0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Men radiatorsystem är totalt på 70 l så jag måste skaffa en volymutvidgningstank. Detta tänkte jag fixa genom att skaffa en Nibes VPA som har även inbyggd vvb.
Rizzardh: Du kan göra som du tänkt.Du kan använda manteln på en VPA som volymförstorare (manteln kopplas då in på stigaren) och köra in ingående kallvatten i VPA:ns VVB och sen toppa VV-temperaturen i en el-VVB.Men VPA:n kommer bara värma varmvattnet till den framledningstemp du behöver för att hålla huset varmt men det är antagligen inget problem eftersom du toppar med din befintliga VVB, så då borde varmvattnet räcka även på sommaren.
Citat från: Carl N skrivet 01 april 2008, 12:23:45Rizzardh: Du kan göra som du tänkt.Du kan använda manteln på en VPA som volymförstorare (manteln kopplas då in på stigaren) och köra in ingående kallvatten i VPA:ns VVB och sen toppa VV-temperaturen i en el-VVB.Men VPA:n kommer bara värma varmvattnet till den framledningstemp du behöver för att hålla huset varmt men det är antagligen inget problem eftersom du toppar med din befintliga VVB, så då borde varmvattnet räcka även på sommaren.Men när han tappar varmvatten kommer han störa styren och värmen för uppvärmningen av huset. När han börjar hälla upp bubbelbadkaret så kommer elementen helt plötsligt att få kallt vatten medan styren tror att den har gett ut varmt vatten till huset. Om det skall fungera utan störning så måste man dra ut framledningstempgivaren så den sitter efter VPA.Dessutom kommer vattnet i VPA bara att bli halvvarmt (i bästa eller värsta fall, beroende på hur man ser det) och mycket av VV-konsumtionen kommer att värmas till stor del av el i VV-beredaren och frågan är väl om det är därför man skaffar sig en VPA. Under stora delar av året så kommer han ju knappt få något VV alls ur sin VPA egentligen.I så fall är det bättre att köpa en VP med VV-beredaren inbyggd och använda den inbyggda VV-beredaren som volymtank.