Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: KALLT: 15 grader inne!  (läst 20498 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Art Deco

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 2102
  • Karma +9/-4
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #60 skrivet: 06 januari 2009, 00:48:12 »
Finns en viss risk att krypgrunden kan ha uppvärmning också, det fanns en del som förr i tiden hade detta.
Råkade ut för detta i Nacka där en arkitekt lagt in 3 stora vattenmatade 110 järnrör på 4m längder som skulle hålla hans krypgrund varm o torr, elräkningen var inte av denna värld......
Friskt kopplat - hälften brunnet ....

Utloggad lubbis

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 581
  • Karma +1/-0
    • Lennarts Värmepumpssida
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #61 skrivet: 06 januari 2009, 10:37:19 »
Dessa menyer får man fram först efter att ha aktiverat Fabrikinställningar. Temperaturgränserna är till för att skydda kompressorn och överrider andra inställningar. Jag var tvungen att höja lite för, i överenskommelse med installatören, för att pumpen bröt på denna temperatur. Har nu fungerat bra i 8 år.

Fabriksinställningen är inget för den som absolut vet vad man sysslar med !


Meny 8.4 och 9 finns inte i min pump heller. Lubbis måste ha en annan version av reglersystem. 
Har vårdnaden om dotterns Daikin XRH40 och Daikin Origo XRH 25 som värmer/kyler 1,5 plans hus på 170 kvm
Nu insatslägenhet med fjärrvärme men tidigare
5 kW IVT C5 med 92 m aktivt hål i Östergötland som värmer 100+40 m2 i ett plan. Tidigare oljeeldning ca 2,5 m3/år. Nu totalförbrukning på 12 500 kWh. http://www.abc.se/~m5938/

Utloggad chrille112

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 139
  • Karma +0/-0
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #62 skrivet: 06 januari 2009, 12:33:42 »
Okej, då låter jag de inställningarna vara.
Jag har inte sett till några rör i krypgrunden, men det är möjligt att de ligger nergrävda där... Det verkar inte göra någon större skillnad att köra den slingan också, så den får vara på.

Fyllde på lite vatten i systemet igår, och när jag vaknade hade jag ett tryck på 1.9 bar... måste ha missat att dra åt kranen ordentligt.
Nu har jag lättat på trycket till 0.8 bar.

Var iväg en sväng på förmiddagen och när jag kom hem så hade vp slagit av för att det inte fanns något värmebehov, vi har nu 16.8 grader inne.
Jag ökade kurvan från 4.8 till 5.4 för att få lite varmare. Är det kurvan som man ska justera?
Misstänker att denna relativt höga kurva beror på dålig isolering?
« Senast ändrad: 06 januari 2009, 12:35:26 av chrille112 »

Utloggad Roland

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 9870
  • Karma +19/-4
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #63 skrivet: 06 januari 2009, 17:12:15 »

Jag ökade kurvan från 4.8 till 5.4 för att få lite varmare. Är det kurvan som man ska justera?
Misstänker att denna relativt höga kurva beror på dålig isolering?

Ja, det är det. Högre värde = varmare inne. Så höga värden betyder dåligt isolerat hus eller små radiatorer om det är vad som krävs för att hålla 20 grader inne.
5 kW IVT C5 med 118 m aktivt hål (Cirka 0 grader på KBin på senvintern) i Danderyd som värmer 118 dåligt isolerade m2 i ett plan. Genomsnitt/år maj 2002 till maj 2013: 4095 driftimmar/år, 790 kWh/år tillsatsel. Pumpen klarar ca -3 utan tillsatsel.

Utloggad chrille112

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 139
  • Karma +0/-0
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #64 skrivet: 06 januari 2009, 17:18:26 »
Tur att alla golv ska isoleras och jag ska utöka med en stor radiator i hallen.
Lite offtopic, men när man ansluter en ny radiator, måste man då koppla den från "värmestammen" eller kan man sätta en t-koppling på rör till en redan befintlig radiator och ansluta till? Vill inte gärna göra ingrepp i "stammen" eftersom den ligger i trossbotten, och att jag då blir tvungen att ha dolda klämringskopplingar.
Vi har 2-rörssystem vad jag förstått.

Finns det något man ska undvika när det gäller vp så att man inte har sönder den? Eller är den "idiotsäker"?  a:gl

Utloggad chrille112

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 139
  • Karma +0/-0
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #65 skrivet: 06 januari 2009, 22:24:41 »
Angående problemet med övertryck i systemet som jag upptäckte i morse. Jag lättade då systemet till 0,8 bar men nu är jag uppe i strax under 1 bar.
Något måste vara knas, har ni någon aning om vad?  ???
Funderar på om den "nya slingan" jag upptäckte och öppnade kan ha något med saken att göra?

Utloggad Maijckel

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 376
  • Karma +0/-0
  • Här blir det el till 400 VP:ar (om det blåser)
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #66 skrivet: 06 januari 2009, 23:09:29 »
Vatten som värms expanderar så om trycket skiljer några tiondels bar från en dag till en annan har ingen betydelse. Går trycket över 1.5 bar ska säkerhetsventilen lösa ut. Dra åt påfyllningskranen rejält och övervaka sedan trycket under några dagar så får vi hoppas att det ligger stabilt.

Har du möjlighet att ringa den förra ägaren och fråga vad den nya slingan är till för? Själv hade jag varit nervös över att inte veta vart den går och den enda som säkert vet måste vara den förra ägaren. Kanske kan han även svara på hur VP klarat att värma huset tidigare vintrar.

Egentligen borde några timmars guidad tur med förra ägaren vara obligatorisk vid husköp  :) Särskilt i ditt fall när du har både VP och vedpanna.
Thermia TWS 10 med 2x250m jordslinga i dåligt isolerat hus på 200m2. Anläggning nr 2 är likadan fast i bra isolerat hus på 260m2.
Första årets utfall: 6000kwh respektive 6200kwh.

Utloggad chrille112

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 139
  • Karma +0/-0
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #67 skrivet: 07 januari 2009, 19:17:29 »
Nu har det gått ett dygn sedan sist, och det har inte förändrats något med trycket så det verkar som att det var påfyllnadsventilen som inte var helt åtdragen trots allt.

Däremot har jag fortfarande problem med stabil värme. När jag åkte hemifrån idag (vid 13) så hade jag 19.5 grader inne, och vp stod och värmde. När jag kommer hem kl 19 så är det 16,5 grader inne. Hur går detta ihop?

Kan det vara så att pumpen stänger av sig när måltemperatur är uppnådd, och sedan tar det väldigt lång tid innan den börjar värma igen?

Angående den andra slingan så känner jag mig inte så orolig. Jag märker ingen skillnad på delta T när den är ansluten, så då kan den väl lika gärna vara på? Vill ogärna kontakta säljaren.

Utloggad chrille112

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 139
  • Karma +0/-0
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #68 skrivet: 08 januari 2009, 18:06:54 »
Idag när jag kom hem var det 15.8 grader inne. Delta T = 6
Förstår inte??

Utloggad chrille112

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 139
  • Karma +0/-0
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #69 skrivet: 09 januari 2009, 19:01:14 »
Har ni tröttnat på mig nu?

Jag var inne och tittade igen på den "okända" slingan och upptäckte att jag inte alls hade testat öppna den förut, jag vred inte tillräckligt på kranen för att öppna den. Nu vred jag ordentligt, och hela systemet tömdes då på vatten. Det måste alltså vara en väldigt stor slinga???
Jag började fylla på vatten, men trycket i systemet gick inte upp, trots att jag stod i säkert 5 minuter.

Vad tror ni detta är? Vad ska jag göra? Finns det någon risk med att fylla upp den okända slingan tills jag märker något på trycket?

Utloggad Tony B

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Norrköping
  • Antal inlägg: 386
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #70 skrivet: 09 januari 2009, 19:20:23 »
Hej

Ta några bilder i panrummet samt på ventilen som du har stängt samt öppnat.
Gärna närbilder på expansionskärlet om du har det i pannrummet. Finns det på vinden så behövs inga bilder
MVh
Tony
IVT X15 med elmätare och värmemängdsmätning på VV samt radiatorvärme
Solfångare 16m2, brukar ge 10000kWh/år.
Solceller installerade år 2023. 25 Paneler mot norr 3,6 grader takvinkel. 11 paneler mot väster. samma takvinkel.
750l acktank laddas med sol och VP samt vattenmantlad braskamininsats för värme och med förvärmning av VV. 750 l VVB tank laddas med VP 
2 borrhål a 194 m aktivt borrdjup, 4 slang kollektor i båda. Frikyla
Byggt 1970. 390 m2 totalt varav 160 boarea resten biarea
Cirka 22 grader på 350 m2 resten 10 grader
Renoverat så nu är det golvärme i hela huset med några radiatorer.
Inomhus pool. Solfångarna värmer på sommaren och VP på vintern
Fjärrvärme bortkopplad

Utloggad luckyman

  • Känd från TV
  • Dignitär inom värmepump
  • ****
  • Stad/land: se
  • Antal inlägg: 2040
  • Karma +11/-11
  • Kön: Man
  • We´re all from the ghetto, Halleluuujah
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #71 skrivet: 09 januari 2009, 19:29:30 »
Röret kanske är avkapat så du fyller källaren??
Mest kyla men lite värme också

Utloggad Maijckel

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 376
  • Karma +0/-0
  • Här blir det el till 400 VP:ar (om det blåser)
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #72 skrivet: 09 januari 2009, 19:47:28 »
Kanske är inkopplingen till vedpannan? En sådan kan vara på runt 300 liter.
Thermia TWS 10 med 2x250m jordslinga i dåligt isolerat hus på 200m2. Anläggning nr 2 är likadan fast i bra isolerat hus på 260m2.
Första årets utfall: 6000kwh respektive 6200kwh.

Utloggad chrille112

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 139
  • Karma +0/-0
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #73 skrivet: 09 januari 2009, 19:50:57 »
Hade nästa givit upp hoppet på detta, så jag jag fortsatte fylla rören utan resultat.
Försökte glömma problemet, och gick ut i ladan för att jobba. Då märker jag en stor pöl på golvet!
Det gör inte så mycket, det där är nästa renoveringsprojekt... Hade ingen aning om att det var utdraget dit, men det är ju kanon.

Tack för allas hjälp ändå!

För övrigt har jag 20 grader inne nu. Lät en 500 W el-radiator stå på i natt och under dagen och sedan dess verkar inte vp ha något problem att göra sitt. Kanske behövde värmen en "knuff" för att komma igång?

Utloggad Jawen

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: BÅLSTA
  • Antal inlägg: 318
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Byggnadsmästare
SV: KALLT: 15 grader inne!
« Svar #74 skrivet: 09 januari 2009, 20:55:44 »
Ha, Ha, HA, ja röret/slingan var för E.v framtida behov om du vill ha värme i ladan eller bara tömma systemet snabbt.
För att vara en slinga så borde ju yttligare ett rör kommit tillbaka till pumpuen.
Han som valt din pump & kopplat måste varit en mycket optimistisk person  ;), precis som jag  ::).

Hoppas det fungerar för dig nu Chrille, 500 watt´s stödvärme är ingenting så var nöjd med den förbrukningen.

MvH jawen
2011-05-21 flyttat in i egenbyggt nytt stenhus om ca 185.000 kg i Bålsta.
Lecahus om 176 kvm med 115 kvm källare.
200mm cellplast yttervägg, 640mm lösull i tak samt 300 mm cellplast under platta.
Fönster 0,9 inkl karm, dörrar 0,6.
U-värde klimatskal Ca 0,156
Täthet 0,09
5 meter i takhöjd och FTX ventilation med EC motorer

Förbrukning Nya huset 22° inne, källare 21°
Elpanna IVT 290 som fixar VV och en L/L värmepump Mitsubishi FD35 som helt själv sköter värmen.
Uppvärmning ca 1500-2500 Kw/h år resten HH-el

2012  10.120 Kwh totalt inkl hushållsel & VV
2013    9.237 Kwh  totalt inkl hushållsel & VV
2014  beräknad förbrukning 8.400 Kwh totalt inkl hushållsel & VV
Nu 2023 var förbrukningen 6.640 Kwh totalt ink hushållsel & vv, men har oxå eldat i kaminen ca varannan dagg nov & dec.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!