Jag tror inte pumpen tar skada av att köras med låg avluft, den skall ju kunna arbeta effektivt ner till 31l/s enl Nibe och vid det luftflöde blir det låg avluftstemperatur.
Effekten av luftavkylning på 5gr normal vinterinneluft (relativ fuktighet, densitet etc) motsvarar vid ett flöde på ca 50l/s ungefär 320W så om man kan sänka avluften från 5gr till 0gr så kan man utvinna den energin ur luften. Denna värmeenergi går annars rätt ut om VP inte har kapacitet att återvinna den. Förångaren och kompressorn är så liten i en Nibe 310/360 att den alltid går på max och tar ut den energi den kan oavsett frånluftstemperatur och då blir avluften vad den blir. Till dessa 320W tillkommer även besparingen av att det inte kommer in lika mycket kall luft vid sänkt vent som måste värmas upp till innomhustemp, alltså ytterliggare besparing.
Vid fuktig väderlek kan skillnaden mellan frånluft och avluft minska (eller om någon i familjen tar en lång och varm dusch) mot vad som är normalt på vintern då den fuktigare luften kondenseras på förångaren och ombildningsenergin tags tillvara men det är en annan historia.