Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Författare Ämne: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.  (läst 23499 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad MGKea

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2376
  • Karma +0/-1
  • Konsult på stort IT-bolag.
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #15 skrivet: 26 april 2010, 15:32:07 »
http://www.lotteriinsp.se/sv/Hogerpuffar-till-startsidan/Natverksspel-for-allmanheten/

Skall man vara petig så kanske det inte längre är en "tävling" utan en "gåvoutdelning".
1 1/2 plans villa på 170kvm (Dalahus) beläget vid mälaren mellan Eskilstuna och Strängnäs. Byggår 1981. Projekterar nytt värmesystem, Dalatank med massor av slingor... har också en Electrolux oxy3heatpump EXH12HX1W sept. 2008 i trapphuset.

Årsförbrukning 2007 - 22000kWh
2008 tot 14500kWh (besparing jmf 2007 7500kWh)
2009 tot 14000kWh (besparing jmf 2007 8000kWh)
Just nu skiter jag i kWh på fakturorna... :-)

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35931
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #16 skrivet: 26 april 2010, 18:46:20 »
Jag anser nog fortfarande att det är en tävling, helt klart prestationsbaserad, och så vitt jag kan tyda det ingen slump alls.
Om man jämför med en slogantävling t.ex. så är det ju i dessa fall en liten jury som avgör prestationen, men i detta fall är det en stor jury som avgör vilka medlemmar som presterat bäst över tid, och på så sätt hjälpt till att marknadsföra forumet.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad MGKea

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 2376
  • Karma +0/-1
  • Konsult på stort IT-bolag.
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #17 skrivet: 26 april 2010, 19:34:16 »

...men jag lovar inte att de kommer med på listan om jag inte håller med...

4 Gåvoutdelningar
Något som skiljer sig från lotterier och tävlingar är gåvoutdelningar som, för att ses som detta, sker enligt vissa på förhand bestämda principer.  Dessa utdelningar får inte ha någon som helst koppling till ett slumpmoment.
Det kan vara så att avsikten med gåvoutdelningen är att premiera en viss grupp ...


Hårfint...
1 1/2 plans villa på 170kvm (Dalahus) beläget vid mälaren mellan Eskilstuna och Strängnäs. Byggår 1981. Projekterar nytt värmesystem, Dalatank med massor av slingor... har också en Electrolux oxy3heatpump EXH12HX1W sept. 2008 i trapphuset.

Årsförbrukning 2007 - 22000kWh
2008 tot 14500kWh (besparing jmf 2007 7500kWh)
2009 tot 14000kWh (besparing jmf 2007 8000kWh)
Just nu skiter jag i kWh på fakturorna... :-)

Utloggad ace

  • frostaknöl med 3.2-cert i kombination med livets hårda skola,samt en omättlig nyfikenhet på teknik. tråd-reträtt pga utmattning förekommer.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 2703
  • Karma +2/-1
  • ju fler strängar på lyran, ju bättre låter det !
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #18 skrivet: 26 april 2010, 20:02:09 »
Risken att någon som inte blir nominerad tar illa vid sig finns helt klart.
Medan chansen att någon nominerad gör glädjeskutt är betydligt mindre.
Åtm jag är helt på det klara med vilka jag nominerar...och jag tror ingen av dessa känner något behov av att bli nominerad.
kämpar man för att bli erkänd som kompetent är det givetvis jätteviktigt...men är man redan erkänt kompetent i sin dagliga omgivning... har man inte samma behov av bekräftelse...då blir detta mest en kul grej.
Och jag är säker på att de jag nominerar är fullt tillfredställda med den uppskattning de får av sin dagliga omgivning  ;)

Jag menar bara att man kanske ska akta sig för hierarki-skapande på ett forum med många "uppåtsträvande klättrare"
Personligen tycker jag det finns ett par medlemmar på forumet som åker jo-jo i hierarki-stormen redan nu.....som gör allt för att bli rankade lite högre....men trillar ner när någon med mer kunskap/erfarenhet petar glorian på sniskan.
dessa brukar bli väldigt passiva några dagar/veckor efter en "gloria-petning" ..vilket troligen bevisar en sårad stolthet.

drygt 800 kvm yta uppvärmd till skiftande temperaturer
husqvarna tekniktank, några solfångarsystem och en Daikin bergvärmepump med 280m borrhål.
Diverse l/l pumpar samt en modifierad nibe 1215 med 140m borra till bostadshuset.

Utloggad hplp

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Lund
  • Antal inlägg: 3087
  • Karma +4/-3
  • Kön: Man
  • Jag älskar värme, men inte för mycket.
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #19 skrivet: 26 april 2010, 22:06:44 »
Min första tanke när jag läste ditt inlägg ace, var: menar han mig. Men efter att ha läst om gloria så känner jag mig lugn. ::)
Rickard, du får nog ta på tomtedräkten och agera lite Jul i-tomte, verkar vara svårt att få vara snäll annars. tomte::
Jag håller med ace i det han skriver men anser ändå att det måste vara helt upp till allas vår hövding, (+poäng?), att fatta beslut. Och jag ser inga risker med ett dyligt spektakel. Inte som i ide´n med "fråga experten" som jag befarade att det skulle kunna bli en skur frågor till panelen och sedan inget mer, tror det skulle ta död på forum-andan. Ops! Skriver i fel tråd, (-poäng?). ;D
126kvm 1plan IVT490 Skåne. 2 vuxna 22grader i huset. Beräknad tot årsförbrukning el 12500kWh. Inkl. ytterbelysning som drar ca 150kWh. IVT 490 förväntas dra ca 5800kWh av det totala. Men som vanligt så spricker det förmodligen. Det gjorde det inte,5400 blev det, tack du globala värmare, 400 spänn att rumla för.

Utloggad Jawen

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: BÅLSTA
  • Antal inlägg: 318
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Byggnadsmästare
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #20 skrivet: 27 april 2010, 01:37:37 »
Personligen tycker jag Ridax, Ace, Carl N, Raffen, Nisse-Gurra, och 10 till har rätt att klappas på axel'n, men det är jag säker på att dom redan känner, annars skulle dom inte skriva frekvent.

Men jag gillar nästan alla dessa för olika anledningar.

Ridax gillar jag för han "följer inte strömmen", och han har nästan alltid belägg för det med bifogade fakta.
Ace gillar jag för hans enorma kunskap. ( även om inte många kan ta till sig infon)
Carl N gillar jag för kunskapen och ödmjukheten i alla hans inlägg.
Raffen för hans insats att hjälpa ALLA som han kan.
Nisse-Gurra för hans lite korta med alltid konsekventa inlägg.


Sen finns det en del som är med för att marknadsföra sig på ett eller annat sett, och personligen tror jag dom säljer en hel här genom forumet.

Och Rickard, jag ska säga att jag inte missunnar dig en rejäl inkomst här via det du driver, det var inte så jag menade.
Men känslan vart att gå tillbaka till 2:e, 3:e klass, när man skulle välja klasskamrater till brännboll eller fotboll under rasten, och alla dom dåliga vart kvar till sist. ( ni får byket)

Det tror i alla fall jag inte tar detta forum uppåt.

Jawen
2011-05-21 flyttat in i egenbyggt nytt stenhus om ca 185.000 kg i Bålsta.
Lecahus om 176 kvm med 115 kvm källare.
200mm cellplast yttervägg, 640mm lösull i tak samt 300 mm cellplast under platta.
Fönster 0,9 inkl karm, dörrar 0,6.
U-värde klimatskal Ca 0,156
Täthet 0,09
5 meter i takhöjd och FTX ventilation med EC motorer

Förbrukning Nya huset 22° inne, källare 21°
Elpanna IVT 290 som fixar VV och en L/L värmepump Mitsubishi FD35 som helt själv sköter värmen.
Uppvärmning ca 1500-2500 Kw/h år resten HH-el

2012  10.120 Kwh totalt inkl hushållsel & VV
2013    9.237 Kwh  totalt inkl hushållsel & VV
2014  beräknad förbrukning 8.400 Kwh totalt inkl hushållsel & VV
Nu 2023 var förbrukningen 6.640 Kwh totalt ink hushållsel & vv, men har oxå eldat i kaminen ca varannan dagg nov & dec.

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #21 skrivet: 27 april 2010, 20:45:32 »
Jag gillar forummet. jag är här för att lära mig saker av såna som ACE PerJ Lexus och Coca-Cola. Men på sistone vet jag inte riktigt vad jag ska tro.  Som jag ser det så tjänar Rickard pengar på de jag nämnde och många andras inlägg. Att man sedan drar alla över en kam och snackar ner en yrkesgrupp anser jag inte är så trevligt. Sedan går det bra att nämna de saker man säljer i olika "reklam" syften. Men om jag säger till ngn som vill ha en VP att -Kolla på G2 den vet jag är bra.  Då får man ett surt PM, sedan blir man ombedd att visa vem man är och då blir det mer sura PM  Jag har varit ärlig och visat vem jag är från början. Ser ingen anledning att dölja det, jag säger samma saker ändå.
Har jag fått förfrågningar av folk som vill köpa VP.  JAPP  Har jag fått frågor av folk som bor långt från mig om vad jag tycker om deras val av VP och dylikt. JAPP och jag har svarat alla. Den mest spektakulära var en man från småland som hade problem med sin Atria när det var som kallast och han var för tvivlad över att huset blev kallt på en fredagkväll. Jag skickade ett PM till honom och 5 minuter senare så ringde han upp mig. Klockan var 21,30 och vi pratade en 20 min tills det löst sig.  Han var jätte glad och tackade så mkt. Det är så vi GÄNGSE VVS:ARE gör, vi hjälper folk. Är det bra reklam för detta forum? Och ändå jagar man bort den som kan mest av alla här(Vad gäller de flesta frågor folk har) Coca-Cola. Jag har lite svårt att svälja det. Det sjuka är att om jag inte visade vem jag var så skulle jag kunna säga vad som helst och inte få några sura PM. Men om jag visar att jag jobbar på en Thermia ÅF, ojojoj. Jag tjänar ju inget på att Thermia säljer pumpar, hur skulle jag göra det??

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35931
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #22 skrivet: 27 april 2010, 21:19:13 »
Jag gillar forummet. jag är här för att lära mig saker av såna som ACE PerJ Lexus och Coca-Cola. Men på sistone vet jag inte riktigt vad jag ska tro.  Som jag ser det så tjänar Rickard pengar på de jag nämnde och många andras inlägg. Att man sedan drar alla över en kam och snackar ner en yrkesgrupp anser jag inte är så trevligt. Sedan går det bra att nämna de saker man säljer i olika "reklam" syften. Men om jag säger till ngn som vill ha en VP att -Kolla på G2 den vet jag är bra.  Då får man ett surt PM, sedan blir man ombedd att visa vem man är och då blir det mer sura PM  Jag har varit ärlig och visat vem jag är från början. Ser ingen anledning att dölja det, jag säger samma saker ändå.
Har jag fått förfrågningar av folk som vill köpa VP.  JAPP  Har jag fått frågor av folk som bor långt från mig om vad jag tycker om deras val av VP och dylikt. JAPP och jag har svarat alla. Den mest spektakulära var en man från småland som hade problem med sin Atria när det var som kallast och han var för tvivlad över att huset blev kallt på en fredagkväll. Jag skickade ett PM till honom och 5 minuter senare så ringde han upp mig. Klockan var 21,30 och vi pratade en 20 min tills det löst sig.  Han var jätte glad och tackade så mkt. Det är så vi GÄNGSE VVS:ARE gör, vi hjälper folk. Är det bra reklam för detta forum? Och ändå jagar man bort den som kan mest av alla här(Vad gäller de flesta frågor folk har) Coca-Cola. Jag har lite svårt att svälja det. Det sjuka är att om jag inte visade vem jag var så skulle jag kunna säga vad som helst och inte få några sura PM. Men om jag visar att jag jobbar på en Thermia ÅF, ojojoj. Jag tjänar ju inget på att Thermia säljer pumpar, hur skulle jag göra det??

Regelverket är skapat för att täcka upp alla typer av medlemmar, även om jag litar på ditt goda omdöme så kan jag inte låta dig göra reklam i inlägg, för då kan jag inte stoppa de som BARA skriver för att göra reklam, och inte tillför nåt alls till forumet i övrigt.
Du har ju själv många gånger skrivit att det finns många oseriösa aktörer på marknaden, och borde förstå att om jag låter dig göra reklam så måste jag låta även de som bara skriver för att göra reklam göra samma sak, eller tycker du att jag skall ha olika regelverk för olika människor?
Jag har drivit forumet rätt länge nu och sett massor av försök till smygreklam för allehanda varor, och jag är rätt säker på att jag har en bra nivå på regelverket, men jag föstår att det ibland kan kännas kränkande för de som bara vill göra sitt bästa för att hjälpa andra (och samtidigt framhålla de egna produkterna).

Jag har inte skrivit några sura PM till dig, du må ha uppfattat dem som sura, men det har aldrig varit min mening.
Vill du publicera mina PM till dig så står det dig fritt, då kan andra bilda sig en uppfattning om hur jag uttryckt mig.

Jag har inte drivit iväg Coca-cola, vi har olika bild av kompetensen inom branschen, ja, men drivit iväg honom, det har jag inte gjort.
Menar du att jag inte skall kunna ge uttryck för något som någon annan inte håller med om?
Det finns ALLTID någon som inte håller med, så då skulle jag inte få skriva något alls då...   ;)

Jag har aldrig ifrågasatt Coca-colas kompetens, aldrig, men vi har olika uppfattningar i frågan om den allmänna kompetensen i branschen, ja - så enkelt är det.

När det gäller ditt agerande gentemot de som kontaktar dig via e-post eller på annat sätt är det helt upp till dig, det är naturligvis bra för både forumet och de som du hjälper, men det där är ju liksom inte nåt jag kan styra på något sätt.

Du kanske kan tänka dig hur många som ringer till mig och ber om hjälp...

Jag gör då och då reklam för de saker som jag säljer i min webshop, ja, det anser jag mig ha rätten att göra då de tillbehör jag säljer inte på något sätt konkurrerar med de produkter som avhandlas i detta forum, och inte heller snedvrider konkurrensen som resultat.
Jag har varit noga med att hålla mig ifrån att sälja sånt som skulle kunna ifrågasätta mitt oberoende, men du kan säkert tänka dig hur många olika affärsförslag jag fått av olika aktörer på marknaden.
Jag ser det som en hederssak att inte acceptera de mutfösök som gjorts, eller att på något sätt sälja tillgången till min webshop till de som efterfrågat detta.

Sen kommer det alltid ändå att finnas de som ifrågasätter mitt oberoende, men det är nåt jag får leva med, jag tror de flesta har ett rätt stort förtroende för mig, men visst, även jag behöver tjäna lite pengar, inte bara driva forum för nöjes skull.

En annan sak jag upptäckt under årens lopp är att denna typ av diskussioner oftare kommer upp under lågsäsong, som nu t.ex.

Jag har skickat PM angående regelverket till många genom åren, och oftast till de som försöker mörka att de "talar i egen sak" när de skryter upp olika produkter.
Aktörer i branschen ÄR välkomna att delta i debatten, både för att hjälpa andra och för att förkovra sig själva, men deras inlägg skall vara sakliga, objektiva och får inte innehålla länkar till egna hemsidan om det inte föreligger särskilda skäl.
Alla får ha en länk till sin hemsida i sin profil, man får ha publik e-postadress, och man kan välja att svara på PM om man vill.
För de medlemmar som är i branschen, och som byggt upp ett förtroendekapital i forumet så gissar jag att det också då och då betalar sig i kundkontakter som tas via dessa vägar till kontakt med kunderna.

Jag tycker att det räcker som "tack för hjälpen" till de som bidrar här i forumet, men min tanke med just denna omröstning var att ytterligare premiera de medlemmar som andra medlemmar håller högt, och jag tror inte alls att alla duktiga är så säkra på att de är uppskattade på bred front i forumet som vissa i denna tråd påstår.
« Senast ändrad: 27 april 2010, 21:25:09 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Art Deco

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 2102
  • Karma +9/-4
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #23 skrivet: 27 april 2010, 21:29:30 »
I detta ämne håller jag mig neutral, det är Richards forum = hans baby.
Däremot ser jag en liten risk här, de som blir utnämnda kan då också ofrivilligt bli en slags 24/7-orakel som får tonnvis med pm i allahanda spörsmål. Jag har noterat de senaste året att det blir sämre på att söka ämne i forumets sökmotor och nya trådar skapas på något som redan finns, emellanåt kan man också läsa nya medlemmar med ämne typ panik-gärna svar nu-gubbarna står i tamburen och stampar, det verkar bli en illusion att forumet ställer upp inom 30 min hos vissa.

Så att utse de mest värdefulla medlemmarna bör då samköras med lite bättre diciplin bland medlemmarna här när man ska starta en ny tråd. Sen vore det också guld om man kunde fixa till vissa "monstertråder" som går över hundra sidor, väldigt få klarar att söka info i dessa pga sidantalet.

mina 2 cents...
Friskt kopplat - hälften brunnet ....

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #24 skrivet: 27 april 2010, 21:30:49 »
Håller med i mkt men inte i allt.

JAG har inte gjort reklam för Thermia.    I så fall på ett sarkastiskt sätt med glimten i ögat.   Jag kunde inte bry mig mindre om hur många pumpar dem säljer.  Jag installerar pumpar och övrig vvs utrustning, det är vad jag lever på.  Jag får inte ngt av Thermia, om något så får jag skäll av dem när jag tar upp konstiga frågor om lamellfördelningar och dylikt som jag fått nys om här.  Du verkar ha en lite snedvriden  bild av människor om du tror att de flesta rörisar är lurendrejare likaså bilmekaniker. Dessutom tror jag inte att norrlänningar är varken bättre eller sämre människor än vi andra svenskar.  Tror nog att vi alla är ganska lika.

Sedan så är det så att jag skriver här som mig själv privat personen Lars ,inte som ngn representant för ett företag.
« Senast ändrad: 27 april 2010, 21:34:05 av VP ORAKLET »

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35931
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #25 skrivet: 27 april 2010, 21:53:20 »
Håller med i mkt men inte i allt.

JAG har inte gjort reklam för Thermia.    I så fall på ett sarkastiskt sätt med glimten i ögat.   Jag kunde inte bry mig mindre om hur många pumpar dem säljer.  Jag installerar pumpar och övrig vvs utrustning, det är vad jag lever på.  Jag får inte ngt av Thermia, om något så får jag skäll av dem när jag tar upp konstiga frågor om lamellfördelningar och dylikt som jag fått nys om här.  Du verkar ha en lite snedvriden  bild av människor om du tror att de flesta rörisar är lurendrejare likaså bilmekaniker. Dessutom tror jag inte att norrlänningar är varken bättre eller sämre människor än vi andra svenskar.  Tror nog att vi alla är ganska lika.

Sedan så är det så att jag skriver här som mig själv privat personen Lars ,inte som ngn representant för ett företag.

Att bilverkstäder är lurendrejare (om man skall generalisera) är jag väl inte helt ensam om att konstatera, där finns det ju dessutom otaliga tester som gång på gång bevisar detta.
Tester i VP-branschen finns så vitt jag vet inte, utan där är det mer olika uppfattningar som diskuteras, och jag står för min bild - men förbjuder ingen att ha en annan bild.
Jag inte ens kritiserar de som har en annan bild av det hela så vitt jag kan komma ihåg i alla fall.

Sen är det ju alltid lite kul för oss norrlänningar att retas med er sörlänningar när vi får chansen, oftast går skitsnacket åt andra hållet, och man ser dagligen hur fördomsfulla storstadsmänniskor är när det gäller norrlänningar.
Dock inget jag känner för att debattera vidare.

Jag har aldrig påstått att du representerar något företag, läs mina PM till dig igen, och om du vill kan du publicera dem.
Jag har förskt uttrycka mig sakligt, bifogat exempel på var jag anser att gränsen går, och försökt föra en lugn och saklig diskussion med hur jag vill att regelverket skall följas för att både du, jag och forumet skall få så stort förtroende som möjligt, och förhoppningsvis skall alla bli vinnare.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad cocacola

  • Rörmockare
  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 3353
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
  • VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #26 skrivet: 27 april 2010, 21:59:16 »
Jag tål nästan vad som helst i frågor och påståenden om mig själv eller mitt yrke förutom en sak som är lite känslig för mig .

En  riktig rörmockare har yrkesheder .och jag anser att jag med flera tillhör den allmänna kompetensen .

Det jag bett och skrivit om är att folk måste se skillnad på yrkes stolta hantverkare i alla branscher och inte jämföra dom med på hoppare .

jag är installatör och har rekomenderat ett flertal värme pumpar i passande installationer är det också  så kallad smyg reklam (Tala i egen sak) ?

jag har tackat nej till dom jobb som tillfågats mig via forumet av den anledningen att jag gjort det utan vinst intresse och förmedla vvs kunskap .
så för min del är 0 i affärs kontakter .
Att diskussionen kommer upp i en lågsäsong förstår jag inte vad du menar med ?
« Senast ändrad: 27 april 2010, 22:00:57 av cocacola »
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.

Den enda källan till kunskap är erfarenhet.

Lyssna på kunskap  och inte på tyckande Nyanser !

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35931
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #27 skrivet: 27 april 2010, 22:02:00 »
Som det nu ser ut kommer jag inte att starta någon omröstning, även om jag bedömer att en majoritet av de som kommenterat detta förslag verkar tycka att det är bra, eller i vart fall ej skadligt.
Men det känns inte längre kul att hålla på att försvara mina försök att uppmuntra de som lägger ned tid, kraft och engagemang på att bidra i forumet, jag misstänkliggörs varje gång jag testat nåt liknande, och nu var det nog sista gången jag försökte nåt liknande.

Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35931
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #28 skrivet: 27 april 2010, 22:04:40 »
Jag tål nästan vad som helst i frågor och påståenden om mig själv eller mitt yrke förutom en sak som är lite känslig för mig .

En  riktig rörmockare har yrkesheder .och jag anser att jag med flera tillhör den allmänna kompetensen .

Det jag bett och skrivit om är att folk måste se skillnad på yrkes stolta hantverkare i alla branscher och inte jämföra dom med på hoppare .

jag är installatör och har rekomenderat ett flertal värme pumpar i passande installationer är det också  så kallad smyg reklam (Tala i egen sak) ?

jag har tackat nej till dom jobb som tillfågats mig via forumet av den anledningen att jag gjort det utan vinst intresse och förmedla vvs kunskap .
så för min del är 0 i affärs kontakter .
Att diskussionen kommer upp i en lågsäsong förstår jag inte vad du menar med ?

Denna typ av diskussioner, som inte rör värmepumpar, har en tendens att öka under lågsäsong.

Hade jag ansett att du gjort smygreklam hade jag kontaktat dig.
Jag har så vitt jag vet aldrig ifrågasatt något som du gjort i forumet, utöver att din och min bild av den generella kompetensen i branschen skiljer sig åt.
Jag respekterar din uppfattning i frågan, men kräver också att få uttala min uppfattning.

Eller om jag säger så här, det finns alldeles för många påhoppare i branschen.
« Senast ändrad: 27 april 2010, 22:07:43 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Rollster

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1273
  • Karma +0/-0
  • Fullständig Förbränning !
SV: Utse de mest värdefulla medlemmarna i forumet.
« Svar #29 skrivet: 27 april 2010, 22:14:22 »

  Först nu hittade jag denna tråd..  Tydligen är jag ej tillräckligt "aktiv" ?   Men jag understöder nog iden att utse några till de mest värdefulla medlemmarna på forumet .
   I.a.f jag tar inte alls illa upp .
   Det som jag tycker är viktigt här är att kunna bevara forumets goda "vi anda" . För jag uppfattar den som verkligt bra .
  Och det är säkert nåt som Richard är mycket medveten om .
    För när man jämför olika forum/sajter på nätet så finns det de som man besöker en gång och sen är det ajöss.

   Så tummen upp för detta forum !  Thumbsup
Älvsbyhus byggt 2004  1 1/2-plan , ca 124kvm , ekonomibyggnad inkluderande garage , gästrum/kontor och 2Xförråd=ca 70kvm. Allt värms från och med oct-2011 med Bergvärmepump Nibe 1245-10 , Borrhål 210 meter varav 204 meter aktivt djup . Nibe UKV100 och 40
Förbrukning år 2022 Totalt 9524kwh varav bergvärmens andel är 3760kwh.
Antal starter under uppvärmningssäsong är 9-13st/dygn.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!