Nu kommer vi långt ifrån kondensorslingor
Du missade kanske att vara på Nordbygg och såg o hörde vad alla andra pumptillverkare sa om den där.
Bosch, Thermia. IVT, Nibe bl.a
Svar till Lmf
Mitt svar va
JA jag missade faktiskt Nordbygg.....
Då svarade du
Dom kanske förstår bättre,, Det är klart dom blir intresserade om det finns bättre system än dom själva
har med sina egna pumpar. Man behöver inte vara bäst för att man är störst.
Men jag har fortfarande inte fått höra "vad alla andra pumptillverkare sa om den där."
Dom kanske förstår bättre att använda eller
inte använda något annat än vad dom har.
Därför skall jag nu förklara varför jag tycker att heatacc är en medioker tank.
Jag började med att titta på "Bosch, Thermia. IVT, Nibe bl.a" vad de hade för tankar och nedan listar jag
tankarna från dessa tillverkare (plus ett par till)
Nibe VPB 500-1000/SP/SPI/SPIS Polyuretan ej specat troligtvis minst 40mm
Nibe VPA/VPAS Polyuretan 45mm
Nibe PUB (500) Polyuretan 40mm (alla PUB har Polyuretan, ej specat troligtvis minst 40mm)
Nibe EKS Polyuretan 50mm
Nibe ASIL/AKIL Polyuretan 40mm
Nibe Accu 750L Polyuretan 40mm/90mm (tillverkad av Strömnäspannan)
Nibe Accu 500L 70 mm mineralull (tillverkad av Strömnäspannan)CTC EcoZenit 510/530/550 Polyuretan 90mm
CTC EcoTank Polyuretan ej specat troligtvis minst 40mm
CTC Ackumulatortank1 och 2 Ingen upppgift
Thermia talar inte om vad för isolering de använder men bilderna på KB/KBE/KBL tyder på polyuretan ej
specad tjocklek.
IVT talar inte om vad för isolering de använder på de flesta av sina tankar men enligt RSK databasen är
det minneralull av okänd tjocklek.
IVT Arbetstank 100 har 50mm mineralullIVT Acktank 120 har 30mm PU-cellplast (borde vara PolyUretan annars hade det hetat EPS)
Bosch talar inte om vad för isolering de använder på de flesta av sina tankar men enligt RSK databasen är
det minneralull av okänd tjocklek man delar de flesta produkter med IVT.
Bosch STH 100 har 50mm mineralull detta är samma tank som "IVT Arbetstank 100"
Strömnäspannan TS/KW 500 70mm mineralull (Säljs bla. av Nibe)
Stömnäspannan TS750 Polyuretan 40mm/90mm (Säljs bla. av Nibe)
Borö TIP sida 60/top 90mm mineralullBorö TIV/TIDA sida 60/top 95mm mineralullHusqvarna Tanksvets Polyuretan 45mm/90mm
HeatAcc 400TBS 40mm mineralull (cleantech g35s)Jula multifunktionstank 100mm Polyuretan
Tittar vi i följande dokument så finns en snabb jämförelse mellan olika typer av isolering
http://www.arbetsvagnar.se/upload/isolering.pdfMed detta har vi konstaterat att PolyUretan isolering är överlägset och att vi skall jämföra följande
tankar som är i närheten av den tank du förordar.
Nibe Accu 500L 70 mm mineralull (tillverkad av Strömnäspannan)IVT Arbetstank 100 har 50mm mineralullBosch STH 100 har 50mm mineralull detta är samma tank som "IVT Arbetstank 100"
Strömnäspannan TS/KW 500 70mm mineralull (Säljs bla. av Nibe)
HeatAcc 400TBS 40mm mineralull (cleantech g35s)Borö TIP sida 60/top 90mm mineralullBorö TIV/TIDA sida 60/top 95mm mineralullEftersom heatacc specar sin isolering så tittar vi på värmekonduktiviteten för den och finner att det är
0,038W/m-°C vid 50 °C medeltemp
övriga tillverkare specar inte sin isolering men jag har öppnat en tank från Strömnäspannan och i den
sitter det i stort sett vanlig byggmatta vad jag kunde komma fram till (typ träregelrulle 36) som har en
värmekonduktivitet på 0,036 W/m·°C och jag antar att det är lika i övriga tankar.
Så även om dessa tankar hade haft samma tjocklek på isoleringen som Heatacc hade faktiskt heataccen tyvärr
förlorat enbart på sämre konduktivitet.
Isover har ifs. sämre isolering men inte som byggmatta utan som regelskiva med en värmekonduktivitet på
0,037 W/m·°C och som lösull med en värmekonduktivitet på 0,042 W/m·°C och lösull är det ju inte i den och
om man skulle använda regelskiva så är den också bättre än cleantech G35s isoleringen.
Så med ovanstående genomgång så bryr jag mig faktiskt inte ens om att räkna på ev.förluster
Då tittar vi på det som skiljer HeatAcc från de andra tankarna
SolSlinga i rostfritt
Varvattenberedare i rostfritt
Det är bra men man får tänka på vad man har för vatten vilket betyder att igen i stort sett i hela
Skåne(kalk) samt en del på västkusten(salt) inte kan ha en Heatacc.
http://www.metrotherm.se/index.asp?id=4&productID=36&categoryID=1Julas tank är förövrigt helt i rostfritt och samma geografiska avgränsning gäller här.
Termiskt stigarrör
Detta är väl igentligen en stratifier och är inget nytt eftersom Tyska Solvis använt detta sedan tidigt 90tal i sina tankar.
http://www.solvis.de/gro_solvisDirekt_details_2.phpSamt att Högskolan i Dalarna skulle testa detta system verksamhetsåret 94-95
sida 19 i dokument
http://dalea.du.se/research/archive/20b03fe9-dea7-41cd-8ad7-ea88662751c2/d1a3523f-4769-4788-b018-a7741b6148a2.pdfSamt sida 8 punkt 1.5.2 sammarbete... i dokument
http://dalea.du.se/research/archive/10cf406b-b226-4c05-bb9c-f46667841c2b/9086e73c-01af-4bde-928e-e6472f05a6f3.pdfDet är dessa "stratifiers" i kombination med diffusorer som är den stora grejen som ordnar skicktningen i tanken vilket jag kunnat utläsa här
http://www.miljoinnovation.se/Material/Files/Pdf/2006.pdfSamtidigt är det dessa "stratifiers" som gör att tanken blir så förbenat dyr eftersom dessa är påsvetsade som volymer på utsidan av en rund tank och gör den i stort sett fyrkantig.
En annan sak man trycker på är lättplacerad
Ok med en bredd på 60cm så passar den i alla kök och badrum men med djupet 70 cm så sticker den ut både i
köket (std djup 60cm) och i badrummet(där jag har för mig att max djupet är ca 50cm).
Sen kan man undra vad försäkringsbolagen säger om man placerar en heatacc i vardagsrummet där man garanterat saknar brunn om man sedan får en vatten läcka?
Priset avslutningsvis
För en styck Heatacc tekniksoltank på 32000:- får du väl ca 1,5styck av i stortsett vilken annan tekniksoltank som dessutom läcker mindre energi till omgivningen.
Du betalar mer för något du förlorar mer på
Mina 2cent
PS! andra dokument som kan vara av intresse
Skillnaden i värme läckage på en 750L tank med 50mm mineralull(14kWh/dygn) respektive 90mm
Polyuretan(3kWh/dygn) se Sida 23
http://www.lidkoping.se/download/18.20a4df61106e743caa800042445/Flik+8+Uppvrmning,+Vrmepanna.pdfKommande krav på Acktankar vad gäller värmeförluster se sida 10
http://www.energimyndigheten.se/Global/8_Hearing_V%C3%A4rmeKyla_091105_CL.pdfRåd & Rön test av acktankar 2003 (man har gjort ett test efter detta men jag är inte prenumerant så jag kan inte se det).
http://radron.com/Documents/Tester%20med%20annat%20betygssystem/tabeller/030516_5_ackumulatortank_tab.pdfReklamvideo om Heatacc (efter 19sek "alla vattenburna värmekällor tex.
Vindkraft" borde väl var el
dom menar)
http://www.kewego.se/video/iLyROoafImwD.html