. Tredje siffrorna är vad jag sparar med värmepump.
Observera att jag, utan värmepump gjorde åt med några tusenlappar på briketter Nov, dec,jan,feb och lite i mars (Säg 2500 kr/år).
Jag fyller på med mer data månad efter månad.

Juni
613 - 835 = -222 Kw
Juli
591 - 803 = -212 Kw
Augusti
689 - 758 = -69 Kw
September
741 - 912 = -171 Kw
Oktober
1072 - 1757 = -685 Kw
November
1686 - 1895 = -209 Kw
December
2715 - 2447 = +268 Kw
Januari
2173 - 2919 = -746 Kw
Februari
2122 - 2556 = -434 Kw

Summa sparade KW tills nu: 2480 = 275 KW/månad.
Pumpen kostar, just nu, 448 kr i månaden med aviavgift och ränta.
« Senast ändrad: 05 mars 2011, 21:18:38 av stormense »

Utloggad stormense

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 92
  • Karma +0/-0
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #163 skrivet: 09 april 2011, 15:17:06 »
Uppdaterat mina siffror i första inlägget för mars. Kommentarer eller diskussioner om förbrukningen med Pannasonic 650 AVT från Allvärmeteknik är välkommet. Man får även troligen i år plussa på en pall briketter. Priset per pall nu är 3 360 kr inkl moms och frakt vid köp av 4 stycken hos http://www.agrol.se/Biobransle/privat/prislista-pellets-loggs/. Vi säger att jag gjort av med en pall + strömen av elradiatorerna då har jag sparat 6200 kr tills nu eftersom mitt elpris ligger på 1 krona (skulle nog inte behövt elda mer för säsongen). Ungefär enligt prognosen säljaren uppskattade (Ca: 7000 kr med det elpris jag bundit mig till i två år). Eller tänker jag fel?

Citera
Juni
613 - 835 = -222 Kw
Juli
591 - 803 = -212 Kw
Augusti
689 - 758 = -69 Kw
September
741 - 912 = -171 Kw
Oktober
1072 - 1757 = -685 Kw
November
1686 - 1895 = -209 Kw
December
2715 - 2447 = +268 Kw (mer förbrukning än året utan värmepump)
Januari
2173 - 2919 = -746 Kw
Februari
2122 - 2556 = -434 Kw
Mars
1785 - 2152 = -367,Kw

Summa sparade KW tills nu: 2847 = 285 KW/månad.
Pumpen kostar, just nu, 448 kr i månaden med aviavgift och ränta.

« Senast ändrad: 09 april 2011, 15:19:57 av stormense »

Utloggad Paxmax

  • En riktig filur samt
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1450
  • Karma +5/-2
  • Kön: Man
  • Går det att överklocka sin pump?
SV: Pannasonic 650 AVT - Ny kund 2010 hos Allvärmeteknik
« Svar #164 skrivet: 10 april 2011, 09:41:13 »
Ser ut som du har koll på siffrorna SM, fick själv "böta" i år med 6-7 kbm björkved á 300kr denna vinter...
Det hemska med att bli klokare är att man snart inser hur lite man egentligen vet...
Mentalt förberedd ägare av äkta "H16"-DKE maskiner

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!